Merkur

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Merkur

#1

Příspěvek od MaG »

Já vím, že založením tohoto tématu jsem právě znemožnil jeho další zpozorování, ale nenašel jsem tu pro něj vhodné téma, např. konjunkce Venuše a Merkuru, tak jsem přeci jenom založil vlákno nové.

Merkur má být teď v březnu velmi dobře viditelný a tak jsem využil dnešního jasného i když na větru šíleně mrazivého večera a šel se na obě planety mrknout na oblíbené místo na severním okraji Jablonce. Věděl jsem, že budou nedaleko Ještědu ale k mému překvapení obě planety za Ještědským vysílačem prošly a navíc Venuše se trefila přesně na jeho špičku. Dobrá tečka za pozorováním.

http://udalosti.astro.cz/?p=8305
IMG_0746.jpg
IMG_0746.jpg (352.19 KiB) Zobrazeno 9917 x
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Merkur 2018

#2

Příspěvek od L@dis »

Dnes jsem Merkur bez problemu nasel okem uz okolo 18hodiny. Pri malem zvetseni tvori s Venusi hezkou dvojci. Vzhledem k vysce nad obzorem i vzdalenosti je ale nejaky naznak faze zatim bez sance..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Tutonin
Příspěvky: 88
Registrován: 05. 01. 2013, 17:26

Re: Merkur 2018

#3

Příspěvek od Tutonin »

Jsem v Rusku ve městě Čerepovec dnes je úplně jasno. Po západu slunce jsem první spatřil Venuši a po asi 20 min se objevil nad Venuši i Merkur. Krásna podívaná. Hned jsem litoval že jsem doma zapomněl foťák.
SW 150/750 PDS, EQ6R, SW80/400,ZWO ASI120MC-S Canon EOS 700D
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Merkur 2018

#4

Příspěvek od PetrK »

Merkur jsem pozoroval krátce po západu Slunce ve středu 7.3. od 17:50 ve výšce 12° do 18:20 kdy mi zapadl za stromy. Dal se najít snadno dva stupně nad Venuší a v triedru to byla pěkná podívaná. Asi v 18:15 už byl neozbrojeným okem pěkně viditelný.

Druhé pozorování Merkuru asi 2.5° nad Venuší vyšlo na čtvrtek 8.3. 17:50 - 18:30, rychle jsem vytáhl teleskop, ale fáze (73%) nebyla kvůli nízké výšce moc vidět, spíš se dala vytušit na tetelící se bramboře nad střechami domů. Pěkné bylo porovnání velikostí 10" kotoučku Venuše s téměř polovičním 6" Merkurem.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Merkur 2018

#5

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, přátelé jak to děláte, že naleznete Merkur?
Já bych rád někdy pozoroval tuto planetu a Venuši, ale zejména Merkur je evidentně vidět jen chvíli po západu slunce, případně brzy ráno. Vtip je v tom, že když slunce zapadá, tak u nás logicky nevidím žádné hvězdy a nemohu nastavit dalekohled na Polárku a nakalibrovat na dvě hvězdy. Pak už je slunce v čudu a když konečně něco vidím, tak než to udělám, merkur je pod horizontem. I kdybych si to nastavil a druhý den vyjel z parkovací polohy, tak mi to asi najede někam do míst, kde je merkur, ale stejně ne přesně, takže ho neuvidím. Musel bych ho vycentrovat do hledáčku. Zkrátka nechápu jak to mám udělat. Kéž by se dal dalekohled nastavovat za bílého dne.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Merkur 2018

#6

Příspěvek od MilAN »

Tak hlavně pro GoTo není potřebná žádná extra přesnost ustavení montáže. Nemyslím, že je potřeba vidět Polárku. Nakonec, pokud se pozoruje ze stejného místa, není problém někdy v noci regulérně ustavit montáž a na zemi si označit polohu nohou montáže. Pro GoTo není potřeba provádět alignmetn na 2 hvězdy. Vzhledem k tomu, že Merkur je vždy úhlově blízko Slunce, stačí nechat montáže najet na Slunce z výchozí polohy. Pokud to montáž neumožňuje, najet na souřadnice Slunce, které si tam zadám jako uživatelské. A i když najede dalekohled daleko, SLunce si najdeš a potvrdíš. Ale ani tohle některé montáže neumožňují, pak je potřeba vybrat jasnou hvězdu jako 1. iniciační .Za dobrých podmínek to jde.
Pokud nic z toho nejde , dá se najet na Slunce ručně, spočítat si rozdíl souřadnic Slunce -Merkur v RA a DEC a pomocí buď stupnic na RA a DEC ose, nebo zobrazovaných v ručce potom ručně popojet o ten rozdíl.
Nebo vzít do ruky triedr, Merkur najít a pak ručně namířit jakýkoliv dalekohled na jakékoliv montáži :)
..........
Daleko jednodušší je to celé z PC přes ASCOM, tam se dá najet na Slunce vždy a zde potom provést synchronizaci a dál jet k blízkému Merkuru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Merkur 2018

#7

Příspěvek od pedrosanchez »

Opět se skláním před Tvými znalostmi. Děkuji moc za rady a vysvětlení. Zařídím se podle toho. Safra, že mě ledacos z toho nenapadlo, je to vcelku logické.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Merkur 2018

#8

Příspěvek od L@dis »

MilAN píše:Nebo vzít do ruky triedr, Merkur najít a pak ručně namířit jakýkoliv dalekohled na jakékoliv montáži :)
Včera, po západu slunce, kdy je ještě poměrně vysoko, jsem se s pomocí Venuše a s triedrem snažil Merkur co nejdříve najít.
Hned jak se to povedlo nebyl už problém ho najít v hledáčku dobsna a dala se tak planeta ve větším zvětšení krásně pozorovat ve výrazné fázi..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Merkur 2018

#9

Příspěvek od pedrosanchez »

No ale teď mi došlo, když na Merkur najedu ručně, budiž, ale hodinový strojek mi ho přeci pak nemůže sledovat. Dalekohled nebude nakalibrován. A já to šťouchat nechci.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Merkur 2018

#10

Příspěvek od MilAN »

Ale pohon - vlastní chod RA osy ani jeho siderickou rychlost není třeba nijak kalibrovat - ta je dána správným továrním nastavením frekvence.
Uvědom si, že Go-To nijak nesouvisí s pohonem. Pokud je montáž alespoň zhruba postavena, jak má být = polární osa míří k pólu a ty si objekt najdeš, stačí spustit/ mít spuštěný pohon. A ten je nezávislý na jakémkoliv nastavování. Po zapnutí montáže přeskočíš ( resp. překlikáš - bez ohledu na hodnoty) celou nastavovací proceduru , zvolíš Tracking a to sidereal. A když ti to po několika minutách začne někam cestovat( kvůli neustavení / nepřesnému ustavení / montáže začne někam cestovat, tam k to mu máš v ručce šipky a zas to docentruješ. Nehledej v tom žádný problém, takhle fungují všechny paralaktické montáže už dávno před tím, než bylo nějaké GoTo a procedury k tomu. Montáž se otáčí jako obloha.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Merkur 2018

#11

Příspěvek od pedrosanchez »

Máš pravdu, já jsem blbej. Vždyť si mohu poznačit jak byly nohy umístěny na zemi a dávát pak dalekohled na stejné místo, polárka bude asi vždy stejně. Nebo tedy přibližně...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Merkur 2018

#12

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Ale pohon - vlastní chod RA osy ani jeho siderickou rychlost není třeba nijak kalibrovat - ta je dána správným továrním nastavením frekvence.
Uvědom si, že Go-To nijak nesouvisí s pohonem. Pokud je montáž alespoň zhruba postavena, jak má být = polární osa míří k pólu a ty si objekt najdeš, stačí spustit/ mít spuštěný pohon. A ten je nezávislý na jakémkoliv nastavování. Po zapnutí montáže přeskočíš ( resp. překlikáš - bez ohledu na hodnoty) celou nastavovací proceduru , zvolíš Tracking a to sidereal. A když ti to po několika minutách začne někam cestovat( kvůli neustavení / nepřesnému ustavení / montáže začne někam cestovat, tam k to mu máš v ručce šipky a zas to docentruješ.
Milane, já tomu popravdě moc nerozumím. Na objekt si mám tedy najet ručně, tj. bez pohonu? Pak mám tedy zaaretovat osy a nějak nahodit pohon, aby mi objekt sledoval? Já se celou dobu domníval, že na objekt musím najet s pohonem a pak centrovat šipkami. To by mi nevadilo, až na to, že většinou to najede někam dost daleko a pak trvá celé minuty, než tam jemnou motorizací šipkami dojedu. Bral bych třeba vyšší rychlost. Také mám red dot hledáček a to možná není to pravé ořechové. Samozřejmě bych tam objekt dostal rychleji asi manuálním najížděním, ale pak nechápu jak zapnout synscan. Jak má přeci vědět, že chci zrovna sledovat to, co mám v okuláru, např. Venuši?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Merkur 2018

#13

Příspěvek od MilAN »

Na objekt přeci můžeš najet jakkoliv. Klidně odaretovat a otočit ručně. Nebo s Go-To . Nebo pomocí ručky . A pokud jsi daleko od objektu , tak jen v ručce zvolíš rychlost od 0 do 9. Pokud je to daleko, zvolíš velkou rychlost a pokud už potřebuješ najet jemněji, tak menší. Opravdu v tom není problém, je to jen dvojí klik na číselnici.
Montáž nepotřebuje vědět, co ty chceš sledovat. Objekty se v deklinaci nepohybují, a rychlost pohybu v RA je pro všechny objekty stejná. Takže když zapneš hodinový pohon, tak to bude vždy sledovat to, co je v okuláru. A pokud se přesuneš jinam na jiný objekt, opět ho to bude sledovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Merkur 2018

#14

Příspěvek od PetrK »

V sobotu večer, pár minut po západu Slunce, jsem viděl nádherný čtyřprocentní srpeček Měsíce a tři stupně od něj se mi v červáncích podařilo vykoukat Merkur. Nebylo to snadné, bohužel nebyl vidět neozbrojeným okem, ale v triedru 10x30 to byla pěkná leč velmi nenápadná hvězdička. Spolu s velmi jasnou šišatou Venuší, kotoučkem Jupiteru s galileovskými měsíci a oválkem Saturnu to bylo parádní večerní binokulární pokoukání.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Merkur

#15

Příspěvek od FunTomas »

Dnes večer sa mi podarilo pozorovať triedrom a neskôr aj vyfotografovať Merkúr. Bolo to krátko po západe Slnka, obloha preto farbami žiarila.
Obrázek
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět