SynScan pod Cartes du Ciel

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

SynScan pod Cartes du Ciel

#1

Příspěvek od Pupak »

Prosim o radu jak rozchodit EQ6 synscan pod CDC.
Je nejaky driver,ci co?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

SynScan pod Cartes du Ciel

#2

Příspěvek od MMys »

Mám za to, že s CdC to nepůjde. Protokol SkyScanu je stejný, jako používá Celestron, byť značně očesaný na úplný základ (nicméně specifikaci podporovaných příkazů jsem nenašel). A ten CdC nemá v nabídce. Snad jedině, jestli existuje ASCOM driver. ASCOM by CdC umět mělo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SynScan pod Cartes du Ciel

#3

Příspěvek od MilAN »

V uživatelské příručce CdC je  tohle :
Nabídka Dalekohled - Interface dalekohledu : Vyberte typ interface (rozhraní), které chcete pro komunikaci s dalekohledem používat. V nabídce jsou zobrazeny pouze správně nainstalované moduly plug-in rozhraní.
Aktuálně jsou podporovány následující moduly:
Plugin Encoder : Rozhraní založené na systémech Tangent, Ouranos, NGC-Max, atd...
Plugin Meade : Dalekohledy Meade LX200, ETX, LX90, Magellan, nebo s nimi kompatibilní.
Plugin ASCOM : Jakýkoli dalekohled podporující ASCOM platformu, včetně většiny dalekohledů Celestron.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

SynScan pod Cartes du Ciel

#4

Příspěvek od Pupak »

Dik za info.
ASCOM driver jsem nainstaloval,vybral jsem NexStar5, ktery doporucuji v manualu,ale hlasi to nejakou podivnou chybu pri inicializaci driveru a
nechodi to.Zitra bude pokracovani...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

SynScan pod Cartes du Ciel

#5

Příspěvek od MP »

MMys napsal: Protokol SkyScanu je stejný, jako používá Celestron, byť značně očesaný na úplný základ (nicméně specifikaci podporovaných příkazů jsem nenašel).V manualu k SynScanu ta specifikace je, takze SW se da psat i "po domacku". Moc to ale neumi - vlastne jen poslat aktualni souradnice a najet na zadane souradnice.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

SynScan pod Cartes du Ciel

#6

Příspěvek od HonzaS »

Nedalo mi to a pokusil jsem se zprovoznit EQ6-SS spolecne s programem Cartes du Ciel.

Pripojeni do PC je provedeno z dalkoveho ovladace pomoci RJ (telefonniho) konektoru, postaci kabel se 4 piny. Kabel jsem pripojil dle manualu k EQ6 primo na 9-pinovy konektor serioveho portu.

Popis pripojeni: prostredni 2 dratky jsou ZEM (pin c. 5 na konektoru canon 9 serioveho portu PC) a levy a pravy jsou DATA RS232. Pravy kablik z celniho pohledu ovladace EQ6 pripojit na pin c.2 konektoru canon 9 serioveho portu PC, levy kablik pripojit na pin c. 3 canonu.

Overeni spravnosti pripojeni:
Zapneme nejaky program pro seriovy prenos po lince, napr. Hyperterminal, ktery je v kazdych windowsech. Nastavime samozrejme spravne cislo COMu (pravdepodobne COM1), rychlost 9600, 8 bitu, bez parity, 1 start a stop bit. Na ovladaci EQ6-SS je naprosto nutne nastavit UTILITY->RS232->Enter. Pokud neni nastaven rezim komunikace RS232, montaz nekomunikuje. Napsanim do terminalu ? (otaznik), montaz odpovi # (mrizka). Pokud toto vse klapne je na case nainstalovat balik s ovladaci pro Cartes du Ciel. Standardni instalace ovladac neobsahuje. MilAn zcela spravne navedl na Plugin/Ovladac ASCOM, takze je nutne stahnout ten cely balik o velikosti cca 15MB a nainstalovat, soubor se jmenuje ASCOM41.EXE, jeho odkaz je nekde na:

http://www.ascom-standards.org/downloads.html#plat

s oznacenim ASCOM PLATFORM 4.1. Instalaci jsem testoval jak na stolnim PC, tak na notebooku a na obou montaz pracovala bezchybne hned na prvni pokus.

Nastaveni ovladace:
V CdC v menu Dalekohled->Interface Dalekohledu nastavime ASCOM a jdeme do nastaveni. V dialogu Select vybereme 'Celestron Telescopes', nasledne vybereme 'Properties' (vlastnosti), vybereme treba NexStar5, nastavime seriovy port, parametry dalekohledu, nastaveni pozorovaciho mista. (zkousel jsem ruzne typy dalekohledu od Celestronu, chodilo vsechno) Dialogy potvrdime a nachazime se zpet v dialogu 'ASCOM Telespoce Interface 1.1', zde se mi nejlepe jevila rychlost obnovovani 500ms, rychlejsi nereagovala dostatecne rychle a pomalejsi uz zase zpomaluje praci s CdC. Nyni je dobre zkontrolovat na ovladaci EQ6-SS, zda li je nastaven na seriovy prenos, pokud ano, pokusime se montaz pripojit, stisknutim tlacitka 'Connect' dojde do 1 sekundy k 'zezelenani' policka vedle tlacitka 'Connect' a tim je montaz pripojena.

Pote je mozne v menu Dalekohled zvolit polozku 'trasovat pozici dalekohledu', mapa bude vycentrovana a pokud je spravne nastaveno zorne pole, bude zobrazeno bilym krouzkem do mapy.

Pro prejezd montaze pomoci PC staci pravou mysi ukazat na objekt a zvolit polozku v kontextovem menu: 'Zamerit Pozici Kurzoru'

Dale je mozna dokalibrace systemu tak, ze prepneme montaz na rucni rezim ovlacace, v okularu dalekohledu najedeme hvezdu - napr. VEGA doprosted zorneho pole (nejlepe na zamerovaci kriz pointacniho okularu) nasledne opet prepneme do rezimu serioveho prenosu, pokud bude krouzek ukazovat jinam, nez na hvezdu VEGA provedeme rekalibraci tak, ze pravou mysi vybereme hvezdu VEGA a z kontextoveho menu zvolime 'Synchronizovat - Soucasny Objekt', od teto chvile dojde k lokalnimu zpresneni kalibrace - bohuzel nevim, jakym zpusobem je provedena korekce se vzdalenymi objekty ve smyslu, zda-li se jedna o mistni upresneni, nebo o celkovou rekalibraci. Pokud po rekalibraci nedojde k prekresleni zorneho pole dalekohledu (samozrejme bez prejezdu montaze), je nutne provest rucni odpojeni a znovupripojeni montaze v menu CdC -> Dalekohled -> Nastaveni.

Navigace pracuje bezchybne, simulovana pouze doma zpusobem, ze jsem 'jako' zkalibroval EQ6 na 3 hvezdy (pouze potvrdil pozice), nasledne jsem kazdou z hvezd 'opticky' zkontroloval na obrazovce monitoru (vzdycky jsem rucne najel ovladacem pomoci databaze a pak prepnul do rezimu RS232). Objekty souhlasily, kontroloval jsem i planety: Jupiter a Mesic, taktez bez chyby (najeti pomoci ovladace a nasledna kontrola pozice v CdC).

Poznatky z obsluhy:

* behem prejezdu montaze je CdC "zmrzly", po dojezdu montaze "rozmrzne" a zobrazi nove zorne pole, pokud je povoleno.

* VZDYCKY zkontrolujte, zda-li je montaz v rezimu RS232 (Utility->RS232), pokud v nem neni, je CdC zamrzly.

* Je mozne rucne dojizdet objekty ovladacem, ci jinak vyuzivat ovladac, behem teto doby je CdC samozrejme zamrzly, ale po obnoveni rezimu RS232 dojde k prekresleni zorneho pole a rozmrznuti programu.

*behem asi 2 hodinovych testu nedoslo k havarii CdC mimo nekolika prvnich minut, nez jsem prisel na to, ze je nutny rezim montaze RS232.


* pocitacem lze tedy zjistit a zobrazit aktualni pozici montaze/dalekohledu
* lze pomoci mysi nastavit novou pozici montaze
* lze provest rekalibraci pro zpresneni navigace, nicmene nemam informace o zpusobu korekci - asi by to chtelo prakticky test

-------------------------------------------------------

Dale jsem delal nejaky rozbor komunikace primo na konektoru Canon 9 (ten co je na montazi).
Zapojeni vyvodu:

1,8: +12V
4,5: ZEM
6: DATA TTL 5V vstup z ovladace
9: DATA TTL 5V vystup do ovladace

Rychlost komunikace je zde taktez 9600/8/1/1/NONE, ale jinym protokolem.

Komunikaci vzdy zahajuje ovladac, montaz odpovida. Format datovych paketu je nasledujici:
ovladac zahajuje znakem [dvojtecka] (0x3a hex.) a konci [enter] (0x0d hex.), montaz odpovida [rovnitkem] (0x3d hex.) a konci [enter] (0x0d hex.)

pro predstavu, jak napr. vypada inicializace EQ6 vyctena analyzatorem je:

ovladac montaz

:c1 =00F000
:c2 =00F000
:a1 =00B289
:a2 =00B289
:b1 =A7FD00
:g1 =20
:j2 =000080
:j1 =000080
:f1 =100
:E1000080 =
:E2806CA2 =
:j2 =806CA2
:j1 =000080
:F1 =
:F2 =

To je jen tak pro predstavu, jak to vypada. Tento protokol ma jiste vice moznosti, nicmene pro pripojeni do PC je nutne mit prevodnik urovni RS232<>TTL a nadale nejaky software, ktery by tento protokol podporoval.

----------------------------------


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

SynScan pod Cartes du Ciel

#7

Příspěvek od nacelnik »

Pokoušel jsem se rozchodit EQ6 v CdC, dle výše uvedeného návodu, ale při nastavení ASCOM / Celestron / NexStar to nefunguje. Možná dřívější verze SkyScanu tak fungovaly.

U mě funguje nastavení ASCOM / EQMod EQ5/6.
Vše samozřejmě v modu PC DIRECT MODE (dříve zřejmě RS-232).

Testováno na EQ6, SynScan firmware 3.23
ASCOM Platform 5.0
EQ driver 1.15
kabel, který je dodávaný spolu s montáží
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

SynScan pod Cartes du Ciel

#8

Příspěvek od nacelnik »

Jen mně trochu zaráží, že při připojení montáže (ne při fyzickém zastrčení kabelu, ale zmáčknutí tlačítka "connect") se montáž zastaví a je potřeba ji rozběhnout kliknutím na tlačítko "sidereal" (nebo na jinou rychlost) v dolní části ovládacího panelu.
To mi přijde takové lehce nedořešené...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

SynScan pod Cartes du Ciel

#9

Příspěvek od Konihlav »

nacelnik napsal: Jen mně trochu zaráží, že při připojení montáže (ne při fyzickém zastrčení kabelu, ale zmáčknutí tlačítka "connect") se montáž zastaví a je potřeba ji rozběhnout kliknutím na tlačítko "sidereal" (nebo na jinou rychlost) v dolní části ovládacího panelu.
To mi přijde takové lehce nedořešené...presne tak, to me dela taky a taky mi to prijde divne. Me se navic stava(lo?), ze se mi to za nahodne dlouhou dobu zmeni na stav Not Tracking a jsem v troube. Od preinstalovani vseho SW a upgradu jsem to jeste poradne neprotestoval...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2273
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: SynScan pod Cartes du Ciel

#10

Příspěvek od peta62 »

Nevim jak moc je ten navod vyse porad jeste platny, pouzil jsem koupeny kabel RJ11 - USB ( provedl jsem pres nej upgrade rucky i motoru, takze funguje, RJ11 mam v rucce ), instaloval jsem ASCOM platform a ASCOM Driver for SynScan Hand Controller, ale nenabizi se mi port v CdC v okne SkyWatcher Setup. Nemohu otestovat Hyperterminalem, protoze ho nemohu v pocitaci najit. ASCOM test Diagnostics rika na konci "Congratulations, all 1536 function tests passed!", behem testu "COM4 opened OK" ( COM4 se pouziva i pri upgrade ), ale SkyWatcher soubor v adresari logu ASCOM dava :

12:39:31.367 Init Driver Version 6.0.6262.14792
12:39:31.375 GetId Generated new ID: 1
12:39:31.376 Telescope Instance ID: 1, new: Driver ID: ASCOM.SkyWatcher.Telescope
12:39:32.633 IdentifySynScan Port COM4 - found nothing

Muze mi nekdo poradit, prosim ?

Byl bych ten dotaz dal do sekce Montáže a navigace, ale diskuse byla tady.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět