V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#136

Příspěvek od bobek »

Nebo z metafyziky např. Neale Donald Walsch - Hovory s Bohem. Kdo chce, může tam najít i odpověď na původní otázku tohoto vlákna :-).
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#137

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer píše: 09. 02. 2023, 22:08 Prý se říká, že nejsou hloupé otázky, ale jen hloupé odpovědi. Taky je prý lepší se zeptat a být hlupákem chvíli, než se neptat vůbec a být hlupákem celý život.
Svatá pravda.
Homer píše: 09. 02. 2023, 22:08 Jsou jednoduše tací, co si takové otázky kladou a tipl bych si, že je tomu tak od nepaměti.
Však jedinci, kteří si tyto (a jiné) otázky nekladou mají život vezdejší jednodušší a povětšinou i šťastnější...
kavka píše: 10. 02. 2023, 09:04 Homer Při vší úctě, nemyslím si, že se jedná o účelnost. Nahodilé mutace vytvářejí nové vlastnosti. Přetrvávají nejen pokud jsou evolučně výhodné, ale i tehdy když jsou evolučně indiferentní. Reakce na okolní podmínky formou bolesti jistě poskytovala evoluční výhodu, ale jaký účel mají nesnesitelné bolesti onkologického pacienta v terminálním stádiu? Není potřeba zvláštní empatie ke zjištění, že svět je plný utrpení. Takovýto svět dokážu akceptovat pouze jako důsledek slepých přírodních sil bez jakýchkoli etických norem, nikoli jako nějaký koncept. To je i moje odpověď na prapůvodní otázku tohoto vlákna.
Váš názor mi konvenuje. Myslím, že hlubší významy čemukoliv přisuzujeme pouze my lidé. Vesmír a vše v něm je patrně dílo náhody. A ano, svět ve kterém žijeme je bohužel plný utrpení, nejen toho kterým nás častuje (matka) příroda, ale navíc - pro mě nepochopitelně - i toho, které si přivozujeme sami...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#138

Příspěvek od Homer »

Kavka:
Rozepsal jsem dlouhou odpověď ale během psaní mi došlo, že to zde stejně nevyřešíme - a tak jsem to zase smazal :-). Mám jednoduše poněkud jiný názor a nejsem zastáncem slepých přírodních sil.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#139

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer: Ale to je škoda! Váš názor by jistě zajímal nejen mě a to i přesto, že zastávám spíše jiné stanovisko. A ano, patrně to zde nevyřešíme, nicméně i tak je možná dobré se o to alespoň pokoušet. Utrpení také nevymýtíme a já se přesto snažím ho alespoň mírnit tam, kde je to možné.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#140

Příspěvek od kavka »

Také by mě to zajímalo. I když mé příspěvky vypadají, že jsem zapřisáhlý ateista, není tomu tak. Pouze nevidím žádné indicie přítomnosti nějaké řídící síly. A nejpoctivější mi připadá říci, že prostě nevím.
Abych ilustroval, co tím myslím a byl aktuální. Zemětřesení. Je to přímo akt nějaké nikoli slepé přírodní síly? Nebo je to pouze "dopuštění", řečeno církevní terminologií. A když už k němu dojde, podle jakého klíče jsou někteří uchránění a jiní neskutečně trpí? Jaký je tomuto možné dát smysl?
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#141

Příspěvek od Homer »

Tomuto pohledu samozřejmě rozumím. Popravdě sám mám obdobné myšlenky. Pro sebe mám teorii, že se třeba díváme příliš zblízka, vidíme svůj mikrosvět a nemáme možnost poodstoupit a dívat se v jiném měřítku. Možná člověk není tím pupkem Všehomíra a možná o něj vůbec nejde a možná nejde ani o jakousi Zemi. Třeba "jen" byly dány nějaké základní principy, konstanty, parametry tak, aby se vše rozběhlo a začalo navazovat jedno na druhé. A na konci druh, který o tom všem začne přemýšlet. Například jeden vzdělaný evangelický farář hovořil o Principu.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#142

Příspěvek od kavka »

Žijeme ve vesmíru, jehož kombinace hodnot základních konstant vznik celé periodické soustavy prvků a následně vývoj až po vznik života, umožňuje. Jen si nemyslím, že tyto hodnoty musely být záměrně vyladěny. Jiné vesmíry, které existovaly, budou existovat či existují paralelně (nechci, aby to znělo jako sci-fi, ale současná fyzika to nevylučuje) a potřebnou kombinaci nemají, život a inteligentního tazatele neumožnily. To už se ale trochu opakuji.
Albert Einstein (nejsem si jist, zda až do konce života) chápal svět deterministicky. Pak by počátečními podmínkami byl určen celý další vývoj. Dopad asteroidu, decimace dinosaurů, nástup éry savců atd. by bylo vše dáno. Z hlediska kvantové fyziky mají procesy v mikrosvětě pravděpodobnostní charakter, což se ale promítá i do makrosvěta. Pak by bylo obtížné počátečními podmínkami vývoj předurčit. Ovšem, náš pohled může být od základu chybný. Kdysi byla v jiném vlákně diskuse o podstatě času. Velmi zajímavý pohled nabízí Carlo Rovelli v knize Řád času. Takže asi platí klasické všechno je jinak.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#143

Příspěvek od Homer »

To jsou zajímavé myšlenky. Nicméně nemyslím si, že by určení ( cílené někoho nebo náhodné ) počátečních podmínek muselo determinovat následné dění do puntíku i v mikroměřítcích - například zmíněné vymírání kdesi kdysi na anonymním kousku hmoty. Prvotní podmínky umožnily existenci světa jak jej známe ( i jak jej ještě neznáme ) a tento svět se dál vyvíjel i na základě náhodných jevů.
Jen mne mate ta řada "náhod", kterých bylo potřeba, aby náš svět byl právě takovým světem, jakým je :-). Souhlasím i se závěrem - všechno je jinak.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#144

Příspěvek od kavka »

S tou řadou náhod nabízím analogii. Vraťme se třeba jen o deset generací zpět. Kolik nahodilých setkání a svazků se bude muset realizovat, abyste se narodil právě Vy? Kdyby se třeba jen jeden z nich neuskutečnil, byl by tu někdo jiný, nebo byste to byl trošku jiný Vy? Myslím, že by všechno bylo jinak. Zabývám se amatérsky genealogií a toto mě vždy fascinovalo.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#145

Příspěvek od Homer »

Ano, přesně to jsem měl na mysli. Je klidně možné, že na začátku byly dány, nebo se v jednom z kdoví jakého množství vesmírů vyskytly, takové parametry, které umožnily další vývoj směřující až k nám a to aniž by musely předznamenávat každou křižovatku v toku miliard roků.
Jak to vypadá, tak i lidé jako takoví, měli namále. Kdesi jsem četl, že ze studia lidského genomu vyplývá, že lidstvo prošlo v minulosti dokonce několikrát tzv. hrdlem lahve. Vědci odhadují, že v té době existovalo na Zemi jen několik tisíc, možná nízké desítky tisíc jedinců. Tedy lidstvo se ocitlo několikrát na okraji propasti a nechybělo mnoho, aby genealogie jako věda vůbec nevznikla :-).

Tato hrdla lahve jsou běžná u hmyzu, kdy zimu přežívají pouze oplodněné matky ( čmeláci, vosy a další ), v současnosti to zažívají například nosorožci, gepardi atd.
Proto si myslím, že po prvotním zadání si jednoduše vývoj běží podobně, jako tekoucí voda, která si vybírá podle aktuálních a měnících se podmínek své koryto.

P.S. Ten genealogický koníček mne zaujal, asi se časem ozvu o radu. Ve své mužské linii jsem uvízl v začátku 19. století v Sátoraljáújhely a maďarsky neumím :-). Ale to je na SZ nebo na setkání pod kopulí v Rovensku.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#146

Příspěvek od kavka »

Na setkání se těším. Poslal jsem mail.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#147

Příspěvek od Tramvajak »

Dobrý den,

omlouvám se za mimotematičnost, ale několikrát v tomto vlákně byl použit termín "náhoda". Sám si nejsem jist jestli vůbec něco jako náhodný jev existuje. Vždy jsem měl pocit, že "vše co se děje" je důsledkem nějakých příčin. A tak jsem naivně dospěl k názoru, že náhoda neexistuje.

T.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#148

Příspěvek od kavka »

Tramvajak Už teorie relativity a tím spíše kvantová fyzika vede k závěrům, které naší každodenní zkušenosti odporují. Nevystačíme se selským rozumem. Již jsem uváděl, že procesy v mikrosvětě mají pravděpodobnostní charakter. Nemusí se nám to líbit, příčí se to naší logice, ale lepší teorii zatím nemáme.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#149

Příspěvek od dvader »

Tramvajak píše: 15. 02. 2023, 13:53 Vždy jsem měl pocit, že "vše co se děje" je důsledkem nějakých příčin. A tak jsem naivně dospěl k názoru, že náhoda neexistuje.
No ono to jsou dle mého 2 různé věci...
Jedna věc je, zda-li se něco děje z konkrétní, jasné a vysvětlitelné příčiny.
Druhá věc je, zda-li tato příčina vede vždy k jednomu predikovatelnému výsledku.

Jak již psal kavka, např. kvantová teorie pracuje s pravděpodobností konkrétního výsledku. A i když chápu, že se to mnohým nelíbí, tak zatím vědecké experimenty toto potvrzují...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#150

Příspěvek od dvader »

Jinými slovy, např. pokud zkoumám atom, kde došlo k excitaci v elektronovém obalu, tak z těch konkrétních pozorovaných excitací zjistím, že byl ozářen, dokáži i částečně určit, jaké to záření muselo mít parametry, aby k přesně takové excitaci došlo - ale naopak, pokud ozářím atom nějakou „sumou“ záření, nedokáži přesně predikovat konkrétní excitace, pouze pravděpodobnosti různých excitačních stavů...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět