Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3481

Příspěvek od alien5 »

Zdravím vás chtěl bych se vás zeptat sháním pozemek nebo pozemek s malou chatičkou kde bych si postavil hvezdarnu nejlépe někde na samotě s přístupem aspoň elektrické energii nemáte někdo ponětí kde sehnat nějakej takovej pozemek nebo nevlastníte někdo nějakej takovej pozemek nejlépe daleko od města někde na samotě kde ještě je přístup na elektrickou energii a vodu.
Hledam uz par let porad nic :). Obcas narazim na vase hvezdarny :). Klidně bych i odkoupil kus nějakého pozemku který vlastníte nebo znáte někoho kdo vlastní nějaký takový vhodný pozemek nemusí to být úplně mega daleko od nějaký civilizace stačí prostě mít nějaký lepší podmínky.
Lokalita severni cechy turnov a jicin a okoli.
Dekuji za info nabidky atd.pekny den.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3482

Příspěvek od Psion »

Podívej se třeba na sreality.cz. Pozemků je spousta, ale malinký pozemek na pozorovatelnu to vidím tak na 50 tis. Kč :) To už bych si raději na nějaký čas pronajmul levnou chatu a vyzkoušel si, co od tohoto způsobu provozování astronomie mohu očekávat.

Doplnění: hele našel jsem, úplně ideální místo https://www.sreality.cz/detail/podily/p ... 2743317580
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3483

Příspěvek od Homer »

Ano, pozemků je hodně, s chatou ( aby nebyla ruina ) a el. přípojkou už o dost méně. Ještě méně potom s vhodným reliéfem pozemku a s dobrým výhledem, neomezeným okolními stromy nebo zástavbou.
No a najít vhodnou nemovitost podle zadání tazatele, navíc s trochu rozumnou cenou už vyžaduje hodně velké štěstí. Proto taky nemůže najít - nedivím se.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3484

Příspěvek od hades »

Hledal jsem takový pozemek v Bílých Karpatech dva roky a nenašel....
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3485

Příspěvek od vla »

Já jsem hledal intenzivně 5 let a našel. Pokud něco objevíš je třeba volat makléře hned, fakticky v jakoukoli dobu. Tím, že jsem byl slušný a nevolal třeba v deset večer jsem o některé nabídky přišel. Ohledně elektřiny, tu nepotřebuješ, vyrobíš si sám, to není žádné omezení. Já jsem taky bez elektřiny, ale panely o výkonu kolem 1 kWp to řeší s obrovskou rezervou, stačil by i poloviční výkon, baterku mám 5 kWh. U mě čerpadlo na vodu, mikrovlnka, el. vařič a spousta různého nářadí. Bohatě to stačí i v zimě, neb se topí a vše ohřeješ na kamnech a elektřina zbává ne ostatní věci. Pokud bys i něco pěstoval, případně chtěl koupel atd. je důležitá voda a to bez diskuse. Případná studna v neobydlených oblastech, třeba pro zalévání zahrady je na oznámení, takže lze i vykopat, vyvrtat. Někdy je dobré obrátit se na obec s žádostí o nějaký obecní pozemek, ať už k prodeji, nebo pronájmu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3486

Příspěvek od Homer »

Jo, za 5 let se už dá o něco klopýtnout :-). Třeba i dřív - je to o štěstí nebo o výši disponibilních prostředků.

Snad se nepletu, ale studna je vodohospodářské dílo a vyžaduje stavební řízení, s tím spojené dokumenty, které se musí vodoprávnímu orgánu předložit. Především projekt a hydrogeologický průzkum od oprávněné odborné firmy.

Mezi vyjmenovanými stavbami, které lze realizovat bezdotykově se stavebním úřadem, nebo na pouhé ohlášení, jsem ve SZ studnu nenašel. A taky ne to, že by snad byl nějaký rozdíl mezi studnou v zastavěném nebo nezastavěném území. Akorát v tom druhém případě odpadne čerpací a stoupací zkouška u sousedních studní, pokud v okolí nejsou.
Jak už jsem zde napsal vícekrát - je to úřad od úřadu, ale požadavky na studnu by se obcházet neměly, stejně jako u přípojek inž. sítí.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3487

Příspěvek od alien5 »

Diky za info pravidelne projizdime nekolik realitnich webu . Podily pozemku jsou nevhodne. Diky za info a rady.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3488

Příspěvek od hades »

Zvážil bych to projet i fyzicky, natisknout si letáčky a naházet to do schránek v chatových oblastech, které tě zajímají. Od věci ani není kontaktovat obecní úřady, pod které dané oblasti spadají. Spíš to řešit aktivně než pasivně čekat, až se něco objeví.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3489

Příspěvek od Homer »

Oprava:
tuto větu - "Akorát v tom druhém případě odpadne čerpací a stoupací zkouška u sousedních studní, pokud v okolí nejsou" jsem napsal poněkud nešikovně.

Jednak se čerpací a stoupací zkouška provádí na budované studni a u okolních studní se sleduje pohyb jejich hladin způsobený čerpáním a druhak, pokud budou v okolí nějaké studny, ať už v zastavěnném nebo nezastavěném území, měl by se u nich pohyby hladin při zkoušce sledovat vždy a výsledek oficiálně vyhodnotit.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3490

Příspěvek od nosuh »

Zdarec, mam dotaz ke vsem majitelum klasickych strech astrodomku - mate nejaky udelatka na odstraneni vetsiho mnozstvi snehu ze strechy primo ze zeme, bez nutnosti lezt nahoru nebo zebriky? Popripade neco komercniho ( telsekopicky koste 2-3m apod). Marne prohledavam net a eshopy a nemuzu na nic kloudnyho narazit..
_MG_9593.jpg
_MG_9593.jpg (412.81 KiB) Zobrazeno 570 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3491

Příspěvek od MilAN »

Jo,mám od přírody od narození taková 2 udělátka :)
Spousta sněhu bude, až nebude v pozadí čouhat ten plot
Naposledy upravil(a) MilAN dne 07. 01. 2024, 23:13, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3492

Příspěvek od nosuh »

Tak toho se snad ani nechci dozit :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3493

Příspěvek od MMys »

Náhodou, bylo to hezký. Na zahradě jsme vyházeli cestičky, kudy se dalo chodit, a jinudy to prostě nešlo, protože tam bylo fakt klidně metr třicet sněhu :-) Ze sněhu jsem si taky postavil "velkej sloup" o průměru kolem 60cm, a na něj posadil 60mm refraktor s celkem nízkým stativem, abysme se u toho nemuseli krčit. A když nám byla zima, jak foukalo, tak jsme si zalezli do iglů, které jsme si postavili hned vedle, a svítili si v něm svíčkama.

Bylo to v podkrkonoší (Semily). Bylo mi myslím 13 a psal se rok 1986 :-)

Vždycky se usměju, když moderátorka v televizi vyhlásí kruté mrazy (= v průměru -10°, v mrazové kotlině možná -20), napadne 20cm sněhu a nastane totální kalamita.

Konec OT, ale musel jsem.

Nosuh: na těch 20cm dlabej, jestli to drží pohromadě. Pokud to z toho lítá, tak to shrab z jednoho okraje, aby ti to nepadalo po odsunutí do boudy (žebřík, lopata, vylézt nahoru) žádným udělátkem ze zemně se ti to asi stejně nepovede, nebo jen dost nedokonale. Zbytek snad ta střecha uveze, pokud to nepočítal nějaký amatér. A stejně to za týden roztaje ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3494

Příspěvek od juh »

... udelatka na odstraneni vetsiho mnozstvi snehu ze strechy primo ze zeme, bez nutnosti lezt nahoru nebo zebriky? Popripade neco komercniho ( telsekopicky koste 2-3m apod). Marne prohledavam net a eshopy a nemuzu na nic kloudnyho narazit...
Jediné, čo sa dá kúpiť je shrnovač sněhu, alebo hrablo, prípadne niečo na tento spôsob.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3495

Příspěvek od nosuh »

MMys píše: 08. 01. 2024, 00:30 Nosuh: na těch 20cm dlabej, jestli to drží pohromadě. Pokud to z toho lítá, tak to shrab z jednoho okraje, aby ti to nepadalo po odsunutí do boudy (žebřík, lopata, vylézt nahoru) žádným udělátkem ze zemně se ti to asi stejně nepovede, nebo jen dost nedokonale. Zbytek snad ta střecha uveze, pokud to nepočítal nějaký amatér. A stejně to za týden roztaje ;)
Jj, o nosnost strach nemam, bytelny je to dost, spis jde o to nechteny napadani dovnitr..
tolik snehu sem tam nevidel 20 let :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět