Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3166

Příspěvek od MilAN »

Omlouvám se, pokud se již opakuji, ale myslím , že jednou budeš litovat, že ta bouda není o 1 - 1,5m delší. Při stavbě by to byl ten nejmenší problém, zrovna tak cenově. Osobně bych šel do dřevěného /palubkového obkladu, a to právě kvůli isolačním a vodivým vlastnostem materiálu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3167

Příspěvek od Homer »

Tohle jsem já už sem Milane přestal psát :-). Ty plastové palubky ( kromě mých ostatních výhrad ) se mi zdají nechutně drahé
- falcovaná podlahovka 19mm přijde na cca polovinu.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3168

Příspěvek od alda »

Prosím o radu, jak nadbetonovat (zvýšit) betonový sloupek pod stávající ocelový sloupek montáže.
Současný stav je betonová patka vytažená do podlahy a na ní ukotvený 1,2m vysoký ocelový sloupek na 4 trnech. Základna - patka je asi 40x40cm. Potřebuji tu betonovou patku nastavit o 90cm výše. Napadlo mne na stávající šroubovice (na kterých doposud byla ukotvena ocelová trubka pod montáží) navařit roxory a udělat armování do to nadbetonovávané části. Starý beton očistit trochu kangem narušit a před betonováním, napanetrovat, ať se spojí s novým betonem. Na nový beton bych udělal vhodné bednění, nebo zkusím najít nějakou vhodnou plastovou trubku a do ní to vyliji. Na vrch pak přidělám šablonu zase se šroubovicemi, zapuštěnými do betonu tak, aby šel znovu upnout ocelový sloupek.
Je to prosím správně nebo jinak a lépe ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3169

Příspěvek od MilAN »

Já bych ty závitové tyče nastavil hned 1m tyčemi- buď navařením nebo přes dlouhou ( spojovací) matici a v budoucím betonu provařil vzájemně -třeba roxorem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3170

Příspěvek od Homer »

Styčnou plochu nemá moc smysl nějak upravovat ( zdrsňovat, penetrovat ) - tam ke smysluplnému spojení materiálů nedojde. Milan poradil dobře, jeho radu bych doplnil tak, že doporučuji především po obvodě do původní patky vyvrtat díry řekněme 14mm, hl. tak 100 mm, pořádně vyfoukat kompresorem a zalepit do nich na chemickou kotvu kusy 12mm žebírkové oceli nebo závitovky. Na každé straně čtverce půdorysu tak 3 kusy. To bude ten propojovací prvek spodní a horní části. No a zároveň se vyarmuje dlouhou výztuží ta nastavovaná část.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3171

Příspěvek od Pupak »

Lze použít i polymerbeton, který se na normální beton skvěle naváže. Jen musí být suchý a čistý.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3172

Příspěvek od Homer »

No, stávající pilíř tam už nějaké propojovací armování má, ale na tohle dodatečné pevné propojení tupého spoje ( svislé konzoly ) bych teda moc nesázel. V jednoduchosti je síla, proč tam lít drahou pryskyřici, když postačí doarmovat dvěma nařezanými závitovkami, jednou kartuší chemické kotvy za dvě stovky a spojení pilířů je připraveno. Ale nakonec ať si to stavitel rozhodne podle svého.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3173

Příspěvek od alda »

No já to udělám jak píše Homer a Milan. Připadá mi to jako nejlepší nápad. Závitové tyče mám ještě z minulosti, roxory a svářečka je taky, chemická kotva je prkotina. Beton asi koupím pytlovany B25 nebo B30. Bednění udělám ze staré voděodolné překližky a důležité bude to dobře ušťouchat, at tam nejsou bubliny.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3174

Příspěvek od Homer »

OK - směs se může udělat i řidší, větší tekutosti se docílí přidáním nějakého smáčedla, třeba trochou saponátu. Ideálně když se dá půjčit menší ponorný vibrátor. Já jsem si nedávno nouzově vyrobil držáček na vibrační brusku s kusem čouhajícího jeklu a vibroval jsem tím ztužující věneček u malé stavby. Byla to nouzovka, ale kupodivu to posloužilo :-).
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3175

Příspěvek od alda »

Zkusím to s tou bruskou, to je super nápad, z práce bych mohl půjčit velký, ale ten by tam ani nevlezl a nebo by to rozbil :-). Vezmu tu B30 a mám doma nějaký zbytek cementu a štěrku, a nějak to zkombinuji.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3176

Příspěvek od Homer »

Nápad je z mé vlastní hlavy :-). Mám klasickou obdélníkovou vibrační brusku Narex. Dva kusy plechu s dírami pro ty upínací zobáčky, propojené dvě kusy jeklíků a mezi těmito jeklíky navařený jeden delší ponorný trn rovnoběžně s brusnou plochou směrem k rukověti. Takže jsem brusku držel svisle a nořil do betonu ten trn. Vehement se ze strany nasunul do těch upínacích přítlačných plechů, zobáčky se ponořily do dírek a už se pracovalo.
Je to ale potřeba dobře přivařit - mě se vibracemi jeden svár uklepal, naštěstí s posledním ponořením na konci práce :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3177

Příspěvek od MilAN »

Asi bych z toho až tak vědu nedělal. Je to malý sloupek, řidší beton, kus klacku a vibrující ruka to také spraví :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3178

Příspěvek od Homer »

Jasně, sloupek poslouží i bez toho. Je to jen kutilská debata, jelikož kdo si hraje, nezlobí :-). Podstata tkví v řádném propojení původní a nové části, jak bylo výše popsáno. Než kolem armatury pěchovat beton, to je lepší beton pro její kvalitní obalení ztekutit ( plastifikovat ) smáčedlem. Vibrování je bonus - který je ovšem na výsledku znát.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3179

Příspěvek od PetrŠ »

MilAN píše:Asi bych z toho až tak vědu nedělal. Je to malý sloupek, řidší beton, kus klacku a vibrující ruka to také spraví :)
Máš pravdu, pokud vím tak naše pohraniční pevnosti tenkrát taky pěchovali dřevěnými kůly. Podstatný je kvalitní beton a pak to v tom miniobjemu upěchuješ kusem latě. Nejsou to základy pod reaktor. ;)
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3180

Příspěvek od Homer »

Fakt se nebudu bít o způsob, jak si má kdo nabetonovat pilíř :-).
Kvalita výsledného betonu nezáleží samozřejmě jen na kvalitě vstupních surovin, ale zrovna tak i na jeho zpracování. Platí to pro beton i pro bábovku. Vibrovaný je bez debat kvalitnější co do pevnosti tak i výsledného povrchu po odšalování. Jak se stavěly pohraniční pevnosti je úplně jiná kapitola, sem to nepatří, nicméně se jednalo o velmi pečlivý a kontrolovaný proces, nesrovnatelný s naším případem.
Odpovědět