Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#151

Příspěvek od Cztwerec »

Myslím, že to je celkem normální jev, jasný bodový objekt, pavouk sekundáru, ten odlesk tam prostě menší nebo větší je a bude.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#152

Příspěvek od MilAN »

U všech přístrojů ,kde je pavouk, budou difrakční kříže. Záleží jen, jak je pavouk slabý/ tlustý a jaká je jasnost hvězdy /planety. Není to odlesk
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BH
Příspěvky: 226
Registrován: 04. 08. 2004, 22:47
Bydliště: N.M.n.V.
Věk: 57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#153

Příspěvek od BH »

Ďakujem za info..ste ma ukľudnili.. ;) Musím vyskúšať teda nejaký filter na tú Venušu..ten to dúfam eliminuje.
Celestron CGE 1400, C 102 HD, LUNT LS50
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#154

Příspěvek od Cztwerec »

Jo, jasně ve své podstatě - není to odlesk, ale rozptyl. Ale toho co si viděl bych se nebál. Někdy se používají lankové pavouky, ale když jsem to zkoušel, efekt žádný, potom tenký plech a ten se kroutí... Zvyknout se na to dá. U SCT zase vznikají za určitých podmínek nějaké odlesky (teď už opravdu) když pozoruješ jasný objekt také, vnímal jsem to u poslední opozice Marsu. A tam třeba žádný pavouk není. Nejlepší je stejně clear aperature - refrák :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#155

Příspěvek od MilAN »

Ale není to přece ani reflex, ani rozptyl. Pavouk nic nerozptyluje. Difrakce je ohyb světla na překážce - na mřížce, na štěrbině , na hraně . Na stejném principu funguje Bahtinova maska a zrovna tak spektr. mřížky. Tekže nepomůže žádné černění zázračnou černí ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#156

Příspěvek od g »

naopak začernění, pokud není zcela hladké situaci výrazně zhorší - obraz získá ještě chloupky (nebo chlupy podle drsnosti nátěru) a obraz hvězdy může být dokonce obalen mlžinkou - vlastní dávná zkušenost (měl jsem pocit, že boční plocha nohy pavouka odráží světlo do výtahu, očekávaný kutilský zásah k zlepšení nakonec vedl k nákupu nového pavouka, bezdomovci se asi podivovali na zvláštním nálezem)..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#157

Příspěvek od zbignieww »

V tomto Cassegrainu 8" osobne nevidim, co by se dalo vylepsit vylepenim sametkou, nebo barvou
- co by to dalo znatelne zlepseni.

Ale jiny "soudek" : proc neostri z nastavcem MaxBright - chybi asi 5 mm . Tomu nerozumim ! :(
Musim aplikovat GWK 1,25x. Pouzivam zrcatko T2/T2 , toto : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... reads.html
Mel jsem amici, ale kvuli nizsi aperture 31 mm bylo nepouzitelne pro 2 palcove okulary.
No a na Venusi uz se projevoval odlesk od hrany hranolu - tak mi to bylo vysvetleno...
:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
mikisan
Příspěvky: 101
Registrován: 11. 11. 2010, 08:39
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 40

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#158

Příspěvek od mikisan »

BH píše:... že keď sa pozriem na Venušu, cez celé zorné pole okulára je vidieť jasný pravouhlý kríž...ktorý v podstate kopíruje pavúka sekundárneho zrkadla a v jeho strede je Venuša...je to normálne? V čom je problém? Pozerať takto na jasnejší objekt je teda dosť frustrujúce...Hviezdy sú už pekne bodové, tam ten kríž nie je vidieť...zrejme iba pri jasnejších objektoch..
Dík za radu.
nuz a tu sa dostavame do temy ktora tu bola, a aj je premielana stale. Ze ktory dalekohlad je najlepsi na planety. Niektori by sa aj pobili o to, ze Newton (ktory ma pavuka podobne ako tento Cass) je to najlepsie a najsvatejsie na planety "lebo kontrast" : ), pritom prehliadat na fakt ze Jupiter (kde Newton naozaj vynika) nie je jediny objekt nasej slnecnej sustavy...
GSO Newton 200/800, Celestron Maksutov 127/1500, TS Photoline doublet FPL-53 APO 72/432, Coronado PST, Montaze: NexStar Evolution, NexStarSLT, dreveny minidobson.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#159

Příspěvek od Artaban »

mikisan píše:nuz a tu sa dostavame do temy ktora tu bola, a aj je premielana stale. Ze ktory dalekohlad je najlepsi na planety.
Vždy je to ten, kterým planety pozoruješ nejvíc ;)
No a jinak co si představuješ pod tím,, nejlepší? Kde jsou nějaké hranice i co se třeba týče hmotnosti, nebo délky dalekohledu? Každý má nějaké možnosti a víc prostě nedá. Myslím, že každý dalekohled může být dobrý planetární stroj, pokud není omezen amatéským požadavkem na cenu, délku ohniskam nebo levným provedením. Kvalitní optika je prostě základ. Pokud to bude třeba Newton o průměru 250-300mm ohnisko F9-10, tak uvidíš hodně. Když to bude refrák 220-250mm ohnisko podle typu objektivu achro. F20, APO F10 tak to bude taky pěkný pokuk. Prostě většinou bude třeba to delší ohnisko. Pak to bude dobrý planetární dalekohled.
Průměry do asi 120-140mm sice můžou být dlouhé, supr kvalitní APO, nebo tak, ale můžou být taky nejlepší? Pokud budeš chtít pozorovat ve slušných detailech taky Mars, tak moc né, proto že 2D mají méně jak 300x a to je trošku málo. Seeing neřeším, ten si stejně dělá co chce ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#160

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem si ověřil, že každý dalekohled vzhledem k momentálním podmínkám ukazuje jinak, stejně tak jako každý systém to má jinak,hlavně průměr pak také. Takže souhlasím, že nejlepší dalekohled na planety je ten který používám nejvíc a zároveň nejen na ně... Potenciál má jednoduše skoro každý systém, akorát bych nepodceňoval kontrast daného přístroje, dle toho můžeme hodnotit ten dalekohled který je i méně vhodný (některé s větším centrálním stíněním). A vyhrává pak také jednoznačně kvalita optiky a průměr. Ikdyž vše pak maže i seeing. Ale to už bych se opakoval.
Lectorem iustus...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#161

Příspěvek od Marwingarden »

Ahoj,
Chtěl bych vás tady poprosit o srovnání klasického cassegrainu 200mm s sct 200mm a mak 180mm.
Jde mi o to že bych chtěl nějaký rozumný skladný dalekohled na planety a měsíc a momentálně mám doma sct5” který bych chtěl upgradovat na sct8”, ale nabízí se otázka jestli by z hlediska vizuálu nebyl lepší pohled přes maka 180mm ne klasický cassegrain 8”. Jde mi o srovnání obrazu na vizuál.
Je mi jasný konstrukční rozdíl mezi těmito typy, ale jaký to má dopad na vizuální pozorování nevím. Resp. V které systému bude lejlepší obraz na měsíc a planety?

Díky za rady a postřehy. Nějak už nechci jít cestou koupím odzkouším prodám.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#162

Příspěvek od Marwingarden »

Omlouvám se, stala se někde chybička a já přeskočil nějaké stránky a tím i příspěvky ve kterých jsou odpovědi na mé otázky.
Tudíž jsem z porovnávání vypustil Sct8”.
Nyní uvažuji nad pořízení ct8” nebo mc180.
Jediné co mě odrazuje od ct8” je otevřený tubus. A tudíž se chci zeptat jestli někdo používá jíž zmíněnou baader turbofolii se spojením s ct8”?
A jaké jsou vizuální rozdíly s a bez této folie.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#163

Příspěvek od sofram »

A proc te odrazuje otevreny tubus? Ja to vidim jako vyhodu. Je kratky a perfektne vycloneny. Neni dalsi opticky clen. Nevadi tudiz rosa. Rychle se vzduch v tubuse prizpusobi teplote a tudiz rychla temperace. V pripate tohoto Cas. radove v minutach. MD
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Marwingarden
Příspěvky: 944
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#164

Příspěvek od Marwingarden »

To máš pravdu. To je jeho hlavní výhoda. Já zase vidím nevýhodu v tom, že se na primár dostane prach a časem bude potřeba čistit. :(
A nebo se mílím a je to zanedbatelné?
V případě uzavřeného tubusu tohle odpadá, ale zase se rapidně prodlouží temperace.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#165

Příspěvek od g »

na uzavřený tubus se také dostane prach, zvláště malých částic, které vytvoří časem (ca 3-4 roky) povlak i z vnitřní strany korekční desky, chce to nechat čas od času vyčistit pokud si netroufneš sám (např. ATC). Stane se i u refraktoru, ale jde až o desetiletí, pokud je správně uzavírán a skladován.
Nové Edge HD mají mikrofiltr ve větracích otvorech. Větší Mak často v zimě nevytemperuješ za celou noc..
U otevřeného systému stačí zrcadla ofouknout propan-butanem na čištění klávesnic - jen pozor: pouze krátce tak, aby nedošlo k výstřiku kapalného stavu (rozpustí mastnotu a vytvoří flíček - nutno pak vyčistit celé zrcadlo velmi čistým isopropanolem ředěným destilovanou vodou.)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Odpovědět