EXOS-2 GOTO

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

EXOS-2 GOTO

#1

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

máte někdo zkušenosti s montáží https://www.moty.cz/p/rovnikova-montaz- ... exos2-goto ?

Ptám se protože se teď prodává na bazaru ale nedaří se mi na ni najít moc žádné zkušenosti a všichni mají buď SW nebo Celestrony. Měl bych o ní eventuálně zájem, tak se ptám na Vaše názory a zkušenosti.

Díky Ondra
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: EXOS-2 GOTO

#2

Příspěvek od Bill »

EXOS-2 je mechanicky shodná s EQ5. Ale go-to bude asi trošku jiné. Takže co se týče nosnosti - můžeš použít zkušenosti s EQ5. Ale Software/Goto asi bude třeba někoho se zkušeností přímo s Bresserem.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: EXOS-2 GOTO

#3

Příspěvek od Nascarphone »

Budeš kupovat celou sestavu?
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: EXOS-2 GOTO

#4

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Přemýšlím o tom, nějaký názor?
kiwi6248
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 01. 2019, 10:24

Re: EXOS-2 GOTO

#5

Příspěvek od kiwi6248 »

Ahoj,
EXOS 2 GoTo som si zakúpil v roku 2016, niekedy v lete. Tak ako aj Ty si narazil na problém o nedostatku informácii o montáži, na taký istý problém som narazil aj ja. Ale poďme po poriadku. Prvé nadšenie som prežil, keď mi montáž kuriér priviezol. Po rozbalení a zložení podľa návodu výrobcu montáž potreboval vyskúšať (naučiť sa zaobchádzať po tme). Avšak môj ďalekohľad sa nastavil vždy asi o 20° od pozorovaného objektu. Toto v podstate riešime doteraz, avšak bolo potrebné preštudovať mnoho materiálov na webe a hlavne nájsť niekoho, kto Ti reálne na mieste pomôže. Vieš si predstaviť to sklamanie z pozorovania a hlavne bezradnosť? No vráťme sa k príčine, ako som písal postupoval som podľa návodu, návod od výrobcu je veľmi slabý... Montáž ako takú hodnotím dobre, je ľahká, je na moju výšku, jednoduchá na montáž a demontáž a v podstate aj na cestovanie za tmou. Avšak hľadať priamu príčinu zlého nastavenia stálo kopec času (asi rok). Po mnohých pokusoch a preštudovaní asi tony informácii som zistil úplné rozladené nastavenie polárneho hľadáčika, už od výrobcu. Komunikáciu s ním nebudem tu rozoberať... A medzi tým som našiel v podstate suseda, ktorý sa taktiež zaoberá amatérskou astronómiou. Vycentrovať polárny hľadáčik sa nám podarilo až v novembri minulého roku a v podstate čakáme na vhodné počasie, aby sme to odskúšali. Uvidíme.
Ešte pár info, ktoré som ja zistil o montáži EXOS 2, resp. 1. Nakoľko Bresser fúzoval s Meade, tak ide o skoro rovnakú montáž Meade LX075, rozdiel je v pohone a ovládaní. Len u Meade sa dá pohybovať v oboch osiach 360°u EXOS ti to pohonné jednotky nedovolia.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#6

Příspěvek od MilAN »

Jen drobná poznámka: vycentrování polárního hledáčku nemá žádný vliv na GoTo navádění. Chyba je někde jinde ve špatném postupu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: EXOS-2 GOTO

#7

Příspěvek od LukasNestak »

Nejakú skúsenosť s EXOS-2 GOTO mám, keď sa ustanoví správne "pár krát sa podarilo :)", tak všetko funguje v poriadku.
Keď pootočíš RA osou, tak polárny hľadáčik musí ukazovať na jeden bod. Tých 20st môže byť že nemáš dobre nastavený zimný/letný čas.
S montážou som bol spokojný "hlavne rúčka bola krásne prehľadná".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
kiwi6248
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 01. 2019, 10:24

Re: EXOS-2 GOTO

#8

Příspěvek od kiwi6248 »

pre milan, myslím, že sa veľmi mýliš, ak ti polárka v polárnom hľadáčiku lieta od buka do buka, a ty zadáš GoTo " tie "správne" údaje, tak neviem. hovorím, že čakám na vhodné počasie na test. Nuž asi toto sú tie nevhodné postupy. Inak mi hovoríš, že v podstate je jedno, kde montáž namieriš a spustíš GoTo a hneď je všetko tak ak má byť.
kiwi6248
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 01. 2019, 10:24

Re: EXOS-2 GOTO

#9

Příspěvek od kiwi6248 »

pre lukasnestak, aj to beriem do úvahy a vďaka za radu
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: EXOS-2 GOTO

#10

Příspěvek od Karell »

Ale ono to tak prostě je, přesnost najetí vůbec nesouvisí s přesností ustavení montáže na Polárku, ale jen a pouze s výchozí pozicí montáže (home position).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#11

Příspěvek od MilAN »

Mne vždycky fascinuje, jak se dva nováčci utvrzují ve svém postupu , jak to je správně, ale při tom jim to nefunguje. A klidně se přesvědčují o tom, že ta úchylka v polárním hledáčku o 1°jim vytvoří v GoTo odchylku 20°, a ani jednoho to nekopne, že to nedává smysl. Po 2 rocích zkoušení bez výsledku bych se už nad tím zamyslel, popsal bych, jak to dělám a nechal si poradit. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: EXOS-2 GOTO

#12

Příspěvek od billy »

Inak mi hovoríš, že v podstate je jedno, kde montáž namieriš a spustíš GoTo a hneď je všetko tak ak má byť.
Milan nič také nehovorí. To si len ty zle vydedukoval z jeho príspevku. Skôr to vyzerá, že nemáš ujasnené, čo je to polárne ustavenie montáže a čo ustavenie na 1,2 alebo 3 hviezdy (prípadne iné objekty, ak to montáž dovoľuje), ktoré je podmienkou toho, aby si mohol používať GoTo.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: EXOS-2 GOTO

#13

Příspěvek od LukasNestak »

Milan: Si ma zle pochopil, ja som ho neutrvdil v tom, že bola chyba v polárnom hľadáčiku, len som ujasnil ako by mal byť nasmerovaný vzhľadom na os. Sám som zistil až po mesiaci pozorovania, že mám blbo nasmerovaný polárny hľadáčik "prvé oboznamovania". Keď som ho správne nastavil, tak sa presnosť navádzania "nasledovania" zvýšila, ale určite nie o 20st :).
Tých 20st skôr vyzerá na ten zimný/letný čas "aj to sa mi stalo a na AF mi poradili že to bude v tom :)".
V podstate som len posunul čo mi bolo poradené.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EXOS-2 GOTO

#14

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale celý vtip ustavení pro GoTo je v tom, že on nepotřebuje mít ten pól. Kdyby ho měl, tak stačí ustavovat na 1 hvězdu. Vtip ustavení na 2 hvězdy a k tomu z definované výchozí pozice vede k tomu, že si systém sám spočítá, kam míří polární osa montáže a z rozdílu od skutečné osy provádí vlastně transformaci souřadnic z RA a DEC na souřadnice, ( diference) montáže. A funguje to.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kiwi6248
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 01. 2019, 10:24

Re: EXOS-2 GOTO

#15

Příspěvek od kiwi6248 »

Ahojte všetci,
ja som úplný začiatočník, a verte mi, že si nechám poradiť. Do včera som vôbec netušil, že takéto fórum existuje, hneď som sa zaregistroval. A ďakujem, že existuje. Čerpal som len s dostupných info a ako som písal, z návodu a to čo som našiel na webe. Kolega sa pýtal na EXOS 2, napísal som, len aké mám skúsenosti. Keď sa mi nedarilo, hľadal som chybu v sebe, čo asi robím špatne. A začínal som vždy od začiatku, viac ako rok mi montáž zapadala prachom, pred časom som sa k nej znovu vrátil.
Odpovědět