Foťák na hřbetě tubusu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#1

Příspěvek od Paaja »

Řeším problém s upevněním foťáku na dalekohled, konkrétněji na ED80 na GSce. Na jednom z upevňovacích kruhů je šroub s bakelitovou maticí pro foťák, ale není to uspokojující řešení. Za prvé je to poměrně slabé spojení, s těžším přístrojem či objektivem bude pružit a ohýbat se a za druhé nelze měnit kompozici záběru (pootočení), jeho delší strana je vždy rovnoběžná s DE.
Byla by řešením kulová hlava upevněná někde u nebo na dalekohledu? Či jiné řešení? Stačilo by aby šlo foťák otočit o 90°, ideálně dva rychloúchyty pro destičky manfrotto na sebe navzájem kolmé, upevněné na kruzích tubusu.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Foťák na hřbetě tubusu

#2

Příspěvek od VK »

Jestli jsem to pochopil správně, má být fotoaparát ne za dalekohledem, ale vedle dalekohledu jako dva přístroje: jeden pozorovací, druhý fotografický.

Důležitá je tuhost vzájemného spojení. Teleobjektiv s jakou ohniskovou vzdáleností chceš používat? Jestli to bude jen základní, pak by šlo použít to, co jsi sám vymyslel. Pro jakýkoli teleobjektiv už to chce něco důkladnějšího. Představuji si to jako "mezikus" krabicové konstrukce uchycený za celý průměr tubusu dalekohledu, případně i s fotoaparátem upevněným za celé tělo, tzn. ne jen v jednom bodě - standarním šroubem.

Slovy se tento problém těžko popisuje. Mnohem lepší je se sejít, prohlédnout si dalekohled i fotoaparát, prodiskutovat tváří v tvář a nakreslit si to. Výroba - jak jinak - je bez dílny s alespoň základním vybavením nemožná.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Foťák na hřbetě tubusu

#3

Příspěvek od Habl »

Fotopřístroj mám upevněn na druhém konci deklinační osy a jeho vyosení je možné pokud povolím a utahnu utahovací objímku (v RA).Pro malé vychýlení (v Dec) mám kulový čep.Pro vyvážení prístroje používám protilehlé 30 g závaží. Deklinační osa se souhlasně pohybuje s hlavním dalekohledem s utaženou ustanovkou.Pokud mám na deklinační ose přístroj snížím hmotnost deklinačního závaží.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na hřbetě tubusu

#4

Příspěvek od MP »

Tohle u GSky nejde - pohybuje se jen "horni" cast DEC osy, tyc zavazi se neotaci. Montaz by se musela upravit.

Pokud ma EDcko slouzit k pointaci, chce to pevne spojeni mezi dalekohledem a fotakem. Doporucoval bych dokoupit nebo upravit druhy kruh, aby mel take sroub a pres oba kruhy prisroubovat listu ( nebo, pokud to ma byt rychle rozebiratelne, nasroubovat uchyty s rybinou a zasunout standardni listu ).

Pokud jde o otocne uchyceni fotaku, tak masivni kulova hlava na te liste by stacila pro ohniska tak do 300mm, ale byla by dost tezka, posunula by teziste dal od RA osy, bylo by potreba vic zavazi a nevim, jak by to vyslo s celkovym zatizenim montaze. Muselo by se to vyzkouset.

Paradoxne bude vetsi problem s kratkymi objektivy, protoze tam bude treba upevnit fotak pres stativovy zavit - tam je pro otocne upevneni nejaka hlava potreba. Delsi objektiv lze upevnit do kruhu se stavecimi srouby, ktere se pouzivaji pro vetsi hledacky nebo pointacni dalekohledy. A vetsina delsich objektivu ma svuj vlastni zavit pro stativ, ktery byva otocny ( treba u Sonnaru 300/4 je na kruhu, otocnem kolem objektivu, s aretaci ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#5

Příspěvek od Paaja »

2VK: Pochopil jsi správně. Dalekohled má sloužit pro pointaci, při fotografování objektivem 105/2,5 se už projevila PE montáže a hvězdy trochu ujely (5min expozice, možná až příliš dlouhá). Jestli seženu 180/2,8 tak bude pointace už nevyhnutelná a váha dost velká a navíc v páce, objektiv nemá stativový závit. Na základní padesátku a kratší není třeba pointovat a tuhost šroubu na třmenu tubusu stačila. Nemáš na mysli širokou objímku kolem tubusu, která by se i s namontovaným foťákem dala povolit, otočit kolem osy tubusu a znovu utáhnout? To mě už napadlo, ale tubus by byl brzo ošoupaný až na plech. Upevnění foťáku je možné jen za stativový šroub, jiné upevňování je spíše jakési provizorium, jako třeba nějaké lůžko vytvarované podle objektivu jako předpažbí ...
2Habl: DE osa se na GSce neotáčí, škoda (lze ji tak prý upravit). Jak to chápu, tak u tebe není problém otočit foťák tak, že "kouká" třeba kolmo, nebo i na druhou stranu než dalekohled, jde o změnu v DE (S-J). Foťák můžeš i trochu pootočit v RA (V-Z). Můžeš ale otočit záběr kolem jeho osy o 90°?
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na hřbetě tubusu

#6

Příspěvek od MP »

U toho Sonnaru 180/2.8 uz bych neveril upevneni za fotak - ten objektiv je dost tezky. Asi by to chtelo neco takoveho :
http://www.manfrotto.com/Jahia/cache/of ... 04&idx=109
a tu spodni listu opet upevnit na dva srouby na obou kruzich.

Jinak existuje jeste pomerne drasticky zpusob, ktery znas z upevneni pointacniho dalekohledu na meho Newtona : kolejnice pro dlouhou "kamerovou" listu Manfrotto, prisroubovane pevne 4 srouby primo do tubusu dalekohledu pres tvarovanou podlozku, odlitou z epoxidu. Na te liste drzi pevne i kulova hlava. Ale ne kazdy je takovy blazen jako ja, aby vrtal a rezal do koupeneho dalekohledu ...
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Foťák na hřbetě tubusu

#7

Příspěvek od MartinV. »

To: Paaja

Toto dilema jsem řešil také. V mém případě to byl Canon EOS 300D+Sonnar 2.8/200MC, který kdyby měl stativový šroub tak je vše bez problémů. Foťák jsem chtěl připevnit ke SW 80ED. Tak jsem si doma "na koleni" udělal stoleček k fotoaparátu,který potom připevňuji pomocí dvou šroubů k dalekohledu resp. ke kruhům TR-80ED.
Byla to otázka 3-4 hodin práce. Pokud by jsi chtěl vědět co je to za materiál tak zbytky z plovoucí podlahy - jelikož nic lepšího jsem doma nenašel.
Tady je foto:
http://album.volny.cz/martinvv/view.php ... page=0#img
http://album.volny.cz/martinvv/view.php ... page=1#img

MartinV

Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#8

Příspěvek od Paaja »

Objektivy zatím raději Nikkor, stoosmdesátka by snad ještě na těle šla (váží kolem 0,8kg), ale bude to páka. Kulovku bych snad ani nedával, jde mi jen o tuhost a možnost otočení kolem osy o 90°.
Možná použít L profil s dírami pro upevnění k horním šroubům na kruzích plus ke šroubům na boku kruhů (musely by se tam přidělat). Na jedné straně profilu by byla díra pro upevnění foťáku běžným stativovým šroubem (pomocí tvarované podložky a silné gumičky by šel k profilu fixovat i objektiv) . Pomocí změny umístění profilu na tubusu o 180° by se foťák ocitnul jednou na boku podruhé na hřbetě dalekohledu (musel by se ještě otočit aby nemířil dozadu). Trochu šíleně popsané ::), ale levně realizovatelné a docela pevné řešení ;D.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#9

Příspěvek od Paaja »

MartinV napsal: To: Paaja

Toto dilema jsem řešil také. V mém případě to byl Canon EOS 300D+Sonnar 2.8/200MC, který kdyby měl stativový šroub tak je vše bez problémů. Foťák jsem chtěl připevnit ke SW 80ED. Tak jsem si doma "na koleni" udělal stoleček k fotoaparátu,který potom připevňuji pomocí dvou šroubů k dalekohledu resp. ke kruhům TR-80ED.
Byla to otázka 3-4 hodin práce. Pokud by jsi chtěl vědět co je to za materiál tak zbytky z plovoucí podlahy - jelikož nic lepšího jsem doma nenašel.
MartinV
Aha, na něco takového jsem myslel, když jsem psal o lůžku pro objektiv, nebo teď o fixaci objektivu. Ještě mít na boku kruhů možnost upevnění této soustavy (kvůli tomu prokletému otočení záběru) a řešení je na světě :D.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Foťák na hřbetě tubusu

#10

Příspěvek od VK »

Paaja napsal: 2VK: Pochopil jsi správně. Dalekohled má sloužit pro pointaci, při fotografování objektivem 105/2,5 se už projevila PE montáže a hvězdy trochu ujely (5min expozice, možná až příliš dlouhá). Jestli seženu 180/2,8 tak bude pointace už nevyhnutelná a váha dost velká a navíc v páce, objektiv nemá stativový závit. Na základní padesátku a kratší není třeba pointovat a tuhost šroubu na třmenu tubusu stačila. Nemáš na mysli širokou objímku kolem tubusu, která by se i s namontovaným foťákem dala povolit, otočit kolem osy tubusu a znovu utáhnout? To mě už napadlo, ale tubus by byl brzo ošoupaný až na plech. Upevnění foťáku je možné jen za stativový šroub, jiné upevňování je spíše jakési provizorium, jako třeba nějaké lůžko vytvarované podle objektivu jako předpažbí ...
Vpodstatě tak jsem to myslel. Ta široká objímka kolem tubusu se dá realizovat i tak, že plocha dotýkající se tubusu bude měkká (např. vystlaná těsněním do oken nebo vylepená tlustou látkou) a nebude se to odírat. Vzájemná poloha optických os dalekohled a fotoaparátu ovšem bude o něco hůře definovaná.

Tento negativní důsledek se dá značně potlačit větší předozadní délkou mezikusu. Rozměry mezikusu se tím ovšem značně zvětší.

Také lze udělat jakési lože připevněné k montáži, do kterého půjdou upevnit dva přístroje: dalekohled a vedle něj fotoaparát.

Něco hodně podobného jako teď děláš Ty, jsem chtěl realizovat v r. 2002 v rámci tzv. přestavby tzv. paralaktického stolku. Pouze místo čočkového 80 ED jsem měl Newton 85/596 a místo teleobjektivu 100/2,5 jsem měl 300/4,5. O aféře paralaktický stolek viz jiná témata (např. Budoucnost ATM nebo Astrobazar/Koupím/paralaktický stolek (založil Domco)).

V. K.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#11

Příspěvek od Paaja »

Rád bych to realizoval do expedice na LaPalmu, tam se bude fotit jako o život. Inspiraci už mám, nejschůdněší a do jisté míry univerzální je systém od MartinaV.
2VK: U objímky by sebelepší vypolstrování nepomohlo, ošoupání způsobují nečistoty a prach, které se tam určitě dostanou. Lože pro více přístrojů neřeší otáčení záběru, je vhodné spíše pro pointační a fotografický dalekohled vedle sebe, pravděpodobně realizuji v budoucnu na mé nové montáži od Drbohlava.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Foťák na hřbetě tubusu

#12

Příspěvek od Rudy »

MP napsal: Tohle u GSky nejde - pohybuje se jen "horni" cast DEC osy, tyc zavazi se neotaci. Montaz by se musela upravit.


Tak toto u GS-ky ide a upravu montaze GS ma velmi dobre zdokumentovanu Janko Grecner na svojich strankach tu:
http://web.telecom.cz/elektro-metal/gs300_jile_c01.htm

Montaz uz nemam ale mal som ju prerobenu presne podla doho navodu a upevnenie fotoaparatu bolo vyriesene.

To Paaja: do LaPama to este urcite stihnes!
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Foťák na hřbetě tubusu

#13

Příspěvek od Paaja »

Pohon RA změnil už vlastník montáže MP, motor je napevno pod tyčí protizávaží 8). Otáčecí tyč protizávaží zatím dělat nebudu. Ale nikde v článku není nic o uchycení foťáku na tubus nebo montáž. Upevnil jsi ho na osu protizávaží? Uznávám, že tam by kulová hlava nevadila a systém kulovky a foťáku by se vyvážil malým protizávažím viz. Habl.
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Foťák na hřbetě tubusu

#14

Příspěvek od MP »

Ta uprava samozrejme mozna je, znam vic lidi, kteri ruznymi zpusoby "protahli" otacivou cast DEC osy az po zavazi. Jde o to, do jak dlouheho ohniska se takova sestava da pouzit na pointaci fotaku na jedne strane refraktorem na druhe strane. Bude to dost narocne na pevnost toho prodlouzeni, pevne uchyceni kruhu s refraktorem i hlavy s fotakem - pri pointaci 300mm objektivu se to nesmi vzajemne pohnout o vic, jak 1.5-2 uhlove vteriny.

A mne se u "original" GSky navic libi, ze vidim polarnim hledackem bez ohledu na polohu dalekohledu v DEC ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Foťák na hřbetě tubusu

#15

Příspěvek od Rudy »

MP napsal:
A mne se u "original" GSky navic libi, ze vidim polarnim hledackem bez ohledu na polohu dalekohledu v DEC  ;)
Ano, mas pravdu, toto je jedine minus celej upravy.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět