Test Newton klasik versus Newton "MT"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#136

Příspěvek od Josef  II »

Kdepak,tam doostření není,mám Windows 7 , lze tam jen dát lepší kontrast,jas a barvu.
Dříve tahle úprava šla i na YT,pak to zrušili.
Přitom,když se dívám při on-line,tak to vidím pěkně a jakmile to nahraju na DVD a dám do pc,tak je to dost tmavý.
Saturaci , kontrast ,jas a ostrost si předem navolím na kamerce ,ale občas to netrefím.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#137

Příspěvek od MMys »

Nojo, proto to je jak "namalovaný", ten obraz prostě vylepšuje nejaký DSP-čko v té kameře. Ono je to i hezky odšuměné, vyžehlené, krásně přisaturované a doostřené.

Ta videa co se běžně publikují jsou ale opravdu RAW data bez jakékoli manipulace (astro kamery v sobě tyhle algoritmy nemají, posílají surová data ze senzoru). Proto to vypadá úplně jinak.

Mimochodem,co to je přesně za kameru ? U toho Jupitera na Youtube je až neskutečné, co to dokázalo s obrazem udělat. I když samozřejmě ta informace musí v tom obraze být, nic co tam není ta kamera nevymyslí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Marwingarden
Příspěvky: 929
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#138

Příspěvek od Marwingarden »

MilAN píše: 22. 02. 2022, 12:29 I když se budete plácat vzájemně po ramenou, zvětšení mikroskopu nikdy nebude v poměru f objektivu /f okuláru. To je blbost, a proti tomu se vždy u každého ohradím - ale nebudu sním diskutovat o blbosti.
Jasně Milane to je blbost. Nepřesně jsem se vyjádřil. Souhlasil jsem jen s částí citovaného a to s touhle:
Já to od počátku chápu tak, že se jedná o dva samostatné optické systémy. Jeden je Newton a druhý mikroskop. Newton promítne obraz na virtuální matnici v ohnisku F1 a mikroskop ten obraz zvětší.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#139

Příspěvek od Josef  II »

Tak ,to není,ještě dodatečně doostřené,je tam jen jednou nastavená ostrost v kamerce ,dál,už s tím nejde nic dělat, co se ostření týče.
Jinak je to tento typ:model Box 600F20,snad pochází z Vietnamu.
V současné době ji,už na Googlu nemohu najít.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#140

Příspěvek od Roman (Rick) »

Josef, vedel by si mi prosim, (kludne sukromne) nejak polopate vysvetlit, aky je rozdiel (resp. vyhody) medzi MT newtonom a "klasickym" planetarnym newtonom s f6-f9 a malym primarom (s centralnym tienenim pod 18%), ktore sa casto pouzivaju, ako nahrada velkeho refraku hlavne pri pozorovani/foteni planet/Mesiaca?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#141

Příspěvek od Artaban »

Kde je nutné používat velká zvětšení, je pozorování albed na Ganymedu, nebo taky na Uranu se dá něco vidět. Náročnost na seeing je ale hodně velká. Já před mnoha lety když byl ještě Jupiter hodně vysoko pravděpodobně viděl albedo na Ganymedu zvětšením 331x a to víckrát. Na kraji kotoučku šlo rozpoznat spíš takové tmavší vykrojení. Rozlišovací schopnost R172 takové pozorování už umožňuje. Jsou to ale vzácné okamžiky.
Myslím, že pro MT 200 by to byl dobrý test až to bude jednou možné.
David Gray píše o zkušenostech za mnoho let které má.
https://www.cloudynights.com/topic/7927 ... ne-recent/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#142

Příspěvek od Josef  II »

Artabane ten Tvůj příspěvek se mi líbí,je věcný a bez ironických podtextů.
Samozřejmě Ti rozumím a nepochybuji o tom co píšeš.
Já jsem trochu jinak stavěný,nejen,že také chci vyždímat z optiky maximum,ale chci tyto superdetaily mít i zaznamenány ,ono to asi u mně jinak nejde,signál z kamerky mi jde na tv monitor přes dvd rekordér a pokud se ty pěkné detaily ukáží,tak proč je nezaznamenat .
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#143

Příspěvek od dvader »

DVD rekorder tedy moc velkou kvalitou záznamu nedisponuje - nebylo by lepší dělat záznam do počítače?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#144

Příspěvek od Josef  II »

Dvader
Napíšu to z pohledu mých zkušeností,MMys k tomu může dodat nějakou teorii k tomu.
Počítač nemá dálkové ovládání pro funkce ,jas,kontrast,sytost , bylo by těch důvodů víc ,ale vyhovuje mi to.
Asi by to bylo na hodně dlouhou diskuzi,ale budu rád,když budou na YT živé záznamy z PC , srovnatelné s těmi mými.zatím je tam postrádám,neber to,jako vychloubání ,jenom porovnávám.
Josef  II

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#145

Příspěvek od Josef  II »

Nějak jsem Romane zapomněl ti odpovědět na tvůj dotaz,takže sorry.
Zkrátím to,dám ti sem odkaz ,jak vypadá spot při různých zástinech v tabulce 10.
https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm
Zdánlivě by jeden řekl,že ten rozdíl v jasnosti ohybových kroužků mezi 0,1D a 0,2D,nebo 0,3D zase tak velikou roli nehraje ,ale při vekých zvětšeních a seeingu to roli hraje velikou,už proto,že větší seeing udělá z Airyho disku řekněme kmitající koblihu, a pokud je první kroužek vlivem zástinu jasný,nebo jasnější,tak obraz ztrácí kontrast se všemi důsledky z toho vyplývající.
Pokud tenhle vliv omezíme na maximálně reálné minimum tak se lze dostat reálně i pod 0,1D,buď dlouhými a málo světelnými Newtony ,anebo konstrukcí MT ,která je daleko kratší,šlo by to řešit i jinak ,jako třeba dát rozptylku před sek.zrcátko ,nemělo by tomu nic bránit,
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#146

Příspěvek od Artaban »

Josef II: Ano vim a každý ať si pozoruje jak mu to vyhovuje to je v pořádku. Jsou tu ale další majitelé MT Newtona a jistě někdo z nich pozoruje klasicky tedy vizuálně. Pro to bych uvítal nějaké zkušenosti z nějakého náročnějšího pozorování detailů. Zajímavé můžou být i dvojhvězdy. I na nich se dá udělat určitá představa o tom, jak MT ukazuje. Myslím, že videa detailů povrchu Měsíce jsou trochu problém, když člověk nepozná konkrétní detail. U Jupitera to je lepší, ale stejně je trochu problém, když video je už v trochu v jiné kvalitě, než co je vidět na monitoru.
Možná i proto jsou kolem MT hodně dohady.
Na videu bych např. rád viděl brázdu Rima Hadley, nebo Plato a třeba brázdu Rima Birt.
Snad se podaří se podívat do MT 150 co má Marwin. Rád bych juknul na dvojhvězdu Ori 52/ 1" nebo Lambda Labutě 0,9"
Taky na jamku Lasell D /1,7km . Tyhle objekty dobře poznám jak v R172, tak v Meniskus-Cassegrain Zeiss 150/ 2250mm a to za různého seeingu.
Snad něco z toho a dalších objektů se podaří odpozorovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#147

Příspěvek od Beda »

Josef  II píše: 25. 02. 2022, 16:14 Nějak jsem Romane zapomněl ti odpovědět na tvůj dotaz,takže sorry.
Zkrátím to,dám ti sem odkaz ,jak vypadá spot při různých zástinech v tabulce 10.
https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm
Zdánlivě by jeden řekl,že ten rozdíl v jasnosti ohybových kroužků mezi 0,1D a 0,2D,nebo 0,3D zase tak velikou roli nehraje ,ale při vekých zvětšeních a seeingu to roli hraje velikou,už proto,že větší seeing udělá z Airyho disku řekněme kmitající koblihu, a pokud je první kroužek vlivem zástinu jasný,nebo jasnější,tak obraz ztrácí kontrast se všemi důsledky z toho vyplývající.
Pokud tenhle vliv omezíme na maximálně reálné minimum tak se lze dostat reálně i pod 0,1D,buď dlouhými a málo světelnými Newtony ,anebo konstrukcí MT ,která je daleko kratší,šlo by to řešit i jinak ,jako třeba dát rozptylku před sek.zrcátko ,nemělo by tomu nic bránit,
Sice to do tohoto vlákna nepatří (Pepa promine),ale při jeho zmínce o barlow čočce jsem si vzpomněl na komu korigující barlow systém od APM. Nechal by se využít ke stavbě zrcadlového systému Newton f4 s malou stavební délkou s prodlouženým ohniskem 6,25x. Pro výhradně elektronické pozorování by bylo možné obejít se bez sekundáru a kameru připojit v potřebné vzdálenosti v ose teleskopu přímo za dvojitý barlow. Systém je propočítaný na světelnosti f4 - f5. Mikroskopický objektiv by odpadl. Barlow má průměr 31mm, takže velikost zástinu by určovala pouze snímací kamera. Bonus by bylo rovné a koma korigované ohnisko na průměru 14 mm ! Perfektní doplněk by mohl být zaoblený držák celého systému podobný tomu, jak ho nabízí fa. Protostar. Více info:
https://www.apm-telescopes.net/de/apm-k ... w-625-fach
https://www.fpi-protostar.com/crvmnts.htm
Přílohy
Dvojitý komu korigující ED barlow systém 6.25x od APM pro Newtony f4.png
Dvojitý komu korigující ED barlow systém 6.25x od APM pro Newtony f4.png (418.06 KiB) Zobrazeno 1124 x
Dvojitý komu korigující ED barlow systém 6.25x od APM.png
Dvojitý komu korigující ED barlow systém 6.25x od APM.png (229.64 KiB) Zobrazeno 1124 x
MiX

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#148

Příspěvek od MiX »

Artaban: Napiš potom nějaký report (nezávisle na tom, jak to pro MT dopadne). Máš zkušenosti a hodně napozorováno, tak by tvoje postřehy mohly být zajímavé a přínosné.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#149

Příspěvek od Míra Pech »

Při hledání informací o vzdálenosti výstupní pupily jsem narazil i na tento článek:
https://www.astro.cz/clanky/ostatni/tel ... hledy.html
ve kterém se, kromě jiného píše i toto:
"Mnozí amatéři se snaží docílit na svém přístroji vysoké zvětšení a chtějí proto získat okulár s krátkou ohniskovou vzdáleností (fok = 3 až 5 mm). Existuje i možnost takový okulár jednoduchým způsobem nahradit jakýmsi druhem mikroskopu, který umístíme místo okuláru do dalekohledu. Tím získáme vysoké zvětšení. Jedná se vlastně o dva okuláry, které jsou umístěné za sebou ve vzdálenosti přibližně 10 až 15 cm. První okulár bude téměř v normální vzdálenosti do objektivu, druhý okulár potom 10 až 15 cm za ním ve společné trubici, aby se zabezpečila souosost celého systému a nenarušila se kvalita obrazu. První okulár by měl být co nejkvalitnější (nejlépe ortoskopický). Vzájemná vzdálenost obou okulárů zvolíme tak, aby výstupní pupila na posledním okuláru měla průměr 0,5 mm, což je důkazem, že jsme dosáhli vrchní hranici účelného zvětšení. Zkracováním vzdáleností mezi okuláry se zvětšení snižuje. Jejím prodlužováním se naopak zvyšuje. Zvětšení můžeme samozřejmě měnit i použitím okuláru s různou ohniskovou vzdáleností. Toto zařízení nám současně umožňuje obrácený obraz v dalekohledu do normální polohy, funguje tedy jako terestrický okulár."

Nevím, jestli to tu zaznělo, ale pro mě asi ta nejdůležitější informace je to, co jsem podtrhnul(původní slovosled jsem neupravoval).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#150

Příspěvek od MilAN »

Ten text je 2. nebo 3. inkarnace původní publikace SÚAA Hurbanovo : Stavba amatérskych astonomických ďalekohĺadov a fotokomor- autor RNDR Ivo Zajonc, z roku 1985.
Tento projekční princip byl často využíván u Somet Binarů 25x100, kdy se na originální okulár vyrobila trubička cca 12 cm dlouhá a do ní mikroskopický okulár . Princip a návod v poválečné Říši hvězd by se dal dohledat. Ostatně totéž se dělá i s triedry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět