Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3256

Příspěvek od nosuh »

PetrŠ píše: 11. 07. 2022, 08:10 Pokud se bojíš že by ta prostřední kolečka drhla, není problém udělat je výškově nastavitelné a klidně je nechat plavat milimetr nad kolejničkou. A v případě větší sněhové nadílky si sednou a nebude se to dále prohýbat. ;)
Dame hlavy dohromady a uvidi se..kazdopadne diky za postrehy...
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3257

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pro nosuh: Třetí kolečko doprostřed bych osobně přidal. Udělal bych to tak (možná to tak i máte- z fotografií to není jednoznačně patrné), aby mělo nějakou vůli v ose, tedy myšleno do stran. Na výšku může být milimetr nad kolejničkou, ale klidně i milimetr pod ní- ono si to sedne a budou v záběru všechny.

ad sníh - i já vše dimenzuji na to nejhorší, takže když vítr, tak tornádo, když povodeň, tak 1000letá, proto bych dal koleček hodně a vůbec vše co nejpoctivější a nejodolnější. Nicméně zrovna ten sníh je opravdu to nejmenší zlo- pokud by nedej bože napadnul a bylo ho více než je zdrávo, spraví to hrablo, či lopata a z takto malé střechy je dole za pár minut, tedy statika zachráněna...

Pro MilAN: Souhlasím, že řemeslně to není nic moc. Proč ale píšu- je snadné říkat "toto je špatně a to taky", ale nebylo by marné říct, jak by to tedy mělo být správně, nebo alespoň kde jsou ty chyby. Já vím, je to o dost pracnější, ale též o mnoho přínosnější. Ano, člověk někdy nechce odkrývat "know how", ale to je pak možná lepší neříkat nic. Nebo to budou všichni (v tomto případě "ne- tesaři") zkoušet systémem pokus/omyl a Vy říkat "dobře/špatně"? To bude vývoj velmi pomalý, materiálně náročný a pracný...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3258

Příspěvek od MilAN »

to : Stanislavxyz: Tuhle stavbu jsme tu probírali už před rokem s poměrně dost připomínkami. Tady přeci nejde o žádné tajemství či co. Jak se dělá krov / střecha- na to stačí dát toto slovo do googlu a 1. obrázek, na který narazíš, říká vše. Není v tom věda a není potřeba na to psát obšírný návod. A hlavně, psát teď, když je to hotovo, jak by to mohlo nebo mělo být, je naprosto k ničemu. Po roce projektování to mohlo být uděláno normálně, ne vymýšlet nějaké spoje a podobně. Konzultace se strojařem také moc nikam nevedou, když se staví ze dřeva. Proto jsem se ptal, jestli u toho byl tesař- nic víc jsem tím nemyslel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3259

Příspěvek od Homer »

Abych dovysvětlil svůj pohled na věc - u takto drobné stavby není samozřejmě třeba kdovíjakých výpočtů, ale základní přehled je užitečný. Tím myslím to, že je dobré si po upřesnění rozměrů, základní konstrukce a materiálů spočítat hmotnost střechy a to včetně zatížení sněhem a přidat něco navíc. To zvládne prakticky každý astroamatér.
Z toho se odvine to další, především zatížení na jedno kolo ( a tedy jeho konstrukce ) a výpočet průhybu vaznic. Jak jsem psal, určitě bych doprostřed pár kol přidal - jak už je výše napsáno, pokud je snad obava z křížení kol, dají se udělat i s vůlí kolem svislé osy. Po přidání kola doprostřed není třeba se průhybem počítat :-).
Ovšem podle mého je ta obava z nějakého neblahého vlivu křížení vloženého kola celkem lichá, protože u kopule na kruhovém půdorysu jsou všechna pojezdová kola při otáčení stále ve smyku. Alespoň u mé kopule, kde mám kola napevno. Ovšem na průměru 3,7m mám 8 podvozků. Za 15 let nepozoruji v tomto ohledu potíže. Zde mne "vyškolil" spíše valivý odpor pryžových kol a tak jsem je musel obratem vyměnit za jiná s daleko tvrdším běhounem. Ale to jsem zde už kdysi psal.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3260

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pro MilAN: Tuhle diskusi celkem sleduji, ale je dost dobře možné, že jsem na rok staré události pozapomněl- pro zajímavost se na to při chvilce mrknu.

MilAn napsal: "A hlavně, psát teď, když je to hotovo, jak by to mohlo nebo mělo být, je naprosto k ničemu." Je a není- tady to už předělávat asi nebudou, ale kdyby se chtěl někdo inspirovat, nebo to napodobovat, alespoň vypíchnutí největších chyb by mu mohlo pomoci. Ovšem bylo-li to zde již probráno, pak stačí hledat, to je fakt.

MilAN ještě napsal: "Proto jsem se ptal, jestli u toho byl tesař- nic víc jsem tím nemyslel." Zde ovšem uznejte, že šlo o škodolibé rýpnutí. Že tato stavba tesaře neviděla je zjevné.

Pokud však byl na podstatné problémy a konstrukční nedostatky realizátor/investor stavby již dříve upozorňován, pak nejen že beru svou připomínku zpět, ale akceptuji i nějaké to škodolibé rýpnutí...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3261

Příspěvek od nosuh »

Byl jsem postaven pred hotovou vec - chci astrobudku s odsuvnou strechou, ale nemam dostatecne technicke ani stavarske vzdelani ani zkusenosti.
Oslovil jsem tedy 2 subjekty, ktery stavi zahradni domky, pergoly a dostalo se mi odpovedi, ze tu odsuvnou strechu si musim "nejak" dodelat sam. Ze dodaji jen zakladni stavebnici domku ( s naklady radove o 1/3 vyssimi nez v soucasne podobe a navic rozhodne mene dimenzovane)..
Jestlize tedy budu hledat konkretni reseni zde v tomto vlakne (mluvim o reseni, ne principu), tak se ho nedockam..vetsinou se clovek dozvi, jak to delat nema, na co si dat pozor, ale konkretni reseni zde ani na tech 200 strankach nenajde. A neni to ani mozny, v tom objemu diskutujicich..spoustu nazoru, trochu odlisnych zkusenosti, a mene zkusenejsi si jen tezko vybira ten spravny..
Oslovil jsem tedy konstruktera (sice strojare), ktery postavil dva podobne velke zahradni domky a s ohledem na tech. vzdelani se nezalekl ani te odsuvne strechy. Dotahl do konce alespon nejakou provozuschopnou verzi, i s dokomentaci, zajistil materialy a celkovou vyrobu, v podstate nezavisle na me..pro me je to porad lepsi reseni, nez stavet astrokramy dalsich 20 let na louce odznova kazdej vecer..
Tu dalsi "napravu" zkusime nejak vymyslet.
A ty fotky sem davam presne z duvodu, o kterych pise Stanislavxyz, aby pripadny dalsi stavitel udelal/neudelal stejne nebo lepsi reseni a videl konkretni fotku s konkretnim komentarem...mam pocit ze zde vice mluvime abstraktne, nez o konkretnich vecech, obrazcich..
To Milan: Pravda, koncepce se od zakladu prilis nezmenila, nicmene v aktualni verzi me nijak nelimituje - do 15-20° nad jizni horizont stejnak nevidim pres koruny stromu sousedu a jine misto na stavbu nemam..zbyva mi tak 270° volne oblohy pro foceni DSO..ono v tak nizkych vyskach toho clovek stejnak moc kloudnyho nenafoti..takze za me spokojenost.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3262

Příspěvek od Homer »

Nosuh: ano, to lze pochopit.

Ale - už to zde bylo napsáno mnohokrát, nejlepší je ve fázi přípravy a prvních úvah objet několik takových objektů, poptat se, nafotit atd. Nepochybuji o tom, že se zde najdou lidé, kteří budou ochotni umožnit u sebe takovou prohlídku. Právě nedávno u mne byl již podruhé jeden kolega chystající kopuli. A právě tak jsem já kdysi před lety několik takových prohlídek absolvoval.
Vidět na vlastní oči a poptat se, je lepší než 100x číst.
No a to může každý, odborník, neodborník, stačí auto a mobil. U takové stavbičky jde vlastně jen o několik klíčových momentů - materiály, založení, dimenze řeziva a konstrukce.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3263

Příspěvek od Stanislavxyz »

nosuh napsal: "Byl jsem postaven pred hotovou vec - chci astrobudku s odsuvnou strechou, ale nemam dostatecne technicke ani stavarske vzdelani ani zkusenosti... "

Ano, také to chápu. Kdybych nebyl manuelně (poměrně) zručný, neměl (byť nevelkou) dílnu a relativně dost strojů a nářadí, plus některé teoretické a praktické znalosti a zkušenosti s výstavbou a montáží kde čeho, bydlel bych patrně ve stanu (a i ten bych si raději ušil sám, naštěstí mám i šicí stroj a umím s ním zacházet).

Já jsem tu stavbu v prvé řadě nechtěl kritizovat. (Vlastně jsem ji ani moc nekritizoval, že.) Vím, jak je to často těžké zkusit si realizovat něco zcela mimo obor a ještě s omezeným rozpočtem. Navíc si nemyslím, že je ta stavba vysloveně špatná, dokonce bych řekl, že bude přijatelně fungovat a chtěl bych ocenit každého, kdo se o něco konstruktivního snaží, byť k tomu nemá ideální podmínky.
Ohledně tesařské řemesla je to samozřejmě mizérie, ale je třeba dodat, že já vzhlížím k mistrům jako je pan Petr Růžička, takže tesařská mizérie je pak kde co.

Právě že se tu často objevují rady, či spíše názory, co je špatně a kdo je hlupák, ale příčiny mohou být různé- zcela jiný obor, nedostatek financí, snaha být ohleduplný k environmentu apod. A ty logicky vedou ke (mnohdy zdánlivě) špatným výsledkům. Proto bych byl rád, kdyby lidé, kteří dané problematice rozumí a mají čas a chuť, byli více konkrétnější a ochotní přispět radou. Já jsem se k otázce odsuvné střechy původně moc vyjadřovat nechtěl- nejsem tesař, pár (spíše menších) vazeb jsem sice již zhotovil, ale odsuvnou střechu ani jednu.

Homer napsal: "...nejlepší je ve fázi přípravy a prvních úvah objet několik takových objektů, poptat se..."

To je dobrá rada, také se snažím učit z chyb a úspěchů druhých. Navštívit nějaké podobné realizované projekty může být velmi přínosné.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3264

Příspěvek od Homer »

Ono je to v diskutovaném případě už jedno. Domeček jistě nespadne, fungovat asi bude a to je to podstatné. Mohlo to být uděláno lépe, mohla tam být bezúdržbová krytina, ale stalo se - na funkci rostlináře to zásadní vliv mít nebude :-).

Prostě bych doprostřed přidal na každé straně kolo a to je asi tak vše, co se s tím dá nyní dělat.

Pro další adepty - na začátku objíždějte podobné stavby, které máte v úmyslu realizovat, ptejte se majitelů na realizaci a zkušenosti a foťte s jeho dovolením detaily. Až potom začněte se svojí realizací.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3265

Příspěvek od juh »

nosuh píše: 10. 07. 2022, 19:27
jirka.P píše: 10. 07. 2022, 18:05 Ahoj
nosuh:Osobně bych přidal na kolečkách,aby se rám střechy neprohýbal.
Myslis jako pridat dalsi par? To neni mechanicky uplne koser, s dalsim parem kolecek se to muze spis krizit a ten ram je celkem dost masivni..uvidime jak se bude ten pojezd tvarit treba za rok ;)
nosuh píše: 11. 07. 2022, 08:33Dame hlavy dohromady a uvidi se..kazdopadne diky za postrehy...
Veď ony tie stredové valčeky nemusia byť s vodiacim osadením na vnútornom okraji. Tvarovo to môže byť jednoduchý valec a potom sa nebude mať veľmi čo krížiť / zadrhávať. Ide tam len o to, aby sa pevnostne podoprel stred hranolu vo vertikálnom smere. Inú funkciu to nebude mať.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3266

Příspěvek od vla »

"Ono je to v diskutovaném případě už jedno. Domeček jistě nespadne, fungovat asi bude a to je to podstatné." Hodně rozumná věta. Jsem dost velký kutil, vrhám se do všeho a rozhodně ne vždy s dostatečnými znalostmi. Používám materiály mě dobře dostupné, ty s kterými umím pracovat, které jsem schopen sám přepravit a pro mě je důležité aby byly i lehké atd. Každý máme svoje specifické podmínky a podle toho mnohdy naše díla vznikají. Důležitý je cíl a ten je splněn dle představ majitele a nakonec i dalších přispívajících.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2869
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3267

Příspěvek od Homer »

Vla: Ve věci kutění a vrhání se do kdečeho mne napadá citát: "Jsme jedné krve, ty i já" ( Mauglí ). A bude nás takových mnoho, jak lze z AF soudit :-).
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3268

Příspěvek od Beda »

Jj, jsou nás celé zástupy... :D
Přílohy
Honeyview_stavba odsuvné střechy 3,5x3,5 m (2).jpg
Honeyview_stavba odsuvné střechy 3,5x3,5 m (2).jpg (589.46 KiB) Zobrazeno 1472 x
Honeyview_stavba odsuvné střechy 3,5x3,5 m,  palubkový strop.jpg
Honeyview_stavba odsuvné střechy 3,5x3,5 m, palubkový strop.jpg (398.46 KiB) Zobrazeno 1472 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3269

Příspěvek od Pupak »

Když jsem řešil naší pozorovatelnu, byl jsem se v Německu podívat na zajímavou kopuli pr. 3m z extrudovaného polystyrenu tl. 50 mm. Kopule měla lehounkou dřevěnou kostru, dole masivní dřevěný věnec a zbytek byl slepen z hexagonálních desek extruďáku. Zvenku i zevnitř to bylo potažené perlinkou s vrstveným polyuretanovým nátěrem. Celá kopule vážila cca 80 kg a většinu váhy tvořil ten spodní věnec. V té době byla stará asi 5 let a kromě trochu zašlého bílého nátěru nejevila jakékoli opotřebení, a to u nás jsou občas zimy drsné. Pán byl ochoten podělit se o dokumentaci, protože ty rozměry desek jsou docela opruz, když to má člověk navrhovat, ale my jsme chtěli jen 2.5m kopuli. Majitel říkal, že to celé stálo pod 1500 éček a to mu věnec dělal místní truhlář. Výroba trvala asi týden a dělal si všechno ostatní sám. Postavené to bylo na torzu staršího dřevěného zahradního domku 4x4m.
I ten kryt štěrbiny byl jen lehký dřevěný rám vyplněný extruďákem. Perlinka byla přilepená až na ten věnec, takže utržení větrem rozhodně nehrozí. Perlinka je velice pevná.
Nevím, jak od té doby narostly ceny , ale mě se to jeví jako dobrá cesta ke kvalitní, lehké a hlavně cenově přijatelné kopuli.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3270

Příspěvek od nosuh »

Jeste dotaz k povrchovy uprave..je jasny, ze to bude svetly, za me to necham asi v prirodni barve svetleho dreva, takze koukam spis po nejakym bezbarvym laku. Ma nekdo zkusenost, jakej typ nateru je nejvhodnejsi? Lazura pro exteriery, lodni laky, syntetika nebo vodou reditelny?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět