ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Já doporučoval refraktor? Vždyť i newton 150/1200 je super přístroj, v podstatě i lepší než čočka v poměru cena/výkon(kvalita). Jen nesouhlasím s tvrzením že 6" je vyloženě nevhodné, chtěl jsem vysvětlení proč, a asi jsem pochopil, že to vnímáte podobně - dík za názor od majkla. Diskuze na téma, když to nemá půl metru průměr, ani se přes to nedívejte, už před lety zde proběhla s výsledkem 0. A nepočítám, že bychom se někam dostali, protože by to nikam nevedlo.

Sám jsem začínal refráčkem 50/600 a nijak mě neodradilo že M13 vidím jako mlhavou hvězdu. Prostě jsem něco takového asi čekal. Když jsem pak přešel na 6" SCT měl jsem ho pár let na kochání se kulovými hvězdokupami. Protože najednou z mlžinky byla koule rozlišených hvězd. Ten pocit objevování je neuvěřitelný.

A ano, pokud bych měl hlavní zájem DSO asi bych samozřejmě šel tak po průměru. Tomu nic neodporuje. Snad jen musím domyslet rozměry, váhu, pozorovací stanoviště, montáž a kolik na to vše budu mít času a peněz.

Dnes mám několik různých dalekohledů a průměrů a dle podmínek a cíle pozorování volím různé parametry.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#77

Příspěvek od MilAN »

No , já jsem ty 2 svoje poslední příspěvky schválně psal trochu kontroverzněji. Ono, když si přečítám poslední stránky té diskuze, co kmental chce dělat, na co všechno má ten dalekohled sloužit, na jakou montáž to chce postavit, že dalekohled vybírá podle toho, aby to ta mizerná montáž unesla a zároveň to má být dalekohled na celý život a na všechno. A k tomu řeší zásadní věc, která skla v tom objektivu bude potřeba mít. A zároveň stále kupuje a prodává, dalekohledem se ani nepodívá ( na to mu stačí si něco přečíst na netu). A k tomu se mu tady navrhují dalekohledy v cenových relacích 50-100.000 Kč . I kdybych byl nejzarytější refraktorián v republice, tak bych nikdy nic takového jemu zde nenavrhoval . Má dost velký refraktor na to , aby se s ním podíval a vyhodnotil, co je vidět, jestli mu to bude stačit, jestli potřebuje větší rozlišení nebo dosah, jestli a jakou montáž a pak také to, jaké objekty a jak chci vidět .Proto jsem to psal, protože jak se zde narazí na refraktoriány, hned vyzdvihují jen refraktor jako ideální přístroj který je univerzální na všechno - a ono to může být pro každého naprosto jinak. Nikomu bych refraktor nerozmlouval, ale je potřeba aby si i uvědomil, že jsou i jiné přístroje a že v jeho případě se může stát, že ideálním přístrojem může nakonec být naprosto odlišný dalekohled.
A protože už dalekohled má,tak jediná rozumně možná rada je, ať jím pozoruje a nic , byť ve "výhodné" nabídce dlouho nekupuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#78

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Milan čítaš mi myšlienky. Rano som si rikal, prečo nezkusit ten refraktor explore Scientific 152/988 co mam doma ako ukaze mesiac a planety.
Nemal byt síce určený pre mna, ale za zkusku nič. Len celú dobu ma odrazuje ake bude CA farebná vada. Kukam YouTube a neni to takova katastrofa. Srovnanie je tu s newtonom

https://m.youtube.com/watch?v=wG6lxFW-pyQ

A saturn cez achromat, ale dost sa to vlní asi zly seeing.
https://m.youtube.com/watch?v=MEO4R75Hu3I

Neni to tak zle. Aj v tom vlneni ide vidieť casini delenie. Preto som chcel apo, aby obraz bol reálnejšie bez farieb a ne ako diskogula. Vcil som to ukazoval obe videa žene a rekla, ze sa ji vicej lubi farebné prevedenie cez achromat. :D
Vcera v noci som narazil na článok zahraničný, co testuje práve scientific 152mm achro a bolo to kladne.

https://onetreeobservatory.wordpress.co ... or-review/

Len na tej bresser twilight co to pan provozoval je to dost pruser. Zkusal som to nahodit. Akože drzi to ok ale hybe sa to. A zenit, to som sa bal aby náhodu nezklzl dolu a istil som rukou. Montáž neni na to. Ota ma 10,7kg. Mam k nemu filter baader kontrast booster, baader moon a skyglow neodimium, baader uhc-s a nejaký žltý scientific všetko 2" okrem neodimium. Cize zkusit by to išlo mozna vodorovne alebo troska hore ale bojím sa. Dalekohlad neni tiež najlacnejsi okolo 780 az 850e ako kde a nepotrebujem aby spadol.
A na tento refrak tak eq6, ktorá je asi tazka a draha. Neviem nevidel som ju nikedy realne len eq35m goto na sraze.
Dokonca sa tam píše, že bino hlava značne snizila farebnú vadu.
Najkratšie okular mam morpheus 6,5mm to je v tom scientific 152x a hodil by sa dokúpiť 4,5mm 220x.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#79

Příspěvek od peta62 »

Proboha proc se divas na youtube a ne do toho dalekohledu. Kdyz mi Martin prodaval dalekohled, byla totalni deka, na obloze vubec nic. Namiril ho na soustavu anten cca 100 metru daleko proti obloze a bylo jasne jak to s chromatickou aberaci je ( v tomto pripade ze zadna neni ). Vubec nas nenapadlo o dalekohledu neco hledat, kdyz nam stal na montazi.
Co se Bressera Twilight tyce, ja na nej chtel dat 114 mm Newtona, ktereho maji na neomezenou dobu pujceneho kamaradi, nikdy by mne nenapadlo na nej davat tak tezky refrak. Ten chce minimalne EQ6.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#80

Příspěvek od Cztwerec »

Milane tak teď už tomu rozumím... napsal si to dostatečně k věci. Rozhodně nechci někomu předkládat jako univerzální řešení APO za 150 tisíc. To je prostě "nerozum", obvzlášť v době kdy se na bazaru válí celkem slušná zrcadla od GSO v 10" za dobré peníze. A ano souhlasím, chce to se hlavně dívat a nesedět u reklamních letáků s dalekohledy.

dík Martin
Lectorem iustus...
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#81

Příspěvek od M_V »

Ťažko sa posudzujú 6" ďalekohľady z videí na youtube, ktoré ukazujú množstvo detailov aké vidím v 72 mm ED alebo v prípade toho Jupiteru ešte menej. Už sme zase v situácii, že píšeš, že si sa do ďalekohľadu, ktorý momentálne máš poriadne ani nepozrel a namiesto toho riešiš kúpu niečoho iného...

Cztwerec: Ja myslím, že s MilANom si neodporujete. Zaujímavé veci (aj na DSO) sa dajú vidieť v ľubovoľnom priemere ale ak to má byť na univerzálne použitie tak je podľa mňa tomu ten 10" Dobson, ktorý spomínaš, výrazne bližšie ako cca 5" refraktor.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#82

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Peta62 neni na cem to zkusit. Ta twilight nema vyznam. Ale zkusim to na dom oproti to pojde. Nebude to zenit tak snad ok. Mam max zvascenie 152x kratší okular nemam. A na dome su antény aj satelity a aj stromy. Každopádne nemam na to montaz a eq6 je na to ideal. A to som chcel pred časom kúpiť heq5. Ale zas som od toho upustil. Proste mam v tom gulas. Tak aj s okularama je to podobné. A pan rikal ze úplne v pohode co som bol u neho. Kukali sme na anteny cca 60x ale kreslil krásne ostro a aberaciu som nevidel vôbec. Bolo to ale male zvascenie..
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#83

Příspěvek od Cztwerec »

A je to tu zase, nejde, nemůžu, není na čem zkusit, neblázni ;) . Vem tu trubičku, polož si to bezpečně na okno a koukej na reálnou kvalitu optiky i na méně náročném objektu jako jsou pozemní cíle. To ti alespoň dá představu jak by se to mohlo chovat na hvězdách, ikdyž to je náročnější... Okuláry máš, dalekohled a oči také. Na nehybném cíli není potřeba hodinový stroj, nebo montáž.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#84

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Vidíš to me nenapadlo :D v kuchyni mam stul široký a dam to na nej a oproti je dum to je nápad ;)
Zkusim aj tu montáž vodorovne to islo celkom. Zitra to zkusim, ked mala sa nebude okolo me vrtet.
Dam tam Pentax XW 10mm 99x a morpheus 152x vicej nemam.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#85

Příspěvek od Cztwerec »

Heureka! Na oknech a bílých rámech pěkně otestuj barvu a pole, před a za ohniskem i okuláry. Ale dá ti to jen kusou představu. Na hvězdách to je jiná liga.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#86

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

My to zkouseli u pána z okna pri 60x a nevidel som rozdiel od ed 80. Bolo to ako krištáľ z edecka. Rikam to je achromat? :D ale CA bude stúpať zväčšením určite. No vyzkusam. Mam tam aj antenu oproti na domu s tyma poistkama ci co to je. Sedi tam aj vela holubov. Su tam aj stromy. Rôzne ciele. Možno prectem mena na zvončekoch. Len aby si niekto nemyslel, ze smirujem. Asi tazko vysvetlím, ze testujem ďalekohľad laikom :D
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#87

Příspěvek od armichael »

Super a ked budeš šmírovať po oknách naproti, možno aj niečo zaujímavé uvidíš :-D Ako puberťák som skúšal a mal som smolu :-(
(*) edit: správne, vo svojom veku nevysvetlíš :-D

inak hurá, konečne vyskúšaš a možno zistíš že je to celkom dobrý ďalekohľad. Aj v mailoch som Ti už dávno v dobrom hovoril, aby si hlavne pozoroval. Tipnul by som si, že nie len ja. Počúvať priveľa názorov bez vlastnej skúsenosti vedie presne k tomuto. Ten mi hovoril a tamten na facebooku niečo iné a video na jutube a... Vidíš to sám.
K tej kombinácii tohoto veľkého refráku a malej montáže. Proste to, skús namier si na pár DSO. Bude sa to bude klepať, ale možno sa časom ustáli, tak buď trpezlivý, ale proste to skús. Nič tým neskazíš.
Edit2: aby sme sa pochopili, nie je to na stále používanie, iba na vyskúšanie, aby si reálne videl, či ti ten ďalekohľad bude stačiť aspoň na nejaký čas.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#88

Příspěvek od Artaban »

Myslím že jako nezkušenému v testování optiky ( ikdyž jen tomu jednoduchému na anténách atd) to moc neřekne. Jako zkušenost do budoucna dobrý, ale né ted na rychlé rozhodnutí, jestli si dalekohled nechat, nebo ne.

,,,,A primárne ma zaujímajú planety, mesiac, hviezdokopy a mliečna dráha pri malom zvasceni a kométy,,,

Téměř ve všech bodech Explore Scientific 152/988 pro začátečnická pozorování může dobře posloužit i na několik let. Jen ty planety budou horší. Bylo by dobré udělat clonu kolem 125mm a pak to trochu půjde. Když bys ještě doplnil o binohlavu a hranol s násobičem, tak je šance na další mírné zlepšení obrazu.
Na šmírování Mléčné dráhy a otevřených hvězdokup to je dalekohled témeř ideální. Tady by se už vyplatil solidnější širokáč na hodně malá zvětšení. Velikost zvětšení zvolit podle podmínek, kde se bude nejčastěji pozorovat. V dobré tmě kolem 30x a v horších podmínkách kolem 50x. Podobně na komety vhodný dalekohled. Marný nebude ani na kulovkách a jasnějších mlhovinách a galaxiích.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#89

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

No je to tak je to ako bludisko bez cieľa :(
Ked sa mi zaľúbi tak budem musieť riešiť montaz a tam to hraje pro eq6 a ta neni zadarmo. Heq5 bude asi malo aj keď to chcem len na vizual. Fotit nechcem. A prevozne to asi moc nebude. Refraktor som mal cez všetky zadne sadacky.
Armichael vraj to je hodne povedeny teleskop. Posec hodnoti kladne aj zahranična recenzia.
Mam aj kopu filtrov, ale zasa cez ne je ztrata nejaká svetla a uz to potom neni plný priemer.
Každopádne nebol plán mat takto veľký refraktor.
Ale chybami sa človek učí.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#90

Příspěvek od armichael »

O filtroch: to je dalsia domnienka z neskusenosti. Co najskor sa pozri na M42. najprv bez filtra, potom daj UHC. Uvidis sam. Ano uberie svetla, ale ucelne.
A uz sa fakt vykasli na recenzie!
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Odpovědět