Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3211

Příspěvek od midars »

Jen pro ilustraci graf denních výkonů FVE 3,6kW (15 panelů Wp 240W) letošní zima
FVEzima2021.jpg
FVEzima2021.jpg (102.53 KiB) Zobrazeno 2437 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3212

Příspěvek od Homer »

Nosuh:
Jo, díky. Stačí mi ta práce, co mám na svých latifundiích a stavbách. Od jara jsem vždy v plném trysku a jsem rád, že si dám kafe s manželkou nebo pivko :-). Penzisti nestíhají, to je stará pravda.
Ale zpět - já bych se tomuto bateriovému bazmeku vyhnul, za ty peníze se pořídí celá přípojka a ještě se ušetří. Ovšem to je pouze můj skromný pohled na věc.
Midars:
Letošní zima co do výkonu FVE nijak nevybočuje z předchozích zim. Naopak, u mne bývaly i daleko horší prosince. Obecně platí za posledních 11 let, co mám data v naší lokalitě, že slunečního svitu stále přibývá, byť s určitými ročními fluktuacemi. Ale trend je v čase jasně stoupající.
Nicméně prosinec je vždy nejhorší a některý rok skutečně co do zisku FVE bídný...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3213

Příspěvek od nosuh »

Zdar,
letos konecne hodlam dotahnout muj astrodomek..Mam dotaz ohledne tepelne izolace sten..je potreba zvolit nejakej specifickej nebo staci zajet do hornbachu/OBI?
Pocitam s dvojitejma stenama, vnitrni OSB desky,vnejsi dreveny oblozeni/palubky..prostor mezi nima bych chtel necim vyplnit.
Zase ale ai ne moc, aby dalekohled temperoval i v lete ne?
Da se to nejak vybalancovat? Nbeo radsi neizolovat vubec?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3214

Příspěvek od nou »

Ja by som neizoloval. Ja mám OSB dosky na ktorých sú plastové palubovky. Slnečná strana sa cez leto ohriala na 35°C z vnútornej strany. Izolácia síce spomalí prestup tepla dovnútra ale taktiež potom následne aj von. Čim menej hmoty tým rýchlejšie sa budú vyrovnávať teplotné rozdiely.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3215

Příspěvek od Homer »

Zdar,

pokud má mít astrodomek jediný účel - být výhradně astrodomkem, bez nějakých dalších účelů ( třeba pobytových jako chatka, protože i to jsem už zaregistroval ), pak proč dvojité stěny a tepelná izolace?
Pokud by v interiéru nevadila přiznaná trámková konstrukce, pak bych šel cestou opláštění palubkovými prkny a hotovo. V interiéru bych doporučil zajistit kromě přirozeného i nucené větrání. Vše další jsou jen kontraproduktivní peníze a práce navíc.
Leda snad, kdyby tam byla vedle nějaká samostatná, temperovaná pracovna, pak bych řešil tuto samostatně. Ovšem detaily neznám.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3216

Příspěvek od MilAN »

to: nosuh :
Problém je, že se ohřeje dalekohled a optika, a ta se potom dlouho vrací k noční temperaci. Takže si je potřeba rozmyslet, jakou barvu bude mít vnější plášť a z čeho bude, jestli tam bude i vnitřní opláštění a jestli tam bude izolace.
Je mi jasné, že bílý nátěr v zahradě nemusí ladit a na dřevo to není nejjednodušší, ale tohle bych považoval za to nejdůležitější a v prostoru s dalekohledem ´bych izolaci neřešil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3217

Příspěvek od Homer »

Jen doplním Milana - záleží i na orientaci stavby a tedy míře jejího ohřívání Sluncem. Když zateplení, pak by to muselo být zateplené celé vč. střechy. V takovém případě bude zateplení tvořit jakýsi zpožďovací faktor - interiér se bude prohřívat se zpožděním a právě tak ale i se zpožděním chladnout.
Proto si myslím, že bude důležité podle možností zvolit i správnou orientaci stavby a větrat. Výměna vzduch zajistí rychlejší vyrovnávání teplot mezi exteriérem a interiérem. O vlhkosti nemluvě.
Já bych tedy nezateploval a navečer astrodomek před pozorováním otvíral.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3218

Příspěvek od nosuh »

Jasne, dava mi to taky smysl, to nijak neizolovat, je to ciste astrodomek..takze teoreticky staci vnejsi plast, a zridit nejaky vetraci pruduchy s vetraky treba pro rychlejsi temperaci vv teplych dnech..
Uplne bilej nater asi nechci, ale svetlej vadit nebude, nebo treba barva dreva..
Diky za rady ;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3219

Příspěvek od jirka.P »

No jak píšou kolegové.Jen to opláštit z venku a nejlíp natřít na bílo.Jestli chceš barvu drěva tak bříza :-)
Ve štítech nechat otvory a taky mezi střechou a zdmi.Nějaký ventilátory je podle mě složitost navíc.
Já mám astroboudu co splňuje účel,jestli chceš něco co bude i podle tvých představ vypadat parádně je na tobě.
Foto jak to mám já:
Přílohy
IMG_20180720_154339.jpg
IMG_20180720_154339.jpg (441.57 KiB) Zobrazeno 1968 x
IMG_9481.JPG
IMG_9481.JPG (674.56 KiB) Zobrazeno 1968 x
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3220

Příspěvek od Homer »

No, podle mne je ventilátor rozhodně přínosem a určitě nepředstavuje složitost. El. energii tam být zavedena musí a ostatní je už jednoduché. Stačí jednoduchý časovač do zásuvky a o ostatní se člověk nemusí starat. Ovšem pokud má astrobouda kolem dokola všelijaké mezery a škvíry a stojí na větrném místě, ventilátoru netřeba :-).
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3221

Příspěvek od Míra Pech »

Já bych byl s tou dírou opatrnej. Mám zkušenost i s menším otvorem v zahradním domku, kdy jsem ho na jaře musel celej vyklidit, abych vyhnal několik rodinek hnusně skákavejch myší.
Když už, tak bych rozhodně z venku natloukl nějakou kovovou síťku.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3222

Příspěvek od Homer »

Soudě podle předchozí fotografie, tak s tím nebudou mít myši problém. Vylezou po fasádě, nezastaví je prakticky nic. Samozřejmě na větrací otvory ( nasávací, výdechové i na ventilátor ) patří mřížky, ale takhle na zahradě umístěný domek prozkoumají stejně hned a v zimě si tam udělají základnu.
Podobně i malí zpěvní ptáci. Já mám přes sezónu ve víceúčelovém zahradním domku otevřené jedno okno jen na ventilačku. A už po dvě sezóny jsem při sečení trávy našel pod kapotou ( !!! ) na motoru zahradní Kuboty úhledné hnízdo s vajíčky, která už byla v tu chvíli samozřejmě natvrdo. Nepochopil jsem, jak se tam ti ptáci dostávají a navíc staví hnízda. Vzhledem k domu, který je pod taškami obsazen několika hnízdy rehka domácího, jsou silně v podezření.
Takže usuzuji, že myši se dostanou všude. My jednu honili po obýváku, druhou v kuchyni mezi nádobím :-). Kocour sice usilovně čuchal, ale pomohla až pastička.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3223

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
To že by tam myši nebyli na návštěvě o tom nepochybuji.Bydlím na vesnici tak vím jak umí běhat po fasádě nahoru i dolů.Ale v astroboudě ani bobek.Podle mě je to tím že je úplně holá,bez nábytku a věcí za které by si udělali úkryt.Takhle otevřená místnost bez skrýše je prostě neláká.Taky je ta bouda dost na otevřeném place kde jsou psi,kočky,slepice takže přebíhat na spaní do boudy kde není nic k jídlu a zpět není pro ně ideální.Ještě že jsou inteligentní.Myslím že raději bydlí v hrázech dřeva poblíž baráku kterých je okolo dost,tam vyskočíš a skočíš do bezpečí hned.Co se týče nezvaných hostů jsou jen vosy které si na jaře budují svoje hnízda.To podchytím ze začátku a v létě už tam nikdo nestaví.Pak je tam vlastní symbióza mezi pavouky,mouchy a škvory.
Jediný co mi trochu vadí,že někdy malý pavouček proleze do dalekohledu a udělá si tam pár vláken,ale nic hroznýho a nejspíš taky za chvíli odejde.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3224

Příspěvek od Homer »

Jj, mám stejné vesnické zkušenosti. Pokud je bouda prázdná, pak ano. Pokud tam bude cokoliv, co půjde osídlit, tak to osídlí. Stačí šuplíky stolu, odložené boty, jakákoliv schovka na zimu.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3225

Příspěvek od alien5 »

Pekny den.
Začínám být ve fázi plánování a projektování přístavby rodinného domu, bude to mistnost 3 krát 9 m s tím že zadní část bude zvednutá do jednoho patra tam bude hvězdárna 3x 2.5 metru s odsuvnou strechou. Sloup bude z podloží az do patra kde bude pak sloup s montazi. Pristup bude zřejmě schody půdního tipu stahovací jsko jsou na pudu..
Mam dotaz kdo ma odjizdeli konstrukci strechy chtel bych to omrknout a probrat s nekym kdo to již provozuje.
Steny hvezdarny budou take zděné strecha drevo a nejaka krytina ktera nepohlcuje teplo.
Předem diky za info s rady. Bydlim v Rovensku pod troskami dojet mohu kamkoliv na obhlidku.👌
Odpovědět