ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

ZWO ASIAIR

#1

Příspěvek od pedrosanchez »

Pánové, co říkáte tomuto?
https://astronomy-imaging-camera.com/ne ... -2018.html

Čínani vymysleli wifi hračičku, se kterou byste mohli např. z tabletu ovládat montáž i astrokamerku (jejich, tedy např. ZWO s portem USB 3.0, nikoliv 2.0) a v mobilu či tabletu si ihned pořídit obrazový záznam. Nemusíte tedy s sebou tahat notebook atd.

Vyjde to asi na 180 dolarů. Jen mi zatím není jasné, jak si to poradí s DSO. Dole na stránce mají propagační video, kde ovšem operují s kvalitní astrokamerkou za 1000 USD a jakž takž něco vidí. Já bych třeba používal ZWO ASI 120 MC color, takže bych očekával, že s planetami by to šlo, ale na messierovy objekty o tom pochybuji? Žádná pointace, dlouhé expozice s DLSR a jen tak si to tady vyzoomují a cvaknou? Tomu se mi nechce moc věřit.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#2

Příspěvek od juh »

Vyzerá to, že jadro tejto novinky je obyčajné Raspberry a jediná kreativita ZWO je SW, ktorý tam vyvinuli (možno).
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#3

Příspěvek od biker.fm »

Uz vcera jsem se na to dival (aletel mi poslal odkaz). Rekl bych ze to je klasicke raspberry s INDI (mozna castecne upravene) , viz jine vlakno zde. A to s tim USB3, no nevim ale asi tam bude jen USB2 s tim ze neni problem pripojit kamery s USB3 (to uz ted testuji a prozatim jsem neshledal problem stejne jak na nb s USB2). Co zwo ma zajimave, to je ten jejich sw. Je jiz ke stazeni na google play. Program pri spusteni zacne vyhledavat jejich zarizeni pres WiFi. Jeste jsem to nestudoval (neni cas), uvidime co bude dale zajimaveho.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#4

Příspěvek od juh »

Pri podpore USB 3.0 to môže byť postavené aj na doske ROCK64, tá má podľa špecifikácie podporu USB 3.0. Klamlivá môže byť škatuľka, do ktorej to vložili. S týmto dizajnom bola pôvodne vyrobená pre Raspberry. A podľa tohoto obrázku https://astronomy-imaging-camera.com/wp ... ads/62.jpg to má strčený USB kábel v mieste, kde doska ROCK64 nemá vyvedený žiadny konektor, tak neviem ...
Naposledy upravil(a) juh dne 27. 07. 2018, 12:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#5

Příspěvek od pedrosanchez »

Měli byste argumenty proti koupi něčeho takového?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#6

Příspěvek od MilAN »

Tak z fotografie krabičky žádné informace nedostaneš :)
Jak se to bude chovat s montážemi Synta ? Jaké tam budou ovládací programy ? Má to už odchytaný SW nebo to bude experiment dodělávaný za chodu ?
Tohle všechno dělá bez problémů jakýkoliv NB nebo minipočítač, ať pod WIN nebo Linuxem . A dokud to někdo neposadí na montáž a kamery a neporovná pro a proti, tak je to jen spekulace ze sdělní výrobce, co to umí. Nevíme ale jak a s čím si to opravdu poradí a s čím ne. Až to bude všechno šlapat, je na každém, které řešení mu v daném místě a situaci bude víc vyhovovat. V principu to bude dělat to samé, a je to jinak "zabalené".
Problémem může být, že to je celé firemní řešení a že může být problém s využitím jiného SW
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#7

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Tak z fotografie krabičky žádné informace nedostaneš :)
Jak se to bude chovat s montážemi Synta ? Jaké tam budou ovládací programy ? Má to už odchytaný SW nebo to bude experiment dodělávaný za chodu ?
Tohle všechno dělá bez problémů jakýkoliv NB nebo minipočítač, ať pod WIN nebo Linuxem. V principu to bude dělat to samé, a je to jinak "zabalené".
Problémem může být, že to je celé firemní řešení a že může být problém s využitím jiného SW
Na jejich webu mají info, že je to kompatibilní s většinou montáží:
"Mounts: Most any computerized GoTo equatorial mount will work with the ASIair. ASIAIR control the mount through INDI. iOptron, Sky-Watcher are all tested with ASAIR by us."
Ptal jsem se jich jestli to lze použít na EQ5 a sdělili mi, že ano:
"yes, Synta mount is supported, but ASI120 usb2.0 camera is not supported, only USB3.0 camera or mini camera is supported."
V budoucnu prý budou podporovat DLSR. Ten jejich program je ke stažení např. na google play. Nějaká diskuse už začíná na cloudynights.com, ale zatím je asi ještě moc brzy.

Hovoříš o něčem, co už je známo a pracuje to stejně. Já jsem lama, tak tomu nerozumím a klidně se rád nechám poučit. Pokud to v praxi tedy bude znamenat to, že budu držet mobil nebo tablet a jeho prostřednictvím ovládat montáž s kamerkou a na display uvidím live přenos DSO? Bez wifi, tedy asi jako hotspot.
Zatím mám v ruce mobil s nějakým sky view, notebook na kameru a ovladač synscan, takže 3 v 1 by se mi líbilo :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#8

Příspěvek od MilAN »

Včechno to, také 3v 1, zvládne jakýkoliv NB nebo minipočítač. A to už od dob, co jsou GoTo montáže
Jejich zařízení zatím neumí live stack ani zachytávání videa, jen jednotlivé snímky DSO. Takže jsme na začátku vývoje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#9

Příspěvek od Psion »

Možná jsi si nevšimnul, že to kolegové tady řeší a nedávno dotáhnuli do funkčního konce za třetinu ceny, tedy za 60 USD :)

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=20&t=14385

Stejnou věc dělají ve Stellarmate levněji za 155 USD.

https://www.stellarmate.com/products/ge ... rmate.html
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#10

Příspěvek od biker.fm »

Jeste jsem tu "krabicku" nevidel a nemel v ruce, nejsou zadne informace a tech par radku od vyrobce vlastne ted nic nam nerekne. Kdyz to tak vezmu, Rasberry s INDI to vse umi a pripojuji se k nemu na dalku pres WiFi, vse uz muzu ovladat i z mobilu. Sice neni to tak pohodlne jak z tabletu kvuli velikosti displeje, ale jde to.
Mam tedy k dispozici diky "krabicce" :
foceni
pointaci
ovladani montaze
astrometrie
polarni ustaveni montaze
ostreni bud automaticke nebo tlacitky v programu
kopirovani (zalohovani) nasnimanych dat
nastaveni polohy a casu z GPS modulu
ovladani z tabletu/mobilu/PC/NB pres vzdalenou plochu
moznost podpory dalsiho HW na bazi Arduino

Je zde i podpora pro programy v jazyce Java, sam jsem si uz napsal program a zprovoznil HW pro ovladani vyhrivani z Rasberry.

Kdyz to tak shrnu z meho pohledu, za polovicni cenu muzu miz toho vice nez ten nabizeny produkt od ZWO. A pokud budou tam mit neco zajimaveho, da se tim inspirovat do budoucna :-) Co mne zajima, to je ten jejich program do mobilu/tabletu. Jsem zvedavy co to bude umet a v cem bude jeho vyhoda. Cas ukaze vyhody a pripadne nevyhody produktu od ZWO.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#11

Příspěvek od pedrosanchez »

PSION: Děkuji za odkaz na vlákno s tím Raspberry, ale tam jsou nějaké polokutilské šílenosti. Já potřebuji koupit nějakou krabičku, zapojit a ovládat :) user friendly věc, abych tak řekl. Za těch 60 dolarů je tedy k dostání něco takového?
Někdo tam přesně píše, že je to pro nadšence a ne běžné uživatele. Já si nemám problém připlatit za jednodušší věc, abych ušetřil čas.
V linuxu nejedu a nějaké příkazové konzole jsou pro mě španělská vesnice :)
<p>
MILAN: "Všechno to zvládne jakýkoliv NB" - a mohl bys mi prosím poslat nějaký link, kde je odkaz jak to zapojit/zprovoznit? Že to pak neumí video, ale jenom fotit, OK....ale jestli tomu rozumím správně tak, že v tabletu uvidím live přenos třeba M13, tak si přece mohu udělat video už sám, i kdybych měl normálně snímat mobilem obrazovku zeshora, ne? O kvalitě se teď nebavíme.
<p>
BIKER: A máš nějaký návod "for dummies", abychom si i my ostatní mohli něco takového udělat? :) Na druhou stranu, já budu stejně asi limitován tou kamerkou, tedy se ZWO ASI 120MC nebo 224MC bych asi u DSO moc nepochodil, že... Mám ještě DBK 21 Imaging Source kamerku, ale ta je taky planetární. Podívejte, já jenom hledám způsob jak co nejsnadněji jakž takž fotit DSO a planety. To co tady čtu, tj. složitost a finanční náročnost astrofotografie, obstrukce s pointací, ostření, expozice pomocí DLSR a následný post proccessing mi nedělá psychicky dobře.
Naposledy upravil(a) pedrosanchez dne 27. 07. 2018, 16:10, celkem upraveno 2 x.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#12

Příspěvek od MilAN »

link ti nepošlu, jde to mnoha způsoby. Princip je v tom, že máš připojenou kameru, pointační kameru a montáž do PC / NB. Kamera má svůj snímací program , pointační kamera např PHD a o připojení montáže tu je hodně dlouhé vlákno - jde to přes ručku propojit nebo vlastním kabelem EQDIR spojit s PC přímo a přes ASCOM a PC planetárium ( Stellarium, CdC, C2A, SkytechX, ...) Každé ze zařízení lze tak připojit samostatně a ovládat z vlastního grafického rozhraní , což je absolutně nejjednodušší a vždy funkční. Montáže tedy řídíš přímo z PC planetária a jeho grafiky, ( kam si klikneš, tam montáž najede) , snímací program ovládá snímání, časy , sekvence ividea a pointační se stará o korekce montáže. Pokud si to chceš zjednodušit či zkomplikovat ( taky jak kdy), jsou programy, kde to jde ovládat z jednoho programu z jednotlivě otvíraných oken ( APT,MAXIM DL ....)
Všechno se tu ale v jednotlivých vláknech dá najít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#13

Příspěvek od Psion »

pedrosanchez píše:PSION: Děkuji za odkaz na vlákno s tím Raspberry, ale tam jsou nějaké polokutilské šílenosti. Já potřebuji koupit nějakou krabičku, zapojit a ovládat :) user friendly věc, abych tak řekl. Za těch 60 dolarů je tedy k dostání něco takového?
Někdo tam přesně píše, že je to pro nadšence a ne běžné uživatele. Já si nemám problém připlatit za jednodušší věc, abych ušetřil čas.
V linuxu nejedu a nějaké příkazové konzole jsou pro mě španělská vesnice :)
Ja taky v Linuxu nedělám, ale zvládnul jsem to v pohodě. Druhá možnost je si nainstalovat Kstar na počítač a ten nahradí tu "krabičku". Ta jejich jednotka dělá to samé co Kstar, akorát se dá ušetřit ten počítač a dělat to na telefonu či lépe tabletu.

Když se podíváš na alzu (jsou i levnější prodejny) tak vzali TUHLE krabici, dali do ní TUHLE jednotku, potisknuli krabičku a prodali se ziskem 400% :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#14

Příspěvek od biker.fm »

pedrosanchez píše:BIKER: A máš nějaký návod "for dummies", abychom si i my ostatní mohli něco takového udělat? :)
Mam a je uveden primo v tom vlakne kde odkaz uz uvedl PSION. Dokonce je tam i odkaz na script, ktery vse nainstaluje. Neni treba se bat a argumentovat ze s Linuxem nic nedelam. Pokud umis aspon zaklady z Windows, tak toho vis vic nez kolik je treba aby jsi spustil instalaci na Linuxu. Linux uz neni jen prikazova radka, ale kompletni graficke rozhrani (GUI) prakticky jak je Windows.
pedrosanchez píše:To co tady čtu, tj. složitost a finanční náročnost astrofotografie, obstrukce s pointací, ostření, expozice pomocí DLSR a následný post proccessing mi nedělá psychicky dobře.
Mas dve moznosti, bud si zachovas zdrave zdravi nebo pujdes cestou tortury a na konci budes mit obrazky jako odmenu :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#15

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Vypadá to jako RPi s jejich krabičkou. :idea:
ASI120 usb2.0 camera is not supported
ZWO totiž do svých USB2.0 kamer špatně implementovalo USB2.0 protokol; místo synchronního paketu o velikosti 512 bajtů kamera pošle asynchronních 1024 bajtů! Všechny verze Windows to dodnes tolerují, Linux to od verze 4.něco nedovolí a z kamery nevyčte obraz. USB3.0 protokol už mají implementován správně, proto je uvedena podpora jen USB3.0 kamer.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět