Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#421

Příspěvek od Koblizek »

V pořádku Milane.

Podívej.

Já jsem dost často na cestách. Vyškov bude brzy jenom jedna z destinací, kterou jsem prošel. Byť jako jedinou ji považuji za svůj domov a tak tomu asi už navždy bude. Proto ten "patriotismus".

Poslyš zkusím tuhle asi poslední zimu tady infiltrovat nějak tuhle hvězdárnu a dám pak info, jestli to co je vidět na jejich stránkách je pravda, anebo není. A na nějaké akci v příštím roce naše zjištění můžeme stvrdit/vyvrátit pořádnó štamrpló.

---

Yarkho:

Budiž, ale svoje miesto na svete by mali mať oba prístupy. I multimediálne nástroje, i ďalekohľad v kopuli.

Pravdu říkáš. Dnešní mladí potřebují ránu palicí do hlavy, aby zbystřili v tej záplavě (dez)informací všude kolem. pokud u toho bude instituce a pár důvěryhodných (v jejich očích) parťáků... pár z nich se k tomu okuláru, nebo dokonce k tej kameře a vyhodnocovacím algorytmům i k tej teorii nakonec dostane.

---

Ehm. Po několikáté to zopakuji jako mnozí tady. Kdo chce, ten si cestu najde. A nic ho nezastaví.

A nepotřebuje k tomu nic než zdravý rozum. To jsem zapomněl dodat.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#422

Příspěvek od Koblizek »

[quote="Koblizek"]

Dnešní mladí potřebují ránu palicí do hlavy, aby zbystřili v tej záplavě (dez)informací všude kolem. pokud u toho bude instituce a pár důvěryhodných (v jejich očích) parťáků... pár z nich se k tomu okuláru, nebo dokonce k tej kameře a vyhodnocovacím algorytmům i k tej teorii nakonec dostane.

Prosím Vás tou ránou palicí do hlavy jsem měl na mysli právě ten bombastický až šokující přístup k podávání některých informací, jak psal Majklus. A raději bych to nevztahoval pouze na mladé. Ono se to týká všech...

A už budu "mlčet" :roll: ...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#423

Příspěvek od Karell »

Už radši mlč, to je už skutečně zralé na smazání. A můžu tě ubezpečit, že znám nemálo velmi mladých lidí, kteří by si nad tvojí gramatikou ukroutilo hlavu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#424

Příspěvek od MilAN »

Koblizek píše: a dám pak info, jestli to co je vidět na jejich stránkách je pravda, anebo není.
To, co je na jejich stránkách, je bohužel skutečnost. Na tom není co zkoumat ani zjišťovat.
Na těch stránkách takhle presentuje Hvězdárna Vyškov svoji aktivitu a program.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#425

Příspěvek od Koblizek »

Karell píše:Už radši mlč, to je už skutečně zralé na smazání. A můžu tě ubezpečit, že znám nemálo velmi mladých lidí, kteří by si nad tvojí gramatikou ukroutilo hlavu.
Gramatika byla zvolena zcela záměrně. A ten algorytmus :mrgreen: mi opravdu ujel. Měl jsem včera najeto 750km a pár jednání. Už jsem nedával pozor. Je to na těch příspěvcích ke konci vidět. Omlouvám se všem, kterých se to dotklo. Ráno jsem se probudil a trochu se zděsil. Co už...

A souhlasím, se smazáním, jelikož bylo již řečeno vše. Stejně tu situaci patrně nikdo z nás neovlivní. Ale velice rád bych se mýlil.
Naposledy upravil(a) Koblizek dne 02. 09. 2021, 19:55, celkem upraveno 4 x.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#426

Příspěvek od Koblizek »

MilAN píše:
Koblizek píše: a dám pak info, jestli to co je vidět na jejich stránkách je pravda, anebo není.
To, co je na jejich stránkách, je bohužel skutečnost. Na tom není co zkoumat ani zjišťovat.
Na těch stránkách takhle presentuje Hvězdárna Vyškov svoji aktivitu a program.
Uvidíme.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#427

Příspěvek od MMys »

Jenom krátký update k Jindřichově Hradci. Na základě sondáže kolegy na místě, když bylo jednání s městem (a dopadlo katastrofálně), alespoň montáž+dalekohled je funkční, tedy není rozbitá. Po ručním najetí na Slunce fungovala jak má. Problém je zjevně nekompetentnost (ale chce se mi napsat jiné slovo) obsluhy a zrušená vazba (Sync) mezi absolutními enkodéry a oblohou. A bude prý řešený objednáním školení :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#428

Příspěvek od Ekolog »

Ještě k lidovým hvězdárnám. Bavit se o smyslu. V Jindřichově Hradci jsem se objevil před 50 lety. Potkal jsem tu řadu lidí, které mohu považovat za své celoživotní kamarády. Bez nich by můj život nebyl takový, jaký je.
Uvedený koníček, se všemi životními peripetiemi, co mne potkaly, mne nasměřoval i do budoucnosti a do posledních dnů, přes významné problémy se zrakem, způsobené nepodařenou operací na urologii v Náchodské nemocnici, mne neopustil.

Takže to shrnu: mělo to cenu, sakra, že ano! A děkuji, že jsem měl tuto možnost!

K Jindřichově Hradci. Napsal jsem starostovi Mlčákovi poměrně ostrý dopis. Výsledek? Dělá čest svému jménu!
K posádce hvězdárny. Vedoucí, bývalo ředitelku, Janu Jirků sesadili z funkce a v současné době dlouhodobě marodí. Ostatní ze staré gardy, a ty co něco znali, co mám informace, vyházeli. Na hvězdárně zůstali jen noví, o jejich vztahu k astronomii pochybuji. Jedná se o syna ředitelky Vzdělávacího a kulturního centra Jindřichův Hradec. Náhoda? Ani neznají oblohu. Neumí obsluhovat ani Binar. Jejich práce za kovidový rok, byla dvě pětiminutová videa, jež si pouštím, když nemohu spát. Monotónní přednes p. Tapíra mne vždy spolehlivě uspí.
Proč tomu tak je? Ředitelka byla v roce 1992 mezi těmi, kdo usiloval o zrušení hvězdárny. Tenkrát jí to nevyšlo. Pravděpodobně si teď řeší staré účty. Asi podle mne, potřebovala slušné místo pro „nezdárného“ syna, jak už tak chodí.
Jsem zvědav, jak dopadne pan Myslivec se školením k dalekohledu. Nabádám jej tímto k maximální opatrnosti a obezřetnosti! Co mám informace ohledně současné posádky, jedná se o sebevědomé, arogantní a labilní jedince. Čeština používá jiný výraz.
Nemyslím si, že to tam dopadne dobře! Škoda! A škoda uplynulé práce a času.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#429

Příspěvek od dex »

Na těch videích by mi ani nevadilo, že přednášející není řečník, jako spíš "našimi dalekohledy" v názvu, což, jak se zdá, není pravda.
Místo toho jsou tu záběry jiných YouTube kanálů a ze SOHO.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#430

Příspěvek od Homer »

Kdo chce a má chvíli času, nechť se podívá na loňskou výroční zprávu diskutované příspěvkové organizace. Zvl. na "příspěvek" zřizovatele a tržby. Je to jako všude jinde - kapříci v klidné, stojaté vodě, co dostávají pravidelné krmení :-). Nad rámec svých povinností se nikdo nepohne. Kdysi dávno jsem pracoval v muzeu - nemlich totéž, proto jsem odešel pryč.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#431

Příspěvek od MilAN »

to Ekolog:
Díky za příspěvek. Myslím, že v něm je koncentrováno vše, co je v názvu vlákna .
............
A bohužel, ten závěr v příspěvku se mnohdy stává realitou vývoje hvězdáren.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#432

Příspěvek od MMys »

Musím říct, že to co se tam stalo, mě jako autora celého toho vybavení opravdu neskutečně štve, a nikdy bych nevěřil, že je něco takového vůbec možné. Celý návrh té sestavy vznikal prakticky na míru, aby splňoval to, co (dnes už bývalí) zkušení demonstrátoři věděli, že se jim bude hodit, aby byli schopni návštěvníkům ukázat i něco víc, než jen pár mlhavých šmouh a Měsíc. Obloha tam není vyloženě špatná, byť je to na sídlišti. JH je relativně malý, a je to na jihu, a když jsem tam byl, tak obloha tam byla jako za horších podmínek u mne v Bělči, tedy žádná tragédie a rozhodně použitelné. Proto také půlmetr. Když se mu pomůže filtry, je podívaná pěkná.

Naplánovaná byla kombinace možnosti vizuálního pohledu do půlmetru (s co nejnižším umístěním tubusu na montáži a možností natočení výtahu do ergonomické polohy) s možností porovnání jak to vypadá pomocí EAA (barevná kamera na redukovaném f/2.9 ohnisku) a s možností i nějaké jednoduché vědy (relativně malá, zbytečně nepřehnaná mono kamerka na proměnky, astrometrii, nebo prostě jen možnost kouknutí na slabší objekty mono kamerou přes filtry).

Na druhé straně montáže pak větší refraktor, pořádný chromosférák a CaK dalekohlídek, aby se dalo podívat i ve dne na sluníčko. To celá na montáži, u které se nikdo nemusí zdržovat s inicializací, nastavením pointace (ta není třeba) a podobně. Stačí kdykoli (i ve dne) zapnout a dát povel jeď. Město bylo při plánování štědré, a tak je vybavení opravdu parádní, co by za tohle jinde dali. Byla radost to používat, když jsme to uváděli do provozu, a původní parta byla nadšená, a měla plno plánů, co s tím podnikat. Lidé by si to při ukázkách parádně užili, i s profi výkladem. Bohužel, než se to stihlo rozjet, tak to položil Covid lockdown, a následně dorazilo chování zřizovatele.

Naprosto nechápu, jak může město připustit takovýhle stav, kdy si vyhodí celou partu, která byla se zařízením zacvičená, tedy informace ani nemá kdo předat dále, a celá funkcionalita hvězdárny je degradovaná na režim kino v planetáriu. To mi hlava nebere. Tohle je fakt zralé na pořádnou medializaci, protože to je investice za hromadu peněz nás, daňových poplatníků, a s ohromným množstvím věnovaného času (návrh, výroba, oživení na místě).

Za tohle zodpovědná úřednice by měla letět, okamžitě. To je neuvěřitelné. Znám nějaké podrobnosti z jednání s městem, od přímo zúčastněných (RNDr. Jan Štrobl jakožto odborný garant, dokonce byl přítomný i Jiří Grygar), kteří prý na místě jen nevěřícně kroutili hlavami. A to tam dle svých slov šli velmi dobře argumentačně vybaveni. Bohužel to sem napsat nemohu, bylo by to jistě zkreslené, a pokud bude chtít, tak tak učiní někdo ze zúčastněných, třeba časem...

Uvidíme, jak bude probíhat školení. Jelikož dodavatelem celé zakázky byla Supra, jedeme tam dva. Honza Zahajský za Supru a já jako autor montáže a dalekohledu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#433

Příspěvek od Ekolog »

Neskutečně mne stav na hvězdárně v Jindřichově Hradci vytáčí.

Rozhodně tohle bez medializace nemůžeme nechat. Bohužel to má zde prvky zneužití pravomoci a je to zralé pro kriminálku.

Když si uvědomím jak je nakládáno s daněmi občanů Jindřichova Hradce a jak jsou promrhávány ku prospěchu vybraných jedinců, bere mne neskutečný vztek. A na tomto bych to asi založil. Vybavení stálo cca 5 M, přestavba cca 58 M.

A to ještě dodám: Cassegrain 250/3750 původní přístroj, hnije po generálce a po přebroušení ve skladu, malá kopule je nefunkční, blbě usazená a teče do ní. Po rekonstrukci hvězdárny. Nebyly asi odstraněny kolaudační závady. Prostě si někdo postavil pomník za dotace a nezáleží mu jak to funguje.

Jsem zvědav jak se podaří vyškolit lidi, kteří o astronomii vědí méně než já o chirurgii. Přeji hodně trpělivosti a štěstí!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11576
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#434

Příspěvek od Psion »

Ideální pro článek do místních novin či Českobudějovického deníku.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#435

Příspěvek od Ekolog »

to Psion: To teprve přijde!

Uvedená hvězdárna vychovala v průběhu 60 let ve svých kroužcích řadu odborníků a to i odborníků světového formátu. Nebudu jmenovat. Co vím, min. 3 odchovanci pracují/pracovali na Ondřejově.

Hodně práce vykonala při vedení astronomických kroužků Jana Jirků. Patří ji za to nehynoucí zásluhy.
Toto už není na pořadu dne. A nedovedu si představit, na současné hvězdárně fungoval astronomický kroužek. A nedovedu si přestavit, že bych tam pouštěl své dítě, pod vedením lektora a edukátora Jakuba Tampíra. Ten chlap podle mne není OK.

Za největší průšvih považuji tu skutečnost, že řada dětí a mladých lidí mohla být usměrněna k pořádné činnosti, pokud by tu pracoval astronomický kroužek, a tak někteří z nich možná promarní svou šanci a jejich život se bude ubírat nesprávným směrem.

A proto si myslím, že jedna ze základních funkcí veřejných hvězdáren je podchytit mladé lidi, motivovat je ke vzdělání a k ušlechtilé práci. Ochránit je před mařením času, poflakováním, alkoholem a drogami. Prosím podívejte se na videa „Našimi dalekohledy“ a rád bych k tomuto tématu znal Váš komentář.
Tuto činnost, uvedenou výše, má Vzdělávací a kulturní centrum ve zřizovací listině. Doporučuji si tuto listinu na stránkách Vzdělávacího a kulturního centra pročíst. Je to velmi zajímavé, už vzhledem k tomu, že se řada činností neplní a vzhledem k současné sestavě pracovníků ani plnit nemůže.

to Homer: Přesně pane kolego, kapři si nikdy rybník nevypustí!
Odpovědět