Společný dalekohled?

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Společný dalekohled?

#16

Příspěvek od Míra Pech »

Jak se tak dívám na tenhle itelescope.net, tak tam samotné focení rozhodně nevychází takle levně. Pokud zadám nejnepříznívější podmínky, tak i na tom nejlevnějším dalekohledu vychází "imaging hour" pro střední Plan-160 (zohledňují i jaký Plan máte zakoupený) na 26 points, což odpovídá 26$. A budu-li si chtít užít focení za bezměsíčné noci na tom nejdražším, vyjde mi hodina na 149$ opět při Plan-160. Mají to docela pěkně ošetřené i pro velmi krátké expozice.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Společný dalekohled?

#17

Příspěvek od Homer »

Tady se míchají dvě rozdílné věci. Společný dalekohled, tak jak bylo vlákno založeno, je dalekohled, na který se složí více subjektů, domluví si vzájemně pravidla provozu a zkusí se jimi řídit. Zde jdou proti sobě dva aspekty - čím více lidí, tím více použitelných peněz , ovšem tím více lidí na pozorování a tím i více lidí na hádání se mezi sebou. No a čím méně lidí, tím méně mezilidských problémů, ovšem i méně peněz na společný projekt :-).
Dalekohled, na kterém je možno si za úplatu koupit pozorovací čas, je věc docela jiná - zaplatím si čas a když vše klapne, dostanu i plnění a víc mne nezajímá. Ovšem to "nezajímání" má svoji cenu, jelikož se o provoz zařízení musí zajímat někdo jiný a to stojí peníze, které musí přinést ten, co si kupuje pozorovací čas. Není to složité.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Společný dalekohled?

#18

Příspěvek od peto »

Okrem toho, vsetky nepodarene snimky - zle zaostrene, zle pointovane... atd., - maju to v podmienkach - mozete reklamovat, a ziadat refundaciu, cize vratenie takto "vyhodenych" bodov.... Mne napr. refundovali aj zly flat field, kedze po kalibracii mi tam stale zostali flaky z necistot...
...takze pristup absolutne korektny...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#19

Příspěvek od Psion »

Tak jsem něco zkoušel a přiznám se, že jsem docela z výsledků rozpačitý. Fotil jsem B33 (poskládáno 5 snímků 300s) v Halfa dalekohledem T17 (Planewave CDK 430mm a FLI ProLine E2V) na iTelescope a vzhledem k vybavení jsem očekával precizní kalibraci, ostření a guding, což jim prostě nefunguje a ani na dalších dvou dalekohledech to nebylo lepší. Když jsem to testoval před lety, měl jsem podstatně lepší výsledky.
Přílohy
B33.jpg
B33.jpg (197 KiB) Zobrazeno 6244 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#20

Příspěvek od Beda »

No tak to jsem docela překvapený ! Od protinožců a s 430mm aperturou bych čekal lepší výsledky. Škoda peněz...co stojí taková legrace ?
Jj, není nad to zbalit si fidlátka a šup na Kanáry. Jen kdyby nebyl ten Covid, ale toho se asi jen tak rychle nezbavíme :( .
Přílohy
teleskop T17, 43cm, Austrálie.jpg
teleskop T17, 43cm, Austrálie.jpg (73.98 KiB) Zobrazeno 6167 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#21

Příspěvek od Psion »

Nějak mě nebaví cestovat 5 hodin na Kanáry v roušce a podstupovat různé procedury vyšetření a někde pak být stejně zavřený v izolaci, bohužel covid nezmizí úplně nikdy. Budoucnost je naznačená ve filmu Náhradníci, tedy sedět doma a čekat na...
Co se týká té techniky, nějak si nedovedu představit, zaplatit takové peníze za vybavení a pronajímat to za pár USD na hodinu, ale asi to nějak funguje, nevím, ale já bych takové výstupy opravdu nechtěl a ani takový business.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Společný dalekohled?

#22

Příspěvek od astar »

Pepo , tak za takový výsledek ještě platit :( . neupointované ,bez ditheringu . Jasně je to asi na výdělek , ale kvalita na ho....... Taky jsem o něčem takovém přemýšlel , ale takové výsledky, tak to raději nic.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#23

Příspěvek od Psion »

Myslím, že to je důsledek současné situace. Kdysi se jen z kolegů dával velmi pěkné fotografie s expozicí pár minut.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=r ... 142301.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=r ... 355007.jpg
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=r ... 018354.jpg
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Společný dalekohled?

#24

Příspěvek od Míra Pech »

@psion: A kolik si za těch 5x300s zaplatil? Mě to vychází pro tenhle dalekohled na nějakých 50$ zakoupím-li P-160 a při fázi Měsíce 25-49%.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#25

Příspěvek od Psion »

66 USD stálo přibližně hodinové focení, technika stojí kolem 1 mil. Kč, takže to není tak špatná cena, pravda úplně levné to není. Každopádně se dá zvolit levnější technika. Člověk si musí při takovém nákupu spočítat, že za 5 let prodělal 40-50% ceny těch věcí, takže 100 tisíc ročně a tedy měsíčně když dá do focení 5000 Kč, tak je to pořád OK. Je to zcela vyjímečná technika a vypadnou z toho vyjímečné snímky. Mimochodem ty peníze mi vrátili, takže jsem nezaplatil nic za nepovedené snímky, to se mi na mé technice nestane :).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Společný dalekohled?

#26

Příspěvek od dvader »

No pokud vrátí prachy za nepovedené snímky, tak to je solidní jednání! A je to bude nutit to dělat lépe...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#27

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, jednak mají zpětnou vazbu a za druhé to opraví a body vrátili do druhého dne.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Společný dalekohled?

#28

Příspěvek od Psion »

Koukám, že začali dělat webináře o focení.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Společný dalekohled?

#29

Příspěvek od Roman (Rick) »

Super napad s webinarom.

K starsim prispevkom - nic nie je dokonale. Myslim, ze tu to kazdy velmi dobre vie. Aj Takahashi ma namiesto hviezd "motyle" ... Kazdopadne, o com sa tu stale ludia opatrne bavia ako o tazko prijatelnej, pomaly kacirskej myslienke, vo svete davno funguje :D.

Tych moznosti je velmi vela, iTelescope.net je taka moja "prva laska" a obcas sa k nej vratim (na astrofotkach su aj dalsie velmi pekne a detailne snimky prenajatou technikou z druhej strany sveta). Vyhoda je pokrytie severnej aj juznej pologule (ked uz nie deepsky objekty, tak napr. komety). Rozne moznosti snimania - klasika RGB/SHO, ale aj IR a rozne ccd/telekohlady urcene pre vyskum atp. Masiny sa tam tiez stale pridavaju upravuju/opravuju, takze je treba sledovat aj aktualne dianie. Ja som si vzdy spravil filter toho, ake dalekohlady by som chcel pouzit, potom som si spravil na kazdom potencialnom dalekohlade skusobne kratke snimky, nech vidim akutalny stav (ci sedi flat atp). Btw, dithering sa zapina v nastaveniach snimku. Potom si clovek uz len naplanuje pozorovanie do kalendara so vsetkymi potrebnymi udajmi. Dalsou vyhodou boli nekonecne jasne noci hlavne v Australii a Chile. Ak bol nejaky problem - za zle nasnimane snimky sa vratili peniaze/kredity, pripadne, ak som videl na test snimku napr. chybne ostrenie a este na na oprave nepracovalo, dalo sa to jednoducho oznamit a problem sa vyriesil.

Takychto spolocnosti je hlavne v Chile stale viac a davaju casto o level vyssiu obrazovu kvalitu, ako iTelescope (casto vidim 500mm f4 ASA newtony), ale aj ceny su adekvatne. Pristupne su aj metrove dalekohlady, ako na planety, tak aj deepsky (dobre znamy "Chilescope") atd ...
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 539
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Společný dalekohled?

#30

Příspěvek od astrolama »

Dostal jsem jeblý nápad vyfotit si Trappist-1 přes ITelescope. Připojil jsem se k "free" telescopu T33 parametry zde: https://support.itelescope.net/support/ ... lescope-33

najel na oblast a udělal 6 snímků po 180s přes L v domění, že to bude stačit. No nevím celé ty snímky mi přijdou na tu expozici nejasné a slabé jak kdyby měl ten dalekohled "tlustý sklo". Přece není možný, v té oblasti je několik hvězd mezi 10-11 mag., musí to být vidět líp. Jestli má někdo z vás zájem se kouknout na snímek a zhodnotit jestli to je normální nebo ne tak
https://www.uschovna.cz/zasilka/MLKTRKY ... TLJ8ZTMHAC
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět