Dlouhé ED refraktory

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dlouhé ED refraktory

#91

Příspěvek od Yarkho »

Mne vychádza 150mm f/8 dublet S-FPL53/S-LAL7 na RC index =1,27; nemáš tam preklep?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#92

Příspěvek od Psion »

Díky za upozornění, počítal jsem to na jiné sklo, pokud je tam S-LAL7, tak RC index vychází na 1.32. Refr. indexy jsem počítal na 5 desetinných míst, na více míst to vyjde malinko jinak.

ještě doplním, že se stejnými skly ale F15 to bude parádní APO s RC indexem 0.71.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Dlouhé ED refraktory

#93

Příspěvek od astar »

Udělal jsem přímo návrh aplanátu 150/8 a mne to vychází kolem 1 viz tabulka. Poslední sloupec dělený 0.071 - osa 1.17 , kraj 0.82. (2*0,000555*8*8= 0,071).
skla O_S_FPL53 a O_S_LAL7
Přílohy
Tabulka.jpg
Tabulka.jpg (79.61 KiB) Zobrazeno 1825 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#94

Příspěvek od Beda »

Astar, Psion a Yarkho (pěkně dle abcd :D ). Když jste u těch výpočtů achromatické optiky, zkuste prosím někdo stanovit (alesoň zkusmo) RC hodnotu mého starého vintage refra 178/1600mm se Steinheil uspořádáním, tedy flintové sklo NF3 vpředu a pozitivní element z ED skla vzadu. Jeho specifikaci se mi nepodařilo najít, což bude výpočet komplikovat. Díky !
Nicméně zobrazovací kvalita tohoto stroje se mi jeví vynikající (ostatně to tvrdil i původní majitel), na Měsíci nebo na Jupiteru barevnou vadu neregistruji.
Přílohy
konstrukce objímky ED APO Meade 178mm.png
konstrukce objímky ED APO Meade 178mm.png (212.42 KiB) Zobrazeno 1803 x
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Dlouhé ED refraktory

#95

Příspěvek od astar »

Beda ,není problém spočítat , ale je nutné znát co za sklo je to ED. Od Shotta jako starší muže být FK51,FK52, PK51, pro ně vychází RC 2,4-3,3 ? Sekundární baravná vada 0,17-0,23mm .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#96

Příspěvek od Psion »

V odkazu je manuál, kde píše výrobce o skle KF3/FK01. FK01 je vlastně obdoba skel S-FPL51, N-PK52A nebo FCD1. Bohužel jsem nenašel potřebné informace pro KF3 sklo (obdoba NSL33 nebo CF3), už se dávno nevyrábí, takže výpočtem nemohu sloužit. Při klasické kombinaci s FK01 je RC index cca 3.0 tedy velmi dobrý achromát. Tedy odhad Milana je správný. Pro představu 172 mm refraktor Artabana by měl mít RC index cca 8.0, celkem dobře ukazující TAL 100/1000 má RC index 4.5. Tedy Meade 178 by mohl ukazovat podobně jako Zeiss AS 130/1950 (RC index 2.8) což je velmi pěkné.

https://www.meade.com/pub/media/downloa ... _178ed.pdf
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#97

Příspěvek od Beda »

Kolegové, díky za komentář a výpočty RC indexu. Pepo ten manuál jsem neměl, díky. U těchto objektivů byla kvalita trochu proměnlivá, také se laborovalo s optimálním uložením čoček v objímce. Ale měl jsem štěstí jak na solidního prodejce, tak na počasí, takže bylo možné se o dobrém zobrazení přesvědčit na místě. Jak jsem už zmínil, já s kvalitou optiky problém nemám, jen jsem si chtěl doplnit informace. Přenos kontrastu jsem navýšil lyotovým nástavcem s achromatickou polní čočkou a nastavitelnou clonou. Nástavec zvětšuje primární ohnisko 1,7x. Teď už "jen" počasí a trochu zdraví !
Přílohy
Lyotův nástavec na ED 178mm.png
Lyotův nástavec na ED 178mm.png (337.66 KiB) Zobrazeno 1698 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#98

Příspěvek od Psion »

Není zač. Zajimavý Bedo, jak to funguje ten nástavec?
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#99

Příspěvek od Beda »

Pepo základem je klasický protuberanční nástavec, které jsem v minulosti stavěl. Obsahuje pouze polní achromatickou čočku, (samozřejmě bez clonky ;) ), která promítá obraz okraje objektivu na clonku, která se nastaví tak, aby odřízla rozptylové světlo vznikající na jeho okraji. Před polní čočkou, cca. 25 -30mm (kvůli nečistotám na ní) je místo fokálního obrazu objektivu, který se pozoruje skrz lyotovu clonku sekundárním objektivem, v tomto případě kvalitním promítacím objektivem ze zvětšováku. Poloha lyotovy clony je kritická a pro každý teleskop se musí propočítat. Jinak je to celkem jednoduchá konstrukce, mnohokrát popsaná.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#100

Příspěvek od Psion »

Chápu, díky za vysvětlení, koukal jsem na internetu a nenarazil jsem na to.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dlouhé ED refraktory

#101

Příspěvek od Artaban »

Beda: Zkušenější refrák kupuje už s tím, že bude mít předpokládané optické vady. Znát papírové parametry je jistě dobré, ale stejně nakonec záleží, jak člověku refrák sedne.
Myslím, že každý kdo má větší refrák, tak by mohl vyprávět svůj příběh jeho plánování a pak zkušenosti od pozorování přes různé výhody a nevýhody. atd. Trochu smutné je, když se to dlouho plánuje a pak uskuteční a nakonec se dá pryč, proto že z nějakého důvodu nevyhovuje. Je to dalekohled jako každý jiný, ale není to jako si pořídit Dobsna a po dvou letech ho prodat.
Veselejší je refrák používat a poznávat jeho výhody a mít radost z každého pěkného a povedeného pozorování, i když tomu třeba číslo na papíru trochu odporuje. Taky jsem původně R172 neplánoval na planety, ale na takové nenáročné kochání se z DSO vetším refrákem. To se moc povedlo a první pár let jsem měl co objevovat. A nikdy nezapomenu, jak u mě byl Saša a pozoroval s ním, jako ještě s co by spíš polotovarem, než dokončeným a vybaveným refrákem. Díky jeho velkým zkušenosti hned dokázal poznat možnosti takového refráku. Jistě by ještě našel v poznámkách zápis o tom pozorování a porovnání s Dobsnem tuším 250/1600.
To, že ho nakonec používám spíš na planety a Měsíc je překvapení i pro mě. Beda máš dobrý stroj ;) Už to chce to jasno no :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#102

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě malý kvalitní dalekohled dokáže v rukou zkušeného pozorovatele divy, Saša je toho zářným příkladem, vidí naprosto famózní podrobnosti. V jedné recenzi jsem zmiňoval dalekohled AR152. Když se podíváte na obrázek bez Chromacoru, zaznamenáte prakticky stejné podrobnosti na Měsíci co s Chromacorem, tedy přeneseně porovnání Achromát versus semi Apochromát. Přitom AR152 má RC index 10.5 a přitom je s ním vidět opravdu velmi pěkně a chromatická aberace je okem menší než na fotografiích. Chromacor způsobí korekci světelnosti přibližně násobkem 4.5x, tedy dalekohled má pak 150/4500 mm (F30).
Přílohy
Moon_ES_152-11.jpeg
Moon_ES_152-11.jpeg (380.14 KiB) Zobrazeno 1578 x
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dlouhé ED refraktory

#103

Příspěvek od Yarkho »

Vrátim sa k pozorovaniu planét.

Fotografie som sem dal preto, lebo z vizuálneho pozorovania a následného porovnania s fotografiou mi vyplýva, že fotografia je vždy horný limit toho, čo ďalekohľad v daných podmienkach dokáže. V reáli toho vidím menej, a to i za použitia binohlavy.

Pri pozorovaní planét binohlavou je pre mňa dôležitá kvalita zobrazenia (t.j. vytemperovaný, skolimovaný a dobre zaostrený ďalekohľad, absencia výraznej chromatickej aberácie atď.). K tomu pristupuje výstupná pupila - v praxi sa pri pozorovaní planét ustálim na zväčšení, ktoré zodpovedá výstupnej pupile tesne pod 1mm. Pri 125mm f/7,8 refráku je to najčastejšie zv. 141x, pri C8 HD zv. 220x, teda viac ako 1D, ale nijak inak závratné. Väčšie zväčšenia používam málokedy, musia na to byť veľmi dobré podmienky.

Pri tom je pre mňa prekvapivé, ako veľmi dobre si v tomto porovnaní vedie C8 Edge HD, a to i voči 5" refraktoru.

Ad fotografie:
- J1: TS 125mm f/7,8
- J2: Celestron 8" Edge HD
- J3: Celestron 8" Edge HD

To, že kvalitou je J1 > J2 je dôsledok seeingu. Naopak najkvalitnejšia fotografia J3 detailami zjavne "vypáli rybník" 5" refraktoru. Ak som sa za túto sezónu niečo naučil, tak že seeing je prvoradý. Potom prichádza kvalita ďalekohľadu.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#104

Příspěvek od Cztwerec »

No seeing a pokud jsme si také všimli, s výškou objektu nad obzorem, je to v první řadě, to je fakt, pak přichází nejen kvalita, ale hlavně průměr dalekohledu. Nadneseně, pokud je dalekohledem průměrný přístroj na hranici orientačního Rayleigho limitu musí v korelaci s dobrým seeingem vytvořit dobrou fotku, když dokážu nastavit vhodné parametry snímání. Snímáním větším průměrem, v našem případě tedy spíše zrcadla, získávám větší rozlišení, více světla, tím pádem více snímků a kratší expozici. A to je to o co jde při zachycení dat. To, že je zrcadlo, potažmo systémy s více odrazy více postiženo seeingem mě nemusí až tak trápit...

Fotografování když už kamerou s vyšším fps, je už vlastně jen statistika, která dokáže obejít chromatickou aberaci a sférickou vadu (semiapo), nižší kontrast (SCT, na Měsíci dokonce výhodou), nebo seeing (razantní zpracování s užším výběrem, zkrácení ohniska). S příchodem AS, se tato statistika stala zajímavou možností, jak vydolovat z daného přístroje a průměru i při průměrných podmínkách maximum.

Pravdou je, že na pozorování mě ale klidně stačí i 155 mm Apo co mám. Pokud se ovšem sejdou podmínky i na fotografování. Už teď vím, že větší zrcadlo by to APO na focení určitě válcovalo, právě díky většímu průměru.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#105

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chtěl bych se zeptat má někdo zkušenost s tímto refraktorem TS Ed 102/1122 , zvažuji jeho koupi na Slunce , Dvojhvězdy, Planety, váhám mezi TS Ed 102/714 dalekohled budu také přenášet vlakem , busem na Az montáži . Jde mi také o barevnou vadu kde ten delší bude asi o dost lepší . Díky za info Zdeněk
Odpovědět