SIRIL

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: SIRIL

#46

Příspěvek od vaclavII »

Siril návod.
Pokud používáte monochromatickou kameru např. QHY183M a snímáš v software SharpCap(je asi nejlepší z dostupných freeware). Snímáš pod filtry OIII sekvenci snímků např. 20x300sec a stejně pod filtry Ha a SII. Snímky se ukládají automaticky ve formátu *.fits nebo *.fit. Použiješ potom doma v teple software Siril verze 1.2.0 na jejich složení pomocí skriptů.
Na harddisku PC nebo notebooku si vytvoříš adresářovou strukturu
např. C:\AstroFoto\Biases, C:\AstroFoto\Flats, C:\AstroFoto\Darks, C:\AstroFoto\Lights
Do podadresáře Darks nakopíruješ snímky např. M42_00001_darks.fits a ostatní darks snímky.
Do podadresáře Lights nakopíruješ snímky např. M42_00001_Ha.fits a ostatní light snímky.
Do podadresáře Flats nakopíruješ snímky např. M42_00001_Flats.fits a ostatní flats snímky.
Do podadresáře Biases nakopíruješ snímky např. M42_00001_Bias.fits a ostatní bias snímky.
Minimum je pořizovat aspoň 10 dark snímků na korekce lights snímků.
Flats a ani bias snímky nemusíš pořizovat.
Scripty nakopíruješ do adresáře C:\Program Files\SiriL\scripts\ a C:\Program Files\SiriL\share\siril\scripts\
Nastavíš v Siril working directory na C:\AstroFoto.
Scripty spouštíš v software Siril v menu Scripts (možnost výběru správného skriptu).

1/
Složíš OIII snímky, potom Ha a nakonec SII.
Skládáš jedním ze skriptů pro mono kamery - s názvem Mono_Preprocessing...
Složeninu result.fits pro snímky OIII přejmenuješ na result_003.fits
Složeninu result.fits pro snímky Ha přejmenuješ na result_002.fits
Složeninu result.fits pro snímky SII přejmenuješ na result_001.fits
Potom použiješ skript RGB_Composition - jenom pro monochromatické snímky.
Složeniny bicolor.fits a tricolor.fits zpracuješ skripty Postprocessing_Bicolor resp. Postprocessing_Tricolor.
a to je vše pro monochromatickou kameru ohledně zpracování snímků.

2/
Barevná kamera používá pouze skripty na zpracování obrázků s názvem OSC_Preprocessing...
Složeninu snímků result.fits přejmenuješ na tricolor.fits a zpracuješ skriptem Postprocessing_Tricolor.
a to je vše.

3/
Můžeš provést fotometrickou kalibraci po jednotlivých barevných kanálech R,G,B jak pro monochromatickou složeninu snímků tak i pro barevnou složeninu snímků z barevné kamery.v menu Siril - Image Processing - Color Calibration - Photometric Color Calibration.

4/ Můžeš zmenšit výsledný snímek na 50 procent původní velikosti příkazem v menu Image Processing - Geometry - Resample a Crop (ořízne snímek). Lze použít doostřování výsledného snímku v menu Image Processing - A trous Wavelets Transform(velmi opatrně nastavovat paremetry doostřování - dělá artefakty na kotoučcích hvězd).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#47

Příspěvek od Psion »

Já jsem dnes testoval poslední verzi, koukám hodně se to posunulo od verze 1.1. Dokonce tam udělali PixelMath. Je to výrazně lepší než to bývalo. Jen jsem nepřišel na to, že pokud některé snímky jako biases nedám do adresáře, tak script udělá chybu a zastaví se. Zřejmě jsem někde přehlédl volbu přeskočit aplikaci daných snímků.
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: SIRIL

#48

Příspěvek od borg »

na to si treba urobiť vlastný skript, ktorý nepoužije biases alebo ine kalibračné snímky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#49

Příspěvek od Psion »

Chápu díky, tak je celkem jednoduché.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#50

Příspěvek od Psion »

Včera jsem si s tím hrál a musím říct, že se mi některé věci líbí více než u PixInsight. Ty scripty jsou jednoduché a processing mi přijde výrazně jednodušší než u PI. Uživatel nasype snímky jen do adresářů flats, biases apod. a vybere script, který má připravený na míru, dle toho jak to chce zpracovat. Dovedu si to představit i jako rychlý náhled toho co jsem vyfotil, tedy kamera to sype rovnou do adresářů a Siril to jedním klikem zpracuje a vypadne z toho rovnou kalibrovaná a poskládaná fotografie, než uklidím techniku :)
ABE už taky zvládnuli pěkně, a fotometrická kalibrace barev mi přijde lepší než u PI, prostě jednodušeji udělaná, člověk neřeší nějaká spektra hvězd, a vše proběhne automaticky po stažení dat ze serveru CDS, VizieR nebo Simbad. Vypadne z toho v podstatě identický obrázek jako z PI a to je je fajn. Možná někdo ocení, že je Siril zdarma. Ne že by to kompletně nahradilo PI, ale je to svěží vítr od tvůrců free-astro..
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: SIRIL

#51

Příspěvek od vaclavII »

Siril používám k plné spokojenosti, skripty složí snímek do 5 minut a umí skládat i na kometu a zpracovat video třeba Jupitera.
Software se stále zdokonaluje a je free. Lze skládat i bez dark snímků jako náhled - live než uložím techniku na konci pozorování.
Jejich zdrojové kódy jsou pěkně napsané jako bývalý programátor jsem je studoval.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#52

Příspěvek od Psion »

Dám pro jistotu video sem, aby to nezapadlo. Ještě jsem měřil čas poskládání v PI, 28 snímků s debayerizací, proměřením snímků, registrací a složením trvalo 17 minut z kamery ASI071. Netuším, proč natahuje tak dlouho jednotlivé fits konkrétně z této kamery, ze SONY RAW otevře prakticky hned. Siril to udělal za 1.5 minuty to samé.

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#53

Příspěvek od MaG »

Teda Pepo, když jsem viděl tvé jméno u SIRIL, ani jem nedutal ajsem napjatý, až to zkusím se svými daty. Moc moc díky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#54

Příspěvek od Psion »

Jak jsem říkal ve videu, je to potřeba brát automatiku s rezervou. Siril umí skládat i na kometu https://siril.org/tutorials/

Pro jistotu ještě ty scripty.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: SIRIL

#55

Příspěvek od decmen »

Moc pěkné video ! Já obecně bojuju se zpracováním dost neúspěšně, jediný co jakžtakž zvládám je DSS a Registar, takže Siril určitě začnu používat.
Jen ten odkaz na skripty nějak nefunguje :-(
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#56

Příspěvek od Psion »

Díky za upozornění, chybělo tam písmenko https://download.psionfired.com/Skripty.zip
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: SIRIL

#57

Příspěvek od Psion »

Ještě jsem udělal jedno krátké video, pro rychlé skládání náhledu složených obrázků ze zvědavosti, co jsem v noci vlastně vyfotil.Dva skripty (jednom pro Mono, druhý OSC) dělají prakticky to samé, tedy složí obrázky v adresáři lights, kam je nakopírujeme. Otočení obrázku v závěru sekvence skriptu se dá vypnout (odkomentovat) pomocí znaku #. Následně v programu si můžeme natočit obrázek správně i stranově. Můžete i nastavit různé parametry funkce stretch obrázku. Přikládám i kompletní seznam příkazů v PDF.

Odpovědět