Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#466

Příspěvek od peta62 »

To se omlouvam, zrejme jsem psal moc stroze, nebral jsem to jako preni se, ale vymenu nazoru a moznych pohledu. Priznam se, ze jsem nenasel cas video shlednout cele, mel jsem ted dost narocne dny pracovne, nevim za kolik prodavaji, ani kam ty penize jou pokud za moc. Hodnotil jsem jen za sebe myslenku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1283
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#467

Příspěvek od Zbych »

Palačinek nebo co tu probíráte jsem si všiml, ale nečetl podrobně. Ovšem přijde mi, že HaP Brno má z našich institucí zajímavé nápady, je o nich slyšet nejvíc, má nejlepší PR (a k tomu není třeba armádu lidí v PR agentuře).

Každopádně mám ve hvězdářském kroužku děti, které byly na hvězdárně na akci, která s astronomií zdánlivě nesouvisí. Něco je zaujalo... Mimochodem, otevíráme druhý kroužek v týdnu a děti stále přibývají a už to budu muset pomalu stopnout. To je reakce na zde občasné žehrání, že není zájem ;) .
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#468

Příspěvek od Stanislavxyz »

ok1in píše: 01. 02. 2022, 10:54 Jistě, ale ber to tak, že toto je postaveno na modelu zaujmout lidi v panelácích, kteří jinak bezcílně leží u debilizátoru a to je jejich jediná náplň dne. Za mě se každá snaha cení...
Zdaleka ne všichni obyvatelé paneláků jsou hlupci sedící u "debilizátorů". A zdaleka ne všechen program v "debilizátoru" jest debilní.

Já sice televizi asi dvacet let nevlastním, ale jistě se tam dá najít i hodnotný pořad. Navíc jde čistě o úhel pohledu- nemálo lidem může přijít civění do dalekohledu v noci na kopci jako docela hloupá záliba, která navíc k ničemu není, protože žádný převratný objev se takto už nejspíše neučiní. Je to tedy pouze naše zábava a pro nás má smysl, ovšem pro jiného může mít stejný smysl hraní automatů, nebo ta televize...

Další - dle mého názoru fakt - je, že větší část populace prostě nemá potřebu vyplňovat svůj čas intelektuálně náročnějšími činnostmi. A já bych si netroufal tvrdit, jestli je to dobře, nebo špatně.
Homer píše: 01. 02. 2022, 11:27 Já to beru tak, že pokud chci zaujmout lidi a odvést je od "debilizátoru", pak bych je neměl "debilizátorovat" sám...
To je otázka, jestli bojovat proti "zlu" zlem, a nebo "dobrem"...
Zbych píše: 01. 02. 2022, 14:10 ...Mimochodem, otevíráme druhý kroužek v týdnu a děti stále přibývají a už to budu muset pomalu stopnout. To je reakce na zde občasné žehrání, že není zájem ;) .
To je ovšem velmi pozitivní informace a mám z toho radost. Dobrá práce!


Ale zpět k těm "astro palačinkám" - myslím, že kdyby místo toho kuchtíka vařila spoře oděná kuchařka, návštěvnost by ještě více stoupla...

Tedy asi tak.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 991
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#469

Příspěvek od ok1in »

Nebylo to myšleno generelně, ale adresně na ty, koho se to týká... ;)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#470

Příspěvek od Stanislavxyz »

ok1in: Já rozumím, ale nedalo mi to.

Ono je to velmi ošemetné, např. já si také myslím, že třeba astronomie je hezký koníček a přijde mi lepší, něž třeba fandění fotbalu, ale to jsou moje hodnoty a názory a platí beze zbytku pouze pro mě. Těžko můžu já za někoho jiného rozhodovat, co je pro něj v jeho životě lepší, možná je to zrovna ležení u televize...

Na "astro palačinky" mám ale podobný názor jako Homer a MilAN, ostatně viz poslední, resp. spíše předposlední věta mého předchozího příspěvku. Mediální pozornosti se totiž dá dosáhnout i velice snadno a je tedy otázkou, kam až je člověk ochoten zajít (klesnout), byť ve jménu "dobra".
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#471

Příspěvek od Homer »

Podíval jsem se na celé to "vaření" a přemýšlel, zda sem ještě něco napíšu abych nebyl za prudiče, což není mým úmyslem :-). Viděl jsem jak ředitel hvězdárny sdělil divákovi jakousi legendu o symbolice palačinky a potom sypal mouku do těsta a díval se, jak se ta palačinka dělá. Asi tak pomáhá naše 10-ti letá vnučka manželce. Že by zrovna tento počin nějak zpopularizoval astronomii, motivoval zájemce o ni? A že by to bylo něco převratně PR, to už vůbec ne.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#472

Příspěvek od Jirka247 »

Zbych
Ahoj Zbyšku jsem rád, že jsou na naší hvězdárně v J.H. konečně astrokroužky.
A je to tam snad lepší, než před půl rokem.
V létě, nebo až bude teplo, se když tak stavím Jirka .S.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#473

Příspěvek od Artaban »

Hvězdárna v Kadani se otevřela návštěvníkům
Zdroj: https://chomutovsky.denik.cz/zpravy_reg ... 20205.html
Tak ať slouží.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 991
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#474

Příspěvek od ok1in »

Při víkendových toulkách Ostravou jsem narazil a kupoli a začal zjišťovat o co jde. Bohužel to není to, co jsem chtěl zjistit a přijde mi, že je to docela škoda...

Moravskoostravská hvězdárna
Objekt věže bývalé moravskoostravské hvězdárny, vystavěné v rámci bytového domu ze 40. let 20. stol. na nároží Českobratrské a Herodovy ulice. V r. 1956 byla na věž instalována hvězdářská kupole o průměru 4,8 m. Dnes nefunkční, nevyužívaná a chátrá. :roll:
https://www.hrady.cz/technicka-pamatka- ... -hvezdarna

Českobratrská.jpg
Českobratrská.jpg (82.98 KiB) Zobrazeno 4523 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#475

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to je veru skoda. Mozno to odkupi nejaky astro-nadsenec :).
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#476

Příspěvek od biker.fm »

Ono je problem co s tim skoro v centru Ostravy. Skoda ze to neni nekde dale od mesta. Te hvezdarny jsem si vsiml uz v dobe kdy jsem v Ostrave studoval. Jeste jedna se stejnym osudem je i v Ceskem Tesine.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#477

Příspěvek od Roman (Rick) »

To si nemyslim, ze by lokalita bola az taky problem. Vzdy sa moze pozorovanie viac zamerat na planety, Mesiac atp. Nie je jedina hvezdaren v centre mesta.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#478

Příspěvek od Jirka247 »

Nebo pozorování slunce také není od věci.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#479

Příspěvek od biker.fm »

A skoncili jsme u planet, mesice a slunicka. A na to fakt neni treba hvezdarna takoveho rozsahu. Navic v Ostrave Porube je jedna funkcni. Kdysi se hvezdarny stavely v meste neb nebylo tolik svetla v okoli. Dnes uz je doba jina.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#480

Příspěvek od Homer »

No, když už provozovat "lidovou hvězdárnu", tedy platit zaměstnance a provoz, pak za mne určitě ne s redukovaným záběrem kvůli nevhodné lokalitě.
Pokud je kopule stále použitelná, případně za rozumných nákladů opravitelná, pak bych viděl nejrozumnější ji jeřábem sundat a přemístit na alespoň trochu lepší místo. Vždyť by to nemusel být kdovíjaký objekt - přednáškový sálek, nad tím kopule, nějaký kanclík, dílnička se skládkem a sociálky. No a původní stavbu vhodně zastřešit.
No a pokud zrušit kvůli nezájmu bez náhrady, pak kopuli sundat, prodat a místo nově zastřešit. Rozhodně lepší než to nechat bez užitku shnít.

Edit - koukám že mne Biker.fm předběhl.
Odpovědět