Podyjí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Podyjí

#16

Příspěvek od Alamrob »

Obnovuji po dvou letech téma Podyjí. Bydlím v Zastávce u Brna a občas chci zajet do oblasti, kde je tmavá obloha. Nejblíže je podyjí. Přikládám mapu, na které je ukázáno, jaká místa jsem si podle map.cz předběžně vybral. Na místě označeném číslem 5 jsem už byl, nebylo špatné, ale je to hned u silnice a tak je nebezpečí, že tam občas projede auto a naruší pozorování.

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo v tého lokalitě pozoruje a mohl by říci, které z míst je nejlepší, popřípadě ještě doporučit jiné v této lokalitě (místo označené 3 je nejzašší místo - někdo by mohl nabídnout Rancířov, ale to už je moc daleko). Místa nemusí být přesně tam, kde jsou naznačena, ale vždycky na nějaké z cest, na které jsou. Je možné (nejspíše u čísla 2), že je na místo zákaz vjezdu.

Kolem nejbližšího novu (v týdnu od 11. září do 17. září) mám v plánu tam zajet, místa vyzkoušet a pak už jezdit na vybrané místo pravidelně. Při té příležitosti hledám někoho, kdo taky pozoruje a byl by ochoten mi dělat společnost. Někoho s dalekohledem i bez. Nejlépe i více lidí, aby, když nepojede jeden,tak mohl jet druhý. Na takový výjezd bych bral čtyřstovku Skywatcher GoTo. Je možné vzít i někoho po cestě, popřípadě někoho, kdo přijede do Zastávky třeba i bez dalekohledu. Nejlépe, kdybychom našli vhodné místo a udělali pro ně pak i téma v sekci Astronomická setkání a dávali si vědět, jestli tam někdo jede.

Místo jsem vybíral (ale od počítače se to dělá špatně) podle těchto kritérií:
- Lze tam dojet autem.
- Dalekohled bude postaven blízko auta, vzhledem k jeho velikosti (plánuji pro něj vyrobit podvozek, ale nevím, kdy se k jeho výrobě dostanu - pak by mohlo být stanoviště i dále od auta - ale stále dost blízko, abch se neuběhal mezi dalekohledem a autem, protože kromě dalekohledu vozím pozorovací židličku, skládací stolek, akumulátor a spoustu jiných krámů).
- Není přímá viditelnost žádného světla.
- Směrem na jih není v blízkosti žádný zdroj světla, ani vesnice hned za kopcem či za lesem (toto je nejhůře splnitelná podmínka, nejsme na Sibiři).

Astroforum.jpg
Astroforum.jpg (561.68 KiB) Zobrazeno 1187 x
Praxus
Příspěvky: 193
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Podyjí

#17

Příspěvek od Praxus »

- Směrem na jih není v blízkosti žádný zdroj světla, ani vesnice hned za kopcem či za lesem (toto je nejhůře splnitelná podmínka, nejsme na Sibiři).
My byly párkrát tady , měli jsme tam pronajatý ten bunkr ( přes slevomat skoro zadarmo ) je tam slušné zázemí a hlavně tma slušná a přes hranici ani světýlko . Jsou tam dvě vesnice ,ale jedna je v údolí a jde vidět jen kostelní špička a v té druhé snad nikdo nežije ...nebylo tam ani světýlko , nebo to jsou nějaké stavby pro dobytek co večer nesvítí .
Výhled na jih parádní .Bohužel se tam nedá jet na blind , protože bunkr je obsazený celý rok do předu a pořád tam někdo je . Ale dá se i na té louce směrem k Županovicím , tam nikdo neotravuje ...ale už vadí samotné Županovice světlem .
Fakt doporučuju pronajmout bunkr a jet na více dnů. Počet lidí není omezen , dá se spát i venku u ohniště nebo přímo na bunkru ... nás to vyšlo ve 4 lidech snad na 300 na osobu za 2 noci naposledy . V samotném bunkru se vyspí 2 lidi ( papírově ) reálně tak jeden.......
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&u ... 58104&z=16
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Pepa217
Příspěvky: 161
Registrován: 30. 07. 2022, 15:56
Bydliště: Papeldorf, UH (49°7'18.721"N, 17°32'39.608"E)
Věk: 37

Re: Podyjí

#18

Příspěvek od Pepa217 »

@Alamrob - já jedu na Bítov až 16. - 29. 10. - v prvním týdnu vychází Měsíc dobře, sice dorůstá, ale brzo zapadá.
SW DOB 12" GoTo, Leica Vario Zoom ASPH (8,9mm - 17,8mm), TS WA 30mm, PanaView 26mm, Meopta 13mm, OMEGON 6mm LE, TELEVUE 3-6mm NAGLER ZOOM
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Podyjí

#19

Příspěvek od Alamrob »

Od 16. září se tam můžeme potkat taky, ten týden od 11. září jsem uvedl po letmém pohledu do kalendáře. Zrovna toho 16. nám na www.clearoutside.com plánují jasnou noc :-). (Ta ale nevyjde, jako obvykle).
Odpovědět