ZWO ASI2600MC PRO

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#16

Příspěvek od DaveOne »

A kruci...no tak to jsi mne moc nepotěšil, tak jsem zvědavý jestli to to objeví/neobjeví i u mé kamery ;) Je to ovšem hnus od Číňana ..to je jisté.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#17

Příspěvek od vader.s »

Tak údajně se to děje v cca 1% případů viz dnešní post na jeji FB stránkách (MC i MM). Vnímám pozitivně alespoň to, že to veřejně přiznávají (byť to nikdy nepopřeli).

“ Recently we got some ZWO users reporting to us that their ASI cooled cameras, such as ASI2600MM/MC Pro, are having the oil leak issue on sensors. To maintain a well-communicated relation between ZWO and our customers, we are sorry to announce that due to the high content of oil in a few thermal pads, this issue indeed exists in a few ASI cooled cameras. The probability, according to the data statistics by our customer service, is about 1%.

In the past, this issue had never happened on ASI cameras. However, with bigger sensors, some ASI cameras like ASI2600 therefore adopt bigger thermal pads to transfer heat to TEC. That leads to some thermal pads getting relatively higher oil content, and eventually triggering the oil leak issue after long-time use.

We sincerely apologize for all the inconvenience it caused. If you happen to go through this problem, please don't hesitate to contact us at ZWO support page: https://support.astronomy-imaging-camera.com/. We will try our test to help!

For the rest batch of ASI cooled cameras, we just carried out a thorough inspection to ensure this issue is not happening again.

We believe keeping honest and responsible with our customers is always one of the most important standards of ZWO. Your feedbacks to the ZWO products, no matter positive or negative, are all venerable to us. Thus, you are welcome to share with us your thoughts on ZWO at any time. We will keep working, keep improving and keep innovation to help build a better astrophotography community!”

Zde zdroj na fb
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#18

Příspěvek od MMys »

Tak ani výměna thermal pad-ů za jiný nemusí pomoci. Problém je, že je velké množství oleje zavzlínané pod BGA pouzdrem senzoru, v té spáře mezi plošným spojem a pouzdrem. Když jsem to teď dělal naposledy, tak jsem to vyřešil tak, že jsem nejprve celou desku se senzorem vyndal a umyl v isopropanolu, protože olej byl rozlezlý všude po desce. Pak jsem do otvoru v plošném spoji pod senzorem pod silným tlakem foukal vzduch, a toho oleje z pod pouzdra senzoru po obvodě vylezlo docela slušné množství. Takže jsem ho vždy otřel, a foukal dál, dokud nějaký lezl (resp. on nějaký leze stále, ale množství postupně klesá až na minimum)

Nakonec jsem plošný spoj ještě znovu umyl v isopropanolu, aby byla deska a hlavně boky pouzdra senzoru byly prosté oleje, vzal jsem řídký ochranný polyesterový lak na plošné spoje, a kapátkem ho nanesl do rohu po obvodě pouzdra, až se roztekl, a desku pořádně usušil, až byl lak úplně vyschlý.

To by mělo spáru vlastně ucpat, a tím by mělo být zamezené pronikat zbytkům oleje zase dál na bok senzoru a vzlínat až na sklíčko.

Každopádně tohle se výrobci fakt nepovedlo, pouhé vyčištění i výměna thermal padu nemusí pomoci stoprocentně. To co jsem zkusil nyní, snad zabere.

Tenhle způsob popsaný tady fungovat nebude určitě, na thermal padu bylo určitě podstatně méně oleje než kolik ho bylo mezi senzorem a plošným spojem, a tam je primárně asi zásoba, odkud to vzlíná dál.
https://www.yuque.com/docs/share/aab8e8 ... 83c915f90f


Mimochodem, použitý systém chlazení je zvolený docela blbě. 3mm silný thermal-pad a za ním 1.5mm silný plošný spoj bude mít značný teplotní spád. A to malé okénko s dalším thermal-padem uvnitř to už nijak nevytrhne. Teplota vlastního substrátu senzoru bude prostě courat podle režimu provozu (četnosti vyčítání a tím i výkonové ztráty) a bude to způsobovat nepřesnosti v kalibraci. A pravděpodobně ani celá plocha senzoru nedosahne shodné teploty. Obzvlášť háklivé na to budu dark-flaty + flaty, kde na světlé obloze i malá odchylka způsobí, že FF nepasuje.

Řešení bych viděl jediné, spustit snímání kalibračních snímků, počkat alespoň několik minut a jet stále stejnou sekvenci, a snímky začít ukládat až se soustava teplotně vyrovná, ustálí na nějaké konstantní teplotě, která je ale určitě jiná, než reportuje SW (nevím jistě, kde se teplota senzoru snímá, tipuji čidlo na plošném spoji pod senzorem, asi tuším který obvod to je - byl na něm připlácnutý ještě maličký odstřižek thermal padu navíc, asi aby byl kontakt dokonalejší)

A v 1% případů se tak určitě neděje. To je naprostý blábol a číňan mlží :D . Vzhledem k tomu že ty kamery mi prošly rukama minimálně 4, a to si to ještě spousta dalších vyčistila svépomocí, Tipuji spíš na číslo v rozmezí 50-100%. Vlastně, dělají to všechny vyrobené do okamžiku, než se na problém přišlo. Takže z počátku to bylo určitě 100% (otázkou je jen doba do projevení se) a postupně to procento klesá, jak se na trh dostávají nové, kde je to už snad vyřešené.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#19

Příspěvek od vader.s »

Určitě to nebudou tak precizně jako Martin, ale pro ostatní, pokud se jim problém objevil, jsem narazil na program bezplatné výměny a/nebo servisu přímo výrobcem.
Více info je zde https://astronomy-imaging-camera.com/ne ... meras.html
Milan
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#20

Příspěvek od Pupak »

Dneska něco posílat do Číny je sebevražda. Kolega čeká na zaplacenou kameru už přes 3 měsíce. Smrtelná rýma zase ochromila Čínu.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#21

Příspěvek od alda »

Pokud je kamera koupená u TS, tak Ti to dělají taky zdarma pro své zákazníky.
Tady je info:

https://www.teleskop-express.de/shop/as ... anguage/en
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#22

Příspěvek od vader.s »

Ano, pravděpodobně to bude v odkazu ZWO zmiňovaný německý servis.
Milan
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI2600MC PRO

#23

Příspěvek od hades »

Diskuzi o vlivu filtru na backfocus jsem přesunul do vhodnějšího tématu: viewtopic.php?t=8389&start=150#p481934
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět