Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1066

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Cinska propaganda, to je zdroj jedna basen. V tom prvnim clabku je nejlepsi, jak brecej nad tim, ze to narusi ochranu jejich kyberprostoru. Chapes vubec, co to znamena? To znamena, ze by se treba jejich obcane mohli svobodne pripojit na internet a dozvedet se neco jinyho, nez jim strana a vlada dovoluje, takove hruza! Zdroje jako tohle mi skutecne pomahaji Starlinku vic fandit
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1067

Příspěvek od Psion »

Tak si ty satelity užívej, internet pro chudý svět mi je u zadku.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1068

Příspěvek od KpS »

Symbióza mezi technickým pokrokem a jeho vojenským využitím. Vzpomínám si na nadšení provázející první lety do vesmíru a nepochybuji o skutečném hnacím motoru těchto počátků: balistické rakety s jadernými hlavicemi. Tenkrát ještě drželo s USA krok Rusko. Starlink je pro Čínu nepochybně nebezpečím a ta hledá cesty jak narušit jeho komunikaci, případně jak jej v případě svého ohrožení celý poslat k zemi. Dívat se v tomto kontextu na Čínu jen přes ideologické brýle je pouze utěšující šidítko.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1069

Příspěvek od MilAN »

Sajri píše: 29. 05. 2022, 12:13 MilAN: souhlas. Jen nerozumím tomu, proč jsi sem ty kecy z kosmonautixu vlastně přitáhl.
Já jsem sem přinesl v příspěvku č. 1033 jen informaci, která tu zatím nebyla . A to, že se chystá verze Stasrlink2 a jeká bude , a že se zatím neví dráha ani počet. A informaci z kosmonautixu, že to je svoboda. A bez jakéhokoliv mého komentáře ( tam i tady).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1070

Příspěvek od Pavebo »

Psion: Pepo, musíš se na to podívat nezaujatě. Honza Ebr tady kdysi napsal něco v tom duchu, že tento internet bude úžasná úleva pro běžné Afričany, kteří mají z ruky třeba katastrální úřad a Starlink to vyřeší. Já už vidím tu africkou mamku, která vydělá za rok to co post doktorand v akademii za 2 dni, jak si při vaření pro svých 8 dětí pustí své PC (řekl bych tak s i7) a připojí se přes internet (s omezenou schopností čtení a psaní díky celodenní práci od dětství v nějakém ekologicky vražedném podniku kohosi z ciziny) a je to. Pochopitelně disponuje solární elektrárnou na svém rozsáhlém pozemku a příslušným zařízením s parabolou a je schopna platit třeba 100 US měsíčně či kolik to tam může stát. Díky bohu, že toho MM mají.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1071

Příspěvek od Psion »

Já nejsem Pavle zrovna přítel šíření internetu, jako kdysi křesťanství. Je to pár let, kdy jsem sledoval pořad o zavedení internetu do malé horské vesnice. Zpovídali tam místní obyvatele, co jim to přineslo a výsledkem byl odliv mladých lidí, kteří se rozhodli díky tomu přemístit do měst a někteří mluvili o bájné Evropě, kam se brzy vydají.... To že bude nějaká africká matka v zapadlé oblasti platit 100 USD je nesmysl, to jejich měsíční rozpočet, samozřejmě každý Evropan může přispět, aby měli internet zdarma, určitě se nám to mnohokrát osobní formou vrátí :)
Ale to jsem odbočil od tématu a to, že v jménu "blaha" zaneřádíme okolí Země stovkama tisíc satelitů a ještě si možná většina myslí, že to je pro dobro lidí a není tam jediný jiný úmysl, než to co píší a říkají jejich tvůrci, jakoby neznali Google, Facebook a spol. Už teď při pozorování jsem překvapený množstvím satelitů, které proletí pozorovaným místem a to jich bude násobně více.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1072

Příspěvek od dvader »

No ono asi obecně i tady platí, že cesta do pekla je lemována dobrými úmysly…
Internet celému světu kromě pokroku přinesl i velkou závislost zemí na ostatních a unifikaci - rozmanitost se ztrácí.
A když vidíme dopady sociálních sítí, tak by se jim už mělo říkat spíše asociální. :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1073

Příspěvek od astar »

No něco se již povídalo dříve, že Starlink nezůstane jen u 12 000, ale druhá várka prý kolem 40 000? Pokud k tomu připočtu ,že Čína nebude chtít být pozadu o Rusku teď pochybuji, tak i další státy budu chtít si něco urvat. Tak se můžeme těšit tak na minimálně 100 000 satelitů a už to bude katastrofa. :x :x :x Jak už tady někdo napsal, je to jen tvrdý byznys.

Jen příklad ze včera . Na 30 expozicích po 5 min (M 51) jsem napočítal 13 stop a to mám pole jen 66x 45´ . Z toho na dvou i dvě docela jasné stopy 5000 ADU.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1074

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Mě se líbí s jakym sebevědomim dokážete nesmysly o věcech, o kterejch prostě vůbec nic nevíte. Vaše představy o tom, jak to vypadá v Africe, jsou asi tak legrační, jako kdybych já začal bájit o účetnictví :) Kolik z vás v nějaký tý zapadlý vesnici v Africe skutečně bylo?

A samozřejmě že si někdo nedopustí hlášku o tom, jak se budou vydávat do Evropy, tp je úplně přesný. Ale hlavně, že se tady nemá probírat žádná politika, nenávist k imigrantům přece neni politika, to je přirozená součást existence Čecha.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1075

Příspěvek od dvader »

Ano, jako moderátor tu vyzývám: nechme tu politiky!
Řešme pouze věci týkající se negativních dopadů nevhodně využitého technického pokroku…

Díky
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1076

Příspěvek od Yarkho »

Nijak ma neprekvapuje, že súkromné spoločnosti budú vynášať ďalšie a väčšie satelity - pri absencii "vratnej sily" sa o to skôr či neskôr niekto pokúsi. Ostatne reakcia astronomickej komunity, profesionálnej i amatérskej, na StarLinky bola otrasná.

Spolupráca SpaceX a armády ma tiež nijak neprekvapuje. O Elonovi Muskovi si tiež myslím svoje, a veľa pozitívneho sa tam nenájde. Tak nejak už len čakám, až sa nájde nejaký grandiózny pán, ktorý nám bude premietať reklamu priamo na oblohu, a ostatní mu v tom budú robiť cheerleaderov.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1077

Příspěvek od juh »

Tak jedna z posledných reakcií profesionálnej astronomickej komununity je napríklad tu: Impact of the SpaceX Starlink Satellites on the Zwicky Transient Facility Survey Observations
Myslím, že je to značne optimistický pohľad na vec s tým, že satelity budú mať aj naďalej dizajn "visorsat" (prípadne nejaký lepší) a predpoklad, že ich veľkosť sa nebude v budúcnosti meniť.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1078

Příspěvek od dvader »

Yarkho píše: 29. 05. 2022, 20:13 Nijak ma neprekvapuje, že súkromné spoločnosti budú vynášať ďalšie a väčšie satelity - pri absencii "vratnej sily" sa o to skôr či neskôr niekto pokúsi.
Nerozumím…
Jako že se jim ty větší nebudou vracet zpátky do atmosféry?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1079

Příspěvek od juh »

... súkromné spoločnosti budú vynášať ďalšie .. satelity ...
Na scéne sa objavil napríklad startup E-Space, ktorý má vlhký sen o umiestnení 300 000 satelitov na LEO. Tento rok plánujú vyniesť nejaké testovacie satelity a od budúceho roka chcú rozbehnúť sériovú výrobu. Predbežne získali 50 mil USD na rozbehnutie projektu.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#1080

Příspěvek od Pavebo »

K reakci odborné sféry: někdy tak rok/rok a půl zpátky (dva?), jsem byl dotázán předsedou ZPČ pobočky, zda bych na situaci s ohledem na vypouštění Starlinků a jiných odrůd blaha nereagoval svým stanoviskem astrofotografa. Vzhledem k tomu, že akce byla údajně iniciována ze strany p.Suchana (takže očekávaně ze strany instituce), tak jsem byl ohromen tím, že stanovisko běžného amatéra by snad mohlo spasit svět. Nevím, jak je možné, že nebyla jasně odmítavá reakce na úrovni institucí, podpořená i na úrovní relevantních států, vzhledem k silnému ohrožení pozemských vědeckých aktivit, které nejsou jen, jak byl pravil “akademik”, na úrovni našich směšných amatérských báboviček, ale mají docela výrazný dopad v oblasti výzkumu a také i bezpečnosti naší planety a tudíž i lidstva. Zaneřádění/ zničení přirozeného prostředí je holt průvodním jevem pokroku naší civilizace. Inu, co naděláme …
Odpovědět