Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3286

Příspěvek od nosuh »

Po delsi dobe progress - pridana dalsi "naprava" a vnitrek i vnejsek je komplet po final nateru.
Mel bych dva dotazy : 1) cim zaplacnout diru kolem soklu pro pilir - polistyrenovy desky nebo montazni pena, pripadne jaka?
2) budu zavetrovavat boky pod strechou, neni dobry tam nechat nejaky vetraci diry prikryty treba mrizkou proti hmyzu? Aby to aspon trochu luftovalo, treba kdyz to po foceni v noci zavru a zustane tam jeste rosa/namraza? Ma symsl to tam mit, nebo se ta vlhkost po foceni prirozene odpari tema dourama kolem?
_G3A5612.jpg
_G3A5612.jpg (907.38 KiB) Zobrazeno 2036 x
_G3A5613.jpg
_G3A5613.jpg (990.77 KiB) Zobrazeno 2036 x
misto pro to vetrani..
_G3A5615_edit.jpg
_G3A5615_edit.jpg (444.35 KiB) Zobrazeno 2036 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3287

Příspěvek od Homer »

ad) 1
pokud je míněna mezera mezi podlahou domečku a pilířem, pak bych asi zauvažoval o překrytí mezery pásy perforovaného Al nebo nerezového plechu a vlastní mezeru nechal volnou. Mám to v kopuli po obvodu podlahy i kolem sloupu taky tak.
ad2)
zde bych přemýšlel o překrytí celého prostoru mezi horní hranou opláštění a konstrukcí střechy. Možná zhotovit pomocnou konstrukci uchycenou na krovu a opláštit opět prkny, která by se přetáhla shora přes hotové opláštění stěn. Mezi oběma opláštěními by zůstala mezera, která by jednak umožňovala pojezd střechy a druhak odvětrávala interiér. Pokud by toto odvětrání nestačilo, zhotovit do tohoto horního opláštění větrací mřížky.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3288

Příspěvek od nosuh »

Ok, diky za postrehy ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3289

Příspěvek od BertCZ »

Přátelé, už jste někdo zkoušeli na zemědělské půdě v extravilánu obce postavit "stavbu pro zemědělství"? Samozřejmě takovou sloužící sušení po sklizni, proto ta odsuvná střecha .... :-) Máte li někdo zkušenost, a z pochopitelných důvodů nechcete psát do vlákna, prosím SZ. Děkuji.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3290

Příspěvek od Homer »

Já bych vřele doporučil tuhle myšlenkovou konstrukci rychle pustit z hlavy. Ne každý úředník na stavební úřadě je blb, aby nevěděl, jak vypadá zemědělská stavba, jaké má rozměrové proporce, nebo aby si neověřil další souvislosti.
A i kdyby nakrásně všechno prošlo, tak bude stačit jeden anonym, potom bude následovat státní stavební dohled, řešení postihu a nápravy. Tím se rozumí například pokuta dle stavebního zákona za užívání stavby k jinému účelu než bylo povoleno, ne-li něco horšího.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3291

Příspěvek od PetrŠ »

Rozhodně schůdnější je najít obecní pozemek na vhodném místě a prostě se domluvit na pronájmu nějaké plochy. Měl jsem něco podobného v plánu u nás a hodně záleží na vedení obce. Tady by mi to prošlo bez větších problémů, ale moje plány se změnily.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3292

Příspěvek od astrolama »

Homer píše: 07. 11. 2022, 18:28 Já bych vřele doporučil tuhle myšlenkovou konstrukci rychle pustit z hlavy. Ne každý úředník na stavební úřadě je blb, aby nevěděl, jak vypadá zemědělská stavba, jaké má rozměrové proporce, nebo aby si neověřil další souvislosti.
A i kdyby nakrásně všechno prošlo, tak bude stačit jeden anonym, potom bude následovat státní stavební dohled, řešení postihu a nápravy. Tím se rozumí například pokuta dle stavebního zákona za užívání stavby k jinému účelu než bylo povoleno, ne-li něco horšího.
To jako vážně? Vážně je něco takového v tohle blbým státě možný? A kolik ta pokuta je? A co tam ten dohled dělá? 24/7 hlídá jestli si tam někdo krom krumpáče s lopatou nedonese třeba Lidlskop? Blicí smajlík tu není.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3293

Příspěvek od Homer »

To chce trochu klid. Už dlouho existuje institut územního plánování - to aby si nestavěl kdokoli cokoli kdekoli. To bychom se nestačili divit. Už takhle je toho kolem až dost.
Myslet si o tom můžeme své, ale je rozumné to respektovat - stejně jako dopravní značení, nebo Nový občanský zákoník.
Ano, stavební zákon umožňuje za porušení konkrétních ustanovení sankce a je na příslušném stavebním úřadě, k čemu sáhne.
Tazatel se neptal na sklad pro krumpáč a lopatu, ale na zemědělskou stavbu, která by byla ve skutečnosti hvězdárnou s odsuvnou střechou. Tvrdit o hvězdárně s typickým rozměrem řekněme 3x5m že to je zemědělská stavba - sušárna, to je hodně velké chucpe :-).
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3294

Příspěvek od BertCZ »

Echm .... .Mně to vychází na 10x10. O ptačí budce jsem nikde nepsal :-)
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3295

Příspěvek od Stanislavxyz »

astrolama píše: 07. 11. 2022, 21:54 To jako vážně? Vážně je něco takového v tohle blbým státě možný? A kolik ta pokuta je? A co tam ten dohled dělá? 24/7 hlídá jestli si tam někdo krom krumpáče s lopatou nedonese třeba Lidlskop? Blicí smajlík tu není.
Co Vám na tomto státě konkrétně připadá "blbé"? To že stát brání práva slabšího proti silnějšímu? (Nebo se o to alespoň snaží?)

Dohled nic nehlídá, reaguje na podnět a potom postupuje dle zákona- pokud shledá, že je stavba užívána k jinému účelu, než byla kolaudována, začne (opět podle zákona) jednat. To je navíc všechno v pořádku, protože za toto bere onen úředník plat z našich daní. O "nošení lidlskopu" zde nebyla řeč, uživatel "BerzCZ" patrně plánuje poněkud velkorysejší observatoř. A ne, že bych mu ji nepřál, nicméně ideální by bylo dodržovat zákony naší republiky a to i v případě, že mám peníze na pokuty (a kdo ví na co ještě)...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3296

Příspěvek od astrolama »

Tak třeba pochopím, že pokutu dostane poprávu třeba větnamčík s bordelem v CHKO na Šumavě co řekne že je to večerka. Ale peskovat a pokutovat někoho kdo se chce koukat na hvězdičky "ze stodoly" :cry:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3297

Příspěvek od peto »

ako to potom riesia v inych krajinach? je mozne ze tam maju benevolentnejsie zakony? napada ma totiz hned niekolko minihvedarniciek kdesi v pustatine co sa objavuje na CN.. je mozne ze v USA je mozne kupit pozemok a postavit si tam co chcem... no v husto obydlenej Europe to asi takto nie je mozne lebo by tu bolo na kazdom kroku nejaka budka... :-) Alebo to deklarovat rovno ako hvezdarnu, ktora prave potrebuje byt v extravilane z principu, ako napr. polovnicky posed/chatka pre lesakov.. zakon by predsa mal na to nejak pamatat...nevyznam sa, len spekulujem...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3298

Příspěvek od peta62 »

Ja bych zakony a narizeni v USA nepodcenoval, spise se mi zda ze mimo urcite urodne a husteji osidlene oblasti je to neuzitecna puda a tedy temer zadna omezeni.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3299

Příspěvek od MilAN »

Stavíte zde na zemědělské půdě, kde zákon taxativně vyjmenovává, co lze a nelze a jakým způsobem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3300

Příspěvek od Homer »

BertCZ:

V takovém případě se hvězdárničky s odsuvnou střechou staví z cca 95% ( a možná víc ) v podobě ptačích budek. Prosím, nic proti "sušárně" 10x10m s odsuvnou střechou, ale stavby mají i svoji výšku. Bude tedy tato "sušárna" tak 5-6 m vysoká s vraty pro traktor jako běžné zemědělské stavby tohoto typu? Nebo by to byla nízká sušárna bylin vedle lánů s obilím? :-).

No, konec popichování, o to zde nejde. Zopakuji, že ohýbání stavebního zákona nelze doporučit, jinak ať každý staví dle své hlavy.
Odpovědět