Vadné expozice, artefakty, detaily

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#571

Příspěvek od LukasNestak »

Čo je tá mapa na ľavo od hviezdy? Majú to všetky jasnejšie. Fotené s 1600mmc.
Přílohy
co je to.jpg
co je to.jpg (77.8 KiB) Zobrazeno 3828 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#572

Příspěvek od MMys »

Nejspíš blbě nastavený sigma clip limit ve spojení z různě vykreslenou hvězdou (menší či větší halo kolem hvězdy v různých snímích). Zvětši hondotu sigma high a uvidíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#573

Příspěvek od LukasNestak »

Sigmu high mám v základe lighte a flate 3 "v BP skripte". Mám ju zvýšiť na F aj L a prípadne na akú hodnotu?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#574

Příspěvek od Dansemacabre »

Po dlouhé době jsem si konečně nafotil flaty (už pár let fotím bez nich). Jenže když jimi zkusím kalibrovat snímek, vznikne tohle. Fleky na snímků zůstanou, jen místo tmavých jsou světlé. Čím to?
(flat jsem dělal ručně a kalibroval ho jen biasem, pak jsem to naházel všechno do batch preprocessu a vyšlo to úplně stejně...)
Přílohy
flat.jpg
flat.jpg (165.73 KiB) Zobrazeno 3717 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#575

Příspěvek od hades »

Možná se mi to jenom zdá, ale přijde mi, že ten flat nesedl na light. Fleky z flatu nesedí na pozice fleků z light snímku
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#576

Příspěvek od Dansemacabre »

Fleky pozičně zcela sedí. Když to složím bez flatu, jsou fleky tmavé, když s flatem, jsou světlé. :?
Flat jsem skládat ručně - nejdřív jsem jen flaty kalibroval jen biasem, pak vůbec a prostě je jen složil. Výsledek je stejný.
Přílohy
flat.jpg
flat.jpg (228.13 KiB) Zobrazeno 3696 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#577

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Po dlouhé době jsem si konečně nafotil flaty (už pár let fotím bez nich). Jenže když jimi zkusím kalibrovat snímek, vznikne tohle. Fleky na snímků zůstanou, jen místo tmavých jsou světlé. Čím to?
Můžeš zkusit zkalibrovat ručně jeden snímek v PixelMath ((Light-Dark)/(Flat-Bias)- ať je jasné, zda je blbě Flat nebo zpracování...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#578

Příspěvek od Dansemacabre »

Vzal jsem single flat, single light, master dark a master bias a výsledek je podobný. Přestávám asi chápat, jak to celé má fungovat. Fleky sedí, vinětace sedí, ale odečíst se to vzájemně nedá.
S vinětací si naštěstí poradí DBE a s flekama klonovací razítko, takže žádná tragédie, ale stejně bych tomu rád přišel na kloub a do budoucna ty flaty fotil a používal.
Přílohy
flat2.jpg
flat2.jpg (295.15 KiB) Zobrazeno 3686 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#579

Příspěvek od mich1 »

Je to prekorigovany, zkus ten flat upravit prictenim nejakeho ofsetu, to zpusobi ze ta korekce nebude tak razantni.
navod zde
viewtopic.php?p=406412#p406412
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#580

Příspěvek od Dansemacabre »

To by mohlo fungoval, ale proč se to děje? Jak mám teda dostat úplně normální flat, který můžu použít v tom nejjednodušším batch preprocesu?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#581

Příspěvek od mich1 »

Pricin muze byt spousta takze to se celkem tezko radi, od blbe nafocenych flatu po chyby pri nastaveni kalibrace a tak podobne. Zkusil bych to rucne, vzit biasy a udelat prumer, ten odecist od flatu, pak zprumerovat flaty, a tim pak zkalibrovat light s odectenym darkem. A nepouzivat zadny optimizace niceho.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#582

Příspěvek od Dansemacabre »

Může to být nastavením offsetu? Noťas mi při gainu 0 nastaví offset 20, ale Asiair má default nastavený offset na 50 a nedá se to změnit. Light snímky jsou snímané přes AsiAir s offsetem 50, zatímco flaty, darky i bias mají offset 20.
Kdysi mi někdo vysvěrloval, že to nemá moc vliv, ale zajímalo by mě, jestli si rozdílem v offestu mezi light/dark snímkem třeba ještě nezanáším šum.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#583

Příspěvek od MMys »

to je prostě CMOS senzor, a věčný problém se stabilitou teploty a tím i kalibračních snímků. A ne jen to, jsou tam i jiné záludnosti. Prostě přesná kalibrace je u CMOS senzorů o dost obtížnější než u CCD, skoro až nedosažitelná. Vlastní obvody CMOS senzoru i po dobu expozice běží interně na stovkách MHz a senzor tak produkuje nezanedbatelné množství tepla, a teplota kterou měří senzor v kameře někde na pouzdře bohužel nesedí s vnitřní teplotou CMOS senzoru. Je tam trvalý teplotní spád, a ten (a tím i teplota senzoru) je závislý na tom, jak moc je už soustava senzor-chladič už teplotní rovnováze, v jakém režimu senzor zrovna je a jaký ej jeho tepelný výkon (souvisí třeba s tím, jak často se senzor zrovna vyčítá atd...)

Různí výrobci u různých senzorů mají tenhle nedostatek s rovnoměrností a stabilitou chlazení eliminovaný do různé míry.

Je prostě možné, že celá sada FF ani biasů (a možná ani lightů ani DF) není konzistentní, liší se a tedy výsledný průměr z master FF nesedí vůči lightům. Je tam nepatrná relativní odchylka od správné hodnoty FF, která ale na snímku foceném na hodně světlé obloze způsobí už viditelnou absolutní chybu v místě těch smítek. FF je účinnější než by měl (má nižší hodnoty než by měl mít, dělíš pak menším číslem a výsledek je větší, světlejší), a FF se neodečítá, pomocí FF se dělí !!!

Jak dlouhými expozicemi jsi dělal FF ?

Udělej pokus. Vezmi biasy a FF, a zkalibruj pomocí master FF jednotlivé FF místo lightů. Měl bys dostat homogenní plochu ze všech FF. Pokud ne, je něco blbě. tedy ((Flat-MasterBias)/(MasterFlat-MasterBias), kde jako flat bude dávat postupně všechny jednotlivé FF.

To platí pokud jsou FF krátkou expozicí (třeba sekunda).

Pokud vlastní FF půjdou zkalibrovat pomocí MasterFF vyrobeného z biasu a vlastních FF, je chyba jinde. Může být jiný offset u těch snímků dlouhými expozicemi.

zkus ten výraz ((Light-Dark)/(Flat-Bias) modifikovat na ((Light-Dark)/(Flat-Bias+k) kde k je nějaká konstanta, číslo, malé, začal bych v tisícinách ale netuším jestli + nebo - a měnil ho, až nebude ta kalibarce pomocí FF překalibrovaná ani nedokalibrovaná. Podle mě to číslo musí být kladné.

Stejný efekt způsobí, když ti nesedí DF k lightům.

Tohle je u CMOSů docela blbě řešitelný problém.

Další zádrhel - moje ASI-1600 při časech pod 1/100 sec. produkuje skokově o kousek jiný bias než při 1/100 a více (demonstroval jsem názorně loni na HAF). jak když se od 1/100 sec. senzor přepne do nějakého jiného módu. Tedy pokud jsi biasy nafotil extrémně krátkým časem pod 1/100 sec, a FF nad 1/100sec. nepasují k sobě. Ale nevím jestli to dělají i novější kamery, já mám ještě tu ne-PRO.

každopádně je lepší být exaktní, a pokud máš FF třeba 2 sec., tak udělat místo biasů darkflaty taky 2sec. a biasy vůbec nepoužívat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#584

Příspěvek od MMys »

Dansemacabre:

No offset samozřejmě musí být stejný, jinak to nemůže vyjít ani náhodou. To jsem ani nepředpokládal, že by někoho napadlo nefotit kalibrační snímky týmž SW a ve stejné konfiguraci.

------------
vliv to má naprosto zásadní, kdo ti vysvětloval že to vliv nemá, tak kecal. Zkus si do těch vzorečků dosadit konstantu.
leda bys PI zakázal ten bias, a udělat striktně (Light-DarkFrame)/(Flat-Darkflat) tedy darkframe i darkflaty dal v BPP do záložky darkframe, a biasy nepoužil.
Pak můžeš mít teoreticky dvojici light a DF při jednom offsetu, a dvojici FF a darkflat při druhém offsetu.

Ale potencionálně stejně hrozí ty problémy, co jsem popisoval v předchozím příspěvku.

Cesta nejmenšího odporu jsou relativně dlouhé FF (jednotky sekund) a k nim odpovídají darkflaty. A žádné biasy. To mi funguje velmi slušně. A snažit se mít senzor bez ostrých tmavých smítek, která na to jsou hodně citlivá. Trošku nedokonale vykompenzovanou vinětaci dožene DBE, ale smetíčka jsou problém, když to nesedí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Vadné expozice, artefakty, detaily

#585

Příspěvek od Dansemacabre »

Byla tady o vlivu offsetu debata asi před dvěma rokama, když jsem řešil, proč má AsiAir jiný nastavení offsetu než zbytek světa a jestli mám teda komplet všechny kalibrační sady přefotit, a vyšlo z toho, že spíš ne :D

Tak jsem rád, že jsem uveden na pravou míru. Tuhle fotku už jsem zpracoval s agresivním DBE a klonovacím razítkem, příští už budu vědět. Děkuju.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět