SW EQM-35 Pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW EQM-35 Pro

#91

Příspěvek od MilAN »

embeathome píše: 24. 08. 2022, 15:31 To, co som urobil, a dtto ten pan na videu, rozhodne tej montazi neuskodi, skor naopak. Len neviem, vobec som nepochopil, preco mas potrebu sa vyjadrovat, ked nenapises nic k veci.
Možná mě nechápeš, O.K. Nevím jak ten pán, ale ty jsi určitě té montáži nepomohl, když nefunguje, resp, funguje hůře, než před tím.
Výrobce ví, proč dává axiální ložisko mezi 2 broušené /hladké podložky, zrovna tak ví, z které strany je má namazat a z které ne. Ale ty jednu podle videa odstraníš, a nevíš proč.
Jen nechápu, co ti tu má kdo a jak poradit, když ve skutečnosti neví, co jsi udělal, a ani se od tebe nedozví, co se ti kde zadírá. Když to nevíš ani ty, který to děláš a vidíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: SW EQM-35 Pro

#92

Příspěvek od embeathome »

Ale Milan to nie je pravda. Ja som presne popisal co sa kde zadiera. Co som urobil atd. Dokonca Hades to pochopil a predpokladal, ze sa tam dostala nejaka spina. A nic som neodstranil, len som dal lepsiu alternativu, ako ten pan, ktory ju tam mal predtym (mensie lozisko ktore po obruseni tam sadlo ako rit na serbel, namiesto velkeho, ktore tam moze lietat). Ano uznavam, ze som netusil co je axialne lozisko, to som aj napisal a tiez ze ma svoje podlozky, co som tiez napisal ze som nevedel, preto som to rozpisal, aby sa niekto vyvaroval tej chyby co ja a nezhanal vselijake klasicke podlozky pripadne distancne kruzky. Co a ako kde namazat som si samozrejme nastudoval, vid prispevok vyssie kde pisem ulozenie lozisk spolu s podlozkami a vazelinou ako som to mazal. A prave ten pan daval tie axialne loziska bez podloziek, ak si to video videl cele. To iste som urobil aj ja a nefungovalo to, sposobovalo to to zakusnutie, takze som dal podlozky a vsetko teraz funguje ako ma. Prave som to zbalil na cestu zajtra do spominanych Polonin. Iste, existovala aj varianta, ze by som to cele uplne posral a uz by to neslo opravit, ale s tym som pocital. Toto nie je raketova veda, ale pan dal dobry navod, ako to vylepsit, tak som ho nasledoval a nieco urobil trochu inak ako on. Ostatne, ved na to su fora a youtube, nie? Toto nebolo informacne video, kde si musis vybrat, ci je to pravda alebo dezinformacia.
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: SW EQM-35 Pro

#93

Příspěvek od decmen »

Tak jediné co mám je ten sprej na odmašťování brzd, toho mám dost a používám prakticky na všechno. Zbytek musím poshánět, ale stejně jsem teď na dva týdny zavrenej v nemocnici :(
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW EQM-35 Pro

#94

Příspěvek od MilAN »

to embeathome :
No, pokud po použití YT návodu jsi k rozebrání musel 3x použít kladivo, tak to je opravdu inspirativní návod vhodný k následování. A že takových na YT je :) :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Saturnax
Příspěvky: 173
Registrován: 17. 05. 2020, 12:00
Bydliště: Pata, Slovensko
Věk: 44

Re: SW EQM-35 Pro

#95

Příspěvek od Saturnax »

To embeathome: nerozumiem, preco bolo nutne tu montaz rozobrat az na kost...pises, se montaz mala backlash - bolo to take zle, ze sa montaz nedala pouzivat? Boli problemy s trackingom?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: SW EQM-35 Pro

#96

Příspěvek od hades »

Ale vždyť embeathome už napsal, proč tu montáž rozebral. Bohužel ne každý chápe tento přístup. Já mu naopak rozumím, a před pár dny jsem se pustil do něčeho podobného. Je to totiž neortodoxní cesta, jak se dozvědět, jak taková montáž funguje a jak ji správně seřídit. Mě je taky mnohem bližší se rovnou podívat dovnitř než několik dnů studovat teorii a pak to neotevřít. Hold jsme ale menšina, a většina raději volí konzervativní cestu, přece jenom je taková montáž docela drahá hračka na to, abych ji neodborným zásahem zničil.

A ještě jeden detail k těm podložkám: Jedním důvodů, proč tam jsou, je vymezení vzdálenosti mezi osou šneka a středem ozubené části osy. Když jsem si to teď počítal, tak na DEC ose mám ten rozdíl bez podložky 0,6mm a na RA jenom 0,1mm. A tomu odpovídá i množství použitých podložek, na DEC ose byla jedna o výšce 0,5mm, na RA ose nebyla žádná.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW EQM-35 Pro

#97

Příspěvek od MilAN »

Rozebral jsem snad všechno, co mám. Ale dokud nepochopím, co a proč to dělá nebo nemá dělat, tak neprovedu nějaký zásah jen podle nějakého YT, když nevím, co daný a proč dělá. A nebudu se chválit, jak to bylo jednoduché, když to potom rozebírám kladivem. A když nevím proč se to stalo a opakuji to a znova kladivo. A z jeho popisu je jasné, že vůbec netušíl , co dělal blbě a co to způsobuje . Ale zrovna taková byla tvoje úvaha k jeho popisu závady.
No, a pokud něčemu neporozumím a jsem přesvědčen, že já a YT jsou chytřejší než výrobce, pak přichází na řadu kladivo. Nechtěl bych být potom kupcem takto vytuněné montáže :)
.......
edit : takže jsme se dozvěděli, co a proč tam drhne a proč se to zakouslo? A co a proč bylo potřeba pilovat a šmirglovat po jemné práci s kladivem ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: SW EQM-35 Pro

#98

Příspěvek od embeathome »

Ale Milan, ved ty predsa vsetko vies. Ale zda sa ze necitas. Skor mi to pride, ze pises len aby si nieco napisal. Ja som jasne niekolkokrat napisal co a ako a preco som urobil. Lenze tebe to nestaci, ty potrebujes dalej pisat. Tak pis. Snad to niekoho oslovi.
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SW EQM-35 Pro

#99

Příspěvek od MilAN »

Tak mi, prosím, jen odpověz na na edit v předcházejícím příspěvku. Ostatní mě fakt nezajímá, vůle se vymezuje jinak než přehazováním podložek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kopernikus22
Příspěvky: 43
Registrován: 27. 03. 2023, 19:12

Re: SW EQM-35 Pro

#100

Příspěvek od kopernikus22 »

Toto je moja prva EQ montaz, tak ma neukamenujte ...
Tu zelenu vec na montazi na ktoru sa pripevnuje dalekohlad drzia len tie dve skrutky ? Jedna vacsia, druha mensia. Pytama sa pre istoru aby som nieco nepototo...
A na co sluzi ta vec na druhej fotografii ?
IMG_20240116_154645744.jpg
IMG_20240116_154645744.jpg (2.71 MiB) Zobrazeno 1040 x
IMG_20240116_155145535.jpg
IMG_20240116_155145535.jpg (758.75 KiB) Zobrazeno 1040 x
dex
Příspěvky: 337
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: SW EQM-35 Pro

#101

Příspěvek od dex »

1) ano, dva šrouby.
Jeden šikmý, druhý kolmý.
Při uvolňování povolit nejdřív šikmý, pak kolmý, při utahování naopak.
2) nejspíš rybina na Losmandy lištu (je širší než Vixen lišta).
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2554
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: SW EQM-35 Pro

#102

Příspěvek od KpS »

@kopernikus22
Měl jsem EQM-35. U ní lze pro odlehčení při výjezdech jednoduše odšroubovat celou deklinační osu a nahradit ji součástkou, kterou máte na fotografii. Do ní potom můžete při focení krátkými ohnisky uchytit odlehčenou deklinační osu.
Karel
kopernikus22
Příspěvky: 43
Registrován: 27. 03. 2023, 19:12

Re: SW EQM-35 Pro

#103

Příspěvek od kopernikus22 »

Ok, dik za odpovede chalani. Este by som sa spytal jednu vec. V tejto montazi je polarny hladacik. Nie je osvetleny. Da sa s nim pracovat v noci aj bez osvetlenia ?
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: SW EQM-35 Pro

#104

Příspěvek od borg »

osvetlenie polarneho hladacika sa do dokupit. Alebo ako to robim ja obcas, mam cervenu celovku na hlave a ked pozeram do hladacika tak jej nastavim skon aby mierne osvetlovala hladacik a vidim aj Polarku aj kruhy v hladaciku.
kopernikus22
Příspěvky: 43
Registrován: 27. 03. 2023, 19:12

Re: SW EQM-35 Pro

#105

Příspěvek od kopernikus22 »

Takze dorazila nova EQM-35 a hned sklamanie. Pri otacani deklinacnej osi sa samovolne vypne a hned zapne elektronika. Montaz napajana cez adapter 220 V / 12V / 2A. Premeral som odber el. energie a ten bol max 14 W. Takze predpokladam, ze zdrojom to nebude (ten by mal zvladat 24 W). Mam to reklamovat, alebo sa da chyba nejak odstranit ?
Odpovědět