V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#106

Příspěvek od KpS »

Albert Einstein významně přispěl k rozvoji kvantové mechaniky vysvětlením fotoelektrického jevu a postulováním stimulované emise. Ohledně nějakého zdržení jejího vývoje si myslím opak. Byl tím nejlepším oponentem tehdy vznikající interpretace kvantové mechaniky. Přispěl k vytříbení pojmů a je nutné dodat, že názory na její interpretaci nejsou ustálené ani teď. Jak řekl Richard Feynman: “I think I can safely say that nobody understands quantum mechanics.”

Einstein označuje Boha za vyjádření a produkt lidské slabosti a Bibli považoval za sbírku úctyhodných, ale primitivních legend. Einstein nebyl nevěřící, jen vnímal Boha jinak než většina věřících.
Karel
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#107

Příspěvek od vpadysak »

Zmysel Vesmíru mnohé staré civilizácie a kultúry videli v možnosti ľudského vedomia dostať možnosť vyvíjať sa zdokonaľovať a zušľachťovať osobné, morálne kvality. Teda Vesmír v tomto ponímaní je priestor do ktorého sa vedomie ponorí, obalí sa plášťom z okolitej látky a dostane možnosť učiť sa, zlepšovať sa a rozvíjať svoje kvality. Toto vysvetlenie mi dáva logický zmysel oveľa viac, ako akékoľvek iné. Či je pravdivé si musí každý človek zhodnotiť, prípadne zdôvodniť iba sám a nepomôže mu ani slepá viera a ani celá svetová veda a ani názory ostatných ľudí, ktorí tiež nevedia o zmysle Vesmíru o nič viac, ako vie on sám.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#108

Příspěvek od Homer »

Pupak:
Tak jednoduché to s vírou a poznáním já nevidím. Tohle : " k víře nelze dojít poznáním " a "víra je slepá" by bylo na hodně dlouhou polemiku. Já dodám jen tolik, že víry je přesně tolik druhů, kolik je věřících, protože každý soubor mozkových neuronů podmíněný životem, vzděláním, DNA atd, je unikátní a unikátní je i jeho fungování. Nepochybně víra některých je slepá, jiných ale vůbec ne. A další došli k víře právě přes vědu a přes poznání. Od mnohých osobností jsem to slyšel v různých televizních medailonech.
Víc polemizovat nechci, definovat pojmy, jak je kdo vysvětlujeme a chápeme, je samo o sobě složité. Respektuji na tyto těžko uchopitelné věci různé názory. Myslím, že velmi dobý partner do takové debaty by byl například prof. Halík.
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#109

Příspěvek od Sajri »

Dobrý večer, jsem tu prosím správně na teologicko-filosofickém fóru? Z diskuse se mi zdá, že ano, ale mate mě ten název "Astronomické fórum."
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#110

Příspěvek od Homer »

Dobrý večer, jestli to nebude tím, že jsme ve všeobecné diskuzi ve vlákně "V čem je smysl vzniku vesmíru" - to přece nemohlo ani jinak skončit :-). Ale jak jsem naznačil, já se další disputace dobrovolně vzdávám.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#111

Příspěvek od peta62 »

Homer : Pokud bych si mohl na konci zvolit jinou osobu, tak bych ten zaver podepsal do posledniho puntiku.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#112

Příspěvek od peto »

...ako pozeram, toto vlakno vzniklo pred 16timi rokmi, vtedy prebehla diskusia trvajuca par tyzdnov, a potom hybernacia na 16 rokov.. (bez akehokolvek vysledku) :-D a pred tromi dnami ju ozivil celkom nový uzivatel s nezavazným konstatovanim, a tema si znovu zije ale uz nový zivot a s novými ludmi... :-D :-D ... tak som si len uvedomil ako sa to tu na fore generacne obmiena... :-)
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#113

Příspěvek od Yarkho »

Sajri píše: 09. 05. 2022, 22:28 Dobrý večer, jsem tu prosím správně na teologicko-filosofickém fóru? Z diskuse se mi zdá, že ano, ale mate mě ten název "Astronomické fórum."
Ale pán kolega, tu je o tom jedno vlákno, ktorého absencia by bola podozrivá: Hľadanie "zmyslu" predsa k astronómii i ostatným vedám patrí. Rovnako sa od pozorovania nedá oddeliť estetická stránka veci. A že je to niekedy príliš ezo? Nech. Prežívanie môže byť rôznorodé, i subjektívne krásne, nech si o niektorých insitných "teóriách" a "antropických princípoch" myslíme čokoľvek :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#114

Příspěvek od dvader »

No bylo dlouho zataženo, tak někdo exhumoval starou diskuzi, to se děje pravidelně…
Teď to vypadá na delší období dobrého počasí, tak to tu snad zase usne. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#115

Příspěvek od peto »

...chýbaju mi tu naozaj odpovede na povodnu otázku z nazvu vlakna, a teraz nemam na mysli odkaz na nejaku fyzikalno/matematicko/filozoficko/teologicku teoriu, lebo taka evidentne asi neexistuje, takže odpoved si musí dať každý sám. Bolo by zaujimave vidiet ake odpovede si davaju astronomickí amateri a mozno aj profesionali . A myslim ze o to islo aj povodnemu dotazovatelovi. ...moja odpoved je uz v prispevku #94...
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#116

Příspěvek od Míra Pech »

Můj názor na danou otázku je takový, že objektivní Smysl vzniku Vesmíru žádný není. Pokud bychom jej měli připustit, musíme současně přijmout existenci Stvořitele, ať už si pod ním představujeme cokoliv. Pak takový Smysl asi je, obávám se ale, že nám ho Stvořitel jen tak neřekne. 8-)
Subjektivní smysl vzniku Vesmíru už pouze závisí na naší představivosti a víře a nevidím důvod proč po něm nepátrat, pokud to naše vědomí nějakým způsobem uspokojuje a "šlechtí" náš vztah a chování ke svému okolí. 8-)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#117

Příspěvek od dvader »

Mě přijde hlavně divná ta samotná otázka…
Kdyby se někdo ptal “Jaký je smysl Vesmíru”, tak bych to ještě bral jako filozofickou otázku, ale “Jaký je smysl vzniku” ?!?
No přeci aby existoval, ne? :mrgreen: :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Atus
Příspěvky: 24
Registrován: 02. 12. 2014, 14:52
Bydliště: Liberec
Věk: 63

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#118

Příspěvek od Atus »

V čem je smysl vzniku vesmíru ??? Jakýpak "smysl", když samotná otázka je nesmysl.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#119

Příspěvek od hades »

Promazal jsem příspěvky s osobními útoky a reakcemi na ně. Dodržujte pravidla slušné konverzace bez osobního napadání.
Děkuji
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#120

Příspěvek od kavka »

Dopředu se omlouvám, že otvírám toto téma, založené před 16 roky, ale nedá mi, abych se k tomu také nevyjádřil.
1) Fakt, že vznik vesmíru měl (možná), nějakou příčinu ještě neznamená, že měl nějaký důvod. Tedy, že vznikl za nějakým účelem. Tyto dva pojmy se dnes bohužel často zaměňují.
2) To, že i mezi vědci lze nalézt praktikující věřící lze, podle mě, často vysvětlit indoktrinací v dětství. Není divu, že kdo vyrůstá v křesťanském prostředí, stává se křesťanem, v islámském muslimem atd. Že by ale někdo dospěl k náboženské víře na základě vědeckého poznání, je k nevíře.
3) Vesmír je dost velký (ne-li nekonečný) a dost starý na to, aby se v něm mohly odehrát i velmi nepravděpodobné události (vznik života, inteligence).
A na tom, že kombinace hodnot konstant umožnila v našem vesmíru vznik inteligentního života není nic mysteriózního. Vesmíry, které takovou kombinaci konstant nemají, vznik inteligence neumožnily a tudíž to tam nikoho netrápí.
4) Byla zde vzpomenuta autorita Alberta Einsteina. Jak už zmínil KpS, Einstein rozhodně nebyl věřící v obvyklém slova smyslu. Nevěřil v trestajícího a odměňujícího Boha, v posmrtný život ani další náboženská dogmata. Pokud použil slovo Bůh, tak v metaforách (... nehraje v kostky apod.)
Na je jeho postoj k těmto otázkám srozumitelně vyjádřen.
5) Nechci se dotknout náboženských citů věřících. Jenom využívám stejné možnosti svobodného vyjádření.
6) Podle mě vesmír smysl nemá, ale nějaký smysl můžeme dát své existenci my.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Odpovědět