Velikost seundáru pro Bresser 114/500

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
radekk
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 05. 2006, 20:47

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#1

Příspěvek od radekk »

Ahoj,

mám starší typ newtonu Bresser 114/500. Dospěl jsem k závěru, že sekundární zrcátko za nic nestojí a chci ho vyměnit za nové. Tady na fóru jsem zachytil, že starší typy měly malé seklundární zrcátko a tak bych se rád zeptal jestli někdo nemá novější typ tohoto dalekohledu a nemohl by mi poradit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#2

Příspěvek od MilAN »

radekk napsal: Ahoj,

Dospěl jsem k závěru, že sekundární zrcátko za nic nestojí a chci ho vyměnit za nové. .Jak jsi to zjistil ?

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
radekk
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 05. 2006, 20:47

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#3

Příspěvek od radekk »

Myslím, si že není úplně dobré ze dvou důvodů. Při kolimaci nevidím v sekundármím zrcátku celé primární zrcadlo. Dále při větších zvětšeních mám pocit jako bych se díval přes celofán - vidím jakýsi průhledný reliéf, který zůstává na pohled pořád na stejném místě, když posunu obrazové pole tak se mi často zviditelní další detaily.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#4

Příspěvek od michal.b »

radekk napsal: Myslím, si že není úplně dobré ze dvou důvodů. Při kolimaci nevidím v sekundármím zrcátku celé primární zrcadlo.
No, cely primar bys mel videt v pripade ze mas oko v ohniskove rovine. Pokud mas oko ve vetsi vzdalenosti, to ze nevidis cely primar nemusi nic znamenat. Uprimne receno, prilis male zrcatko by byl docela dobry duvod k vraceni dalekohledu.

Dále při větších zvětšeních mám pocit jako bych se díval přes celofán - vidím jakýsi průhledný reliéf, který zůstává na pohled pořád na stejném místě, když posunu obrazové pole tak se mi často zviditelní další detaily.
Neni to treba nejaka necistota v okularu? (staci pootocit okularem a sledovat jestli se ten "relief" pohnul nebo ne). Pri jak velkych zvetsenich to pozorujes?
Uživatelský avatar
radekk
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 05. 2006, 20:47

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#5

Příspěvek od radekk »

No spíš mám oko za ohniskovou rovinou. Vycházel jsem z předpokladu, že se má při kolimaci okulárový výtah co nejvíc vytáhnout. Upřímě řečeno u tohoto dalekohledu se ani k ohniskové rovině nedostanu, když na to přidělám tělo mého Pentaxe tak nezaostřím - musím použít barlow.

Dalekohled už nevrátím, ležel mi několik let v komoře. Letos jsem ho vytáhl a dočetl se, že se mají newtony kolimovat. Nevím jestli jsem to dělal úplně správně, ale obraz se mi dost zlepšil.

Efekt celofánu pozoruji při zvětšení přes 100. Při otočení okulárem zůstává efekt na stejném místě. Všechny plochy jsem čistil mikrovláknovou utěrkou a okulár i barlow mám rozhodně čisté.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#6

Příspěvek od MilAN »

radekk napsal: No spíš mám oko za ohniskovou rovinou. Vycházel jsem z předpokladu, že se má při kolimaci okulárový výtah co nejvíc vytáhnout. Upřímě řečeno u tohoto dalekohledu se ani k ohniskové rovině nedostanu, když na to přidělám tělo mého Pentaxe tak nezaostřím - musím použít barlow.

Dalekohled už nevrátím, ležel mi několik let v komoře. Letos jsem ho vytáhl a dočetl se, že se mají newtony kolimovat. Nevím jestli jsem to dělal úplně správně, ale obraz se mi dost zlepšil.

Efekt celofánu pozoruji při zvětšení přes 100. Při otočení okulárem zůstává efekt na stejném místě. Všechny plochy jsem čistil mikrovláknovou utěrkou a okulár i barlow mám rozhodně čisté.To s tím vytažením okulárového výtahu nemá žádné opodstatnění. Výtah Ti nesmí předním ani zadním koncem překážet v tom, abys viděl celý sekundár  a oko musíš mít tak blízko/daleko/ , abys viděl i primár ( jinak nejde touto metodou dalekohled skolimovat)   Podívej se, kde je při zaostřeném  okuláru jeho clona, a v těch místech je ohnisková rovina. Tam bys měl mít  oko, abys určitě viděl celý primár.  U této stavdy dalekhledu to bude velmi těsné, nevinětovaný průměr bude velmi malý, protože jinak by byl příliš velký sekundár.
To že se do ohniska nedostaneš zrcadlovkou  nemá se sekundárem nic společného.Je to dáno tím, že pokud by měla jír zrcadlovka zaostřit, muselo by být ohnisko velmi vytažené z tubusu ( vzhledem k  průměru dalekohledu) ,nestačila by velikost sekundáru a musel by být 2" okulárový výtah, což je samozřejmě celé nesmysl u průměru 114 mm. Navíc, i kdyby to zaostřit šlo, bude nevinětovasné pole v přístroji někde na úrovni 5 mm. maximálně.
Pokud se Ti zdá, že při přejíždění objektu se mění zobrazení, ( jak píšeš jako skrze celofán, ) vůbec to nemusí být sekundárem . Spíše bych tipoval primár, ale to se bez pohledu na hvězdu nedá na dálku určit.
Pokud Ti to dělá při zvětšení 100 x, budeš asi na hranici schopnosti tohoto světelného Newtona.
Jinak , z toho, že píšeš Bresser 114/500 není jasné, jedná-li se o typ, který má korekční optiku či ne.
Protože tam nebude parabolické zrcadlo, zvětšení přes 100x asi nezlepšíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
radekk
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 05. 2006, 20:47

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#7

Příspěvek od radekk »

Milane děkuji za obsáhlou odpověď. Dalekohled je bez korekční optiky. Je to patrně jeden z prvních typů. Držák sekundárního zrcátka je tvořen pouze jedním silnějším ramenem, což ztěžuje kolimaci, ale jak jsem psal, výrazného zlepšení jsem stejně dosáhl, asi to muselo být příšerně rozštelované.

Velikost malé osy sekundáru je zhruba 30 mm. Ikdyž okulárový výtah maximálně zatáhnu tak stejně nevidím v sekundárním zrcátku celý primár. Při zaostření s 13 mm okulárem se výtah musí povytáhnout a situace se ještě zhorší.

No on ten celofánový efekt není zase tak hrozný. Vadí mi akorát při sledování jemných detailů na Měsíci, asi tedy nemá cenu pořizovat k tomuto dalekohledu další okulár s kratším ohniskem.

K Ronchiho testu, jak doporučuje Josef II, přístup nemám, ale vzhledem ke kategorii přístroje bych věřil spíše tomu kulovému primáru.
Uživatelský avatar
radekk
Příspěvky: 6
Registrován: 11. 05. 2006, 20:47

Velikost seundáru pro Bresser 114/500

#8

Příspěvek od radekk »

Abych to doplnil. Použil jsem APO barlow Celestron Ultima 2x a "výprodejový" okulár MEOPTA 13mm ze SUPRA Praha. Když mám okulár nasazený na barlow a maximálně využiji jeho vlastního ostření a vytočím jeho optiku co nejdál od barlow, tak se mi po zaostření o kousek nevejde celý Měsíc do zorného pole. Zorné pole okuláru má být 55 stupňů a předpokládám, že Měsíc má zhruba půl stupně a od tud jsem odhadl zvětšení.

Pokud je to hloupost, tak se všem omlouvám za mystifikaci.
Odpovědět