Folia

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Folia

#16

Příspěvek od FunTomas »

P.D. napsal: Nevíte někdo něco bližšího o těch svářecích filtrech ??? Nerad bych přišel o zrak  8)Ja pamatam, ze na hvezdarni v Sobotisti sa pouzival zvaraci filter na pozorovanie slnka cez 150mm cassegrain. Pred filtrom bol ale zaradeny Herschelov hranol (myslim, ze sa tak vola), ktory odklonil 96% svetla mimo dalekohlad a tie 4% boli filtrovane. Obraz bol pekny a ostry.
Ked som si ja zohnal takyto filter pred objektiv 50mm refraktora, obraz bol dvojity a nesiel zaostrit. Bolo to nekvalitnym filtrom ale hoci som vyskusal asi 5 roznych vsetky davali rovnako sajzovy obraz. Preto som si zohnal tu foliu a myslim, ze sa neoplati laborovat nad inym. Je to najlacnejsia z tych najbezpecnejsich a najkvalitnejsich variant. Ved dalsie filtre typu skleneny chromovy filter alebo uzkopasmove Halfa CORONADO stoja cely majetok.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#17

Příspěvek od peta »

MaG napsal: Je to fantastické foto. Teď už vím, proč prodávaj IR filmy. Že bych to časem přeci jenom zkusil?fotit v IR na film je mnohem slozitejsi - stanoveni expozice, spravne zaostreni, vyvolani filmu... preju hodne zdaru!

ps: sam se chystam az se priroda zazelena nekam na louku, tam jsou fotky nejlepsi - bila trava vs. cerna obloha
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Folia

#18

Příspěvek od Myzer »

Spravil som si ten kryt na refraktor a ked na 20 min vyslo Slnko, tak som to hned vyskusal.
Obraz velmi dobry do 45x, pri 60x-80x uz bolo trochu poznat seeing, snad nie kvalitu dalekohladu.
Asi to uz menit nebudem. :)
Este jeden dotaz: Je nejaky casovy limit na pozorovanie Slnka, nieco som cital o zahrievani pristroja, optiky, ze by mohlo nieco prasknut a pod?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Folia

#19

Příspěvek od vla »

Pokud budeš mít na všech optických vstupech sluneční folii, k ničemu takovému nedojde. Nezapomeň na hledáčky. K problému, který popisuješ může dojít při pozorování projekcí na stínítko, tam je třebo postupovat velmi opatrně, např. snížit světelnost clonou 1:30 a vždy se jen krátce podívat a dalekohled odklonit. Zdrovna nedávno jsem zakoupil kvůli mechan. dílům okulár, který měl prasklou čočku od pozorování Slunce projekcí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
znas
Příspěvky: 5
Registrován: 24. 05. 2004, 00:20

Folia

#20

Příspěvek od znas »

Zdar!
Ve zdejsim tematu se hovori o mimoosovem zacloneni zrcadlovych dalekohledu folii Astro Solar a je zde zminka o "Zdenkovych" strankach,kde je patrne nakres ci info. Mohl bych dostat adresu ci odkaz na tyto stranky ci jine, kde by byl videt nakres mimoosoveho zacloneni zrcadloveho dalekohledu folii? Dekuji.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Folia

#21

Příspěvek od T.o.m »

to Peta:

mohl bys prosímtě přesně popsat výrobu toho filtru pro ty skvělé IR snímky? Já mám Olympus C4000 a když dám přes sebe dva osvícené negativy a ty dám před objektiv, nefunguje to jako tobě-takhle jednoduché to přece ani být nemůže, ne?

Díky předem za ten detailní postup.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#22

Příspěvek od peta »

T.o.m napsal: mohl bys prosímtě přesně popsat výrobu toho filtru pro ty skvělé IR snímky? Já mám Olympus C4000 a když dám přes sebe dva osvícené negativy a ty dám před objektiv, nefunguje to jako tobě-takhle jednoduché to přece ani být nemůže, ne?opravdu to je jediny trik - dvojity exponovany barevny negativ - zalezi ale na fotaku, ne vsechny olympusy to zvladnou (C700 UZ napr. ne)

doporucuju clanek na paladixu (nize) a vyzkouset jestli uvidis pres fotak svitit IR diodu na dalkovem ovladaci treba k televizi...
http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid ... E8erven%E1
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Folia

#23

Příspěvek od T.o.m »

Díky, už je mi to jasný, znovu to odzkouším.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#24

Příspěvek od peta »

T.o.m napsal: Díky, už je mi to jasný, znovu to odzkouším.
Tom :hi:dej pak vedet jak to dopadlo :hi:
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Folia

#25

Příspěvek od T.o.m »

No teeeeda Ono to fakt funguje - dají se s tím udělat fakt úžasný snímky. Všem doporučuju. Dal jsem tam exponované negativy a mám to celkem do červenorůžovofialova - podobné na
http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid ... E8erven%E1

 té fotce tou Minoltou Dimage.

Expozice mi vycházejí tak kolem 1/5sec., takže bude nutný stativ, ale jinak to funguje skvele. Zkoušel jsem to a bylo skoro oblačno, tak jsem zvědav, co to udělá, až bude úplně jasno - třeba se zkrátí expozice.

Vřele doporučuji, vznikají pak opravdu nevšední fotky.

Petovi díky moc za vysvětlení a odkaz.
to Peta: jakto, že to máš černobíle? Dávals tam černobílý mód? Mě připadalo, že při černobílém módu tolik nevynikly kontrasty (možná kvůli tomu, že nebylo jasno).

Díky
Tom :hi:

Tom
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#26

Příspěvek od peta »

T.o.m napsal: Expozice mi vycházejí tak kolem 1/5secexpozice bude asi fotak od fotaku jina... mne to pri 100ASA vychazelo alespon na 1/30 pri plne dire...

fotka byla v originale spise do zelena, nektere tony taky do ruzova... prevadel jsem az ve photoshopu - s tou "neupravou" jsem tedy trochu lhal -nic nez prevod do CB jsem s tim ale nedelal... :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Folia

#27

Příspěvek od T.o.m »

Ohledne te upravy je mi to celkem jedno, spíš jsem se zajímal. Ono s tou expozicí se to bude lišit, ale hlavně že to jde.

Ještě jednou moc díky, to je fakt dobrý tip. Ani bych netušil,že tak jednoduchým filtrem (zadarmo!) lze dělat takové snímky. ::)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Folia

#28

Příspěvek od peta »

dalsi zajimava vec je, ze jsou s timhle filtrem castecne pruhledne cervene veci (napr. folie na skle, jinak nepruhledna) - melo by to fungovat i na plavkach, to jsem ale nezkousel :)

jinak jeste posledni tip, zajimavych vysledku jde dosahnou smichanim IR s klasickou barevnou fotkou:
http://karsh-i.usefilm.com/7/3/9/739/189259-small.jpg
http://newton-i.usefilm.com/7/3/4/734/188141-small.jpg
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Folia

#29

Příspěvek od T.o.m »

Zajímavé, taky pěkné. S tou průhledností .... ;D ;D ;D odzkoušíme ;D
Tom :hi:

(odzkouším samozřejmě na fólii ;D)
Uživatelský avatar
JZ
Příspěvky: 145
Registrován: 30. 09. 2003, 14:07

Re: Folia

#30

Příspěvek od JZ »

To je opravdu super. To musím vyzkoušet. Dnes si jdu pro exponovaný film.
Odpovědět