Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#241

Příspěvek od bobek »

Ahoj,

mám tuto od TS:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html

Je trošku větší, tak mám tubus obložený 30 mm molitanem. Vejde se dovnitř k tubusu i příslušenství (hranol, okuláry atd.), má vnější kapsu, kde mám hledáček Red Dot.

Příležitostně můžu nafotit.
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#242

Příspěvek od weszter »

mám stejnou tašku, vejdou se do ní na dno i ty původní polystyreny, ve kterých cassegrain přišel, tak to i pěkně drží tvar...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#243

Příspěvek od johny723 »

Diky za tip. Sfotte mi to prosim jak sa vam to do nej vmesti. Mne ten 8 palcovy model pripada strasne dlhy na vsetky obaly pre 8" SC a RC teleskopy.
A este prosim ake okulare s nim pouzivate bez toho aby ste menili tie zaostrovacie kruhy k vytahu?
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#244

Příspěvek od bobek »

Okulárový výtah mám namontovaný přímo na tubusu, jejich prodlužovací kroužky vůbec nepoužívám.

S binohlavou a korektorem GWK 1,25x na výstupu zenitového hranolu # 2456095 od Baaderů lze zaostřit bez kroužků.

S 2" zenitovým zrcátkem Baader # 2956100 a 2" okuláry ES 28 mm 68°, ATC f40P a Baader Hyperion Aspheric 36 mm lze také zaostřit bez kroužků (výtah je téměř vysunutý) nebo lze použít 2" prodlužovací tubusek o délce 50 mm na výstupu okulárového výtahu. Je to pohodlnější a rychlejší.

Zrcátko 1,25" jsem zatím nezkoušel, okuláry 1,25" používám přes redukci v 2" zrcátku.
Přílohy
GSO Cassegrain.JPG
GSO Cassegrain.JPG (537.45 KiB) Zobrazeno 951 x
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#245

Příspěvek od johny723 »

Mam otazku na debatu. Som uplny teoretik tak to prosim berte s rezervou. Kazdopadne mi to nedalo a bludil som po cloudynights.com a astronomie.de

https://forum.astronomie.de/threads/imm ... st-1611268
https://forum.astronomie.de/threads/par ... so.312761/
https://www.cloudynights.com/topic/9013 ... ed/page-10

A narazil som na zaujimavy obrazok CC6 "udajne priamo od GSO"
Obrázek

Kde sa vysvetluje ze za okresanie primarneho zrkadla je zodpovedna clona na sekundare pretoze je vraj prilis dlha.
Z toho vyplyva ze ak sa Obrázek tato cast skrati tak by sa mala zvysit vyuzita plocha primaru

Druhym bodom ktory som z tych for pochopil je to co pise sofram v inom vlakne a sice to ze tubus ktory ide cez primar je zdrojom odrazov a je ho treba upravit bud matnou ciernou farbou alebo clonami.

Vratme sa ale k prvemu bodu.
Skratenie clony ktora je na sekundare zvysi priemer vyuzitej plochy primarneho zrkadla- ano? A ak ano tak kratsia clona bude mat negativny efekt alebo nie? A co urobi zvysenie priemeru zvazku svetla dopadajuceho z primaru na sekundar? Bude obraz svetlejsi o ten 1 cm priemeru alebo to do obrazu vnesie aberacie ktore sa zatial neprejavili?

Co si o tom prosim vy odbornici myslite? Dakujem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#246

Příspěvek od MilAN »

Hlavním důvodem, proč tam ty clony jsou, je zabránit proniknutí parazitního světla (= světla ze vstupu tubusu ) přimo do ohniska- do okuláru nebo kamery. Jakákoliv změna vypočtené délky a průměru stínících trubek tedy vede k většímu průniku parazitního světla a to s rostoucí silou u většího průměru požadovaného v ohniskové rovině a s jasností pozadí -oblohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#247

Příspěvek od johny723 »

Ja nechcem odstranit tie clony v tubuse. Iba sa pytam ci vadi skratit tu pri sekundare. Mozno teraz poviem uplnu blbost ( lebo som v tomto naozaj jednoduchsi) ale newtony pri sekundare nemaju clonu vobec a vadi to niecomu?
Co by teda prosim urobilo s klasickym cassegrainom ked skratim tu clonu na drziaku sekundaru vyznacenu cervenou sipkou?
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#248

Příspěvek od g »

dostaneš méně brilantní obraz zatížený světelným zákalem za pár mm silně vinětovaného průměru navíc (okraj primáru je prakticky vždy opticky nejslabší část každého zrcadla a obvykle zanese do systému vady), dalekohled ztratí zcela budoucí prodejní cenu. V Newtonu se díváš na sekundár, který je v systému uložen pod 45° úhlem, plná clona by bránila pozorování, krátkou polo-clonku některé systémy Newton mají, navíc všechny lepší mají clonku/clonky v okulárovém výtahu a bývá zacloněn i okraj primáru.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
johny723
Příspěvky: 100
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#249

Příspěvek od johny723 »

Dobre no. Diky za radu nebudem do toho babrat
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#250

Příspěvek od rys »

Uvažuji nad jeho koupí tohoto dalekohledu. Bylo by to převážně na měsíc, a až budou, tak planety. Samozřejmě nějakými DSO nepohrdnu. Tak zatim předběžně zjišťuji.

Tak bych měl prosím dotaz, jestli se dá použít Nagler 31mm, nebo to bude už hodně vinětovat ? Protože pak mám až okulár 14mm.

Trochu mě děsí kolimace, a moc nevěřím že mi dorazí zkolimovaný. Je na to nějaký přípravek( kolimátor), nebo je to lepší na udělat hvězdu?

Nemáte někdo zkušenosti, jestli by šel popřípadě objednat, v Supře, nebo V ATC, kde by eventuelně provedli i kolimaci. Pokud by byla potřeba?

Díky Tomáš.
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#251

Příspěvek od bobek »

Ahoj,

s Naglerem zkušenost nemám. Sekundární zrcátko má označený střed, kolimovat se dá např. pomocí TS RCKolli:

https://www.teleskop-express.de/en/tele ... opes-11188

Není to složité, návod je zde:

https://www.teleskop-express.de/shop/bi ... _04_en.pdf

Měl jsem ho rozebraný kvůli vyčernění a přehazoval jsem mezi sebou Losmandy a Vixen upínací lišty. Kupoval jsem ho zde na AF z druhé ruky, tak nevím, jak je zkolimován z výroby. Kolimátor můžu půjčit, eventuelně nemám problém se někde na půl cesty mezi Brnem a Tvým bydlištěm setkat a vzít celé kukátko k vyzkoušení.

Ať neplevelíve vlákno, klidně napiš na email: bobhlav@seznam.cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#252

Příspěvek od rys »

Ahoj, poslal jsem email. Díky. Tomáš.
Odpovědět