Sky-Watcher AZ-GTI

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
trepp
Příspěvky: 6
Registrován: 26. 07. 2021, 12:45
Bydliště: Praha

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#226

Příspěvek od trepp »

Připojení toho měniče neposoudím, snad jen že manuál uvádí min. 750mA.

Nicméně AZ-GTi jsem napájel z autozásuvky powerbanky Omegon 38k. Nakonec jsem ten 12V výstup vyhradil pro chlazení kamery a v montáži mám 8 dobíjecích tužkovek. Nevím, jaký dopad má nižší napětí, montáž zdá se (ve svých mezích) funguje.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#227

Příspěvek od mike »

Na samotnou montáž by měla stačit i Omegon Powerbank 10k (je tam i uvedena v seznamu kompatibilních), ale těžko říct, jak dlouho vydrží. Při těch 750mA by to vycházelo na 4 hodiny, ale při reálném provozu bude průměrný odběr určitě menší. Jistější by samozřejmě bylo něco s větší kapacitou a radši i výkonem, ale tam už je potřeba počítat s cenou od 3000 Kč výš.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#228

Příspěvek od vogo »

Cztwerec píše: 23. 02. 2022, 10:46 Jak řeším AZ montáž, tak jsem dostal nabídku i na toto řešení. Chtěl bych se zeptat, používáte na tom někdo 80ED? Nebo je to s příslušenstvím už moc?

Na focení už to asi nebude, ale líbila by se mi alternativa na DSLR plus objektiv.
Pořídil jsem AZ-GTi a ED80 jako cestovní sestavu. Lze to celkem úspěšně provozovat pro vizuál, za předpokladu přidání protizávaží. Ale pro dodávaný stativ je to tak tak, chtělo by to nějaký pevnější, u primárně cestovní sestavy zatím neřeším. IMHO na focení to moc nebude, nebo jen v naprostém bezvětří i na pevnějším stativu.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#229

Příspěvek od g »

Zkouším Vixen SD81s na pozemních cílech s AZ-GTI a zdá se, že půjde o dobrou kombinaci. Určitě pořídím např. Berlebach 272 stativ, který by mohl být patřičně vhodný a lehký. Originální trojnožka je dobrá tak tak pro ED72, kterou jsem na AZGTI provozoval.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#230

Příspěvek od g »

zkoušel jsem 19c s vlastním zdvihem. Pokud se nemění výška - ok, pokud se mění, pak drobné nekolmosti vedou ke ztrátě přesnosti. Pro az-gti bude vhodnější Berlebach bez zdvihu.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#231

Příspěvek od dvader »

Já mám naopak od AZ-GTi jen ten stativ a na něm hlavu Berlebach Spica. Pro mého Lunta 60 či WO ZenithStar 73 je tuhost na vizuál v pohodě…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#232

Příspěvek od dvader »

Ale provozuji to tak, že mám nohy na krátko a používám ten pilířek.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#233

Příspěvek od vogo »

Netuším na čem jedou vývojáři firmware a software pro SkyWatcher, ale poslední aktualizace se opravdu nepovedly.
Nejprve jsem nahrál do montáže nový firmware 3.40 a montáž se začala chovat opravdu podivně. Při pomalém přejíždění se zapnutým trackingem si čas odčasu po ukončení ručního přejezdu samovolně popojela zase zpátky. Za dva dny poté vyšla nová verze SynScan a SynScan Pro ve které se splašila funkce Freedom Find, když se v aplikaci povolí auxiliary encoder, uvolní se spojky a ručně se pohne montáži, a pokud je zapnutý tracking, rozběhnou se motory a snaží se vše dostat zpět. Začal jsem tedy downgradem firmware na předchozí, ale tahle kombinace s novou aplikací ani náhodou nefunguje. Montáž nereaguje na tlačítka posuvu lépe řeženo se rozběhne a hned zastaví, takže nelze ani ustavit. Nakonec jsem skončil u verzí firmware a aplikace před tímto nepovedeným upgrade. K doplnění ještě v mezičase vyšla další verze aplikace, která má cosi kolem ovládání pohybu opravovat, ale není to lepší.

Poslední, pro mě lplně funkční, kombinace je tedy firmware 3.39, na stránkách SW není odkazován, ale mají ho zde. Aplikace SynScan Pro 2.0.6, ke stažení zde, v Google Play je potřeba pro tuto aplikaci vypnout automatickou aktualizaci.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#234

Příspěvek od g »

koupil jsem si ji znovu pro SD81, zapnu - software aktuální a montáž "vadná" - pohybovala se jen jedním směrem po směru hodinových ručiček bez vlivu jaký směr byl zvolen. V Supře nabídnuta nová hlava a opět stejné chování... po vyzkoušení na jiném mobilu s jiným softwarem vše ok. Stáhl jsem si tedy starší verzi a nyní funguje ok - ovšem jen půl hodiny, pak mi Samsung přes vypnuté šetřící funkce, zakázanou chytrou baterii a vypnutá vylepšení aplikaci uspí. Na starším mobilu s Androidem 11 je Synscan pro + SkySafari 6 plus úplně ok..
Nedávno jsem tak ze služeb propustil i FiFi model pro AZEQ6+EQ5
Nějak se mi nechce kupovat mobil/tablet s Androidem 11 jen pro tento účel.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#235

Příspěvek od g »

Pro bezvadnou spolupráci SysScan a SkySafari je nutné přibližně každou čtvrt hodinu kliknout / oživit SysScan - trochu otravující, ale následně funguje bez potíží.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#236

Příspěvek od vogo »

S tímhle naštěstí nemám problém, sice to byl trochu boj na Xiaomi tu aplikaci udržet aktivní přes snahu dementních chytristik pro úsporu baterie. Potom co jsem ji vyloučil ze spořiče baterie a uzamknul ji v paměti, drží se po celou dobu používání naživu. Spíš mám problém, že se občas mobil připojí k domácí WiFi, když se rozhodne, že už dost dlouho byl na WiFi bez příspupu k internetu :-D. S tímhle nevím co kde nastavit, naštěstí to stačí překliknout zpět, i tak je to opruz...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
zemeplaz
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 05. 2019, 18:24

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#237

Příspěvek od zemeplaz »

V nastavení WiFi na telefonu by mělo jít zakázat automatické připojování k nechtěným sítím. Jinak já jsem tedy obešel různé zádrhele použitím ručky v.5 a kabelu
https://teleskop-austria.at/RJ45RJ11.
Napájení gelovkou 12V/12 Ah.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#238

Příspěvek od Yarkho »

SkyWatcher vyrobil upravenú verziu AZ-GTi, nazvanú AZ-GTiX. Nová hlava je obojstranná a má oproti pôvodnej verzii o niečo vyššiu nosnosť - 6kg hlavný ďalekohľad (pôvodne 5kg) + 4kg na vedľajšom ramene.

Montáž dnes dorazila a rovno som ju otestoval pri pozorovaní Slnka:
20230614_122137_c.jpg
20230614_122137_c.jpg (1.11 MiB) Zobrazeno 5392 x

Ustavenie prebehlo pomocou SynScan rúčky na Slnko, ktoré som i pozoroval. Použil som pri tom 2 ďalekohľady, s ktorými som sa priblížil k maximálnej nosnosti montáže:
- primárne rameno: TS SD Apo 102mm f/7 (4.1kg) + Baader Herschel hranol
- vedľajšie L-rameno: TS SD Apo 80mm f/7 (3.1kg) + Baader T2 BBHS + Baader SunDancer II

Praktické skúsenosti negatívne:
- Plastový kryt priestoru na batérie pôsobí pomerne lacno
- Predlžovací stĺpik AZ-GTiX je z plastu a značne znižuje tuhosť montáže.
- Statív je síce oceľový, ale obdobnej konštrukcie ako duralový "expedičný" statív u AZ-GTi. Nohy sú spojené plastovými časťami, na ktoré sa montuje trojrohá podložka podobne ako u AZ-GTi, pričom tento plast sa má tendenciu v mraze lámať. Ďalej, horná časť nôh je upevnená dvojicou imbusov, ktoré majú tendenciu sa povoľovať - a potom výrazne znížiť stabilitu. Pred použitím som ich dotiahol, ale pomohlo to iba čiastočne (viď predošlý bod)

Praktické skúsenosti pozitívne:
- Súososť ďalekohľadu na vedľajšom ramene sa nastavuje pomerne jednoducho pomocou dvoch dvojíc šroubov, fungujúcich analogicky ako pri polárnom ustavení EQ montáží
- Montáž si hravo poradila so sledovaním Slnka a išla pomerne hladko
- Uviezla bez problémov oba ďalekohľady (viď ale tú časť o centrálnom stĺpiku).

V sumári, statív je najslabším miestom montáže a pre serióznejšie použitie by ho chcelo vymeniť za stabilnejší a klasickej konštrukcie, prípadne Berlebach.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
bordonaro1
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2023, 13:05
Bydliště: Ruzomberok
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#239

Příspěvek od bordonaro1 »

Mam tuto GTI ,kupil som si Maks/Cassegrain 3,5kg
Ale mam problem ,montaž nedrži na pozicii,Robilo mi to aj s lachkym tubusom 70/420 Snovbony,
Ako mam nastaviť presne tú motaž
Nastavim sever ,vyvážim roviny aj zvisle,Som na Azimutalnej verzii
potom z mobilom cez Synscan vyhladam 2-3 planety a potom Mesiac,,,,stale sa postupne posuva inam,ako sa toci Zem :evil:
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 492
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#240

Příspěvek od stmare »

Teď nevím co znamená "nastavím sever", ale pokud by to neznamenalo nastavení severní polokoule, ale polárku, tak mě napadá ta severní polokoule.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět