Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3196

Příspěvek od Homer »

Ano, souhlas - Po 3 dnech má beton cca 50% základní, 28 denní pevnosti. Samozřejmě to závisí na použitém cementu, ale to není v našem případě podstatné.
No a ani to nebolelo a je hotovo!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3197

Příspěvek od MilAN »

Homer píše:No a ani to nebolelo a je hotovo!
Za to při bourání/přestavbě to bude ale hodně bolet :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3198

Příspěvek od Homer »

No, počítám že pilíř bude v této podobě dlouho a dobře sloužit. Pokud by došlo na jeho odstranění, nevidím to tak složitě, byť je kvalitně zhotoven. Na půdorysný rozměr 40/40 cm bude stačit shora uprostřed vyvrtat příklepovkou několik děr vedle sebe tak 80-100mm hluboko, vysekat zářez, vložit kamenický trhací klín s dvěma pery po stranách a pořádnou palicí tlouct. I s armováním to praskne, potom už postupně roztlouct - něco palicí, něco příklepovým sekáčem. Jasně, za půl hodiny to nebude, ale pohraniční opevnění to není. Ovšem pravdou je, že absolventovi kamenické průmyslovky se to radí :-).
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3199

Příspěvek od alda »

Pánové nestrašte s přestavbou nebo bouráním. Včera jsem to slyšel od manželky, že tu po nás jednou zůstane akorát hromada betonu, nad kterým budou další generace nadávat :-), je to bohužel pravda.
Ještě k sloupku jako takovému musím dodat, že po zavibrování jsou boční stěny úžasně hladké a čisté sem tam nějaká malinká bublinka, ale jinak opravdu paráda. Budu muset jen upravit vrch (protože byl přikrytý šablonou), který buď přebrousím, nebo přemáznu lepidlem na obklady.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3200

Příspěvek od Homer »

Totéž poslouchám i já :-). Jsem rád, že se to povedlo - hladký povrch se dal při použití kvalitního betonu s plastifikátorem, vibrátoru, hladkého bednění a pečlivosti při práci očekávat.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3201

Příspěvek od Homer »

Alda:

tak si říkám že by nebylo od věci si nechat na začištění vrchu pilíře laserem vyříznout nerezový plech i s dírami pro kotvy a zalepit třeba do silikonu. Bude to stát nějakou kačku navíc, ale lepší než brousit povrch, nebo patlat stavebním lepidlem. Tak 3 mm by měly stačit, ne? Bylo by to pěkné, jednoduché a trvalé řešení.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3202

Příspěvek od MilAN »

Tak ona tam stejně bude muset být příruba , a aby dobře seděla ( a nejen na těch závitovkách), tak bych ji stejně podmáznul
Naposledy upravil(a) MilAN dne 30. 09. 2021, 23:56, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3203

Příspěvek od Homer »

OK, pokud je to zbytečné a bude to přikryté něčím dalším od montáže, tak beru zpět.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3204

Příspěvek od nosuh »

Resim tedka napajeni astrodomku - chtel bych se alespon pro ted vyhnout "dotazeni/zakopani" elektriky na stavajici pripojku z domu - je to stara kamenna chalupa a muselo by se celkem slozite kopat do zdi..
Napadlo me reseni v podobe nabijeci stanice s vetsi kapacitou a mensim solarnim panelem..
Neco jako je tohle:
https://www.alza.cz/viking-x-1000-d6659775.htm
Ma nekdo zkusenost s podobnym resenim elektriky? Staci to na provoz foceni v ceskych podminkach - pocitam s max. provozem 5-8 noci v mesici ( je to hodne extrem :D, pripojeni PC, montaze a prislusenstvi - topeni, chlazeni, lampicka, nabijecka na mobil atd..
Pocitam, ze by to hle reseni melo utahout cca nekolik noci po sobe bez nutnosti dobijeni ze el site..o zbytek by se postaral solarni panel, kterej by byl instalovanej na strese..
https://www.alza.cz/viking-l50-d5780164.htm
Popripade znate nejakou vhodnejsi alternativu?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2246
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3205

Příspěvek od peta62 »

Prakticke zkusenosti s fotovoltaikou jsou velmi mizerne v zime, kdy bude nejvetsi spotreba. Staci si uvedomit posledni tri mesice, porad mraky a Slunce nizko. Neslo by to z domku treba z pudy vzduchem a zakopat od prvniho sloupu ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3206

Příspěvek od nosuh »

Je to cca 150m pres zahradu, zahony atd..ten solar je spis nouzovka na dobiti po jedne noci treba..to uz je asi lepsi reseni, to vzdycky pri foceni pripichnout prodluzkou do elektriky :roll:
primarne pocitatm s tim, ze to proste jednou za cas vezmu z domku a nabiju v baraku, kdyz bude deka..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3207

Příspěvek od Homer »

Já osobně bych objednal 1,5t bagřík s podkopovkou ( stačil by i ten pidi 800kg ) a tak do 50cm zahrábl a do písku a chráničky uložil kabel. Bude to jednou pro vždy, spolehlivé a člověk na to nebude muset myslet, léto, zima, furt jedno. Pro bagřík práce tak na den, ostatní práce se zvládne svépomocí, v chaloupce vysekat ( flexa, trubkový sekáč lze zhotovit svépomocí z kusu lešeňové trubky, palička, špičák ) a JE TO! :-)
Myslím že týden by to spravil i s terénními úpravami.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3208

Příspěvek od nosuh »

tam nejde ani tak o tu zahradu, jde spis o kopani do kamennych sten ty chalupy k jisticum, ktery sou v predsini a pred domem velky kameny v podlaze - tzn. ze se clovek dostane do hliny az 2m od baraku..to bych chtel resit az pri nejaky komplexni rekontrukci..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3209

Příspěvek od Homer »

Zasekat jeden kabel tloušťky prstu i do kamene není až takový problém. Pod vnějším kamenným zápražím lze protlačit ocelovou chráničku do chodby a kabel protáhnout. Další variantou by bylo sekání dlouhým trubkovým sekáčem ( opět z lešeňové trubky ) z chodby šikmo ven do připravené jámy venku. Takhle jsem před léty prosekal díru pro odpad od umyvadla přes dva metry pískovcových základů a sklepních kleneb v místním Městském muzeu. Ale to už je dost specifické na rady naslepo z dálky :-).
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3210

Příspěvek od nosuh »

Vidim to tak, ze si te objednam na malou letni brigadu :D
Tak pockam teda, jestli se neozve jeste nekdo, kdo napaji astrodomek nekde bez elektriky podobnym bazmekem, co sem posilal v otazce :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět