Stránka 1 z 13

Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 13:15
od DaveOne
Dobrý den,
chtěl bych zkusit pozorování pomocí nějaké astro kamery. V první řadě mi jde zatím jen o pozorování měsíce,planet, galaxií a možná jasnějších DSO. Mám Newtona 150/750 na EQ-5 GoTo montáži. Moje představa je taková, že bych mohl tímto způsobem vidět ,,online přes počítač nebo tablet,, trochu více detailů než mi dovoluje dalekohled a okulár. Nevím jestli není moje úvaha zcela mylná tak mne kdyžtak vyveďte z omylu ;) . Moje další otázky:

a/ budu k tomuto účelu (pravděpodobně krátké expozice v řádech sekund) nutně potřebovat nějakou další pointační kameru a k tomu vhodný hledáček + připojení k autoguider portu ?

b/jaká snímací kamera je pro tento účel vhodná - mám na mysli něco pro začátečníka ? ( a raději bych asi chtěl něco barevného)

c/jakým způsobem probíhá ,,on-line,, zobrazování na PC(notebooku) ? Předpokládám, že je k tomu potřeba nějaký SW . Zobrazuje se takto jen každý pořízený snímek zvlášť nebo se to nějakým způsobem skládá z více snímků do jednoho obrázku ?

Hledal jsem tady na fóru nějaké vlákno o on-line pozorování přes kameru, ale bohužel jsem neměl štěstí. Tak pokud něco tady přece jen je tak mne nasměrujte..

Děkuji

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 13:46
od MilAN
V podstatě každý, kdo fotí kamerou, tak také on-line pozoruje ( pokud tedy u toho nespí :) )
Když nechá ukládat snímky, tak fotí a může pozorovat, když je neukládá, tak je jen vidí na monitoru, kde si může upravovat jas, kontrast, délku expozice. Není k tom potřeba žádný další program,- buď je součástí kamery, nebo to je nějaký free program . A pro vizuální pozorování určitě nebudeš potřebovat pointovat do 10-20s expozice určitě ne. To bude také rozumný limit pro nechlazené kamery, i když je vždy lepší mít kameru chlazenou. Pokud jde o dosah, určitě se na hvězdách dostaneš daleko dál než očima- v každém případě se dostaneš lehce na 15. mag. Při tomhle videopozorování ti nebude vadit to, že vyženeš kontrast i zisk - bude tam sice šum, ale zase se ti ty objekty ukáží. A to určitě více, než očima. A při těhle snímacích časech moc nerozhoduje světelné znečištění

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 13:53
od DaveOne
Děkuji za odpověď, která mě celkem potěšila :) . Takže moje úvaha o tom, že tímto způsobem uvidím takříkajíc ,,více,, je správná.
Jaká pokud možno barevná kamera v rozumné ceně pro začátečníka by se k tomu hodila? Máte nějaké doporučení vzhledem k mé skromné výbavě ? Pokud říkáte i s chlazením tak můžete uvést i tuto variantu ?

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 13:55
od DaveOne
Jsou nějaké speciální požadavky na PC ? Mám celkem výkonný ,,herní,, notebook i7,16GB RAM, GTX 1060 6GB tak to by asi problém být neměl...

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 14:01
od DaveOne
A mimochodem má smysl vůbec uvažovat o barevné kameře pro tyto krátké 10-20s expozice na online pokuk? Mám na mysli, jestli kamera za tak krátkou dobu vůbec nějaké barvy ,,pobere,, aby mi je zobrazila na PC..

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 22. 11. 2018, 14:47
od Lisa
Zkus tady na AF - není toho moc:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 97#p370997

Odkaz na video z MHV, kde o "online" pozorování hovoří Honza a Martin...(asi od 10:45 minuty)
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 62#p370962

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 59#p370859

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 27. 11. 2018, 15:02
od Nascarphone
Ano i za tak krátkou dobu bude vidět barva, tedy pokud použiješ barevnou kameru/foták. U galaxií je to horší, tam moc barev není, protože to jsou převážně hvězdy ... ale struktura galaxie vynikne. Na youtube je spousta videí, já ted momentálně pokoukávám po Atik Horizon.

Jinak tady můžeš pročíst toto vlákno:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=17&t=23731
nebo toto:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=34&t=8543

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 28. 11. 2018, 11:49
od Tomáš Mojžiš
Pravdou je, že na zdejším fóru o online pozorování toho až tak moc není. Zkus třeba toto vlákno na CloudyNights

https://www.cloudynights.com/forum/73-e ... equipment/

Najdeš tam spoustu tipů, zkušeností, doporučení, záznamů z pozorování.

Já sám jsem se online pozorování věnoval docela intenzivně, předtím než jsem se začal pokoušet o astrofoto, protože jsem neměl časové možnosti na výlety za tmavou oblohou. U sebe na zahradě u Prahy jsem zprovoznil kameru Atik Infinity. Můžeš se podívat třeba zde, co jsem s ní viděl

https://www.cloudynights.com/gallery/me ... as-mojzis/

Co se týče výběru kamery, osobně jsem dal přednost monochromatické, z důvodů vyšší citlivosti a přesahu do infračervené oblasti, která je taky zajímavá a u galaxií bohatá na data. A prostě ty snímky se mi líbili víc než ty barevné, chtěl jsem pozorovat hlavně struktury galaxií.

PS: Tu kameru aktuálně nabízím k prodeji (http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=24399)

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 30. 11. 2018, 11:25
od MilAN
Nascarphone píše:Ano i za tak krátkou dobu bude vidět barva, tedy pokud použiješ barevnou kameru/foták.
0
Já bych asi trochu tlumil nadšení z použití barevné kamery,. Těch objektů, kde se rozumně uplatňují barvy zase tolik není. A přeci jen, citlivost barevné kamery je hodně nízko. Alespoň, pokud chceme to pozorování řadit mezi EAA, kde se předpokládají kratší expozice a ještě v malém počtu. To, že na CN jsou barevné snímky nejjasnějších objektů, je trochu svádivé. Stačí se podívat na celkovou expozici v řádu 30 - 40 minut. To už přeci není EAA , to už je regulérní focení. EAA vyžaduje světelný dalekohled, citlivou kameru, několik krátkých expozic a silné strečnutí a vyhnaný kontrast na pozorování na monitoru. Pokud to chceme presentovat jako snímky, a chceme, aby to netrpělo všemi neduhy EAA, tak se už stejně blížíme úpravami spíše k focení. Takové zpracování nevyhovuje moc barevným snímkům, tady to je prostor pro citlivou mono kameru , kde lze i užít drastičtější zpracování bez zjevné degradace výsledků při presentaci jako snímku.

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 30. 11. 2018, 14:36
od MMys
Ještě k té barvě. Při pokusech na MHV tam Honza v jeden okamžik vyměnil čenobílou ASI 1600 za nějakou barevnou myslím QHY, typ nevím. V tom okamžiku nastal problém, že se v plné parádě objeví světelné znečištění (ano, i na Vysočině). A dojem z objektu je okamžitě mizerný. Prostě je to celé do hnědooranžova až do žluta, a okamžitě nastává laborace s barvami. Jenže na to ty SW pro online pozorování nemají moc možnosti. V podstatě jediné, co se dá dělat, je laborovat se zisky RGB kanálů, ale to je blbě. To SZ je k obrazu přičtené - aditivní, kdežto barevné vyvážení je multiplikativní. A pokud to vyvážíš na neutrální oranžovou oblohu, dost utrpí červená. A navíc ten všudypřítomný barevný šum (ne jen ten termální z kamery, ale hlavně ten fotonový z oblohy). U mono snímku se to ještě nějak snese, ale u barvy je to neskutečně rušivé.

Navíc, pokud vynechám pár jasných emisních mlhovin svítících v Ha i OIII, tak všechny ostatní objekty jsou prakticky bezbarvé. Ty rozdíly v barvě v jednotlivých partiích objektu jsou velice decentní, a vylovit se dají až při vysokém poměru S/N. A to na jednom snímku prostě není. Ani ta M31 v Andromedě není skoro nijak barevná, natož ostatní galaxie.

Nejlepší výsledky na mlhovinách tohle online koukání dává s úzkopásmovými filtry, a tam je barevná kamera krajne nevhodná, citlivost je okamžitě třetinová. Zbylé 2/3 pixelů obsahují pouze šum.

Za mě na tohle barvnou kameru v našich středoevropských podmínkách rozhodně ne. Pokud by z toho mělo něco být, je to regulérní astrofoto.

A vezmi si tu kameru určitě chlazenou. Rozdíl v online koukání s chlazením a bez je obrovský. Míra stretchnutí, kterou si můžeš dovolit, aniž vyleze šum, je s chlazenou kamerou tak minimálně 5x, spíš až 10x vyšší, pro expozice do minuty. Vím jak dramaticky se to zlepšilo, když jsme to chlazení zapojili.

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 30. 11. 2018, 15:23
od DaveOne
Tak mám zase o cem přemýšlet ;) Člověk už myslí, jak to má pěkně promyšlené a potom se tady dočte toto :D No uvidíme jak to dopadne

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 30. 11. 2018, 16:24
od juh
MMys píše:... Nejlepší výsledky na mlhovinách tohle online koukání dává s úzkopásmovými filtry, a tam je barevná kamera krajne nevhodná, citlivost je okamžitě třetinová. Zbylé 2/3 pixelů obsahují pouze šum. ...
Ako je to vlastne s citlivosťou farebnej kamery oproti monochromatickej pri snímaní úzkopásmovým filtrom? Skúmal/premeriaval to niekde niekto? Bayerova maska má väčšinou vzorkovanie RGGB. Keď si pozriem napríklad Relative QE Curve pre ASI 224MC (color), tak sa z toho dá vyčítať, že vlnovú dĺžku O III (~500 nm) odchytia všetky zelené pixely (resp. pixely nad ktorými je zelený filter) a časť odchytia modré pixely. Keďže tých zelených je polovica, tak tá citlivosť v prípade O III musí byť viac ako polovičná, nie tretinová. Naproti tomu vlnovú dĺžku H-α (~656 nm) odchytia takmer výlučne len červené pixely a tých je len štvrtina, takže tam mi vychádza citlivosť maximálne štvrtinová, nie tretinová.

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 30. 11. 2018, 16:31
od Tomáš Mojžiš
Milan s Martinem k tomu rekli vse, pokud jeste muzu doplnit, tak se taky podivej na download casy u preferovane kamery, abys pak necekal po 20s expozici dalsich 10 sekund nez se snimek stahne.

S tim chlazenimje to taku pravda, ja mam svoji EAA kameru nechlazenou, protoze v dobe kdyz jsem ji kupoval nebyl SW Infinity kompatibilni s jinymi kamerami.

Mne se jevi jako dobry kompromis z CCD Atik414EX Mono, uzijes si spoustu zabavy pri online pozorovani a navic s tim lze vyborn fotit. Ja bych ji tehdy koupil radeji. Nebo Lodestat a pak jej muzes pouzivat jako pointacni kameru.

Omlouvam ze za preklepy a diakritiku pisu z tabletu.

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 01. 12. 2018, 14:34
od juh
Žiadna odpoveď na môj dotaz v príspevku #12? Ak by to niekoho zaujímalo, nejaké pojednanie o tom nájde tu.

Re: Pozorování pomocí astro kamery

Napsal: 01. 12. 2018, 15:21
od MilAN
Já si myslím, že ten příspěvek není moc vhodný na odpověď, pokud jde o EAA pozorování.
Určitě úplně odpadá část o výhodě jednoduchosti OSC v barvách a o skládání barev. V EAA nikdo nebude pomocí mono kamery skládat barevná obraz, ať na bázi RGB nebo úzkopásmových filtrů či bikoloru. EAA máme pouze 2 druhy pozorování - v celé šíři/pásmu spektra, nebo v jednotlivé čáře.
Pokud by šlo o počty zachycených elektronů, tak je samozřejmě na spektrální charakteristice propustnosti filtrů, na citlivosti čipu a na spektrální charakteristice objektu. Pokud bude objet zářit v celé šíři spektra a pokud budeme z OSC vytvářet jen monochromatický obraz, lze to porovnat- pak je ta kamera někde na 50% .. Pokud bude zobrazovat barevně,potom bude v modré a červené složce ( zde tedy výrazně) více šumu. A případě, že objekt nebude zářit v kontinuu, ale bude převažovat červená složka, nebo bude použit úzkopásmový červený filtr, je to pro OSC už katastrofa. Už u mono kamery je poměr S/N většinou bídný, zde se potom signál redukuje na cca 1/5