V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#301

Příspěvek od MilAN »

To jo, ale je to ve stejném duchu, jako zde většina příspěvků :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#302

Příspěvek od Karell »

MiniMistr píše: 20. 11. 2023, 10:58 To je spíš do sekce "humor" 😄
Taky jsem nad tím přemýšlel a dospěl ke stejnému závěru jako Milan.... ;)
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#303

Příspěvek od MiniMistr »

Ale jo, souhlasím s oběma.
V tomto duchu jsem reagoval už o několik příspěvků dříve.....
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#304

Příspěvek od janek950 »

janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#305

Příspěvek od fanda55 »

V čem je smysl vzniku vesmíru???
Otázkou je, kterého z těch určitě mnoha vesmírů. Nemám na mysli paralelní vesmíry. Náš vesmír podle jedné, všeobecně
přijímané teorie, vznikl po obrovském výbuchu prakticky nekonečně velké energie o nekonečně velké teplotě a hustotě.
To vše z bodového místa - singularity. Protože slovo nekonečno, použité v reálném fyzickém světě, považuji za sprosté
slovo, nemohl jsem se s touto teorií, v jejím celku, smířit.
Ovšem většina současných pozorování se zdá být v souladu s teorí velkého třesku. Tak trochu tam ovšem nezapadají vyspělé
galaxie, pozorované Webbovým teleskopem. Prostor výbuchu musel být více objemný než singularita.
Co když Vesmír, tedy ten náš, je pouhým nepatrným flíčkem na mapě Megavesmíru, jehož převážná část, (včetně našeho
Vesmíru), je tvořena energií vakua = enerií nulového bodu nebo jak jsem si ji nazval já - kvantovou pěnou. Tato energie
tvoří samu podstatu prostoročasu a je zde od nepaměti, protože energii nelze zničit ani vyrobit z ničeho.
Kdysi, v časovém nedohlednu, muselo dojít k naplnění fyzikálních podmínek vedoucích v určité oblasti nepředstavitelně
obrovského Megavesmíru, k prvnímu výbuchu - Velkému třesku číslo 1. K dalším výbuchům už docházelo snadněji vlivem
rázových vln, podobně jako dochází k vytváření nových hvězd z plynoprachových oblaků po výbuších supernov.
Tedy Megavesmír tu byl vždy a je to energie tvořící prostor, ve kterém tu a tam "překáží" hmota, která vlivem
interakce mezi kvanty energie prostoročasu a atomy hmoty, vytváří gravitační tah - gravitaci. A ejhle! Máme tady i těch
zhruba 70 % chybějící hmoty vesmíru.
Takže je tu otázka: vzniknul Megavesmír? Řekl bych, že nevzniknul, ale je zde jako projev základní energie vakua
v prostoročasu o rozměrech tak gigantických, že se smývá rozdíl proti nekonečnu. Nabízí se jediné slovo...
No a smyslem vzniku našeho Vesmíru, v Megavesmíru spíše vesmírku, nebo spíše než smyslem vzniku našeho Vesmíru by bylo
napsat důsledkem vzniku našeho vesmíru, jsou fyzikální zákony a konstanty... Minimálně jedna konstanta ale určitě nebude
ve šech vesmírech stejná. A to gravitační konstanta. Ta asi není stejná ani v celém našem vesmíru i když se tak tváří.?.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#306

Příspěvek od kavka »

Dovolím si s velkým zpožděním reagovat na vyjádření v jednom z příspěvků. V čem je smysl, že je tráva zelená?
Myslím, že na tomto příkladě je možné ukázat, že realita je jedna věc a naše vnímání věc druhá. To, co dnes víme je, že tráva, respektive chlorofyl, odráží určité vlnové délky světla. Objekty mikrosvěta (fotony) nevnímáme. Vjem zelené barvy vytváří až náš mozek. Nějaká "zelenost" jako objektivní realita, neexistuje. Jak se přetváří fyzikální podnět do našeho vědomí je jedna ze záhad a je předmětem zkoumání. Podobně z periodických změn atmosférického tlaku nám mozek vytváří tóny atd.
V tomto vláknu se objevilo i téma svobodné vůle. Přikláním se (společně např. s Einsteinem ;) ), že svobodná vůle neexistuje objektivně. V životě je ale podstatnější to, že máme pocit svobodného rozhodování a díky tomu i pocit odpovědnosti. Na to, jak (podle mě absolutně) je determinováno naše chování (geneticky, formativními zážitky z dětství a bezpočtem nahodilých jevů mimo naší kontrolu), bychom měli myslet při posuzování jednání druhých.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#307

Příspěvek od Yarkho »

Debaty o existencii alebo neexistencii slobodnej vôle bez poznatkov z neurovedy sú takmer tak užitočné, ako debaty o vzniku a zmysle Vesmíru.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#308

Příspěvek od peto »

Tak a teraz sme sa dobrovolne vzdali zmyslu Vesmiru, ergo zivota v nom, takze dobrovolne sa zbavit aj slobodnej vole je uz len detail... Neviem teda, ci ma vobec zmysel pisat nieco na fore...
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#309

Příspěvek od kavka »

Yarkho: Tyto debaty vedou filosofové po staletí bez jednoznačného závěru. Ale klást si takové otázky je přirozené. Přírodovědci, včetně neurovědců se přiklánějí spíš k tomu, že svobodná vůle je fikce. Ze zobrazovacích metod je zřejmé, že rozhodnutí padne dříve, než si je uvědomíme. Užitečnost poznání, že naše jednání je přinejmenším silně determinováno, spočívá v tom, že máme větší pochopení pro druhé.
Peto: Kdybych nevěřil, že má smysl něco tu psát, tak to nedělám. Podstata mého příspěvku byla, uvědomit si, že objektivní realita je něco jiného, než to, co vytváří náš mozek. V praktickém životě se stejně budeme chovat tak, jako že svobodná vůle existuje, protože máme její intenzivní pocit. Vnímáme plynutí času, i když je jeho fyzikální podstata nejasná atd.
Naposledy upravil(a) kavka dne 16. 03. 2024, 20:13, celkem upraveno 1 x.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#310

Příspěvek od peto »

A teda aj tento vas prispevok bol nevyhnutne deterministicky? Alebo co vas donutilo ho napisat?
Ani slova ste si nevyberal sam?
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#311

Příspěvek od kavka »

Peto: V češtině máme krásný obrat, že myšlenky nás napadají. Nevím, co mě napadne za minutu. Samozřejmě, že mám pocit, že jsem si slova zvolil sám. Ale to jakou mám slovní zásobu a způsob vyjadřování bylo ovlivněno řadou okolností mimo mou kontrolu. A jaké konkrétní slovo jsem zvolil bylo dáno tím, které mě jako první napadlo. Mohlo mě napadnout jiné. Kdyby ano, tak bych zvolil jiné a měl pocit, že jsem si ho svobodně vybral.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#312

Příspěvek od peto »

Takze vrah by nemal byt nikdy odsudeny? Kto je teda zodpovedny za to ze niekoho zabil? Pyka nevinne?
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#313

Příspěvek od dvader »

Vraťte se prosím k tématu!

I když je jeho název hodně úchylný… Kdyby byl “V čem je smysl Vesmíru?”, tak bych to ještě bral jako otázku dobrou k debatě - ale v čem je smysl vzniku? :mrgreen: :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#314

Příspěvek od Yarkho »

kavka píše: 16. 03. 2024, 20:07 Přírodovědci, včetně neurovědců se přiklánějí spíš k tomu, že svobodná vůle je fikce. Ze zobrazovacích metod je zřejmé, že rozhodnutí padne dříve, než si je uvědomíme.
Non sequitur.
Keby prišli na to, že si niečo uvedomujeme skôr, než to vidia v imagingu, to by bola revolúcia :)

Pre mňa je slobodná vôľa keď amygdala pošle dačo na schválenie prefrontálnemu kortexu, ktorý to môže (vedome) zamietnuť.

Obecne mám determinizmus za takú barličku, prípadne úchylku, vieme úplne simulovať červa s 200 neurónmi, nerozumieme poriadne ani umelej inteligencii, ktorú sme skonštruovali, na druhej strane sme pripravení vzdávať sa zodpovednosti, lebo dačo sa na obrázku fMRI objavilo skôr. Hlavne, že si potom navzájom budeme hovoriť príbehy, ako hrdina priniesol obeť, lebo ...
Naposledy upravil(a) Yarkho dne 16. 03. 2024, 22:59, celkem upraveno 2 x.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#315

Příspěvek od kavka »

peto: Společnost se samozřejmě musí chránit. Izolovat jedince, kteří ji ohrožují. A trest musí být nepříjemný, aby měl preventivní účinek. Poukazoval jsem na to, že vědomí a realita jsou dvě různé věci. Pěkně to popisuje ve stejnojmenné knize Jiří Horáček. Vidím zelenou trávu, ale vím, že zelenou vytváří mé vědomí, objektivně neexistuje. Mám zakořeněný pocit svobodné vůle (asi to bylo evolučně výhodné, bez něj by nebyl pocit odpovědnosti a společnost by se těžko rozvíjela), ale to neznamená, že svobodná vůle existuje objektivně.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Odpovědět