Test Newton klasik versus Newton "MT"

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#166

Příspěvek od honza22 »

Držák byl upevněn na horní lištu. Je to taková provizorka, která měla ověřit, jestli a jak to vůbec bude fungovat. Prostě jen na 3D tiskárně vytištěný držák a v něm posuvný válec s objektivem a okulárem. Výměnou objektivů a okulárů a posunem celé soustavy vůči zrcátku se ladily optimální parametry, ale u toho jsem nebyl. Přišel jsem až k hotovému. Dneska přivezu další optiku, tak budeme ladit na planety. Ve 4 ráno byl seeing jak víno a Měsíc při 2D ( 600x) plný krásných detailů, zejména s binem. Klasickému MT se to v detailech nevyrovná, ale N250 s TV3x rozhodně. Zorné pole je ale tak o třetinu menší. Je to jen takové hraní, ale je to zábava.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Marwingarden
Příspěvky: 943
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#167

Příspěvek od Marwingarden »

Dovolte abych se podělil o malé porovnání MT newtonu 150/900 (+4x planachromatický mikroskopický okulár) tzn. 150/3600 a cassegrainu 154/1848 (vyčerněný viz. viewtopic.php?t=28369)
Porovnával jsem oba dalekohledy celkem 2x a použity byly okuláry morpheus na velká zvětšení a na malá ortho fujiyama hd 25mm.
První noc jsem porovnával dalekohledy ve 3/4 hodinové díře mezi mraky na měsíci a seeing byl dle mého průměrný. Cassegrain si nevedl vůbec špatně až do zvětšení 148x, ale v MT newtonu byl obraz o poznání kontrastnější a ostřejší. Při zvětšení 200x a 290x byl obraz cassegrainu čím dál víc rozpitější a nedařilo se ho doostřit. Za to v MT newtonu byl obraz stále ostrý a kontrastní až do zvětšení 400x chvílemi i 550x. Při 800x už seeing nedovolil tak kontrastní a ostrý obraz, ale stále ještě koukatelný.
Druhé porovnání proběhlo v noci s nadprůměrným seeingem a trvalo cca 2hodiny. Kdy jsem oba dalekohledy namířil na měsíc a při zvětšení 1D (144x v MT a 148x v cass.) jsem koukal střídavě do jednoho a pak do druhého. Obraz v cassegrainu byl ostrý a oproti MT nebyl tolik kontrastní. Co se týče detailů, byly v MT lépe rozeznatelné a zřetelněji detekované. V MT byl ale použit okulár ortho a v cass. Morpheus. Proto jsem přešel na zv. 200x abych mohl v obou případech použít morpheusy. Při 200x se ale situace nezměnila. Naopak byl rozdíl mezi dalekohledy ještě lépe vidět. Detaily byly v MT krásně viditelné a ostré oproti tomu v cassegrainu díky menšímu kontrastu a ostrosti byly detaily už velice hůře detekované, některé už nerozeznatelné.
Netvrdím že jeden či druhý dalekohled je lepší. Každý má své pro a proti. Cassegrain je oproti MTnewtonu univerzálnější. MT newton je zase lepší na velká zvětšení a malé zorné pole (měsíc a planety). Ale že mezi nimi bude takový velký rozdíl jsem nečekal.
Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Test Newton klasik versus Newton "MT"

#168

Příspěvek od Psion »

Obecně Newton bude lepší na ose než Cassegrain, to není překvapující. Pokud se dá používat zvětšení 400x a více, nepřijde mi to jako průměrný seeing, což je v našich končinách kolem 2".
Odpovědět