Mars 2020

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1487
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mars 2020

#46

Příspěvek od Yarkho »

Dnešná spočiatku biedna noc s planétami mala nakoniec krásny vrchol.

Popoludní som fotil Mesiac cez C6 a Baader GWK 1,7x. Počasie na večer nevyzeralo priaznivo, ale lenivosť velila nechať ďalekohľad na montáži, čo keby. Neskôr sa podarilo pozorovať Jupiter a Saturn, bohužiaľ v Ant IV-V. Miestami boli vlny seeingu v jednom smere; Jupiter vyzeral, akoby plával proti prúdu.

Okolo polnoci som vyšiel späť na balkón, aby som to poskladal dnu - ale na východe už bolo vidno Mars, v dosahu montáže, keďže smerom na východ ďalekohľad mierne pretŕča von. Mars najprv v Ant IV, ale s nástupom vysokej oblačnosti sa nachvíľu seeing ukľudnil a predtým, než oblaky zoslabili kontrast, zažil som chvíľu takmer dokonalého seeingu. Viditeľné boli dve biele oblasti na oboch póloch - hoci jedna zrejme nebola polárna čiapočka, len ilúzia spôsobená modravým koncom disperzie. Stredom planéty sa tiahol výrazný albedový pás, a ďalší bolo vidno smerom k južnému pólu.

Edit: po 0:30 oblačnosť zmizla a seeing sa mierne zhoršil. V zv. 230x (Baader Classic Ortho 10mm) bola rozoznateľná Syrtis Major, pod ňou svetlejšia nažltlá oblasť. Samotný pás albedových útvarov je "hrbatý" - so štruktúrami a aspoň jedným svetlejším prerušením.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7212
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#47

Příspěvek od Artaban »

Dnes jsem pozoroval od asi 01:10 až 02:45 SELČ. Mars už byl dost vysoko a seeing nebyl špatný. Hned na první pohled bylo poznat, že to bude dobré pozorování. Albedové útvary pěkně tmavé a některé až tmavě šedé. Polární čepička byla jasná, ale menší. Asi 50% času jsem věnoval hledání sopky Olympus Mons. Teoreticky měla být dobře vidět. Od posledního pozorování sopky někdy v roce 2012 bylo znát větší kotouček planety téměř 20" oproti asi 13,8" a hlavně velké zlepšení kvality obrazu díky okulárům Delite a binohlavě. Při uklidnění seeingu byl obraz hodně příjemný a detailní. Něco je ale jinak a tuším, že to letos nepůjde asi tak snadno. Mars je k nám více natočený svou jižní částí a sopka se tak posunula mohem výš k severu. Je tedy možné, že krásně světlý flíček to nebude. Naopak jsem měl dojem, že v místech, kde měla být, byl náznak tmavší oblasti. Po více jak hodině usilovného pozorování se v těch místech dvakrát na asi půl sekundy s odstupem asi 5 sekund něco doslova rozvítilo. Ovšem po delším pozorování netuším, jestli šlo o klam, únavu očí, nebo případně sopku. Prostě nevím. Seeing byl docela solidní, ale bylo znát, že není nejlepší. Zvětšení 245x bylo OK, ale lepší spíš 285x, kdy Mars už moc neoslňoval. 320x bylo už docela dost, ikdyž obraz nebyl nijak špatný. Tak zase jedna rychlejší kresba.
čas: 01: 35 až 02:00 SELČ.
seeing: 7-8 / 10
R172mm zvětšení 285x s binohlavou.
320x200.JPG
320x200.JPG (39.86 KiB) Zobrazeno 1992 x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8308
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#48

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem dnes pozoroval ve 3:00, akorát větším přístrojem (11" SCT), Olympus Mons byl vidět hned a řekl bych, že i jasná oblast jižněji blíže k terminátoru. Ověřil jsem si to na videích v modrém kanále, kde vystupují jasná albeda ve smyslu čepičky, mraků a jinovatky. Když jsem viděl jak je B kanál klidný zkusil jsem i fotit. Hodně výhodné je počkat si na to až budou hory u terminátoru. Jsou pak lépe patrné. Já bych na tvé kresbě viděl ten Olympus jako reálný. Co mě později "dojalo" byl nádherný Měsíc a Venuše. Krásná noc.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1487
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mars 2020

#49

Příspěvek od Yarkho »

Vidieť Olympus Mons v menšom prístroji je naozaj ťažká úloha. Predvčerom v 6" SCT sa mi to s istotou nepodarilo - iba na pár chvíľ sa mi marilo, že je tam tmavší fliačik. Rovnako včera v 4" refráku. Pozoroval som pred polnocou, kedy bola sopka podľa Stellaria blízko okraja. Seeing urobil pozorovanie pomerne náročným, i väčšie albedové útvary bolo obtiažne rozoznať.

Navyše, z rozloženia albedových útvarov na disku Marsu som nadobudol pocit, že Stellarium mi ukazuje mapu Marsu tak hodinu popredu oproti tomu, čo vidím. Neviem to však zatiaľ nezávisle overiť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7212
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#50

Příspěvek od Artaban »

Ve 4" refráku to je asi hranice. Jde taky o rozlišení a kontrast. Tím 125mm refrákem za dobrých podmínek určitě reálné. 6" SCT nevím, ale jestli okazuje ostře, tak šance je slušná.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Mars 2020

#51

Příspěvek od Dansemacabre »

Včera můj první letošní Mars. A úplně mě to odvařilo... :o
Kolem jedné ranní byl perfektní seeing: s 9mm/100° okulárem a 2x násobičem jsem se ve 12" dostal na 333x zvetšení, přičemž obraz zůstal docela klidný. A zíral jsem, jaké detaily z toho lezly... Chvílemi jsem docela jasně viděl i bílé flíčky v místech, kde by měly být dle mapy Ascareus a Tharsis Mons. Je možné to vůbec vidět? Co by to případně mohlo být jiného? (nejsem moc zkušený pozorovatel).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8308
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#52

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych skoro řekl, že to mám na fotkách, bylo to v oblasti Pavonis. A už se to tam drží týden. Podívej se do snímků.

Ta světlá oblast může být buď jinovatka, nebo mraky, nevím jak to rozlišit.

V B filtru to doslova září.

download/file.php?id=13387
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7212
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#53

Příspěvek od Artaban »

Ano včera byl nadprůměrný seeing asi 8/10. Jen co jsem kouk do okulárů, hned bylo vidět mnoho detailů a už jsem se těšil až přitlačim na zvětšení. Dávám tedy kratší ohnisko okulárů a hle? Kotouček Marsu je menší což je 245x. Přehodil jsem okuláry a dal tam rovnou 285x. Štěstí na seeing, ale trochu smůla, protože pak už můžu jen asi 320x a větší do bina nemám.
Čmáranici jsem dělal při zvětšení 285x a při 320x jsem jen okukoval tvar albed adt. Ono sice to není o mnoho větší zvětšení, ale trochu to znát je.
Dalo docela práci to všechno zakreslit. Nejen všechny detaily, ale taky světlé oblasti.
Kresbu jsem proto dělal déle a taky proto, aby se Mars trochu pootočil a lépe ukázal tvar albed na východní straně Marsu. No a konečně jsem zřetelně viděl polární čepičku jako protaženou.
Bylo to pěkný pozorování a vydržel jsem až do tří hod.
čas: 01:15 až 01:50 SELČ.
seeing: 8/10
zvětšení 285x plus binohlava přes R172
xmars.jpg
xmars.jpg (8.6 KiB) Zobrazeno 1610 x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 714
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Mars 2020

#54

Příspěvek od armichael »

Zdravím ctené fórum!
Toto je vlastne môj prvý pozorovací report. Odkedy som si kúpil Apo, tak ma mám konečne pôžitok z pozorovania planét. A cítim sa ako úplne na začiatku cesty, čo je v zásade dobrý pocit - bude sa objavovať! :-)

Včera bol fakt nadpriemerný seeing. Začal som Jupiterom a Saturnom a hneď bolo jasné, že pri nich nezostanem (tu sa mi tiež konečne podarilo poriadne nastaviť ADC, parááda!). Keďže bolo vlhko a tým aj mierne viac svietila obloha nemalo zmysel loviť hmlovinky - zadekloval dom ďalekohľad a počkal kým Mars vystúpi dosť vysoko. Bola to fakt paráda,konečne som poriadne videl polárnu čiapočku, a albedové útvary, ktorré pomenovať neviem. Chce to poštudovať. Pri týchto dobrých podmienkach sa po dlhšej dobe opäť do akcie zapojil DeLite 4mm a poskytol mi zväčšenie 200 - moje maximum. Nekreslil som, snáď niekedy vyskúšam, hoci na detaily, ktoré vidí Artaban asi nedosiahnem.

dovolím si pár technických otázok:
1. ADC - podľa toho čo som pochopil z jeho princípu, tak nastavenie bude zrejme závislé od okulára, resp. od polohy jeho ohniskovej roviny. Pozorovanie mi to potvrdzuje, že pri výmene DeLite 4mm za TSED 8mm som ho musel preštelovať. Tak sa pýtam, je to v poriadku? Pozn: na Mars som už ADC nenasadzoval, prišiel mi dosť vysoko.
2. Skúšal som farebné filtre. Fungujú, a pred pár týždňami som skúsil aj "Marsfilter" od Celestronu. Vtedy neboli zďaleka tak dobré podmienky, ale vyzeral najsľubnejšie. Bohužiaľ som ho asi stratil - v lepšom prípade u kamaráta na jeho okulári v horšom v tráve na poli. Pamätám si však, že nebol obyčajný farebný. Pripomínal mi slabší CLS. Tak som to CLSko včera vložil do cesty. Zvrhlosť? Možno. Uletené farby, samozrejme, ale ten kontrast to naozaj zvýšilo. Skúšali ste niečo také?

Ďakujem za pozornosť :-)
-michael-
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Mars 2020

#55

Příspěvek od Dansemacabre »

Cztwerec píše:Já bych skoro řekl, že to mám na fotkách, bylo to v oblasti Pavonis. A už se to tam drží týden. Podívej se do snímků.

Ta světlá oblast může být buď jinovatka, nebo mraky, nevím jak to rozlišit.

V B filtru to doslova září.

download/file.php?id=13387
Jo, to vypada ze by mohlo byt ono! To zesvetleni vidim i na Artabanove nakresu. Snad dobry seeing pretrva a bude i dnes, chtel bych zkusit Olympus mons. Akorat ta vlhkost je zradna.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7212
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#56

Příspěvek od Artaban »

Dansemacabre píše:Jo, to vypada ze by mohlo byt ono! To zesvetleni vidim i na Artabanove nakresu.
Jestli Pavonis Mons tak to byla ale velká duchařina.
armichael píše: Odkedy som si kúpil Apo, tak ma mám konečne pôžitok z pozorovania planét. A cítim sa ako úplne na začiatku cesty, čo je v zásade dobrý pocit - bude sa objavovať!
A co jsi měl Dobsona? To nešlo? :)
Na Mars je třeba velké zvětšení, pokud se chtěj vidět drobnější detaily. Teoreticky by dobrý refrák 115mm unesl dobře 2D, nebo i těsně nad. Není to o moc, ale aspoň něco. Jenže jaký okulár a využtí jen na Mars a to né pokaždý a dvojhvězdy. Otázka, jestli se to vyplatí. To asi neřeš. Já teď začínám se zvětšením 245x a když se to klepe, tak nemá moc cenu ani pozorovat. Nejpoužívanější mám Delite 11mm zvět. 285x. Ty jsem kupoval taky spíš jen na Mars, ale i na Saturn jsou dobrý a dokonce za dobrého seeingu i na Jupiter. Jeho čas teprve přijde.
Dansemacabre píše:Chvílemi jsem docela jasně viděl i bílé flíčky v místech, kde by měly být dle mapy Ascareus a Tharsis Mons.
Tharsis Mons jem zkoušel a mám dojem, že jsem viděl naopak slaboučký tmavší vlíček. Olympus Mons jsem zkoušel pomalu hodinu. Nedá se říct, že bych ho viděl, ale ani neviděl.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4629
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2020

#57

Příspěvek od Sasa3 »

Tady je predvcerejsi Mars (prvni letosni opozici)

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1487
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Mars 2020

#58

Příspěvek od Yarkho »

Páni, dávam vám za pravdu, na vizuál nie je nad refraktory.

Kým Jupiter a Saturn vyzerajú v R102 a R125 podobne (odhliadnuc od jasnejšieho obrazu a dlhšieho ohniska), u Marsu je to do očí bijúci rozdiel. I oproti C6 je rozdiel v kontraste obrovský. Možno tomu pomohol včerajší kvalitný seeing, ale v R125 je viditeľnosť albedových útvarov oveľa lepšia než som bol zvyknutý z C6. Snímka z R5 tu.

Už to vidím, že časom skončím na R150 f/8 alebo niečom podobnom :D

Cztwerec píše:Já bych skoro řekl, že to mám na fotkách, bylo to v oblasti Pavonis. A už se to tam drží týden. Podívej se do snímků.

Ta světlá oblast může být buď jinovatka, nebo mraky, nevím jak to rozlišit.
Pamätám si z facebooku prítomnosť modravého oblaku v podobnej polohe, ale neviem snímok dohľadať.
Podľa máp je ale Tharsis skôr nažtlý.

Armichael píše:2. Skúšal som farebné filtre. Fungujú, a pred pár týždňami som skúsil aj "Marsfilter" od Celestronu. Vtedy neboli zďaleka tak dobré podmienky, ale vyzeral najsľubnejšie. Bohužiaľ som ho asi stratil - v lepšom prípade u kamaráta na jeho okulári v horšom v tráve na poli. Pamätám si však, že nebol obyčajný farebný. Pripomínal mi slabší CLS. Tak som to CLSko včera vložil do cesty. Zvrhlosť? Možno. Uletené farby, samozrejme, ale ten kontrast to naozaj zvýšilo. Skúšali ste niečo také?
Experimentovanie s filtrami je podľa mňa pri Marse na mieste. Síce neviem, čo je to "Mars" filter od Celestronu, nakoľko o tom veľa tom nepíšu. Niečo ako Baader neodymium - ktorého prínos je ale u Marsu podľa mňa skôr otázny, navyše zmena farby z oranžovej na naružovelú je trochu mätúca. Zatiaľ neviem overiť, že naozaj zlepšuje viditeľnosť albedových útvarov.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7212
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Mars 2020

#59

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:Páni, dávam vám za pravdu, na vizuál nie je nad refraktory.
V tomhle vlákně jseš druhej, co tu něco píše o refráku :)
Jupiter a Saturn jsou nízko a tak pěkný pozorování s R 125mm tě teprve čeká.
Refrák je taky kompromis a na Mars dokonce bych řekl ještě větší kompromis, než v případě velkých planet. Dobrý refrák Mars dává pěkně a opravdu to tam tak nějak všechno lépe vylejzá.
Refrákem je Mars radost pozorovat a mám z něj pocit pevného jistého obrazu. Unese velká zvětšení kolem 2D a Mars zvětšením kolem 300x je úžasnej. Trochu problém nastane, když už je tak dobrý seeing, že to člověka doslova nutí osolit na 400x 500x a tady je refrák v koncích. Jistě nás to nemusí nijak moc trápit. Není to moc často, ale občas ano a to si pak řikám, že nějaký planetární Cass. nebo MAK. o průměru 250mm a větším a s vhodným filtrem posune pozorování o další stupeň.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 714
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Mars 2020

#60

Příspěvek od armichael »

Artaban píše: A co jsi měl Dobsona? To nešlo? :)
Na Mars je třeba velké zvětšení, pokud se chtěj vidět drobnější detaily. Teoreticky by dobrý refrák 115mm unesl dobře 2D, nebo i těsně nad. Není to o moc, ale aspoň něco. Jenže jaký okulár a využtí jen na Mars a to né pokaždý a dvojhvězdy. Otázka, jestli se to vyplatí. To asi neřeš. Já teď začínám se zvětšením 245x a když se to klepe, tak nemá moc cenu ani pozorovat. Nejpoužívanější mám Delite 11mm zvět. 285x. Ty jsem kupoval taky spíš jen na Mars, ale i na Saturn jsou dobrý a dokonce za dobrého seeingu i na Jupiter. Jeho čas teprve přijde.
nie :-)
Mal som 30 rokov len jeden malý CZJ 50/540 s jedným okulárom, našťastie aspoň O-16. Potom ďalších 6 rokov SW 150/750 a s tým to naozaj dosť dobre nešlo. Apo som si kúpil až na jar tohto roku. Mimochodom ten malý 50/540 mám stále a nikomu ho nedám! K nemu mám doslova citovú väzbu :-)

K okulárom - už som zvažoval, či naozaj potrebujem ten 4mm (200x), Seeing minulý týždeň ma presvedčil, že rozhodne potrebujem, ale zároveň aj vidím, že kratšie ohnisko už pre mňa zmysel nemá. Ono pri tomto objektíve 115mm už by bol obraz aj celkom tmavý. A keď je horší seeing, tak použijem max. ES 6.5mm. Ešte premýšľam, nad Delite 7mm, rozdiel vo zväčšení zanedbateľný, ale zase Delite, no...
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Odpovědět