APT - Astro Photography Tool

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

APT - Astro Photography Tool

#1

Příspěvek od saros »

Nenašel jsem téma k programu APT, pouze zmínku o něm v tématu PHD2. Pokud existuje, prosím o přesměrování...

Dříve jsem fotil přímo do notebooku (přes vzdálenou plochu se to dá hlídat i z pohodlí domova ;) ) a používal EOS Utility a kratší expozice bez pointace. Pak jsem udělal i pár pokusů s pointací, napřed s webkamerou a Guidemasterem, potom s QHY 5L II m a PHD2 s delší expozicí ale bez ditheringu. Začalo mi být jasné, že pro dithering potřebuju nějaký program ovládající fotoaparát, který se domluví s PHD2.
Po zakoupení druhého Canonu (EOS650D) jsem si říkal, že by nebylo špatné fotit druhým menším dalekohledem souběžně se starším Canonem (EOS20D). Velmi nepříjemně mě překvapilo, že připojení druhého foťáku vyhodí z Canon utilit ten první a nejdou spustit dvakrát, každá s jedním foťákem.
Vypadá to, že by APT mohl oba problémy vyřešit.
Zkusil jsem si je nainstalovat na desktop a komunikovalo to jak s QHY5 napojenou na PHD2, tak i s EOS650D, dokonce jsem přes to vyfotil doma i nějaký dark snímek s nastavenými parametry. Když jsem se o totéž pokusil na notebooku, na PHD2 se APT napojil, Canon program rozpoznal, ale nedokázal ho přimět k jakékoliv činnosti a po pár sekundách ho odpojil.
Nevíte prosím někdo, čím by to mohlo být?
Podotýkám, že stejně zapojený EOS650D Canon-utility v pohodě nastaví, ovládají i fotí s ním a před spuštěním APT Canon-utility uzavřu, tak, jak to APT požaduje.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: APT - Astro Photography Tool

#2

Příspěvek od pedrosanchez »

Budu sledovat toto vlákno, jelikož mě se děje zase to, že mi často padá spojení DSLR s noťasem. Používám APT i PHD2. Dithering tam trvá šíleně dlouho, takže ho nedělám (mám to tam však defaultně nastavené a nerozumím tomu). Časem jsem zjistil, že mi toto připojení padá, když je noťas v síti. Když není, je to ok. Je to pěkný opruz, protože samozřejmě baterka vydrží tak 2-3 hoďky max.
Zkoušel jsem různé USB porty...jeden zkušený kolega mi říkal, že je to Windows 10, které jsou blbější než Widle 7, ale operační systém nebo noťas měnit kvůli tomu nechci. Děkuji také za případný názor. Je to hrozně frustrující, jedu tříminutové expozice a dvacet vteřin před koncem mi to napíše "connection lost".
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: APT - Astro Photography Tool

#3

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše:Časem jsem zjistil, že mi toto připojení padá, když je noťas v síti. Když není, je to ok. Je to pěkný opruz, protože samozřejmě baterka vydrží tak 2-3 hoďky max.
No a nemáš napájenou zrcadlovku a noťas z jednoho zdroje?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#4

Příspěvek od nosuh »

A zkousel jsi menit i ten USB kablik, kterym mas pripojenou DSRL k tomu notasu?
Ještě zkus zdroj zrcadlovky vymenit za normalní baterku k DSRL, jestli to bude taky padat. A topeni mas pripojeny taky na ten samy zdroj?
orig drivery od canonu tam mas nainstalovany nebo spolehas na drivery ve win?
Osobne me win 10 padaly, ale je tady rada aktivnich uzivatelu, kterym to na nich všechno chodi v pohode..pokud to není v kabelech, bude to v driverech..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: APT - Astro Photography Tool

#5

Příspěvek od hades »

Ještě by to mohlo souviset s jiným profilem napájení notebooku v případě kdy je a kdy není napájen ze sítě
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: APT - Astro Photography Tool

#6

Příspěvek od Bill »

Já bych čekal spíše problém se zemní smyčkou - pokud je noťas na stejném zdroji jako zrcadlovka.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
olašnikov
Příspěvky: 60
Registrován: 30. 12. 2011, 12:57
Bydliště: Olomouc Slavonín
Věk: 45

Re: APT - Astro Photography Tool

#7

Příspěvek od olašnikov »

To se.mi dělo taky a přestalo to hned jak jsem koupil malou baterku a tou napájim pouze foťák. Od té doby se to nestalo.
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: APT - Astro Photography Tool

#8

Příspěvek od saros »

Mě ta komunikace padá jen v APT a v Canon utility nikdy. Mám Windows XP, slabší noťas (jednojádro Intel Pentium M), kabel stejný a napájení z baterie. Tak mě napadá, jestli prostě APT není náročnější na hardware oproti Canon utilitám a nestíhá to komunikaci přes USB. Na desktopu s výkonnějším dvoujádrem (stejný SW, kabel a baterka) to APT nespadlo nikdy. No aspoň vidím, že nejsem jediný, komu to nechodí. Asi zkusím něco jiného, jen doufám, že to na tom slabém NTB nebude ještě horší.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: APT - Astro Photography Tool

#9

Příspěvek od nosuh »

Na starym notasu (dual Core 2GHz, 4GB ram, win7) me to nikdy nepadalo. Pokud bys ale ovladal přes canon utility, je to provazany s APT, ze funguje i dithering a třeba platesolving? Asi ne ne? A to je celkem skoda..to jsou prave věci, kvůli kterym ma smysl ovládat DSRL přes snimaci apku.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: APT - Astro Photography Tool

#10

Příspěvek od saros »

To je právě to, proč jsem to začal zkoušet (viz první příspěvek tématu). S Canon utilitami to samozřejmě jak říkáš nefunguje, navíc mohu nastavit jen jednu sérii snímání (jeden expoziční čas, ISO a počet opakování expozic) a pouze na jeden z fotoaparátů. Utility si cvakají svou sérii expozic a na nic se neohlíží ;) .
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: APT - Astro Photography Tool

#11

Příspěvek od pedrosanchez »

Bill píše:Já bych čekal spíše problém se zemní smyčkou - pokud je noťas na stejném zdroji jako zrcadlovka.
Ano Bille, mám vše napájené z jednoho zdroje, ale jak bych neměl mít? Mám dotaženou 50m prodlužku, na montáži psa. Odtud napájím montáž, DSLR a vyhřívání. Pokud noťas v průběhu focení chcípá, píchnu ho tam taky. Mám též usb hub, ale nepoužívám.

NOSUH: Kablík jsem nezkoušel měnit, nevím, byl nový, považuji ho za dobrý. Nápad dát tam baterku Canonu je dobrý, zkusit to mohu.
Drivery? Na stránkách Canon.cz píší, že pro Widle 10 64bit nepotřebuji drivery ke Canonu EOS 450D, takže ani sosnout žádné nemůžu...(?)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: APT - Astro Photography Tool

#12

Příspěvek od hades »

Jako první věc dej baterku do foťáku a nenapájej ho ze stejné sítě jako noťas
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: APT - Astro Photography Tool

#13

Příspěvek od MilAN »

Co to je stejná síť doma ? Stejná fáze ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: APT - Astro Photography Tool

#14

Příspěvek od saros »

nejsem elektrikář, takže možná zde píšu blbinu, ale pokud vím, tak zemní smyčka vzniká právě tehdy, pokud nenapájíte dva spotřebiče ze stejného zdroje v síti a to úbytkem napětí na nulovém vodiči při zatížení, tedy mezi různými zásuvkami. Jinak nulový vodič mají všechny fáze společný a bez zatížení by na něm mělo být společné nulové napětí. Zemnící (ochranný) vodič se často u těchto napáječů ani nevyužívá. Kromě toho, myslím že napájecí zdroj jak foťáku, tak i noťasu galvanicky oddělují spotřebič od sítě, takže vznik zemnící smyčky by ani neměl být možný. U starších zařízení, kde toto nebezpečí hrozilo, se naopak doporučovalo napájet vše z jednoho místa.
Pokud píšu blbosti, prosím někoho s hlubší znalostí elektroniky, ať to zde napíše, budu jedině rád.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: APT - Astro Photography Tool

#15

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše: Ano Bille, mám vše napájené z jednoho zdroje, ale jak bych neměl mít? Mám dotaženou 50m prodlužku, na montáži psa. Odtud napájím montáž, DSLR a vyhřívání. Pokud noťas v průběhu focení chcípá, píchnu ho tam taky. Mám též usb hub, ale nepoužívám.
Vyzkoušej provozovat buď noťas nebo zrcadlovku na baterku - pokud to bude OK, tak něco vymyslíme...
M:736 750 113
Odpovědět