Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#211

Příspěvek od Yarkho »

Teória vraví, že klasický Cassegrain bude náročnejší na kolimáciu (plochy zrkadiel nie sú sférické), ale otvorený tubus bude rýchlejšie temperovať.

Centrálne tienenie je skoro rovnaké, 33% u tohto Cassegrainu vs. 34% u C11.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#212

Příspěvek od weszter »

Ahoj,

já mám tenhle

kolimace je skutečně složitá, ale drží.
Obraz je pěkný, kontrastní, a až se jednou potkám i se slušným seeingem, bude to určitě naprostá paráda...
zatím jsem však na výborný seeing neměl to štěstí...

temperace je celkem rychlá, ani se to moc nerosí...

za ty prachy jsem spokojený :lol:
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#213

Příspěvek od sofram »

Zdravim. Mel jsem 150 mm a ted uz dva roky 203 mm. No kolimace se mi zda docela jednoducha. Takova rychla je vzit kolimacni krouzek napr od TS. Dam ho do vytahu a zkolimuji prednimy tremy srouby sekundar tj. ze
dostanu cerne ohraniceny krouzek do centra. (jaho mam ve vnitr vycerneny). Pak povolim tri fixacni srpuby na primaru a zkolimuji ho zase tremy srouby. To vse zvladnu tak do 15 min. Delam to na jare a na podzim kdy odvezu a privezu Cassegrain na chatu s zpatky domu kde pozoruji na balkone. Primar uz nepotrebuje po prvnim serizeni kolimaci. Jen to kontroluji. Sekundar tam jde spise o jemne doladeni.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#214

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Myslím, že tady ani tak nejde o kolimaci, jako o to, že se jedná mechanicky o zcela jinou " Truss" konstrukci. Ta má zcela jistě výhody při delším fotografování ohledně lepší tepelné stability, ale jinak je to docela heblo s hmotností o polovinu větší, než SCT 11". Temperace samozřejmě rychlejší, ale jde také o to, v jakých podmínkách tazatel fotografuje - s ohledem na světelné zdroje v okolí. Takováto složitá konstrukce má slušnou sběrnou plochu na ukládání prachu a předpokládá pravidelné čištění zrcadel. Nepamatuji si, jestli tato TS konstrukce má možnost zakrývat deklem primární zrcadlo, snad ano...
Opticky by klasický Cassegrain mohl být oproti SC kontrastnější a mírně ostřejší.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#215

Příspěvek od sofram »

Dekl ma. Ja cistim zrcadla pripravkem od Baadera jedenkrat za rok. Po prevezeni z chaty domu. Hlavne kvuli vsepoletujicim pylu, prachu, kourui z taboraku atd. Letos nebudu cistit neb toho pozorovani na chate bylo malo a tudiz byl malo casu otevren. Kontrast je vynikajici. Hlavne mesic ja planety jsou v nem paradni. Potrebuje ale dobry seeing i kdyz na nej neni tak citlivy jako byl TAL 200K.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#216

Příspěvek od Artaban »

weszter píše: 10. 09. 2022, 14:03 Obraz je pěkný, kontrastní, a až se jednou potkám i se slušným seeingem, bude to určitě naprostá paráda
sofram píše: 12. 09. 2022, 06:06 Kontrast je vynikajici. Hlavne mesic ja planety jsou v nem paradni. Potrebuje ale dobry seeing
Jo je to paráda, ale jaká paráda? Možná by šlo napsat nějaký report o pozorování planet. A možná by šlo popsat porovnání s něčím, co je běžně známe např. s C-8, nebo s C-9,25", nebo refrákem něco jako SW ED 150, nebo APM ED APO 152 prostě nic přehnaně drahého.

Pozorování planet potřebuje vždy dobrý seeing a je jedno jakým dalekohledem pozoruju.
TS Cass. 203mm jsem neměl tu možnost zatím pozorovat, tak aspoň nějaké menší postřehy se hodí a co případně pozorování s binohlavou.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#217

Příspěvek od weszter »

Já ten T-S cassegrain 8" budu mít na MHV, tak se tam na něj klidně vrhněte...
Když bude na konci MHV výsledkem perfektně zkolimovaný či jinak ku prospěchu vytuněný dalekohled, nebráním se ničemu :D
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#218

Příspěvek od sofram »

https://www.cloudynights.com/articles/c ... rain-r3215
Tady je Karle prime srovnani s ED 152 a C8.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#219

Příspěvek od Pidrman »

weszter píše: 12. 09. 2022, 15:42 Já ten T-S cassegrain 8" budu mít na MHV, tak se tam na něj klidně vrhněte...
Když bude na konci MHV výsledkem perfektně zkolimovaný či jinak ku prospěchu vytuněný dalekohled, nebráním se ničemu :D
Tak se zastavím na čumendu :-) Sám uvažuji o něčem na pozorování případně focení planet a detailů měsíce.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#220

Příspěvek od Artaban »

Milane díky pěkný report!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#221

Příspěvek od sofram »

Na zaklade tohoto reportu Karle jsem do te dvoustovky sel. Prodal tu stopadesatku. Vylepsil jsem ji a ted jsem spokojeny. Na mesici opravdu parada. A Jupiter. A to jsem letos moc nekoukal. Vzdyd vis jaka to byla bida. A kdyz uz ano tak bud blbej sseeing nebo takova divna pruzracnost. Tedy lepe nepruzracnost. A navic at na chate v Kyjich nebo na balkone na Cernem moste stale v Praze. Jo a kulovky jsou take velmi uchazejici.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#222

Příspěvek od sofram »

Jeste Karle jsou zajimave ty kometre po recezi. Pokud jsi si jich nevsiml. Stoji zato si je precist.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#223

Příspěvek od sofram »

A jeste Karlejedno srovnani.

Zde je zkušební zpráva od našeho zákazníka Guuse Gileina, NL

Ještě před pár lety jsem vlastnil tripletový refraktor TS 127mm f/7,5, který jsem používal především k odhadu jasnosti proměnných hvězd. Někdy bych si přál, abych viděl jen o něco hlouběji, než dokázal tento refraktor ukázat. Z tohoto důvodu jsem si pořídil 180mm f/15 Skywatcher Maksutov a dalekohledy se vzájemně doplňují. S Maksutovem jsem viděl asi o 0,5 mag slabší hvězdy, refraktor poskytoval široká pole při nízkém zvětšení. Oba přinesly vysoce kontrastní snímky a ostré hvězdy téměř na okraji zorného pole. Něco, co obrovsky pomáhá při pozorování proměnných hvězd. Srovnávací hvězdy nemusely být blízko středu pole.

Koncem roku 2016 se mi podařilo zakoupit dvojitý refraktor 152 mm f/8 ED Lunt/APM v HATT v Hattingenu za velmi zajímavou cenu. Lunt prodal své zásoby APM, takže jsme se s mým astro přítelem Nicem udělali o něco těžší než na cestě domů do Hattingenu.
Takový 15cm (polo)apo refraktor byl mým snem už léta a funguje dle očekávání. Ve skutečnosti odvádí tak dobrou práci, že téměř překlenul mezeru mezi starým 127mm refraktorem a 18mm Maksotuvem. Takže tento poslední se stal vlastně nadbytečným.

Ale minula jsem starou situaci, chvílemi jsem si přála vidět jen trochu hlouběji, než dokázal nový 15cm refraktor. Nic lidského mi není cizí!
Ale co mám dělat? Pokud jsem se chtěl vrátit ke staré situaci (a to jsem určitě chtěl!), potřeboval jsem dalekohled, který by opět ukazoval hvězdy o 0,5 magnitudy slabší – 15 cm refraktor. Po pár výpočtech bylo jasné, že by se mělo jednat o 21 cm dalekohled. Ale které?

Newton vypadl z různých důvodů. 20 cm Maksutov je k dispozici pouze jako použitý Intes a je stále těžší a těžší díky stále silnější čočce menisku.
Žádný Schmidt-Cassegrain mě nikdy neokouzlil, nelíbí se mi jejich zobrazení hvězd a na rozdíl od Maksutova se jejich korekční destičky zamlžují mnohem rychleji.
210mm Takahashi Mewlon mého přítele Nico se zdá jako ideální kandidát: není tak těžký, perfektní a vysoce kontrastní obraz. Jenže: použité skoro žádné a nové akorát na můj vkus trochu moc drahé, tolik se mi utrácet nechtělo.

Začátek léta 2018: Teleskop-Express oznamuje uvedení nového typu dalekohledu do svého programu: 6" a 8" klasický Cassegrain s parabolickým primárním zrcadlem a hyperbolickým sekundárním zrcadlem. žádný meniskus ani čočka k zamlžení, pouze dva odrazy po 99 %. Hmotnost je ještě lehčí než můj 15 cm refraktor a můj starý Maksutov: pouhých 7,5 kg. Cena je také správná: Mewlon se prodává za 3,5krát tolik!
Dodává se s rybinou Vixen a Losmandy: pro mě velmi užitečné. První mi umožňuje nasadit jej na držák Skytee, druhý na držák Celestron CGEM.

Dodání bude do začátku září 2018. Informoval jsem TS o svém zájmu o tuto novou hračku a uvedl jsem na trh svého věrného Maksutova. Tento byl prodán během pár dní, výměna trvala o něco déle: do poloviny června 2019 trvalo, než spadl na rohožku.

Objednal jsem si také TSRCkolli, 2" kolimační nástroj, ale ten nebyl v té době k dispozici. Sekundární zrcátko Cassegrain má malý středový kruh, který je ideální pro zarovnání. Použil jsem místo toho okulár Cheshire a měl jsem podezření na malé vychýlení, možná kvůli hrubému zacházení ze strany přepravní společnosti, protože TS kontroluje kazety před odesláním
. Zatím to nechám tak, jak je.
Knoflík ostření 1:10 vydával při otáčení rachotivý zvuk, ale to se dalo snadno vyřešit pomocí imbusového klíče Vše, co jsem musel udělali jsme posunutí tlačítka o zlomek milimetru víc.

K mému překvapení bylo asi hodinu jasno a první světlo přišlo v den příjezdu. Těsně po západu slunce byl vedle domu našeho souseda vidět malý srpek měsíce a já jsem mohl zarovnat hledáček. Také jsem si mohl ověřit, že mé okuláry zaostřily.
S mými 2" a 1,25" Baader Amici Astro Prisms to neudělali, ohnisko bylo více mimo, než by 5cm zdvih ostří mohl zvládnout. Ale žádný problém, Cassegrain obsahuje tři kroužky M90. Jednoduše odšroubujte ostří s velkým kroužkem (také velmi praktický pro otočení ostří do libovolné polohy), nasaďte jeden nebo více kroužků a ostří na kroužek našroubujte. S výjimkou jednoho okuláru (můj 16,7mm Zeiss Diaskop) jsem dokázal zaostřit se všemi ostatními.

Přestože je v půl jedenácté stále jasné svítání (žiji na 52 stupních severní šířky), mohl jsem porovnat své první pohledy s Cassegrainem a těmi přes můj 15 cm ED refraktor. A nebyly vůbec špatné. M57, Prstencová mlhovina, byla výrazně jasnější a ukazovala více detailů přes Cassegrain než přes refraktor. Dvojitý double se dal snadno rozdělit.
Ani s 2" okuláry jsem nezaznamenal žádnou vinětaci: Hvězdy uprostřed na okraji viditelnosti byly stále na okraji viditelnosti blízko okraje zorného pole.

S 15 cm refraktorem a 7 mm Vixen SSW (171x ) Viděl jsem srovnávací hvězdu velikosti 13,1 nepozorovanou na Z Cam a hvězda o velikosti 12,5 byla viditelná pouze okrajově, pouze 20 % času.
S Cassegrainem a 17,3mm Delosem (140x) byly obě hvězdy přímo viditelné a všiml jsem si některých ještě slabších. To bylo lepší, než se očekávalo! Opravdu pomáhá 99% odrazivost? Oba dalekohledy měly stejný 1,25" hranol Baader Amici.

S 10mm SSW (243x) na Cassegrain byla kvalita obrazu stále dobrá, nedošlo k žádnému zhoršení. Pak mi přišly mraky, aby mi připomněly, že v prvním týdnu nelze očekávat cokoliv, když máte nové Astrotoys...

Po třech dnech bylo zase jasno a mohl jsem udělat další testy. Jeden rozdíl oproti Maksutovovi byl okamžitě jasný: hroty! Měl jsem Arctures vycentrované a ukázalo to čtyři světelné hroty a další dva od Amici. Rychle vpřed k Alcu a Mizarovi ak mé úlevě nebyly vidět žádné další hroty: jen krásné první zazvonění kolem Mizara 140x.
Použití dalekohledu je velmi snadné, mohu jej pozorovat během několika minut. Jednoduše jej nasaďte na můj držák Skytee, zarovnejte hledáček (viz obrázek) a můžete vyrazit. Dalekohled je uložen v nevytápěné kůlně, takže zde nejsou tak velké teplotní rozdíly, a i když je vidět, jak se rozostřené hvězdy ochlazují, kvalita obrazu je od začátku dobrá: i s 13mm Ethos (187x) jsou hvězdy ostré.

Jupiter byl vidět hned vedle Měsíce přímo nad domem některých sousedů a i přes blízkost Měsíce jsem neviděl žádné odrazy. Pozadí bylo světlé, ale a) bylo tmavé, b) byla nějaká mlha a c) blízko byl měsíc.
Jupiter byl jen 14 stupňů nad obzorem, takže mi překážel atmosférický lom, ale když se pohled ustálil, byl jsem schopen vidět více detailů, než jsem si dokázal představit. V těchto okamžicích také jasně pronikla žlutá až nahnědlá barva rovníkové zóny. Nevzpomínám si, že bych kdy Jupiter takhle viděl. Toto bylo jedno z nejlepších pozorování Jupitera za mých více než 45 let pozorování.

Pak na Měsíc a Platón byl pozorován mým 12,7mm Zeissovým diaskopem (192x). Protože byl Měsíc téměř v úplňku, malé krátery už nebyly vidět jako černé prohlubně, ale jako světlé skvrny. Když se atmosféra uklidnila, napočítal jsem jich minimálně pět.

Od té doby dorazila TSRC colli a skutečně došlo k velmi malému vychýlení sekundáru. Stačilo malé otočení imbusovým klíčem. Velmi snadné za denního světla!

S Cassegrainem jsem také pozoroval trochu více a pokaždé jsem překvapen, jak daleko hlouběji vidím ve srovnání s 15 cm refraktorem. A tento ukázal stejný počet hvězdiček jako 18cm Maksutov. Ještě to musím přesně změřit, ale myslím, že je to téměř plná velikost ve srovnání s 15 cm. Pohled kolem SS Cyg byl plný mnohem více hvězd, než jsem kdy viděl na 15 cm.

Deepsky je také moc pěkný, M13 je krásně vyřešená.

Teď budu muset počkat do srpna/září, kdy bude opět astronomická tma, abych viděl jeho plný potenciál. Nico a já plánujeme srovnávací test mezi jeho Mewlonem a mým TS Cassegrainem. Ohniskové vzdálenosti jsou téměř totožné, velmi snadno srovnatelné se stejnými okuláry.
Nicovo pozorovací místo je mimo město (téměř vždy pozoruji uvnitř) vedle dun, takže místní vidění je lepší a můžeme posunout dalekohledy na jejich hranice. Poskytnu další zprávu o tomto srovnání a také o chování s malými slabými objekty hlubokého nebe.

Cassegrain zatím dělá vše, v co jsem doufal, a ještě lépe!
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#224

Příspěvek od armichael »

toto je výnimočne krásne strojovo preložené zmršené :-D
"Po třech dnech bylo zase jasno a mohl jsem udělat další testy. Jeden rozdíl oproti Maksutovovi byl okamžitě jasný: hroty! Měl jsem Arctures vycentrované a ukázalo to čtyři světelné hroty a další dva od Amici. Rychle vpřed k Alcu a Mizarovi ak mé úlevě nebyly vidět žádné další hroty: jen krásné první zazvonění kolem Mizara 140x."
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#225

Příspěvek od sofram »

No asi ano. Jenze jde o to ze ale z toho plyne ten zaklad. Ze je to dobry dalekohled a dobra koupe. Klidne sem dam ten clanek v anglictine. A najdi mi v cem je ten preklad zasadne lzivy. Ci neco prekrucuje.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět