Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#286

Příspěvek od MilAN »

Pavel určitě odpoví, ale chlazená CCD mono kamera v podstatě nepotřebuje dithering. A při tom ohnisku a nepointaci se tam objeví i náhodné pohyby vlastní a když se to hne více, tak to Pavel ručně zase někam dorovná. Na rozdíl od těch, kteří u focení celou noc spí ,automaticky pointují a dělá jim to dlouhu stopu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#287

Příspěvek od Pavebo »

MIlAN byl rychlejší, je to tak, jak píše, u Atiků (zřejmě i podobně u ostatních ccd kamer) není třeba používat při takovém způsobu focení dithering, prostě stále koriguju drift na určitou polohu a stopy po driftu hotpixelů nejsou. Jaké však bylo moje překvapení když jsem s asi183mm dělal to samé - u ngc7023 se mi objevily krásné “hotpixelové křivule” v krajích pole. I to je důvod proč sice “cémosovou” kameru hledám, ale ne zas až tak rychle, znamenalo by to výraznou změnu snímání (minimálně manuální dithering nebo nedej bůh pointaci - tu bych u svých “popelnic” nejspíše nezvládl).

Ahoj

Pavel
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#288

Příspěvek od majklus »

Díky moc za info!
Jasný, takže zázrak se nekoná, leda někde sehnat starší CCD, jenže to má asi taky svoje.

Ale stejně, musím někdy zkusit sekat třeba 30s expozice, udělat jich třeba 400 s tím, že dithering budu dělat třeba každou 10 - 15 tou expozici. Schválně k čemu se dopracuju - sliboval bych si od toho lepší vyprůměrování těch strašnejch pruhů, co mi ASI174MMC dělá a menší odpad kvůli neupointovanému běhu montáže.

Já sice fotím stylem "automatický režim", ale většinou u toho pozoruju druhou sestavou. Přiznám se bez tortury, že koukat celý večer do displeje a ručně dorovnávat kompozici by mě asi nebavilo, proto velký obdiv, je to opravdu odpracováno!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#289

Příspěvek od Cztwerec »

No tak to ti můžu říct naprosto přesně kam se s ASI 174 MMC dopracuješ. K pruhovanému hnusu, tam je lepší dát delší expozice, protože ono to zrní v těch pruzích v průběhu expozice přes řádky a ta frekvence to vymaže lépe, ikdyž dithering to asi taky zlepší... Nelze to pořádně zkalibrovat.

Na planety je výborná, na Měsíc i na Slunce vynikající. Ten větší pixel má něco do sebe. Ale má svá omezení. To snad jako majitel víš.

Existuje nástroj v PI který ty pruhy skoro vymaže, pak v Gimpu existuje filtr banding denoise, ale s tím je obrovská laborace, ono to totiž moc neumí filtrovat se snímky hvězdného pole, protože je bohužel primárně vytvořen pro denní foto.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#290

Příspěvek od Pavebo »

Já mohu hovořit jenom za Atiky (314+, 428 a 414) a za ty bych dal ruku do ohně, jsou to ideální kamery. V době, kdy jsem si pořídil 314+, míval jsem diskuze se šéfem mi, vždy když jme měli poblíž stánky na MSV Brno, dostával jsem masáž, že Atiky mají elektroniku, která dělá “hezké” obrázky a nemusím v podstatě ani dělat kalibraci (byť je snadná a možná i přínosná). Myslím, že současné “cémosy” by byly zcela nepoužitelné nebýt všech možných elektronických przničů, které korigují kde co a jak vidno, pořád je to málo...

Já u toho taky nesedím vždy, hlavně u snímků kde nemám moc místa na ořez a drift je viditelně větší. U malejch prkotin, pokud nefotím ve frejmu a má to kam driftovat tak si dopřeju i 15/20 minutový pauzy a to nemluvím o možnosti vzdálené správy pomocí Teamvieweru, to pak sedím u žhavejch kamen a občas holt kliknu. Automatizaci taky zvažuju, ale to by asi bylo náročné.

Tož, ať se daří!

Pavel
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#291

Příspěvek od majklus »

Já vím, že je s tím boj, mám tu kameru už relativně dlouho. Ale zdá se mi, že rozdíl mezi 50x5min a 100x2,5min tam nějaký byl, že to pozadí bylo hladší při více subframech...

Doteď mi není jasný, jak k tomu dochází. Přece mám buď pravidelný pruhy, ty by měl zmizet DF nebo náhodný pruhy a ty by se měli větším množstvím subframu smazat taky. Nevím.

Martine, tys to zkoušel s takhle krátkými expozicemi? Myslím okolo té půlminuty a udělat jich aspoň 200?

Pavelbo: Taky ať se daří a těším se na další inspirativní snímky! Je to opravdu paráda!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#292

Příspěvek od Cztwerec »

No právě že zkoušel, pro mě je dlouhá expozice už 10 sekund a ani jsem to nepublikoval. Bylo to tuším 400x30 sekund. Fotil jsem to na chí a há Persei, kvůli rovnači.

Pruhy tam byli a pokud to šlo nad minutu výše, při nastavení přes SIPS (ASCOM) tak zdánlivě zmizeli, jenže nebyl jeden za druhým, ale třeba podélně padesát širších. A ani ty nebyli úplně stejné na každém framu. Připomíná mi to počátky s kamerami QHY. Ale to už zase lovím z paměti, já jsem tu kameru později vyměnil za ASI 1600, tam tohle jednoduše není.

Jinak Milan jí ještě má a používá, ten by mohl odpovědět na konkrétní otázky lépe.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#293

Příspěvek od Pavebo »

Trochu oživím diskuzi. Svou tupou hloupostí jsem poslal Atika428 do nebe a tak jsem musel udělat rozhodnutí, jakou kameru použít jako náhradu. Risknul jsem koupi “cémosky” a pořídil ZWO ASI 183MM Pro. Zvažoval jsem i Atika acis 7.1, ale za téměř 2800 € bych měl dojem, že jsem upad na hlavičku...
Měl jsem strach, jak kalibrace, ale ke svému překvapení se docela daří. Je tam amp glow i při USB3, ale zatím se kamera chová rozumně. Kamera má backfocus 6.5 mm (po odšroubování T2 kroužku - 11 mm) a po našroubování filtrového kola přímo na kameru jsem ku podivu při focení nezaznamenal problém s vinětací jako byl u 183 GT. Nedělal jsem drizling a vše je ok! Tož, to vypadá, že by tahle kamera mohla být plnohodnotnou náhradou Atika.

Udělal jsem takovej “rychlosnímek” NGC7380 v HaBaa a OIII, HaBaa v bin2x2 a OIII v bin 3x3, Gain 300, -23 st. C. Viz Astrofotky:

Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#294

Příspěvek od Psion »

Škoda kamery, nedá se nic dělat. Ceny CMOS jsou lákavé, já jsem ale raději zůstal u CCD. Je jasné, že když to zbinuješ, tak je to podobně velký pixel jako ATIK, ale 1,5 násobné rozlišení. možná by stálo za to vyzkoušet Astroluminu či obdobné výrobce. Jak vidíš, šum tam pořád je i binu 2x2 a v 3,5 hodinové expozici. V poznámce píšeš, že sestava nevinětuje, nebo jsem to Pavle špatně pochopil?
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#295

Příspěvek od Pavebo »

Až se zklidní situace, pošlu kameru Atikům a možná to opraví. Šum při těch 15 sec. jednotlivých expozicích samozřejmě je, nicméně není to až takovým problémem, který nelze řešit. Ano, sestava nevinětovala, čehož jsem se trochu bál po zkušenostech s ASI 183GT, kde jsem fotil NGC 7023 a byla dost znát. Ale je fakt, že tady fotím “širokou” HaBa35nm a tam jsem fotil LRGB, což je asi důvod. No a ve finále už si chystám ED80 f/5 na focení v bin 1x1...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#296

Příspěvek od Psion »

Mě právě přijde, že to docela dost vinětuje, proto se ptám. No uvidíš, časem se s tím nějak popereš, bohužel na CCD musí další generace bohužel zapomenout.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#297

Příspěvek od Pavebo »

No vidíš, a já to porovnávám s Irisem, kde jsem se fakt nadřel, aby ty krajní partie trochu ušly. Tady jsem nic nedělal a naopak jsem kraje trochu “utáhnul”. Nevím, v jaké světelnosti běžně fotíš, ale tohle je cosi kolem f/3,38. Vzpomínám, když jsem testoval ASu 0,73 x na N 300 v f/2,9 tak to byl mazec i na úhlopříčce 11 mm. Vnímám to jako tvůj úhel pohledu a je jasné, že vinětace s vyšší světelností a větší úhlopříčkou roste, jde o míru a tu řeším. Kdyby CCD čip uměl rychlý download, bylo by to fajn. U Atika o úhlopříčce 11 mm ztrácím tak 4-5 sec. na stažení, CMOS polkne a je to. Určitě se s Asinou poperu; má to sice řadu dalších nepříjemných aspektů v porovnání s CCD, ale to vím a věřím, že to holt zvládnu sám, že Karle, to prostě musím... ;)
Naposledy upravil(a) Pavebo dne 11. 11. 2020, 20:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#298

Příspěvek od Psion »

Já fotím různě někdy F6, někdy F4, nebo F3.3 čipem APS-C a APS-H a tam je vinětace celkem malá. Ta vinětace snímku vypadá zhruba takhle co odečítá ABE v PI, samozřejmě ber to s rezervou není to Flat Field.
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-11-11 v 20.49.51.png
Snímek obrazovky 2020-11-11 v 20.49.51.png (141.34 KiB) Zobrazeno 2949 x
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#299

Příspěvek od Pavebo »

Však vím, popravdě, nemám ambice Flat Fieldy někdy dělat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#300

Příspěvek od Psion »

Já taky často nedělám FF, ale na F3.3 to prostě bez toho nejde, nejhůře udělám ABE.
Odpovědět