Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Vadné expozice, artefakty, detaily

#61

Příspěvek od egres »

Tak som našiel vinníka. Takto vyzerá jeden snímok. Ale prečo to neviem.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#62

Příspěvek od MMys »

Pokud tak vypadá jeden snímek, tak zahodit a neřešit. Pokud to dělá systematicky, nebo nepříjemně často, tak je nějaký zádrhel ve firmware kamery (tedy v ovladači, jelikož firmware je součástí ovladače a do kamery se zavádí až v okamžiku připojení na USB).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Vadné expozice, artefakty, detaily

#63

Příspěvek od egres »

Po zložení sú hviezdy bodové ale Hot pixel sú " žížalky".
Čo je zle?
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Vadné expozice, artefakty, detaily

#64

Příspěvek od mich1 »

Pruhyb nebo spatne ustaveni.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vadné expozice, artefakty, detaily

#65

Příspěvek od MilAN »

Bude to vzájemným pohybem pointeru a dalekohledu. Ustavení bych nedémonizoval, to by muselo být opravdu hodně špatné a pointer by musel mířit mimo fotografované pole, a expozice by musela být dlouhá. I tak by to byla pravidelná část kružnice /elipsy. A tady je navíc krátké ohnisko, tady ustavení není vůbec kritické.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#66

Příspěvek od Konihlav »

ani jedno ani druhy (nebo oboji a i to treti)...

bud spatna kalibrace nebo spatne udelana kalibrace, treba jako kdyz nekde pro slozeni master kalibracnich snimku pouzijes metodu average, pak ti to vznikne. Nekdy to prvni (spatna kalibrace) neni tak snadny poznat, protoze i kdyz udelas vse jak nejlip to jde (znam takovy pripad), tak stejne tu a tam nejaky bordel vyleze. Reseni krome precizniho ziskavani dat a jejich nejlepsiho mozneho slozeni je pouzit zaroven k tomu vsemu i dithering ja treba u nekterych senzoru delam nejen dark frame kalibraci ale i extra hotpixel removal ci column repair a kdyz pridam dithering pri foceni, tak se mi podari i dostat se do stavu, kdy kazdy pixel je OK...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vadné expozice, artefakty, detaily

#67

Příspěvek od MilAN »

Ale to je přeci jasný, že to vzniká  buď bez kalibrace nebo  špatnou kalibrací. Jinak by tam nic nebylo vidět. Ale příčina je v tom pohybu dalekohledu.Kdyby ho nebylo, tak tam budeš mít při špatné kalibraci hotpixely  jako budy ale ne  žádného hada či co.
A špatně ustavená montáž ti tam neudělá taky hada.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Vadné expozice, artefakty, detaily

#68

Příspěvek od dablik »

Zdar chlapi,
zkousel jsem kombinaci Leitz Telyt 180 a Atik 420 pro vylet do JAR. A kdyz pominu spatnou pointaci (neresil jsem uchyceni kabelu od kamer, vyvazeni atd), tak vidim na obrazku divny tvar hvezd, ktery je v opacnem smeru nez ujete hvezdy. Uz v kombinaci s SV80 apo jsem mel jasnejsi hvezdy trochu chlupate, ale tohle je hodne zvlastni. Prikladam obrazek a zvetseninu hvezd. Odstup cipu je presne na backfocus objektivu = 47mm. Zkousel jsem L filtr od Baaderu a Ha od Astrodonu a je to na celem obrazku rovnomerne. Co myslite, kde by mohla byt chyba? Dik za pomoc
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#69

Příspěvek od MMys »

To je podle mě prostě vada optiky, máš to i u té IC405. U fotoobjektivu tohle asi nikdo moc neřeší, protože na normálních fotkách to na 100% nebude vidět. Použití na hvězdy a ještě ke všemu na tom monochromatickém Atiku s pidi-pixely je opravdu extrémní test kvality objektivu.

To je focené na plnou díru ? Na astrofotkách ten údaj chybí. Tak to zkus trochu zaclonit. Nic lepšího asi nevymyslíme.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Vadné expozice, artefakty, detaily

#70

Příspěvek od dablik »

Dik Martine. Ano, je to na plnou diru. Zkusim to priclonit. Mezi 3,4 a 5,6 to ma jeste 2 mezipozice.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Vadné expozice, artefakty, detaily

#71

Příspěvek od František54 »

Trapně jsem se nechal vyhecovat předpovědí počasí. Udělal jsem dva snímky a šmytec - totálně zataženo. Oba snímky mají tuto chybu:


Může mi někdo říct čím to je?
Mají to hvězdy pouze této velikosti. Menší ani větší to nemají.

(Vzniklo to při focení Koňský hlavy, taže jsem to dal sem - kdyžtak to někam přesuňte)

Díky František
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#72

Příspěvek od Psion »

To není chyba, to je zrcadlo :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vadné expozice, artefakty, detaily

#73

Příspěvek od MilAN »


Mají to hvězdy pouze této velikosti. Menší ani větší to nemají.
Jaká je orientace těch černých "obrazů" vůči středu snímku?Je to symetrické ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vadné expozice, artefakty, detaily

#74

Příspěvek od MMys »

To je nezpracovaný snímek ? To mi hlava nebere. Nic takovéhoto čistě opticky vzniknout snad ani nemůže.  Napadá mě ale jeden postup. Za přepodkladu že je to už zpracovaný snímek, a odstraňoval jsi pomocí odsaturování a snížení jasu nějaké modré artefakty u hvězd (způsobené vadou koma korektoru)

Vystav někde jeden RAW.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Vadné expozice, artefakty, detaily

#75

Příspěvek od František54 »

Je to nezpracovaný snímek. Jen zvětšeno a převedeno do JPEG.
Tady je odkaz na CR2: http://ulozto.cz/xEhp6n87/2015-02-13-20 ... 0-480s-cr2

Odpovědět