Změna parametrů CCD s časem

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Změna parametrů CCD s časem

#16

Příspěvek od MMys »

brat napsal: Mám pocit, že u SBIG kamer je poměrně běžné, že dovnitř proniká parazitní světlo - alespoň při silném osvětlení. Mě do ST-8ky pronikne i světlo od měsíce. Mám ji tedy pěkně schovanou v textilním pytlíku.

Někdo zde již psal, že dark za deního světla má o 1000 ADU vyšší než za tmy.

Takže to bude asi něco podobného.

Jenže tohle není o 1 000 ADU ale o 30 000 ADU. Tam je viditelně někde škvíra, a od té se dál šíří rozptýlené světlo. Přímé světlo to zase není, to by to bylo až do saturace (64k)

Měl jsi zakrytý vstupní otvor krytkou ? To musí být. Samotná závěrka je jen clonka, a okolo rozptýlené světlo určitě projde.

Ani plastová krytka ve dne příliš nestačí. Mám oveřené, že některé plasty propouštějí v infra, na které je kamera citlivá také. Pokud pořizuješ dark frame ve dne, zavři kamru do krabice, nebo přes ní hoď nějakou přikrývku. Ale pozor, aby se neovlivnilo chlazení. Krabice bude lepší. Stačí to zakrýt jen po dobu expozice.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Změna parametrů CCD s časem

#17

Příspěvek od SKYMASTER »

Ja to mel ve dnes normalne na svetle, bez krytek a vseho. Myslel jsem ze se dela elektronicky. Asi jsem se mylil. Zkusim to za uplne tmy a navic zkusim poladit vse kolem jako zda tam nejak nepronika svetlo. To zkusim baterkou Uvidime dam vedet. Chybami se clovek uci.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Změna parametrů CCD s časem

#18

Příspěvek od pesvo »

Chtěl bych jen navázat na svůj příspěvek č.3 v tomto vlákně. Asi po roce pozorování (nějakých 110 nocí) jsem provedl test na Hotpixely u svojí kamery a zjistil jsem, že se mi naštěstí nové hotpixely již netvoří. Takže za tuto dobu (možná nějakých 1000 hodin provozu) se vytvořil jen jeden hotpixel navíc, takže dle definice fy. Kodak mám nyní na čipu celkem 3 hotpixely.

Pozn. Hotpixel definovaný Kodakem je takový pixel, který generuje více než 5.000 e/s při teplotě +25 st. C.

Musím také vyjádřit uznání firmě SBIG, že i když byla kamera kupována s čipem Class 2, tak její parametry (alespoň co se týká hopixelů nebo sloupcových defektů) odpovídají třídě Class 1. A jak se zdá, není to jen můj případ, protože u kamer, které byly kupovány v posledních několika letech a jejichž uživatelé mě požádali o zjištění počtu hotpixelů, tak jsem nenašel ani jeden případ, kdy by čip těchto kamer nesplňoval třídu Class 1.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Změna parametrů CCD s časem

#19

Příspěvek od MMys »

SKYMASTER napsal: Ja to mel ve dnes normalne na svetle, bez krytek a vseho. Myslel jsem ze se dela elektronicky. Asi jsem se mylil. Zkusim to za uplne tmy a navic zkusim poladit vse kolem jako zda tam nejak nepronika svetlo. To zkusim baterkou Uvidime dam vedet. Chybami se clovek uci.
No tak to je jasné Vzhledem ke konstrukci filtrového kola a závěrky, a faktu, že žádná černá barva není dokonale černá, je přeci jasné, ža tam to rozptýlené světlo prolézt muselo. Každopádně musíš použít krytku. A kdoví jestli to bude stačit. Moje krytky (černé, z okulárů, korektoru a podobně) jsou propustné pro blízké IR záření (naprosto jasně, stačí zakrytovanou kameru či foťák namířit proti oknu)

Raději to dělej po tmě, nebo to dej do krabice...

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět