Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3316

Příspěvek od Homer »

Děkuji, ale neřešíme rozdíly mezi kopulí a odsuvnou střechou, které jsou notoricky známy - podmínkami je jednoznačně dán domeček. Jsou dány i oba dalekohledy s montážemi, není problém ani technické řešení ( stavba jako taková ), jde jednoduše o prohlídku nějakého funkčního, užívaného domečku a o debatu s majitelem o jeho zkušenostech s konkrétní stavbou - to je vše. Budu rád, když se někdo ozve, pokud ne, poradíme si. Budoucí bourání určitě hrozit nebude, tedy alespoň ne ze strany současného stavebníka, který je již penzistou jako já :-).
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3317

Příspěvek od Kami »

Osobní pohled a zkušenosti majitele jsou k nezaplacení, v tom máš pravdu. ;) Odsuvných domečků a majitelů znám víc, i v mém okolí. Něco je doslova jen rozměry kadibudka a něco perfektní zahradní domek s montáží a dalekohledem uvnitř.
Moje odsuvná Astrobouda sloužila dobře i přes mnohé chyby a zádrhele. Bohužel, je to někdy otázka peněz, tak pak jde o kompromis. Ruší se (bude přesunuta jinam - doufám) z důvodu zděné stavby na témže místě, tudíž překáží. Bude pak nahrazena 2x větší pozorovatelnou na témže místě, jen o jedno patro výše.

Když se vám nikdo v okolí neozve, dejte vědět. Tvého kolegu tady při povídání provedu i u mého kamaráda kousek od Litomyšle.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3318

Příspěvek od Homer »

Ano, domečků je realizovaných řada, ale přeci jen se nám nechce jet přes celou republiku - proto ten dotaz. Už mám ve vašem regionu jeden domluvený kontakt, tak to zrealizujeme.
Díky za nabídku. Třeba se ještě někdo další ozve.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 552
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3319

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, nejsem stavař tak se zeptám, mám v plánu astroboudu na zahradu. Je velký problém voda v jámě pro budoucí pilíř? Mám tak trochu problém s pozemkem kde to chci vyfiknout... je prostě trochu v ďolíku oproti zbytku zahrady leč je to nejlepší místo ohledně rozhledu na oblohu. Plánuji navést nějakou hlínu a trochu to zvednout, ale stejně se bude nějaká voda do toho místa stahovat. Pro pilíř udělám šalung který bude minimálně metr do hloubky roxory ještě tak o metr víc. Co bude ta voda dělat s pilířem abych pak neustavoval co měsíc jako šílenec :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3320

Příspěvek od Homer »

Zde bude záležet, jaké složení má podloží. Pokud je to běžná zemina, která umožní vsakování povrchové vody do hloubky, pak by to problém být neměl. Pokud je v podloží vrstva jílu, pak se to bude hýbat vždy a hloubka pilíře to moc neovlivní - pokud to nebude hluboká pilota a to asi nebude :-).
Navezení další zeminy spíše jen opticky vyrovná terén, jinak toho moc nezmění.
Pokud je možno povrchovou vodu někam odvést, mohlo by v případě jílového podloží pomoci zhotovení drenáže kolem stavby, která by umožňovala odvádět přebytečnou vodu pryč a stabilizovat tak podmínky v podloží. Ev. i založit pilíř s širokou patkou dole, aby nebyl tak náchylný k nestejnoměrnému sedání a nevybočoval ze svislice.
Místní budou určitě vědět, jak to u vás vypadá, např. každý kdo pořizoval studnu, nebo stavěl dům. Víc mne nenapadá.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3321

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte, chcel by som si na záhrade spraviť pilier pre montáž. (Možno neskôr okolo toho bude búdka - možno rozoberacia alebo odsúvacia, nie hvezdáreň s odsuvnou strechou.)
Prezrel som si tu fórum, väčšinou sa tu radí železná zabetónovaná rúra, prípadne vyplnená. Ale železo mi moc nevyhovuje ako materiál - hlavne preto, že by tam asi bolo treba hore niečo navariť a tiež preto, že taký stĺpik je mega ťažký, asi to budem robiť sám, tak mi to moc nevyhovuje.

Chcel by som to spraviť z betónu - ošalujem, vylejem, hore zalejem šrouby do betónu... to mi príde pre mňa schodnejšia cesta.

Mám takú predstavu:
Do zeme do nezámrznej hĺbky spravím základ predpokladám cca. 50x50x80, nad úroveň terénu spravím stĺpik - spravím šalovanie z nejakej PVC trubky, vnútorný priemer okolo 20cm. To samozrejme previažem nejakými roxormi so základom. Hore na to dám niečo takéto: https://www.astroshop.eu/accessories/eu ... er/p,47097 alebo takéto https://www.astroshop.eu/extensions/lac ... -8/p,77307. Nakoniec by som dal tú PVC trubku preč.

Viem si predstaviť, že by bola aj pokročilá verzia, že by stĺp bol vnútri dutý a vysypal by som ho pieskom, ak to nie je blbosť.

Čítal som tu aj radu obsypať základ pieskom.

Bude na tom EQ6-R hlava a v budúcnosti asi Newton 200/900 maximálne 250/1200 na astrofoto s potrebou výbavou.

Chcem sa opýtať:
  • Je tento návrh principiálne schodný?
  • Aká by mala byť dimenzácia základu a stĺpika?
  • Robiť dutý stĺp vyplnený pieskom je blbosť? Ak nie, aká by mala byť hrúbka steny?
  • Je potrebné, aby základ a trubka boli vyliate naraz? Alebo môže základ kompletne zatuhnúť a potom vyliať trubku s tým, že to bude previazané železom?
  • Ako maximálne vysoký stĺpik robiť?
Budem rád za názory a podnety.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3322

Příspěvek od Stanislavxyz »

Nejsem sice studovaný stavař, ale pár sloupků pod dalekohled jsem již usadil (a několik také vykopal), proto si dovolím reagovat. Vezmu to ovšem bez nějakých výpočtů, pouze od oka.

Základ je za mě asi dostačující, i když osobně bych klidně přidal decimetr na každém rozměru- kopání, bednění a další práce kolem budou podobně náročné, beton je (v těchto množstvích) levný a není tím co pokazit. Kdo ví, co člověka napadne tam v budoucnosti instalovat za výzbroj.

ad sloup- tady snad někdo erudovanější poradí lépe, ale možná bych zase přidal na průměru alespoň 50 mm. PVC rouru bych tam pak klidně nechal nastálo, nenapadá mě, čemu by vadila. Dutý sloup není nejspíš nesmysl, ale vzhledem k ceně betonu bych to asi nekomplikoval. Výhody duté verze jsou možnost nechat otvor ve stěně pro utahování šroubu od montáže a případně vedení kabelů. Ještě dodám, že mé sloupy byly vždy ocelové (pouze někdy betonem vylité, proto nemám tak dobrý odhad, navíc nefotím, proto opět chybí zkušenost s potřebou tuhostí sestavy).

Obsypání základu pískem (štěrkem) nic nepokazí ale je-li základ do nezámrzné hloubky, není podle mě nezbytně nutné. Vlastně bych dal štěrkové lože jenom pod základ a betonoval do vykopané díry, tedy šaloval až nadzemní části.

Monolit je vždy lepší (pevnější) než napojovaný beton. Vzhledem k malému objemu a jednoduché formě, nevidím důvod betonovat na etapy. (A pokud, tak alespoň armatura ať je v kuse a druhá vrstva betonu co nejdříve po první).

Výšku, respektive její poměr k průměru, tedy výslednou tuhost jest asi lépe spočítat, ale na focení (a u Newtonu vlastně i vizuální pozorování) bych to nepřeháněl, cca metr nad terén by snad stačilo. Já mám sloup vyšší, protože na něm provozuji refraktory pro vizuální použití).

Pokud mě některý ze zkušenějších členů poopraví, či doplní, budu rád- snad už zanedlouho mě čeká budování nového (a většího) základu (možná i pilíře) pro těžkou montáž a uvažuji právě o tom, že bych i potřebnou výšku řešil také betonem, nikoliv ocelí, jako doposud.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3323

Příspěvek od Psion »

Také mi přijde průměr sloupu 20 cm málo, já jsem použil 30 cm a neměl jsem na tom nic těžkého. Rozhodně bych nepoužíval různé extensions s tyčkami, ale použil bych plnotubus. Já to relizoval takto http://astroview.psionfired.com/showpag ... orovatelna
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 828
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3324

Příspěvek od PetrŠ »

Začínám také přemýšlet o nějakém důstojném ubytování pro dalekohled. Zatím se přikláním ke stylu odsuvné části sedlové střechy starého rodinného domku, orientované na jihovýchod, něco podobného jako má Habl. Během roku nebo dvou mě čeká rekonstrukce krovu, tak začínám vymýšlet jak spojit příjemné s užitečným. Samozřejmě jsem si vědom omezení která podobné řešení obnáší, hlavně výhled omezený na část oblohy.
Pozemek kolem je malý a neumožňuje samostatnou volně stojící stavbu vhodného rozměru. Samozřejmě by řešením mohla být i odsuvná kadibudka s vyříznutým srdíčkem ve dveřích. Ale prostě mě láká představa vlastní hvězdárničky.
Zatím jsem vymyslel cca čtyři metry odsuvné střechy, což mi při simulaci zbouchané ze střešních latí dává dostatečný rozhled jihovýchod až jih až do zenitu, což jsou tady u nás nejlepší části oblohy co se světelného znečištění týká. Zároveň by mě to posunulo nad úroveň okolních lamp.
Pilíř pro dalekohled by stál na nosné příčce domu s tloušťkou 80cm. Podlaha pozorovatelny roznesená do obvodových zdí bez kontaktu se sloupem.
Jako další bonus vidím, že až to jednou se mnou švihne, tak jen doplní čtyři krokve, pár latí a nikdo nepozná že tam něco bylo.
Teď mám čas rok hledat nejlepší řešení pro tu odsuvnou část. Chci to mít co nejnižší a přiléhající ke střeše, aby to nevypadalo jako hrb na koni.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3325

Příspěvek od mirkovacik »

Stanislavxyz píše: 24. 05. 2023, 08:06 Dutý sloup není nejspíš nesmysl, ale vzhledem k ceně betonu bych to asi nekomplikoval.
Ja som skôr myslel na vysypanie dutiny pieskom za účelom tlmenia kmitov.

A súčasne - viem si predstaviť, že by pilier bol na spodku hrubší a hore tenší, napr. dole 30 a v hornej časti 25cm a posledných napr. 20 cm v priemere iba 20cm. (kanalizačné trubky majú aj prechodky. :) (Neviem, či to nie je blbosť) Hore by som to nerobil zbytočne hrubé, aby sa znižovalo riziko kolízie dalekohľadu s pilierom.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3326

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Souhlasím.

mirkovacik: Toto bych dost možná nespočítal ani kdybych chtěl, (jako že dvakrát nechci), ale řekl bych, že písek bude kmity nejlépe tlumit smíchaný s vodou a cementem. Myslím, že sypání písku do sloupů a pilířů je nouzové řešení, nastupující až po zjištění, že nově zabetonovaný sloup není dostatečně tuhý a že se mi nechce - kdo ví proč - míchat nebo kupovat další beton (abych ho do sloupu nalil), případně přivařovat na sloup nějaká žebra.

Ano, kónický sloup nebo pilíř je nejen racionální a praktické řešení, ale též asi i více estetické. Dle mého soudu jediná nevýhoda je krapet komplikovanější výroba, ať už z oceli, nebo z betonu. Ve spodní části takového kuželu bych klidně byl velkorysejší a začal třeba na těch 50 cm a končil na cca 20 - 25 cm. Sloup (pilíř) bych patrně udělal čtyřhranného průřezu kvůli snazší výrobě bednění. Protože nejsem sice znalec kanalizačních trubek, ale tvaru pěkného komolého kužele jsem ještě žádnou neviděl.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3327

Příspěvek od Homer »

Patka pilíře v zemi je jasná. Pilíř s běžným dalekohledem ( dalekohledy ) určitě nepotřebuje v zemi nějaké obsypávání pro tlumení rázů, není to buchar, padací nůžky či podobné zařízení. Max. tak polštář pod beton a to spíše z nějaké kamenné ubouchané kamenné drti.
Horní část může být ocelová ( doporučuji navrch žárový zinek ) s patkou na ukotvení do patky - toto řešení s úspěchem používá mnoho lidí a i např. takový fotič jako je MMys, byť on tedy v kopuli. Při dostatečné dimenzi nemá asi smysl vnitřek vysypávat.
Nebo to může být betonové a to lité do bednění nebo do ztraceného bednění z nějakých komínových tvarovek doplněný o svislou výztuž.
Možné je oboje a oboje bude funkční. Když se do toho bouchne, zaklepe se všechno. Jde spíše myslím o rychlost útlumu než o vlastní krátké zachvění. Člověk do toho schválně nebouchá, spíše aby s tím neklepal venku vítr. Souhlasím s názorem, že nemá smysl si komplikovat život kónickými tvary, pokud tedy člověk o něco takového neklopýtne někde v kovošrotu. Nebo by se mohl možná sehnat vyřazený betonový el. sloup, některé bývaly trochu kónické taky.

Psion - hezký domeček!
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 876
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3328

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer: Nemyslel jsem obsypání základu kvůli tlumení rázů, ale jako jakousi drenáž (u vlhkého podloží). Až teď mě napadá, že tazatel možná myslel právě na ten útlum, to je samozřejmě zbytečné, jak píšete. A ano, myslel jsem pochopitelně drť (a napsal nesprávně štěrk)- asi už hloupnu.

Betonový sloup el. rozvodné sítě mě už dávno také napadl. Kónický je sice minimálně, ale je to pěkný polotovar, zkrátit ho "dia" kotoučem by nebyl problém, ale zatím jsem na žádný volný nenarazil. Respektive jsem vždy snáz opatřil ocelovou trubku. Ale může to být dobrý tip pro ostatní, má docela použitelný průměr a i materiál nebude vysloveně špatný.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3329

Příspěvek od mirkovacik »

Homer píše: 24. 05. 2023, 13:28 Horní část může být ocelová ( doporučuji navrch žárový zinek ) s patkou na ukotvení do patky
Toto s vôbec nedokážem predstaviť, ako je to myslené. Mimochodom, ako som písal, práca so železom nie je pre mňa, predpokladám, že tu by bolo nejaké zváranie, pílenie. na sústruženie ani nepomyslím... (Ale keď by išlo o malý diel, možno by to niekto vyrobil.)
Homer píše: 24. 05. 2023, 13:28 Nebo by se mohl možná sehnat vyřazený betonový el. sloup, některé bývaly trochu kónické taky.
No to hej, ale ja mám problém s tou váhou a transportom. To by som si mohol kúpiť aj železný dakde, problém pre mňa je manipulácia s tým.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3330

Příspěvek od Homer »

No to je pak těžká věc, když má člověk problém prakticky se vším, to se pilíř staví špatně :-). Co je těžkého na tom sehnat kus silnostěnné roury, nechat zámečníka navařit dolů plotnu ( jsou firmy, které to laserem nebo vodním paprskem vyříznou dle přání ), udělat v zemi základ zde mnohokrát popsaným způsobem a např. na chemické kotvy a pořádné šroubovice upevnit?
Ev. pilíř vylít do bednění nebo komínových tvárnic? Je zde mraky fotek, popisů a stále dokola přichází tytéž dotazy.
Odpovědět