Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#271

Příspěvek od biker.fm »

ok1in píše:
biker.fm píše:to Roman (Rick): V cem vidis prinos ze fotis tuny nekolika malo sekundovych snimku a odmitas dobre minene rady ? Tedy krome tvrzeni ze te to bavi...
Pánové, nechcete toho už nechat? Baví ho to, tak do toho furt nerejte. Je to volba Romana, nebo vaše? Člověk tady nic jiného nečte... :evil:
Ja jsem tu otazku nemyslel rypave. Od clenu tohoto fora (a ne jen tady) jsem se dozvedel spousty zajimavych informaci a protoze mne to zajima (prinos kratkych expozic), tak nejlepsi je se zeptat primo autora v cem je lepsi jeho reseni proti jinym. Kdo jiny nez autor by mel vedet o tom nejvice a rict k tomu svuj nazor a ne jen pocit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6070
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#272

Příspěvek od Roman (Rick) »

Astar: dat nemavam viac ako 200gb. Kalibračné snimky mám po jednom masteri, takže to nič nezaberá. Fotím a spracovávam to všetko na notebooku. Spracovávam v DSS, pixi by sa z toho zbláznil :D. Registrácia trvá okolo hodiny a pol a stacking okolo dvoch-troch hodín. Nesledujem to presne, lebo ja to len do DSS nahádžem a nechám prežúvať, kým si robilm iné veci. Takže mi nevadí, aj keby to trvalo deň :D. Staré dáta archivujem.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#273

Příspěvek od Cztwerec »

Pavle to je pěkná sestava ten Meade, jestli budeš někdy ten papirak prodávat tak se hlásím :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#274

Příspěvek od Pavebo »

Martine, to už budeš druhej za Kyblíkem. Ale až mě přestane bavit focení, tak si plánuju, že ho dobastlím na Go-To azimutální montáž po dobsonu 16" a budu s ním pohodlně koukat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#275

Příspěvek od Psion »

Zkoušel jsem dnes v 21 hod. kameru ASI 071MC (chlazeno na -10°C) + Pentax 75 SDHF a montáž AZ GTI v AZ modu a vyzkoušel rozdíl mezi snímky 10x20s a 20x10s. V podstatě rozdíl v šumu nulový, 20x10s měl lepší dynamický rozsah, ale to se dalo předpokládat u tak jasného objektu, díky kratším expozicím. Snímek 20x10.9s jsem uložil a zpracoval v PI, tedy 229s expozice. Snímky byly pořízeny pomocí SharpCap 3.1 funkcí Live Stack, abych otestoval možnost online pozorování.
Přílohy
M42_Stack_16bits_21frames_229s_ABE.jpg
M42_Stack_16bits_21frames_229s_ABE.jpg (1.78 MiB) Zobrazeno 4226 x
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#276

Příspěvek od Pavebo »

Zdravím kolegové,

po nějakém čase přidávám aktuálnější ukázky bezpointačního focení:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Až se vzchopím z celospolečenského covidového komatu, opráším a dodělám hromádku nedodělků, doposud neužitečně se válejících na disku (nějak prostě není motivace). Jó, kliknutím na fotku -> hups do astrofotek.

Ahoj

Pavel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#277

Příspěvek od MilAN »

Pavle, co si mám představit pod pojmem "krátké expozice " ?
Díky.

P.S.: Tvé fotky na astrofotkách sleduji průběžně, máš tam těch pěkných úlovků spousty !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#278

Příspěvek od Pavebo »

MilAN:
No, u mě je to pořád ta stejná nuda: 20 - 20 - 20 ...a tak pořád dokola třeba několik tisíc expozic u lightů ( v bin1x1). Někdy však musím dolů k 15 sec., když se to nějak moc mele (poloha, špatné ustavení, ...). Barvu dělám v bin 2x2 s časy 10 nebo 15 sec. (Proč? To už jsem zapomněl), asi bych měl zkusit taky 20 sec...

Ahoj

Pavel
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#279

Příspěvek od MMys »

Některý ty kousky jsou neuvěřitelně ostrý. Jaká je úpěšnost ? jaké procento snímků tak v průměru vyhodíš ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#280

Příspěvek od Psion »

Pavebo píše:Zdravím kolegové,

po nějakém čase přidávám aktuálnější ukázky bezpointačního focení:

Až se vzchopím z celospolečenského covidového komatu, opráším a dodělám hromádku nedodělků, doposud neužitečně se válejících na disku (nějak prostě není motivace). Jó, kliknutím na fotku -> hups do astrofotek.

Ahoj

Pavel
Máš to moc pěkný Pavle, co je to covid? :)
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#281

Příspěvek od Pavebo »

MMys: rozlišení je důvod proč fotím tímhle způsobem (poměrně náročným, většinou manuálně koriguju drift tak po 5-10 minutách, takže data “vysedím”); když se hodně snažím o rozlišení tak nešetřím a klidně vyhodím třeba do 20/30% dat (byť si myslím, že takové nic výsledek neovlivní), běžně tak do 10%, ale to vše je dáno tím, že mám průběh focení pod “dozorem” a v případě nutnosti konám...
Psion: díkybohu zatím nevím, co to je a ani netoužím se to dovědět...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#282

Příspěvek od LukasNestak »

Pavebo: Tvoje snímky mi prídu až unikátne svojou detailnosťou. Niekedy mám pocit či to je naozaj reálne, alebo dotiahnuté nejakým SW postprocessingom. Ale keď sa pozriem na výbavu + kratšie expozície + teoreticky dobré podmienky, tak by to aj mohlo byť prirodzené.

20s expozície nevnímam ako krátke, tam sa už seeing pravdepodobne ukáže skoro ako pri 300s. Možno pri 50% výbere by to trochu pomohlo, ale je to minimálne zlepšenie. Jednoducho vidím že sa FWHM zmení počas noci aj z 3 na 5.
Scifi: Bolo by fajn ak by SW sám vyhodnocoval FWHM nasnímaných snímkov počas snímania a na základe toho volil príslušný filter "to je len taká úsmevná úvaha".

Toto beriem ako krátke expozície "rozhodne sa zázrak nekoná":
https://www.astrobin.com/1ts3gh/H/
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#283

Příspěvek od Pavebo »

LukasNestak: díky za koment.
Otázka přirozenosti je takové docela bolavé místo astrofotografie. Spíše bych ten pojem nahradil Sokratovým sófrosyné - jakási vyváženost či umírněnost (a mnoho další významů přibližně v tomto duchu). Každý ho máme nastavený “nějak”. Určitě nevnímám jako přirozené či umírněné surové výstupy z teleskopu/kamery. Ty jsou ovlivněny technikou, způsobem jejího použití a okolními podmínkami. Takže můj přístup jde samozřejmě směrem k optimalizaci těchto faktorů - dobrá obloha s rozumným seeingem, maximální zvládnutelný průměr optiky, relativně delší ohnisko, tím pádem imagescale pod 1, dobrá montáž, kamera která šolíchá optickou osu, ....no a s tím jde ruku v ruce i práce se sw. Cíl je u mě jasnej - vidět, co nejvíce a co nejostřeji. To, co z toho vyprodukuju, dávám ven jako svůj příspěvek, který beru jako pro mě vyvážený (možná i gendrově... ;) ). Což se samozřejmě nemusí zdát ostatním...

Délku expozice 20 sec používám jako optimální z hlediska mechaniky systému, nad 20 bych musel pointovat, což neumím. Výrazně kratší (kolem 1 sec) by mi neumožňovaly “rozumné” prokreslení s “rozumným” šumem a taky nějaký zisk magnitud. Takže krátká nebo kratší, z mého pohledu tak akorád. Je mi jasné, že na temné mlhoviny to není, to chce fakt dlouhé expozice a poitaci.

Pokud mám seeing nad 3”, tak většinou nefotím. Optimálně ho mívám tak 1,75 - 2,25, 2,5 - při světelnosti F/3,36 a někde výše na obloze.

Tož, ať se daří

Pavel
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#284

Příspěvek od majklus »

To je ale fascinující diskuze!
Vrtá mi v hlavě: jak se řeší u mnoha set krátkých expozic bez pointace dithering, respektive to nevadí že není? Nebo jsou na tom CCD kamery výrazně jinak oproti CMOS co se týče nutnosti ditheringu? To by mě opravdu zajímalo!
Nutnost ditheringu je pro mě největší "oser" v celé astrofotografii, ale jak můj Cannon 1000D, tak ASI174MM dithering potřebují....
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Snímání krátkými expozicemi (bez pointace)

#285

Příspěvek od LukasNestak »

Myslím si že nejaká forma ditheringu "raz za pár minút to aspoň ručne posunúť náhodným smerom" je potrebná pre všetky kamery a všetky expozičné časy. Aspoň u mňa u mňa pri 700D, 6D a 1600MMC to tak je. Napríklad aj pri snímku s ASI 290MM je tiež vidno blbé pozadie:
https://www.astrobin.com/1ts3gh/0/
Ale ak sa mýlim, tak sa rád nechám poučiť.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět