Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2911

Příspěvek od alda »

Měl bych prosím radu na zkušené ohledně kopule:

Mám se šikovným zámečníkem domluvenu předběžně stavbu kopule, ale má z jeho pohledu jeden problém.
Má to vymyšlené tak, že kupole bude postavena na základně z jednoho prstence a bude se otáčet po druhém prstenci (kruhové základně nebo jak to nazvat).

Tvrdí, že by rád spodní prstenec kopule udělal maximálně přesně s prstencem, po kterém se to bude otáčet, ale není schopen při poloměru cca 2,5m dosáhnout přesnosti při ohýbání do 0,5cm od dokonalého kruhu, aby to při otáčení neskákalo. Nedokáže to udělat ani žádná firma v okolí.

Prstence chtěl dělat z profilu L tloušťky cca 4m. Ono se to samozřejmě při ohýbání trochu krabatí.

Prosím majitele kopulí ze svařovaných konstrukcí, jestli by neporadili jak mají udělané a jak jim to funguje.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2912

Příspěvek od Homer »

Ano, to je pravda. Pro svoji svařovanou kopuli 3,7 m jsem si nechal vyrobit přesné kopyto z OSB desek, na kterém se svářel spodní rám složený ze tří Al jeklů - 2x 100/20 a uvnitř 80/20 mm. Spodní strana tohoto složeného nosného profilu je v rovině, do 20 mm hlubokého prostoru mezi dvěma krajními vyššími profily jsou vsazena a zavařena jednotlivá žebra. Profily jsme předem podle připravených šablon naohýbali, nicméně po zavaření žeber se to stejně pnutím vneseným svařováním mírně zdeformovalo a tak má kopule ovalitu kolem 15 mm. Tomu se asi opravdu nedá vyhnout. Jedině snad kdyby byla kopule kompletně vyrobena z rozměrově stabilních materiálů, které by byly lepené a šroubované - např. vodovzdorná překližka.

Takováto kopule prostě bude oválná a konstrukci a její pohon je tomu stavu potřeba uzpůsobit. V případě zájmu mohu poslat nějaké fotky mého současného řešení.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2017
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2913

Příspěvek od Beda »

pro alda: velmi dobrou zkušenost se zkružováním profilů pro 3m kopule jsem udělal v Pacovských strojírnách. Jednak jsou tam perfektně vybavení a hlavně umějí to na pár mm přesně !
alda píše: ...."spodní prstenec kopule udělal maximálně přesně s prstencem, po kterém se to bude otáčet, ale není schopen při poloměru cca 2,5m dosáhnout přesnosti při ohýbání do 0,5cm od dokonalého kruhu, aby to při otáčení neskákalo"...
Je to překlep, nebo bude mít kopule 5m průměr?
alda píše: ...Prstence chtěl dělat z profilu L tloušťky cca 4m...
tady je určitě překlep, ale 4 mm je zoufale málo, takový materiál se nedá přesně zkružit ani na průměr 2,5 m !
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2914

Příspěvek od alda »

to Beda:
Ano máš pravdu, napsal jsem to blbě, kupule bude průměr 2,5m :-).
Ten materiál jsem je tipoval, teď jsem mluvil se zámečníkem a říkal, že ideální by byl profil L (50x50mm) tl. 5mm.

(I když 5m by se mi taky líbilo, ale to už bych nezaplatil :-) ani neměl kam posadit)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2915

Příspěvek od Homer »

Možná to už máte za sebou, ale pokud ne, doporučuji nejdříve obrazit několik různých majitelů kopulí a podrobně prohlédnout jejich konstrukční řešení, systém pohybu štěrbin, pojezdu, všiml bych si použitých materiálů a nezapomněl bych se poptat na zkušenosti, ev. co by udělali jinak a líp. Potom si to v hlavě přechroustat, se zámečníkem probrat konečné řešení z jeho pohledu výroby a začít.

Pohledám nějaké fotky a pošlu mailem. Něco z mého interiéru má na svých stránkách i Martin Myslivec. Jen poznamenám, že zde platí totéž co u domečků - lepší trochu větší než trochu menší. Pracnost a cena velmi podobná, komfort daleko lepší. Pokud to je tedy rozměrově možné a kopule se nepasuje na nějakou danou stávající konstrukci.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 829
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2916

Příspěvek od midars »

Připravuju se na dodávku kupole Pulsar 2.2 m. Sloup je už usazen do vyvrtané díry do hloubky 95cm a cvičně osazen cestovní sestavou. Kupoli chci "posadit" na "terasu" z modřínových prken, které usadím na hranoly a rektifikační terče na dlaždicích.
A teď dotaz, proč píšu. V návodu je napsáno:
PREPARING THE BASE FOR A FULL HEIGHT INSTALLATION
Your base needs to be as flat and level as possible to ensure a good installation and smooth operation of the dome. It may be useful to mark the centre of your base and, using a compass, mark a North / South line through the centre point. This will allow you to easily position your pier, which may need to be offset towards the South, if you are using a wedge or German equatorial type mount. The pier should be installed after you have secured the base wall sections.

O kolik mám posunout EQ-6R Pro (osu sloupu) vůči středu kupole ?
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2917

Příspěvek od MMys »

midars píše:O kolik mám posunout EQ-6R Pro (osu sloupu) vůči středu kupole ?
No tak si dej EQ6-ku na stativ, a změř si jak daleko od osy její podstavy je průsečík polární a deklinační osy, ne ?

Ale nemyslím si, že je to tak velká vzdálenost, aby to mělo na něco zásadní vliv. To se týká spíš větších montáží, kde už ten posun může být značný.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2918

Příspěvek od nou »

Do ovladacieho SW sa inak potom aj tak zadava posun v jednotlivych osach juh/vychod/hore a tiez vzdialenost optickej osi dalekohladu k RA osi.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 829
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2919

Příspěvek od midars »

Díky za odpovědi.
MMys: Myslel jsem si to, ale zaměřená vzdálenost se mi zdála moc malá :roll:
Nou : V popisu nastavení SW jsem to už našel :oops: .
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2017
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2920

Příspěvek od Beda »

V Lipsku je na prodej laminátová kopule PULSAR 2,2m , jen jednou použitá v nějakém filmu. Za 50% ceny nové:
http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=255559
https://www.bresser.de/Astronomie/Kuppe ... param=4900
Přílohy
kopule PULSAR 2,2m.jpg
kopule PULSAR 2,2m.jpg (19.16 KiB) Zobrazeno 1241 x
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2921

Příspěvek od alda »

Zdravím všechny,

Tak nakonec se mi podařilo koupit tu kopuli z Německa (viz příspěvek výše) a přes zimu chci vyřešit jak ji vhodně umístit. Mám v současné době budku s odsunovací střechou a myšlenka byla taková, nějakým způsobem zakomponovat kopuli do budky. Jedná se o celodřevěnou konstrukci na betonových patkách. Směrem na západ je jenom pole a žádný soused.

Stávající budka vypadá asi takto:
stavajici.png
stavajici.png (87.53 KiB) Zobrazeno 1047 x
Střecha odjede a zůstane zakryta polovina budky s nářadím a takto vzniklá otevřená půlka směrem na jih je s dalekohledem.

Umístění kopule jsem zatím vymyslel v asi 10 variantách, ale tři mi vyšly jako realizovatelné, více či méně praktické a více či méně estetické.
V každé z nich se počítá s odsunutím střechy nad část, kde vznikne kryté venkovní posezení a střecha na jižní straně se bude v každé z této variant dělat nově.

Varianta 1:
Výhody: není třeba zasahovat do vnějšího pláště, vypadá to hezky :-)
Nevýhody: vznikne patro v pozorovací části, na staré kolena nutno lozit po žebříku a špatná manipulace s dalekohledy, složitá konstrukce na střeše
verze0.png
verze0.png (85.77 KiB) Zobrazeno 1047 x

Verze 2:
Výhody: Vznikne více místa, není třeba lézt po žebříku, stačí zvýšená podlaha, částečné krytí od západu (silné větry).
Nevýhody: pracnost při realizaci (nový sloup, patky,...), není to možná tak hezké
verze1.png
verze1.png (79.26 KiB) Zobrazeno 1047 x

Verze 3:
Výhody: Vznikne nejvíce místa, není třeba lézt po žebříku, stačí zvýšená podlaha, celkově se stavba trochu opticky rozbije a je to členitější, na JZ straně vznikne zákoutí, které využiji k nádobě na zachytávaní vody pro zahradu.
Nevýhody: největší pracnost při realizaci (nový sloup, patky,...), není to možná tak hezké, není to tak kryto od západu jako předcházející varianta
verze2.png
verze2.png (71.59 KiB) Zobrazeno 1047 x

Zvažoval jsem i úplně novou samostatnou malou budku jen s kopulí někde jinde v zahradě, ale bez kácení stromů by se to neobešlo (to mi neprojde a samotnému by mi to bylo líto).

Pracnost mi nevadí na tom, co si dokážu udělat sám (patky, obití, zvýšená podlaha atd. Střechu a základní konstrukci bude dělat šikovný tesař, který se nebojí výzev :-)

Poprosil bych ochotné o omrknutí variant a jakýkoliv komentář k nim. Jsem nakloněn jakékoliv debatě :-)
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2017
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2922

Příspěvek od Beda »

Pěkně zpracované návrhy ! Mně se nejvíc líbí ta první varianta, tedy kopule v patře směrem na jih. Nevím sice v jakém stavu budou tvá kolena za pár let, ale nás starších, kteří lezeme do pozorovatelny po schodech se tu pár najde ;)
Za její výhodu považuji právě to vyšší umístění. Byl by z ní nejen lepší výhled až stromy v okolí povyrostou, ale také by méně rušil seeing od země a z blízkého okolí. Nová střecha pod kopulí by měla mít nejlépe bílou, nebo hodně světlou krytinu. Ta část za kopulí směrem na sever nehraje tak velkou roli. Navýšení sloupku pro monáž bych se nebál. Pokud to stavební výška dovolí, může se prostor pod odsunutou střechou zastropit a vznikne pod tím další krytý prostor k posezení. U mně je strop skoro 3m nad zemí a mohu na něj vyjít severními dveřmi z hvězdárny. Dole pak zakrývá garážované auto.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2879
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2923

Příspěvek od Homer »

Jasně, 1. varianta je z těch tří nejčistší. Bude ale potřeba vyřešit jak vynést kopuli a jak provést s tím spojenou úpravu krovu budky.
Ty boční přístavby tam nepasují. Ale ( pokud už to není jedna z dalších variant ) bych se zamyslel i nad možností přístavby v podélné ose budky na jednu či druhou stranu - podle toho, zda je se střechou do budoucna plánováno odjíždět, nebo ne.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2924

Příspěvek od vla »

Nejsem stavař, ale jednička je dle mě esteticky hrozná, osobně bych volil dvojku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2925

Příspěvek od MilAN »

Asi tu probereme všechny varianty, které už autor před námi probral :)
Nelíbí se mi ani jedno z těch 3. Udělal bych samostatnou kulatou stavbu na jižní straně, klidně s malým odstupem a spojenou spojovací krčkem se stávajícím objektem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět