Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#46

Příspěvek od RNT »

Souhlasím s Vámi.

Zkusil jsem to a není opravdu žádný problém v ruce držet dálkovou spoušť, kolečkem měnit délku expozice ... a ještě se kochat.

Od 1s do 1/1000 je to 31 pozic ovladače (kolečka) a to se dá pohodlně odpočítávat aniž bych se musel dívat do hledáčku nebo na displej. Aby nevznikalo tolik snímků s blízkou dobou expozice, je možné ten ovladač procvakávat po 2 nebo 3 pozicích.

Používat "astročasovač" pro tuto úlohu je nevhodné a PC s sebou brát nebudu.
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#47

Příspěvek od RNT »

Možná se vyplatí pro to odpočítávání pozic ovládacího kolečka si nabastlit na tu spoušť jednoduchý čítač se zvukovou signalizací předvoleného počtu expozic.

Tzn. že až udělám snímek s expozicí 1/1000 s, tak to na mne pískne (např. morseovkou písmeno L (.-..)) a já pro další snímek začnu vrtět kolečkem definovaně doleva. Stejně až dorazím např. na 1s, tak to pískne R (.-.) a bude se vrtět doprava.

Člověk je tvor omylný, a tak se při tom vizuálním zážitku snadno může udělat chyba a toto zařízení by obsluhu pohlídalo :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#48

Příspěvek od MilAN »

Raději se budu dívat do hledáčku zrcadlovky, uvidím, že tam skutečně mám Slunce a ještě uvidím i expozici ( i když bude nacvičená). A zhruba po 1,5 minutě se budu již jen dívat. Vzhledem k tomu, že mám 300D , musím počítat s každou expoziocí + uložení 5s, takže rozvrh expozic je dán. 1 řada a dost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#49

Příspěvek od Liliputan »

Pani prosim nezabudajte na dovody preco som tuto diskusiu zacal. Na menenie expozicii a fotenie s objektivom ci teleobjektivom staci dostatocne pevna montaz ci stativ a da sa to robit rucne. To problem neni a ak nahodou ano pre digifotaky typu canon 300D a vyssie je mozne zakupi za nakych cca.1000Sk dialkove ovladanie ktorim mozte menit aj expozicie. Okrem toho digifotaky je mozne ovladat cez USB a firmware cez us spomynane programiky napr. DSLRfocus a hoci neumoznuju predprogramovat radu kratsich expozicii, v manualnom mode ich podporuju a mozte si urobit makro alebo script a vopres si ho vyladit. proste fotit objektivom s digitakom problem ozaj neni a vychutnate si pritom aj zatmenie. Uvedomte si ale, ze ja idem fotit na ohnisko 750mm pre digi Canon EOS 300D a 2000mm pre film Canon EOS 500N. Zvlast druhy fotak nepripojite USBckom a snad nemusim vysvetlovat, ze o montazi tak tuhej aby ste mohli pri tomto ohnisku tocit koleckom koli cene a hmotnosti nema absolutne zmysel uvazovat. Este dodavam, ze cielom tychto 2 experimentov je ziskat zaber celej korony s extremne vysokym rozlisenim. Preto sa budu dalekohlady na pc riadenych montazach pohybovat a tak vytvoria kompoziciu snimok o velkosti zorneho pola, ktorej poskladanim vznikne cela korona - snad. ;D Zornych poli bude 12 a tak bude potrebne predprogramovat 11 pohybov montaze a pre kazde zorne pole urobit aspon 3 rozne expozicie. Myslim ze z uvedeneho je jasne, ze sa to manualne urobit neda !!! A este cosi, zmajstroval som spomynany system ovladania fotakov aj pre LPT aj pre seriovy port. Na seriovy port som nasiel na nete aj scriptik ktorim si volim lubovolne expozicky do 1 milisekundy (ci to fotak odfoti je teras druha vec). Bohuzial tento system mi z nejakeho dovodu bezi len na 300D-cke ale na tej podstatnej 500N ani zasvet nejde, preco neviem. Funguje tam len ovladatko cez LPT. Nan sa mi ale nedari napisat ziadny scriptik ci programik, nedivim sa, neprogramoval som skoro 10 rokov a aj to bol pascal a delfina. Nevie mi prosim niekto poslat programik ci skriptik ktorim by som si mohol zadat lubovolnu exp. v uz zmienovanych casoch medzi 1 sec a 1 milisec? Velmi by ste mi pomohli. Vopred vdaka.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#50

Příspěvek od FunTomas »

Liliputan napsal: ... pre digifotaky typu canon 300D a vyssie je mozne zakupi za nakych cca.1000Sk dialkove ovladanie ktorim mozte menit aj expozicie....Tak o tomto teda neviem. Ak máš, pošli linku. Pokiaľ teda myslíš komerčný výrobok...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#51

Příspěvek od MMys »

Taky bych to rád viděl, existuje pouze časovač, který umí odpočítávat časy v režimu B, připojený přes konektor pro spoušť. Ale se všemi nectnostmi výše uvedenými. Jediná možnost je komunikace po USB, a na to jsem žádnou věc nezávislou na PC nikdy neviděl. Pokud ji snad znáš, tak dej vědět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#52

Příspěvek od ceres »

Liliputan asi mysli toto:
http://www.alles-foto.de/default.asp?UI ... ENPRO=&ES=
alebo toto:
http://www.alles-foto.de/default.asp?UI ... NPRO=&ES=0
s tym ale nic velmi neurobi, to je len dialkova spust. Viac sa da s tymto:

http://www.alles-foto.de/default.asp?UI ... NPRO=&ES=0

to je Timer, ale len od 1 s do 99 hod. 59 min. 59 s, o ktorom asi pisal MMys.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#53

Příspěvek od MP »

MMys napsal: Jediná možnost je komunikace po USB, a na to jsem žádnou věc nezávislou na PC nikdy neviděl. Pokud ji snad znáš, tak dej vědět.Ani to by nevyresilo vsechno, protoze aspon muj Canon se odmita spoustet prikazem pres USB pri zapnutem predsklapeni zrcatka i pri nastavenem "B". Pomuze jen kombinace USB a dalkoveho ovladace/timeru. Tak to v podstate delam pri zaostrovani, volbe kompozice apod. Z notebooku volim citlivost a expozici ( do 30 sec. ) a spoust i s predsklapenim zrcatka mackam na casovaci. Pak prepnu na "B", notebook odpojim a dlouhe expozice foti uz jen samotny casovac.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#54

Příspěvek od Liliputan »

Prepacte, ze som sa tak dlho neozval. Pripravy na zatmenie vrholia takze casu nebolo nazvys.

Najprv k tomu dialkovemu ovladaniu, mal som na mysli toto http://www.photo.net/ezshop/product?product_id=415 avsak sluzi to len ako infra dialkova
spust (vie aj rezim B), tvrdenie, ze to vie menit aj exp. casi bola dezinformacia od internetoveho predajcu, ospravedlnujem sa, ze som hu posunul dalej.

Programik - kedze analogovi canon 500N na rozdiel od 300D z doteras neznamich dovodov nereaguje na ovladanie cez seriovy port, ale len cez paralelny musel som zohnat programik cez ktory by sa to dalo ovladat. Na internete nic takeho neni, (aspon som to nenasiel) a moje programatorske zrucnosti nato zdaleka nestacili, nastiastie pomohol kamarat Miso Izak ktory sa venuje ovladaniu roznych strojov cez PC a napisal mi kratky programik, dik. Dal ho volne k dispozicii s potrebnou kniznicou ktora je na nekomercne uceli ties free. Spolu s kratkym popisom si to mozte stiahnut na http://www.planetarium.sk/EOSparalel.zip Je to velmi
jednoduchy exacik spustany z prikazoveho riadku a da sa k nemu napisat bat subor a tak si jednoduchho naprogramovat co potrebujete.
Programik funguje v troch rezimoch. V prvom zapise na data port LPT-cka (LPT ma 3 porty: data, control a status, pre nas je zaujimavy len ten prvy) byt 00000000, a caka na stlacenie lubovolnej klavesy, nasledne nan zapise 00000011 co znamena ze otvori uzavierku na prednastaveny cas v milisekundach, po jeho uplynuti znova zapise na dany port 00000000 cim uzavierku uzavrie. Na zaciatku je nevyhnutne zapisat na LPT 000000000 lebo tento je defaultne nastaveny na 11111111 a keby ste na port v tomto stave pripojili fotak zacal by okamzite exponovat. Preto je potrebne este pred pripojenim fotaku na komp urobit vyrtualnu expoziciu s lubovolnou exp. dobou trebars 1s co port "uzavrie" az potom pripajajte fotak!!! V
druhom rezime si mozete zvolit nielen dobu expozicie v milisekundach, ale aj adresu portu v
desiatkovej sustave na ktory chcete zapisovat. Toto je potrebne hlavne pre tych co si urobili ovladanie inak ako podla schemi
http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... araty.html V tretom mode si mozete oproti druhemu navyse zvolit aj byt ktory chcete na urceny port zapisat. To je velmi sikovna vec pokial chcete pouzit autofokus, tento sa aktivuje bytom 00000010 adresovanym na dataport (pokial je to zapojene podla vyssie uvedenej schemy) treba ho zapnut aspon na par sekund a potom na ten isty port poslat byt 00000011 ktorym sa exponuje. Ako
aktivovat jednotlive mody a zadat do nich paremenne sa docitate v textovom subore pribalenom k programiku.

Vysledky testov s 300D a 500N su nasledovne: V podstate sa prejavili vsetky problemi ktore spomynal MMys a dosiahol som zrejme z tu uz spomynanych dovodov este o daco horsie vysledky
avsak podarilo sa mi zistit jednu vec, fotak nie vzdy reaguje na kazdy impulz ktory poslete, ale pokial najprv poslete na fotak velmi kratky pulz, (treba odskusat taky aby vam urcite nepresiel a nespravil zbytocnu snimku) aparat potom po urcitu dobu niekolkych sekund ostane akoby v pohotovosti a v tomto intervale reaguje na vsetky vyslane podnety, samozrejme od urcitej dlzky trvania (treba vyskusat). U EOS 300D je to niekolko stotin sekundy u 500N som sa dopracoval k pouzitelnym casom 1/10 s privretymi ocami 1/50 sekundy.

Moj postup je teda nasledovny. 300D ovladam cez USB, napisal som si makro pre pogramik DSLP Remote na cele zatmenie, kedze tento umoznuje predprogramovat len radu rovnako dlhych expozicii.

Canon EOS 500N ovladam cez vyssie popisany programik, pricom fotim cez Celestron C130 Mak so
svetelnostou 15.4 na montazi s pohonom na film Fuji superia-Xtra 100 takze mi vyhovuju casi vyssie ako 1/10 sekundy.

Niekto tu zamyslal pouzit filter koli prilis dlhym predprogramovatelnym casom, odporucam skor zcasti zaclonit objektiv a znizit tak svetelnost.

Vsetkym este ras vadaka, prajem krasne pocasie a stastnu cestu za zatmenim.
Odpovědět