Astrofotograf do dokumentu

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Dokumentarista
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 11. 2019, 10:36

Astrofotograf do dokumentu

#1

Příspěvek od Dokumentarista »

Dobrý den,

chtěl bych oslovit Vás astrofotografy. Jsem student filmové školy v Písku a budu točit dokument o české světelně znečištěné obloze. Do dokumentu sháním astrofotografa který by byl ochotný obejvit se v mém dokumentu, ukázat jak se fotí hvězdná obloha. Popřípadě člověka který by se semnou rád setkal a měl by chuť mě lehce zasvětit do astro tématiky.

Moc děkuji a budu se těšit na případné zájemce.
Tomáš Šimůnek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotograf do dokumentu

#2

Příspěvek od MilAN »

Světelné znečištění a astronom - to je snad nejhorší spojení, kterým se lze prezentovat na veřejnosti. Chce to něco jiného než bědování astronomů nad světelným znečištěním. Toho spojení mají lidé už dost v televizi i sdělovacích prostředcích a jako pomoc tomuto fenoménu to je skoro kontraproduktivní. A není to přeci vůbec zásadní téma, proč proti tomu "bojovat" . Zkus něco jiného , nebo z jiné stránky - a hlavně tam, kde tomu rozumíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#3

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych do toho klidně šel. Ukázal bych, že při fotografování planet zase až takový problém světelné znečištění není, ikdyž jsem četl, že na kontrastu se to prý také projeví... A když k tomu svítí Měsíc je to vůbec nejlepší :D a nemusel bych přitom vůbec bědovat na lampy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotograf do dokumentu

#4

Příspěvek od hades »

Poslal jsem SZ
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#5

Příspěvek od nosuh »

Pokud to ma byt dokument o ekologii a ma se zabyvat svetelnym smogem, astrofotografy bych tam taky nezminoval ( jak pise Milan). Pokud to ma byt primo o astrofotografii, svetelny smog se da zminit, ale nemelo by to prevazovat nad tematem fotografovani/pozorovani hvezedne oblohy. To spojeni svetelny smog-astronomie uz je tak provarene, ze to malokoho donuti k zamysleni se o problematice ci k pristupu k reseni..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Dokumentarista
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 11. 2019, 10:36

Re: Astrofotograf do dokumentu

#6

Příspěvek od Dokumentarista »

Děkuju všem za příspěvky. Trochu nerozumím kritice, mám své pojetí, které jsem tu pořádně nevysvětlil. Samozřejmě pokud máte pravdu tak přesně proto hledám člověka, který by se semnou sešel a trochu mě do problematiky dostal.

Takže ještě jednou díky. :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#7

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono je to jednoduché. Normálního nezaujatého člověka napadne, že první kdo se ozve proti SZ je "čumil" na hvězdy - astronom. Ale to je jen malý kousek a segment té problematiky. Já to vidím dnes a denně, když jdu večer cestou z nádraží, lidé mají hliníkové zástěny v oknech, protože mají zbytečné dvě lampy u okna a nemůžou kvůli tomu spát. Ale už neřeší proč je tam mají. Na úřadě mě nazvali kacířem, když jsem na to upozornil. Přeci nebudou vypnutím podporovat kriminální živly. Všichni se tmy totiž bojí a to je jen místní problém. Vzhledem k určitým kampaním se možná něco změnilo, ale bude to spíš kvůli energetice. To že to má v noci i své zdravotní nevýhody je další věc.

Ten problém je mnohem složitější. A asi nikdo nestojí o to, aby se dále dělala reklama na to, že astronom je člověk který potřebuje v noci tmu, tu potřebuje jednoduše každý. Na druhou stranu ten problém je realita a musí na něj někdo poukázat.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#8

Příspěvek od biker.fm »

Cztwerec píše:Já bych do toho klidně šel. Ukázal bych, že při fotografování planet zase až takový problém světelné znečištění není,
Zkus s tim nekde vyrukovat na neznale verejnosti a prvni jejich reakce bude (a ta jim taky zustane naporad) - "co porad remcaji a stezujou si ti astronomove kdyz prece svetelny smog jim nevadi". Neznala verejnost neumi/nedokaze/nechce rozlisit ze planety nejsou DSO.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#9

Příspěvek od Cztwerec »

No jak se to vezme, určitě bych s tím udělal méně škody než plakáním o tom jak je všude všechno hrozný a světlem zalitý, já si myslím, že to je pro veřejnost pořád jen špička ledovce toho problému. Tenhle boj nemá vítěze o tom opravdu nerozhodujeme my... Právě by možná byl dobrý ten kontrast mezi tou tmavou a světlou oblohou více patrný. Vždyť i ten Musk - bordel je bagatelizován tím, že existují algoritmy, které to spolehlivě zlikvidují na výsledném zpracování na fotkách a že bude dostupnější internet. To je totiž marketing.

A ČEZ si bude stejně zvyšovat elektřinu jak bude chtít, protože jí potřebujeme k životu. Spíš by bylo vhodné zamyšlení nad nevhodnými příklady osvětlení a možnost vystoupit z doby krále klacka lepším řešením už existujícího osvětlení. Jak jsem již naznačil tady u mě na vesnici se lidi bojí lampy rušit kvůli kriminalitě, tak radši na noc zatahují žaluzie a energie frčí dál do VO a lidé si neuvědomují problém ikdyby nebyli výtky od nás.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Astrofotograf do dokumentu

#10

Příspěvek od aquarius »

Já bych to udělal s astronomem, který si naopak pomocí filtrů dokáže se světelným znečištěním výbojek poradit.
Poukázal bych na spojité spektrum LED, které se už filtrovat nedá a na problematickou modrou složku, která ovlivňuje biologické hodiny.

http://www.top-osvetleni.cz/clanky/ucin ... t-bile-led
https://www.learned.cz/cz/co-je-noveho/ ... erova.html
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#11

Příspěvek od MMys »

No, to také není pravda, filtr nic neřeší, je to pouze z nouze ctnost a mírná pomoc v nejhorším. HPS výbojky mají spektrum také spojité, jen s výraznými peaky a vrcholem v oranžové. Jenomže celou oranžovou oblast spektra stejně vyblokovat nelze, kvůli dopadu na barvy snímku. Pokročilější filtry (IDAS LPS P2, D1) blokují pouze nejintenzivnější peaky ve spektu, ale potlačení pozadí ve snímku je tak maximálně o třetinu. Spíš méně. A vždy je to nehezký kompromis mezi poškozením přirozených barev snímku a potlačením světelného znečištění.

Ad LED - spektrum je sice k filtrům méně příznivé, prakticky jsou zde filtry (s vyjímkou úzkopásmových) k ničemu. Ale většina LED svítidel svítí opravdu pouze dolů, takže ve finále může být výměna i k lepšímu. (tedy pokud se to nějak nepřežene s výkonem), a určitě by ty LED neměly být studené bílé, ale co nejvíce do žlutooranžova a v průběhu noci regulovat. Zde je veliký prostor pro osvětu, a astronomy bcyh do toho moc netahal.

A dobře není ani jedna argumentace z těch že:
1) Vadí to hlavně astronomům
2) Astronomové to dokáží vyřešit filtry (tak proč jim to vlastně vadí ?)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#12

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

MMys píše:a v průběhu noci regulovat.
Pak se zase najde chytrolín, co si stěžuje na pomalou reakci u projíždějících aut a zase tam dají výbojky zářící do všech směrů.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#13

Příspěvek od Psion »

Já jsem k těmto filmařským aktivitám skeptický, když neudělá nic milion lidí na Letné, tak co udělá snímek, který už tady vyvolává rozporuplné reakce mezi lidmi, kteří se tomu věnují.....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotograf do dokumentu

#14

Příspěvek od MMys »

Takhle jsem to nemyslel (individuálně každou lapmpu pomocí nějakého čidla) to asi ani není technicky moc dobře realizovatelné a i dojem by byl hrozný. Myslel jsem spíš cosi jako průběžná změna intenzity v průběhu noci. Prostě hodně ztlumit v období, kdy je v ulicích mrtvo (informaci pro silnice klidně vzít ze senzorů provozu řídících křižvatky). A auto si snad svítí samo, ne ? Pokud bude alespoň trochu vidět co se děje v okolí silnice, tak to stačí. Nemusí tam být jak za dne bílého. Naopak, dneska je to ve větších městech až moc, spousta oslňujicích elelmentů, vysoký konstrast, a velká šance že někoho přehlédnu.

Ale to jsme trochu odbočili. Námětů k řešení je v téhle oblasti hromada, ale musí se chtít.

Film klidně ano, ale určitě ne pojatý tak, že je to kvůli astronomům, to jenom uškodí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotograf do dokumentu

#15

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Takhle jsem to nemyslel (individuálně každou lapmpu pomocí nějakého čidla) to asi ani není technicky moc dobře realizovatelné
Tak udělat se to dá - v jednom německém parku plném drobných světelných ptákovin jsem to viděl naopak - lampa, ke které člověk přijde, tak zhasne :-)
A pak že jsou Němci suchaři...

LED by se nemusely řídit 0/100% - ale určitě by se to dalo udělat třeba tak, že kdyby tam nikdo delší dobu nešel, tak by výkon pomalu klesal až třeba na 20%
M:736 750 113
Odpovědět