Sluneční dalekohled Ha anebo CaK

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#16

Příspěvek od Beda »

Předchozí snímek zobrazuje zcela nový typ Solar Spectrum H-alfa filtru "New Suna serie".
Je podobně, jako ostatní filtry od tohoto výrobce, vybavený elektronicky řízeným zahříváním (TEC). Novinkou je ovšem naklápěcí pouzdro, které umožní rychlé přeladění filtru ze základní pološířky propustnosti 0,65Ä k hodnotě o -0,1Ä nižší, tedy 0,55Ä - ideálně pro sledování dějů na disku, resp. o +0,1Ä vyšší, tedy 0,75Ä pro observaci protuberancí. Náklon se provádí ručně šroubkem na kraji objímky.

Suna serie je nabízena s aperturami 25 a 32 mm, což je pro amatérské použití více jak postačující a umožní jejich montáž na refraktory s aperturami 100 - 125 mm.
Výrobce slibuje, kromě nízké ceny, také vysokou kvalitu celé optiky. Majitele p. Wegnera pamatuji ještě z doby, kdy spolupracoval se zakladatelem DayStar, panem Del Woodsem.
Solar Spectrum zastupuje v Evropě zatím jen fa. Baader, tak uvidíme, kdy se tento nový typ objeví v její nabídce a za jakou cenu ;) . Pořízení filtru od tohoto výrobce mohu z vlastní zkušenosti doporučit !
Solar Spectrum Filters také na FB:
https://www.facebook.com/pg/solarspectrumfilters/posts/
Přílohy
Suna series TEC controler.png
Suna series TEC controler.png (134.46 KiB) Zobrazeno 3089 x
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#17

Příspěvek od Chef »

Prosím o radu.
Už delší dobu se porozhlížím po Ha Dalekohledu nebo Ha filtru, který bych mohl používat s např. APM APO 152, MAK 180 a DK 250.

Posledních pár dnů pořád pokukuji po Solarmax III 90 DS nebo 70 DS. Netušíte jak moc velký rozdíl v detailech, kontrastu atd... je mezi těmito dvěma dalekohledy? Teda kromě rozdílu ceny, který je cca 100k :(
Jen jsem se zrovna dnes tady a na solar-foru dočetl o údajných problémech s nastavením richview, které se mi právě líbilo v popisu dalekohledu (asi jsem podlehl reklamě :) ).

Kromě Solarmax jsem také pokukoval po Solar Spectrum filtru. Láká mě možnost mít Ha filtr, který bych mohl používat na více dalekohledech (tj na APO 152 nebo MAK 180 nebo DK 250) s tím, že bych pro každý dalekohled pořídil ERF filtr. Pak by to nebyla tak velká investice, jako např u Solarmax III 90 DS.

Dali by se níže uvedené filtry použít na výše uvedené dalekohledy? + Uvidím podobné detaily, nebo ještě lepší (předpokládám, že v červené barvě), jako u Lunta nebo Solarmax?

SolarSpectrum Solar Observer H-Alpha Filter Series 1.5 - 0.5 Angström:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... troem.html

SolarSpectrum Solar Observer H-Alpha Filter Series 1 - 0.5 Angström:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... troem.html

Předem děkuji za rady...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#18

Příspěvek od Beda »

Chef píše:Prosím o radu.
Už delší dobu se porozhlížím po Ha Dalekohledu nebo Ha filtru, který bych mohl používat s např. APM APO 152, MAK 180 a DK 250.
Kromě Solarmax jsem také pokukoval po Solar Spectrum filtru. Láká mě možnost mít Ha filtr, který bych mohl používat na více dalekohledech (tj na APO 152 nebo MAK 180 nebo DK 250) s tím, že bych pro každý dalekohled pořídil ERF filtr. Pak by to nebyla tak velká investice, jako např u Solarmax III 90 DS.
SolarSpectrum Solar Observer H-Alpha Filter Series 1.5 - 0.5 Angström:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... troem.html
Předem děkuji za rady...
vzhledem k tomu, že máš kvalitní APO 152mm, tak bych šel do Solar Observer Serie 1.5 - 0.5Ä.
Bude ale nutný DERF filtr před objektiv a před H-alfa filtr zařadit Baader telecentrický systém TZ, který natáhne ohnisko na potřenou hodnotu cca. f28 - f30(32). Filtr je nyní ve slevě a Baader DERF + TZ systémy jsou skladem. Objímku DERF na APO 152 ti udělají také. Pokud se povede seeing a sluníčko bude zase aktivní, uvidíš s touto sestavou mraky detailů. Jaké ohnisko má to APO ? MAKa a DK bych do toho netahal.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#19

Příspěvek od Chef »

APO je f/7.9 . 152/1200

Moc děkuji za radu. Předpokládám , že s tím filtrem pak bude slunce červené jako u Lunta a Solarmax? A že uvidím více povrchových detailů a protuberance a erupce lépe než u např 90mm Solarmax ?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#20

Příspěvek od Beda »

Chef píše:APO je f/7.9 . 152/1200
Moc děkuji za radu. Předpokládám , že s tím filtrem pak bude slunce červené jako u Lunta a Solarmax? A že uvidím více povrchových detailů a protuberance a erupce lépe než u např 90mm Solarmax ?
ohnisko 1200mm je v pohodě. Bude nutný Baader TZ 4x a příslušný D-ERF filtr : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... htung.html
k mání za 52 dnů!
ale postačil by i tento:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... htung.html
je skladem.
I s tímto trochu menším D-ERF ale budeš někdy dlouho čekat na dobrý seeing. Ale detailů potom bude nepoměrně více, než-li v nějaké 90mm apertuře. Zvlášť na sluníčku je ten skok markantní. Vše samozřejmě na čáře H-alfa, tedy 656,28nm . Obraz je tmavě červený, doporučuje se akomodace pod černým hadrem. Samozřejmě můžeš s takovou sestavou i fotit, nebo točit krátká videa a vše potom poskládat.
Jinak já také používám Solar Spectrum. Majitel pan Wagner je velmi pečlivý při výrobě, jsou to všechno kusovky s výbornou optickou kvalitou !
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#21

Příspěvek od Chef »

Moc děkuji za doporučení.
Tak to bych mohl k tomu D-ERF 135mm filtru vzít nějaký menší kvalitní APO, ať to nemusím vozit z Chalupy... :)
Např:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
nebo rovnou:
https://www.apm-telescopes.de/en/telesc ... lw-ii.html

(asi mi ta karantena už leze na mozek :) )

Teď už jen počkat chvilku, až bude euro zase za 25Kč :D
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#22

Příspěvek od Beda »

Chef píše:Moc děkuji za doporučení.
Tak to bych mohl k tomu D-ERF 135mm filtru vzít nějaký menší kvalitní APO, ať to nemusím vozit z Chalupy... :) Např:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
nebo rovnou:
https://www.apm-telescopes.de/en/telesc ... lw-ii.html
( :D
ten 130mm f6.6 nejde !! Ani TZ 4x nedá potřebné ohnisko. A ten druhý je na "grilování" škoda, kromě toho jeden 6" už máš !
Pokud chceš něco menšího, co by zůstalo v bydlišti, tak vem tenhle:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
je ve slevě 700,-EUR a na sluníčku s ním uvidíš věci, o kterých si 90mm apertury mohou jen zdát :mrgreen:
Přílohy
apo-120-objektiv.jpg
apo-120-objektiv.jpg (9.95 KiB) Zobrazeno 2852 x
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#23

Příspěvek od Chef »

Díky moc za tip.

Příští týden snad vláda povolí otevření menších obchodů, tak snad Honza Z otevře Supru a domluvím se u něj ohledně toho filtru...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#24

Příspěvek od Beda »

Chef píše:Díky moc za tip.
Příští týden snad vláda povolí otevření menších obchodů, tak snad Honza Z otevře Supru a domluvím se u něj ohledně toho filtru...
chtělo by to papaláše, kterej má slabost pro astro :) , ale Supra může nakupovat a prodávat přez internet, nebo ?
Nakonec by šel pro ten účel vzít i Sky Watcher Equinox, který má úplně ten samý objektiv, je levnější a se Baader TZ 4x dá přesně potřebnou světelnost pro H-alfa filtr f/30, tedy3600mm ;) !
http://www.supra-dalekohledy.cz/refrakt ... -3501.html
kurzu 25Kč/Eur se už asi nedočkáme, spíš to půjde ke 30Kč :( .
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#25

Příspěvek od Chef »

Ještě dotaz k tomu MAKu: Pokud ten filtr potřebuje větší ohnisko, není vhodnější pořídit ERF na MAK 180 ? Ohnisko má 2700.
Baader dělá podobnou sestavu s názvem Triband (s SCT) , tak jsem si říkal, že by ten filtr mohl fungovat i s MAKem... nebo je tam nějaký jiný problém?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#26

Příspěvek od Beda »

Chef píše:Ještě dotaz k tomu MAKu: Pokud ten filtr potřebuje větší ohnisko, není vhodnější pořídit ERF na MAK 180 ? Ohnisko má 2700.
Baader dělá podobnou sestavu s názvem Triband (s SCT) , tak jsem si říkal, že by ten filtr mohl fungovat i s MAKem... nebo je tam nějaký jiný problém?
ještě se vrátím k refraktorům. Tenhle jsem doporučil kolegovi a ten je s ním max. spokojený :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ektiv.html
s TZ4x to dá f/31, má super zobrazení a o 5mm větší aperturu.
K těm hrátkám s MAKy a SCT . Jistě dobré někam do Kalifornie, nebo na jih Francie, kde je často dobrý seeing. Ve Francii je firma, která umí D-ERF vrstvy napařit přímo na Schmidtovu korekční desku atd. Tady u nás ale tu investici zdaleka nevyužiješ, nebo max. jednou do roka a to budeš muset být "furt ve střehu" jak říkal klasik! Věř mi, dělám sluníčko už půl století, a je to bohužel tak. Pokud zůstaneš u refráku do 6", nebudeš litovat, ale stejně už při 152mm zjistíš, že buď se tam nic zajímavého neděje a nebo není dobrý seeing. A když se sejde obojí, nemáš čas ;) .
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#27

Příspěvek od Chef »

Ted jsem si uvedomil, ze nekde psali, ze ten APM 152 je sice dobry na visual, ale spatny na Ha foto, viz nize graf. To asi bude vadit i na Slunce, ne?

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#28

Příspěvek od Beda »

není třeba se obávat. Máme stejnou optiku navrženou od Gerd Düringa s korekcí optimalizovanou na fotopické-denní vidění. Já před léty koupil jen použitý objektiv od jednoho zmateného finského amatéra, který v té záležitosti měl také guláš, jako celá řada jiných. Zabudoval jsem ho do tubusu od Bresser 150/1200. Spousta uživatelů si totiž ten polychromatický graf špatně vykládá. Měření Strehl hodnot pro různé vlnové délky se dělalo se zafixovaným zaostřením na zelenou barvu aniž by se přeostřovalo. Což je sice průkazný postup pro širokopásmovou fotografickou optiku, ale pro normální vizuální aplikace trochu zbytečné. Jsou k této optice od G.Düringa i jiné grafy, které ukazují, že tato optika , je-li zaostřena třeba na tu sluneční H-alfa 656.3nm,vykazuje Strehl kolem 0.95 ! Tedy naprosto špičková hodnota. Na opačném konci spektra, tedy na př. na 480 nm je Strehl ještě stále na 0.9 ! Takže pohoda. Kup si k tomu buď ten 160mm, nebo 135mm D-ERF a TZ4x plus H-alfa fitr Solar Spectrum a snaž se na sluníčku vyloudit nějakou aktivitu. Snad se Ti to povede a nebude to dlouho trvat !!
P.S. co se optiky týká, lepší popis jsem dával sem : viewtopic.php?f=29&t=25822&p=406985#p406985
příspěvek č. 5
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#29

Příspěvek od Chef »

Diky za dobre rady a informace.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Slnečný Ďalekohlad Ha alebo CaK + odporučte ďalekohlad

#30

Příspěvek od Chef »

Ted jsem si o víkendu vše spočítal a pročetl plno článků a recenzí.
Původně jsem se přehlídnul na webu Baadera o ceně těch ERF filtrů (těch 280E byla začínající cena pro menší průměr a ne koncová pro napr 160mm ).
Takže by mě to celkem stalo více jak 200k.

Uvažuji teď nad low cost variantou, která pro mě jako začátečníka v Ha bude asi vhodnější :
Quark chromosphere “okular” + to APO 125mm s UV/IR cut filtrem na vstupu do zrcátka.
Vím, že tu Quark neměl úplně nejlepší hodnocení , ale dle fotek a reportů na CN to nevypadá tak špatně jako poměr cena / výkon pro zacatecnika. + píšou , že do průměru 120 není potřeba ERF filtr ale jen ten UV cut. Na CN používají quark bez ERF i na větších průměrech , tuší někdo , zda bude u toho ed 125mm problém kvůli těm 5mm navíc ? Aby se to neprehrivalo ? ERF filtry bohužel nejsou moc skladem, jinak bych jej i na tento průměr raději vzal ( těch par euro navíc není problém v porovnání s cenou původně zamýšleného řešení ).

Do budoucna ( pokud mě Sluníčko v Ha více chytne) bych pořídil ten solar spectrum filtr s co nejlepšími parametry + asi bych rovnou objednal ERF pro to Apo 152, který bude dostupný bohužel až za 2 měsíce ( dle info na TS webu).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět