Test Newton klasik versus Newton "MT"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#151

Příspěvek od Josef  II »

Jenže tenhle převracecí princip má každý starý námořnický dalekohled ,ale,už jsem psal,že tohle se používalo před 200 lety,takže nechápu proč se o tom zde vůbec píše.to vůbec není podstatné ,hlavní je minimalizace sekundárního zrcátka a minimalizace vad vzniklá klasickým zástinem v tom je ten hlavní "zázrak" a výsledkem je ostrý,apochromatický obraz umožňující velmi velká zvětšení,jenomže to chce vidět a přesvědčit se na vlastní oči ,jinak každá diskuze bude marná.
Minimální sekundár žádný hurbanovský dalekohled nemá, přenos mikroskopovou soustavou je zde skutečně druhořadá záležitost ,to,že je zde zmíněn Binar 25x 100 s tohle problematikou taky nemá nic společného,řeší se tím,jen proměnlivé zvětšení.
Napíšu to,ještě jednou,najděte mi newton v uspořádání minimální sekundár a mikroskop ,přičemž mikroskop zde působí,jen,jako prodloužený okulár.
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#152

Příspěvek od honza22 »

Nějak mi toto vlákno čím dál tím víc připomíná Zemanův boj o Peroutkův článek. To má někdo fakt problém s tím, že někdo napíše, že něco vymyslel, nebo že to byl jeho nápad? Není nic divného, že stejnou věc vymyslí několik lidí nezávisle na sobě. Josef určitě neukradl ničí nápad a nevydává ho za svůj. Jestli se ukáže, že podobný dalekohled sestrojil už v roce 1200 sovětský mladý technik Voloďa Kuzněcov, tak to stejně nic nemění na tom, že je to nápad skvělý a mnoha lidem přináší radost. Nechte to už spát. Milan se smíří s tím, že jednou v životě neměl v něčem pravdu a snad už bude klid. To téma je srovnání dvou systémů, nikoli boj o prvenství, který to jen plevelí.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 172
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#153

Příspěvek od Míra Pech »

No já chtěl v podstatě upozornit jen na fakt, který jsem v tomto vlákně, již dosti nepřehledném, nikde nenašel a který považuju, z mého pohledu, za uvedení hodnou přednost tohoto řešení.
Mimochodem, i když můj stařičký Newton má zástin sekundárem necelých 23%, což je pro tyto účely už asi moc, mám v plánu otestovat to s mým mikroskopem, jehož tubus má průměr přesně 1,25" a jde krásně vložit do výtahu.
MiX

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#154

Příspěvek od MiX »

MilAN: Byl jsi tady MMysem i Josefem II k něčemu vyzván, tak zkus aspoň jednou odložit své ego a zachovej se jako chlap. Při svých znalostech dobře víš, že podstatou MT systému není žádná projekce, tak přestaň konečně s tím mlžením. Anebo si založ nové téma "Projekce", kde se budeš moct vyřádit a nepokračovat ve své tragikomedii v tématu o MT.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#155

Příspěvek od MilAN »

...
mikroskop.jpg
mikroskop.jpg (59.06 KiB) Zobrazeno 1407 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
MiX

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#156

Příspěvek od MiX »

MilAN:
Podstatou systému MT je minimalizace centrálního zástinu při zachování krátké délky tubusu, se všemi výhodami, které obě věci přináší. Mikroskop s tvojí projekcí je prostředek k pozorování obrazu. To už tady bylo napsáno mnohokrát.

Právě dokončujeme Newton MT 250 se sekundárem 27 mm a délkou tubusu 135 cm. Bude na standardní dobsonově bedně GSO (vizuál), unese ho EQ6 (snímání planet), dvakrát jsem ho pohodlně převážel v autě. Pokud bych se měl řídit tvými radami z toto vlákna, tak bych si musel pořídit buď dva a půl metru dlouhou rouru, anebo Newton 650 s mimoosou clonou 250, najmout kulturistu a koupit štafle. O montáži ani nemá cenu psát. A to je na AF 22653 krát tučně napsáno "lepší rada žádná, než špatná"...
Dále se dá v tomto vlákně o MT pokochat pohledem na tvojí fotku tubusu s měchem a přečíst o trubičce na Somet Binaru. Nevím proč. Na žádném MT jsem měch, ani trubičku na okuláru neviděl.

Jelikož se zdá, že v žádné literatuře nemůžeš najít nic o minimalizaci zástinu na krátkém newtonu v kombinaci s mikroskopem, tak se snažíš uhýbat a vidíš jenom slovo projekce a nic jiného.
Opravdu nechápu, o co ti jde. Mohl bys přestat blbnout s tou projekcí a nějak srozumitelně to vysvětlit?
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#157

Příspěvek od Achernar »

Jen stupidní otázka: ta redukce zastínění sekundárním zrcátkem u systému MT vyplývá z toho, že ten mikroskop se oproti standardnímu okuláru vysune blíže objektivu (tedy hlouběji do okulárového výtahu), nebo tam hraje roli jiný princip? Jinak co se týče samotného nápadu použít mikroskop jako okulár, můžu se směle přihlásit do zástupu objevitelů - jako kluka mě to taky napadlo a takové pokusy jsem dělal. Neměl jsem ale dostatečně kvalitní optiku, především objektiv, neboť brejlák narazil na své limity velmi rychle. Ale jako cesta k většímu zvětšení to fungovalo, jen holt to zvětšení bylo na mou tehdejší soustavu moc velké.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#158

Příspěvek od honza22 »

Ten princip jasně plyne z toho optického schématu. Mikroskop umožní zaostřit hluboko do tubsusu na virtuální matnici, takže i při relativně velkém průměru tubusu může být sekundár malinký. Já jsem včera dokončil MT150 se sekundárem 16mm a funguje to skvěle. Oproti minulé konstrukci s nevhodným objektivem mikroskopu je pole mnohem širší a obraz i při 5D krásně jasný a kontrastní. Nebýt poryvů větru, šel bych i výš. Zatím testuji na denní pozorování. Základ je kvalitní optika a hlavně kolimace. Hodinu jsem kolimoval kolimátor, abych dosáhl optimálního výsledku při nastavení samotného MT.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
MiX

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#159

Příspěvek od MiX »

Achernar: V mém případě se tubus prodloužil o 130 mm, ohnisko je zhruba 118 mm od osy a mikroskopický nástavec se zasouvá hlouběji do okulárového výtahu pomocí upravené redukce.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#160

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar píše: 02. 03. 2022, 11:59 ...Jinak co se týče samotného nápadu použít mikroskop jako okulár, můžu se směle přihlásit do zástupu objevitelů - jako kluka mě to taky napadlo a takové pokusy jsem dělal...
Tak na takové smělé prohlášení bych si zde dal velký pozor. Předpokládám, že pro toto třaskavé tvrzení máte dostatek důkazů a důvěryhodných svědků. Také doufám, že máte předpřipravený a vhodně formulovaný omluvný projev, pro případ, že by se Vaše důkazy a svědci ukázali jako nepříliš přesvědčiví.


PS: Omlouvám se všem za příspěvek mimo téma a ještě poněkud sarkastický, ale už jsem si nemohl pomoct. Ta obsese některých zdejších "diskutérů" s neustálým vyžadováním omluv a vůbec celá ta rozprava zde (mimo příspěvky k technickému řešení a praktickému užití) mě docela pije krev. Zkusme se bavit trošku normálně, všichni.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#161

Příspěvek od honza22 »

Tak přesně tohle je ten typ komentáře, který má nulovou informační hodnotu, ale zbytečně přilévá olej do ohně. Zkus si příště raději pomoct.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
MiX

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#162

Příspěvek od MiX »

Ano, být slušný a vyžadovat slušnost od jiných se tady nepovažuje za normální. Některým to i pije krev.
Je smutné, že tak krásný koníček, jako je astronomie, má u nás takové fórum.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#163

Příspěvek od Achernar »

Přátelé, já bych to nedramatizoval. Tohle forum je vynikající platforma a řekl bych naopak, že těch osobních útoků nebo neshod je tady podstatně míň, než by bylo možné čekat. Tam, kde se sejdou lidi, nelze úplně očekávat, že se jednou za čas neobjeví jaký konflikt; na životaschopném celku to ale nic nemění.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#164

Příspěvek od honza22 »

Je to trochu OT, ale zakládat na to samostatné vlákno by asi nestálo za to. Dnes jsme otestovali první verzi RASA11 MT. Já vím, že hlavní deviza MT je minimální centrální zastínění, ale aplikace MT na RASA umožní dalekohled využít i pro vizuál, nebo planetární pozorování i s kamerou. Místo kamery byl namontován držák 40 mm sekundárního zrcátka a na horní lištu byl namontován mikroskopický okulár. Přišel jsem už k hotovému, takže jsem neviděl tu fázi ladění, ale výsledek je výborný. Dnešní ranní Měsíc vypadal přímo skvostně. Vyzkoušeli jsme i mikroskopickou bino hlavu Zeiss a výsledek byl ještě lepší. Implementace MT na RASA výrazně rozšíří jeho možnosti pro pozorování planet a Měsíce. Vhodným výběrem optiky na okulár lze dosáhnout velmi zajímavých výsledků. Dnes v noci chystáme pokračování na planety.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#165

Příspěvek od MilAN »

A kde byl umístěn mikroskopický objektiv ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět