Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3181

Příspěvek od alda »

Tak aby to bylo ještě zajímavější, tak jsem zjistil, ze pod sloupem mám zabetonovanou ocelovou šablonu. Můžu na ni sice navařit tu ocelovou výztuž, ale budu asi muset rozšířit i ten dobetonovávaný sloupek, abych mohl kotvit a spojit beton na beton.
Kdybych to udělal jen těch 40x40, což je jej o malinko více než ta zabetonovaná šablona, beton by se stýkal jen na krajích a uprostřed by byl odďelený tou šablonou. Asi tedy bude nutné zvětšit tu základnu.
Nebo Vás napadá jiné řešení?
Přílohy
20210917_221948.jpg
20210917_221948.jpg (222.84 KiB) Zobrazeno 1997 x
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3182

Příspěvek od peta62 »

Nejsem stavar a nemam zkusenosti, tak asi blba otazka, ale pokud uz je tam zelezo nejde misto nastavovani betonu prodlouzit sloup a navarit ho rovnou na tu sablonu ? Jasne, musel by byt hlavne dole bytelnejsi, ale nebylo by to jistejsi ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3183

Příspěvek od alda »

No myslím si, že 2,5m zelezna trubka bude mít horší vlastnosti než 1m betonu + 1,5m trubka. Nehledě na velmi rozdílnou nákladnost.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3184

Příspěvek od MMys »

Nepochybě, tak dlouhá trubka je nesmysl.

Ad šablona - tu vůbec neřeš. Naprosto klíčové je navařit tu armaturu na původní závitovky, pak už je úplně jedno, jestli tam tu šablonu necháš.
A určitě by šla i vyříznout flexou :-) Beztak jen tak leží na vrchu betonu, zajišťovala ti rozteč těch závitovek, že ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3185

Příspěvek od peta62 »

Dekuji za vysvetleni, rozumim. Ja jsem si rikal, ze aby to zelezo melo pri te zatezi stejnou tuhost, asi by to cele stalo. Omlouvam se.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3186

Příspěvek od Homer »

U té plotny vidím za sebe dvě možnosti a to podle způsobu jejího kotvení v betonu. Pokud je kotvena jen těmi 4 šrouby ( závitovkami ), pak bych použil bimetalovou korunku, šrouby oddělil od plotny, tu vyndal a na chemické kotvy doplnil kolem obvodu další závitovky. Viděl bych to tak cca 7-8 cm od kraje pilíře.

Pokud má plotna další kotvení nějakou zespodu navařenou výztuhou, pak bych to tam nechal a nemordoval se s tím, jak psal Martin. Skrz plotnu bych i tak ale do betonu vyvrtal díry a doplnil kotvící závitovky.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3187

Příspěvek od alda »

To Martin: Jj, plotna tam byla jako šablona na šroubovice. Už jsem ji vyřezal a nechal jen šroubovice. Udělám šalování a vnitřni svařenec, který nakotvím chem. kotvami jak radí Homer. Uvažuji,že by mohla stačit patka rozměrově 40x40cm, výška ten 1m.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3188

Příspěvek od jirka.P »

IMG_20210918_161739_293.jpg
IMG_20210918_161739_293.jpg (272.75 KiB) Zobrazeno 1879 x
Ahoj
Taky jsem teď nadstavoval bet. pilíř.Je to jak píšou tady kolegové.Ten železný plát vyhodit a navrtat místo něj 14mm. díry na 12mm. roxory,nějaký bych přidal i do obvodu,pokud chceš mít pilíř stejně velký jako je ten původní.Vyfoukat a dát na chem. kotvu.
K těm závitovkám buď navařit z boku s přesahem další železo,nebo využít závit a našroubovat další závitovku,je to jedno.
Mně osobně větší pilíř nevadí,aspoň mám odkládací místo pro různá trafa,která jsou potřeba u dalekohledu.Stejně ten prostor pod dalekohledem nijak nevyužiješ.
Co se týče betonu,tak jsem usoudil že nejlepší je beton od firmy profi.V práci občas beton používám a tenhle má největší zabíhavost(myšleno co se dá koupit ve stavebninách a né nějaký speciály).On totiž neobsahuje klasický písek,ale kamennou drť pak něco jemnějšího a plastifikátory to smrdí taky dost.Já na tom betonu pohořel,když jinej neměli a já potřeboval z betonu něco vytvarovat a to prostě nešlo.Furt to stékalo do roviny a to nebyl řídkej.On tak i při tom zalívání šustí.
Při betonování nezapomenout dobře namočit původní beton,ta přebytečná voda se stejně vytlačí a zavibrovat klacem.
Já měl už předvrtaný 10mm plech pro sloupek,tak jsem si ho rovnou nasadil na závitovky co polezou z betonu,aby se při betonování nepohly.
Pozor i tak tlustý plát se při svařování k trubce trochu prohne,přece jen svár má pnutí.Takže potom jsem usadil budoucí sloupek na bet. pilíř pomocí stavebního lepidla.A vyvážil do roviny.Na ten plát jsem dal zespodu strečku,aby se lepidlo nepřilepilo přímo na železo a dalo se to někdy v budoucnu rozumně oddělit.
Na beton jsem potom natáhnul lepidlo(bez perlinky)
Někdo má závitovky trčet z betonu 20cm a na ně potom šroubuje ten sloupek,ale nějak jsem nepochopil proč mít mezi betonem a sloupkem mezeru která je potom to nejslabší místo.Nevím jak to máš v plánu Ty.
můj pilíř viz. foto
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3189

Příspěvek od Homer »

Ano, řešíme podobné varianty. Jen doplním svůj příspěvek: do chemických kotev bych samozřejmě doporučil zalepit výztuž dlouhou pro celý uvažovaný nový sloupek a navařit ( přidrátkovat ) vodorovné třmínky. Vytvoří se tak jakýsi koš a ten do bednění zabetonovat. Třmínky stačí 6 mm, podrží pěkně výztuž na místě a dobře se budou ohýbat. Nahoru potom třeba zase do nějaké šablony kotvy pro kovový sloupek - pokud tam ještě nějaký bude.
Ano, pytlovaný beton doporučuji ( pokud člověk nemá na dvorku hromadu štěrkopísku ), jsou to kvalitní materiály. Nechci už otravovat ( :-) ), ale když se to dobře zavibruje, není třeba povrch dál nějak upravovat, natahovat lepidlem atd. O výsledné pevnosti nemluvě.
Myslím, že jsme dali dohromady celé řešení a Alda si už nepochybně poradí.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3190

Příspěvek od jirka.P »

Ano to vodorovné armování není na škodu,zvlášť když je tak vysoký.
Ten povrch pilíře ale stevně nebude rovný,bude se tam vytlačovat voda a zvlní se.Proto bych tam dal lepidlo na celoplošný kontakt mezi betonem a podstavcem na sloupek.To ale záleží,jak má Alda v plánu to napojit.
Ta povrchová úprava lepidlem je protože zbylo a na bednění jsem použil co dům dá.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3191

Příspěvek od Homer »

Proto jsem psal o plastifikátoru a vibrování - nedosahovat požadované konzistence jen vodou, ale i smáčedlem a vibrovat, což jakoby ztekutí i hustší beton.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3192

Příspěvek od alda »

Pánové moc děkuji za podrobný návod a spoustu postřehů, které jste mi dali. Pracuji na tom, přesně v tom stylu. Dneska jsem odkryl celý původní beton, odřezal plotnu, nakotvil na chemické kotvy 100cm šroubovice. Ještě zbývá udělat bednění, navařit na původní šroubovice roxory a pak na ně opět novou šroubovici co už bude kotvení železného původního sloupku. Všechno to proarmuji vodorovně no a pak betonáž :-). Podělím se pak o výsledek, pokud to tedy bude aspoň trochu slušně vypadat. Dělám postupnou fotodokumentaci, tak pokud to bude OK, tak to tu dám.
Ještě jednou děkuji za "metodickou pomoc" a za Váš čas :-).

PS: Škoda, že jsem se tu stejně neporadil předem i s tou střechou (viz. jiné téma) , asi by to bylo lepší :-), no co už, nějak se s tím smířím a naučím žít.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3193

Příspěvek od Homer »

Tak hodně zdaru. Rádi jsme pomohli. Nestává se až tak často že si lidi nechají poradit. Sice se zeptají, ale chtějí rovnou slyšet, že to jejich řešení je jediné správné. Někdy ano, někdy ale ne :-).
Za sebe se na fotky rád podívám.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3194

Příspěvek od alda »

Tak jestli nevadí, hodím sem pár fotek z realizace, třeba se k tomu někdo vyjádří a pokud jsem tam něco udělal blbě, bude to poučení pro ostatní ( a pokud je tam něco dobře, třeba inspirace).
Děkuji Homerovi za rady, snažil jsem se je dodržet.

Nakonec mi v betonárce dali 0,2m3 betonu C25/30 s přidanými plastifikátory. Suchou směs se mi podařilo dovézt, zpracovat a do 1,5hodiny od naložení bylo všechno hotové v bednění. Použil jsem i zapůjčený vibrátor do betonu. Vibroval jsem to krátce a s citem uprostřed bednění.

Dnes je to 5 den, tak přemýšlím, že bych to odbednil a podíval se na výsledek.
Přílohy
obrázek.png
obrázek.png (724.96 KiB) Zobrazeno 1594 x
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3195

Příspěvek od ok1in »

Vypadá to dobře - 5 dní je až až, klidně to odbedni...
Odpovědět