3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#151

Příspěvek od vogo »

Psal jsem dříve ve vlákně, na venkovní použití výhradně PETG nebo ABS, PLA je tak na prototypy nebo dětské hračky.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#152

Příspěvek od dvader »

Čus, kdybych si chtěl začít hrát s 3D tiskem (a nemám moc místa, kam dát tiskárnu), tak Průša Mini?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#153

Příspěvek od biker.fm »

Kolik mas mista na stole ? Ta mini verze, je otazka jestli to uz neni moc mini kdyby jsi chtel vytisknout neco trochu vetsiho.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#154

Příspěvek od PetrK »

Jsou modely, které mají cívku s filamentem nad tiskárnou, takže na stoje zabírají méně místa, ale zase jsou vyšší.
Průša mini musí mít cívku vedle sebe, takže i když je papírově nejmenší, tak kompletní sestava zabírá překvapivě celkem dost místa na šířku.
Reálná minimální šířka s cívkou je 65 cm + raději pár cm navíc, aby byl prostor pro pohyb filamentu. Výška 38 cm + raději tak o deset cm víc na kabeláž. Hloubka 40 cm + raději pár cm vzadu, aby nebyl tak zlomený napájecí kabel a vpředu aby měl kam vyjíždět horký tiskový plát.

Pro začátečníka je Průša mini ideální jednoduchá 3D tiskárna. Stačí jen složit (jednodušší než IKEA), sešroubovat pár šroubků a jede to bez problémů. Nemusí se nic složitě sestavovat a ladit. Reálný rozměr tisku je maximálně 17,5 cm ve všech osách. Na drobnosti to bohatě stačí. Začátečník by stejně bojoval s tím, že větší modely se teplem všelijak kroutí.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#155

Příspěvek od dvader »

Super, díky!
Budu jí vždy někam uklízet, takže rozměry ve složeném stavu mě tolik nevadí… takže pokud se rozhoupu, tak asi tedy ten Průša Mini.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#156

Příspěvek od peta62 »

Jeste bych zvazil pomerne vyrazne zvuky vetraku a dlouhe casy tisku, ty si zadaji sve misto. Pripadna predstava vytahnout tiskarnu na par hodin a potom ji zase sklidit neni podle meho uplne realna.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#157

Příspěvek od hades »

dvader píše:Budu jí vždy někam uklízet
Tak tomuto bych se raději vyhnul. Taková tiskárna je dost citlivá mašinka a jakékoliv časté přenášení ji určitě nebude svědčit. A navíc bys ji pravděpodobně musel velmi často levelovat (čti seřizovat). Raději si na ni vyčleň nějaké stálé místo, nejlépe takové, kam se nebude prášit.
Osobně mohu doporučit takovéto řešení: https://www.thingiverse.com/thing:4705780
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#158

Příspěvek od decmen »

Přesně jak píše "hades", chce to najít na ni stálé místo. Sice jsem 3D lama, postavil jsem svoji Anetu A8 teprve nedávno a vytiskl jen jednu použitelnou věc (dvojbotku na 2 hledáčky), ale teď primárně sháním stolek pod tiskárnu patřičných rozměrů, nejlépe se šuplíkama na filamenty, trysky, sprej apod.
No a pak ještě budu muset udělat "pár dobrých skutků", abych drahou polovici přesvědčil o tom, že je to potřebná věc a musí být "PŘESNĚ TADY" :lol:
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#159

Příspěvek od dvader »

Hmm…
Tak v tom případě to není nic pro mě, neboť stálé místo pro ní nenajdu. :(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#160

Příspěvek od Jarous1 »

Ještě bych k tomu přidal místo bez průvanu, a to ani krátkodobého, nepravidelného, a vlastně s co nejmenšími změnami okolní teploty... Konkrétně ASA a o něco více ABS je na tohle dost háklivé. Proto se těmito materiály doporučuje tisknout, pokud možno, v uzavřených modelech tiskáren. Nebo se přes ty otevřené dávají takové "přehozy", které zabrání proudění okolního vzduchu. Je pak ale otázkou co na to která tiskárna řekne a jestli je na takovýto dlouhodobější provoz vůbec připravena...
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#161

Příspěvek od alda »

Já to mám vyřešené tím IKEA stolkem (2x) a plexi sklem, není to vůbec špatné :-) Je to rychlé a za pár korun.
Těch návodů je na netu více, jsou i varianty pro multi material.
https://blog.prusaprinters.org/cs/jak-s ... arnu_7785/
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#162

Příspěvek od vogo »

Jestli chceš jen čas od času něco vytisknout, tak bych zkusil Průšovu komunitní dílnu - PrusaLab. Jinak na tiskárnu je opravdu lepší mít stálé místo. Box se hodí hlavně při tisku větších dílů, nebo použití choulostivějších materiálů, právě kvůli stálosti teploty prostředí a eliminaci průvanu.

Jinak k tiknutím ABS „v kuchyni“, při tisku ABS se netvoří jen nepříjemný zápach (jak který výrobce filamentu), ale také se uvolňují zdraví škodlivé částice, takže místnost by měla být dobře větraná a ne nutně bych se tam vyskytoval. Totéž platí do značné míry při tisku i z jiných materiálů, jako třeba PET-G, ASA, nejméně pak PLA.

Edit: Stačí dát do google 3d print health risk o co jde, třeba zde.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#163

Příspěvek od dvader »

Tvl, tak to je vidět, jaká jsem v tom lama, resp. jaké má neznalý představy!
Od normální domácí technologie to má tedy ještě daleko... :roll:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#164

Příspěvek od Pidrman »

Jinak na tisk ABS to chce box. A pořádnou tvrzenou skleněnou podložku, nebo kovovou.

Při posledním tisku jsem dopadl takto :-( výtisk šel dolů jak s tou přilnavou vrstvou, tak i ze šupinou skla a to jsem to nechal vychladnout na 35°C. myslel jsem, že mě odvezou. Přitom rohy se mi opět zvedaly.

Podložka je originál Creality CR6-SE + 3Dlac, teplota desky 110°C a . No stalo se :-)

To jen taková zkušenost :-)

Takže box a doufat :-)
Přílohy
tisk.jpg
tisk.jpg (285.64 KiB) Zobrazeno 1142 x
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#165

Příspěvek od vogo »

Ono to není tak daleko od domácího použití, jak se zdá. Ano, není to jak použití mikrovlnné trouby, chce to získat zkušenosti, mít vyladěné tiskové profily pro slicer (může to udělat už výrobce tiskárny) a nasát informace. Na papíře/webu to vypadá jednoduše a vlastně je to jednoduché. Tiskárnu dám doma na stůl, z předpřipravených GCODE vyberu Benchy a za hodinu a kousek ji mám vytištěnou.
Ovšem když chci něco vlastního, tak to mnohdy není tak easy. Tisk se nepovede, protože mám nevhodně natočený model, nemám správně podpěry, utrhne se mi to z podložky, protože jsem zapomněl dát brim, nemám správně vyladěnou první vrstvu, kazí se mi výplň, protože mám rychlé přejezdy atd atd. Nehledě na to, že velké modely vyžadují dlouhou dobu tisku, pokud mají vypadat k světu, a nevím, jak by se manželka tvářila na tiskárnu na jídelním stole, která hrká 16 hodin v tahu a ani nemůže vyvětrat, aby se to nepokazilo.
Jednoduchou krabičku zvládne každý za jedno odpoledne vymodelovat a vytisknout v použitelné kvalitě, ale složitější modely vyžadují dost zkušeností. To zařízení je stále ideální do dílny pro kutila hračičku, není to ještě instantní výroba, jako replikátor ze StarTreku...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Odpovědět