Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#16

Příspěvek od MMys »

Já se hodlám dost dívat, a podobnou sekvenci mám už na EOS-u 20D skoro spolehlivě nacvičenou zpaměti (s použitím předsklopení zrcátka a "drátěné" spouště). Uvedené časy platí pro jakou světelnost ? Budu mít Borg 77ED (0.5m tedy f/6.5). Ten bude na EQ6 ještě s druhým malým dalekohledem na koukání. Ta sestava je samozřejmě tak tuhá, že z vibrací strach nemám.

Zaregistroval jsem se na stránkách pro podporu od Canonu. Teď mám čekat (do pěti dnů) jestli mě uznají "způsobilého" a uvolní pro mne SDK pro vývoj aplikace na ovládání foťáku Pak se pokusím napsat nějakou utilitku, která by to odfotila za mne, abych si to mohl užít. Pokud ne, nafotím manuálně perly a tak první minutu a půl zatmění, a pak se budu jen dívat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#17

Příspěvek od ceres »

MMys napsal: Uvedené časy platí pro jakou světelnost ?
Ak som nieco neprehliadol, tak pre klasicky objektiv 100/1000, teda svetelnost 1:10. Myslim si ale, ze ak sa sekvencia trochu "zahusti", nic sa nestane, ono ta pruznost snimacov je dost velka a kedze budu rozne expozicie, bude sa to dat dobre poskladat (pri skladani pozor na posun Mesiaca v case, treba skladat na koronu, nie na Mesiac, ktory sa voci nej pohybuje - tyka sa to najma dlhsich ohnisk a vacsich casovych rozostupov, pri ohnisku 500 mm to bude len par pixelov).
Pre Tvoj Borg by som tam vlozil este expozicie 1/2000 s, 1/250 s a 1/30 s, to by malo pokryt cely rozsah. Slnko je vsak v minime, takze ta korona bude zaujimava blizsie k povrchu. Kazdopadne by bolo dobre mat tam aj dlhsie expozicie, aby sa tie snimky dali naviazat na snimky SOHO - Lasco C2 a C3.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#18

Příspěvek od FunTomas »

Toto bude riadna stresovina. Nacvičené ako MMys to ešte nemám. No väčší problém vidím v doprave ťažkej techniky na miesto. Lietadlom som limitovaný na 20kg, samotná montáž s kufrom má 19kg, takže ostáva mi 1kg polystyrénovej výplne. Nadváha je 13euro/kg a poslanie batožiny cargom výjde na 5000,-. Potom ale nevezmem nič na seba :-).
Ak použijem statív a citlivosť 400 ASA, tak by sa dala fotografovať tá koróna nad 2 priemery 1/4 sekundy a to by hádam šlo zo statívu. Tie dva priemery sa myslia ako? Dva priemery na jednu a dva priemery na druhú stranu?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#19

Příspěvek od ceres »

FunTomas napsal: Ak použijem statív a citlivosť 400 ASA, tak by sa dala fotografovať tá koróna nad 2 priemery 1/4 sekundy a to by hádam šlo zo statívu. Tie dva priemery sa myslia ako? Dva priemery na jednu a dva priemery na druhú stranu?
Dva priemery od Slnka = dva priemery na jednu aj druhu stranu, aj na vsetky ostatne strany ;)
Ja by som nepouzivat vyssiu citlivost ako 200 ASA, na DSLR sice "zrno" vznika inak ako na klasickom filme, ale cim menej sumu, tym lepsie a rozdiel medzi 1/4 s a 1 s uz az taky velky nie je, vycitavanie bude vzdy rovnake...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#20

Příspěvek od ceres »

FunTomas napsal: Ak použijem statív a citlivosť 400 ASA, tak by sa dala fotografovať tá koróna nad 2 priemery 1/4 sekundy a to by hádam šlo zo statívu.
Este mala poznamka: pri ohnisku 500 mm a cipe DX (APS-C) vychadza rozlisenie cosi vyse 2" na pixel, najmensia nepointovana expozicia je potom zhruba 1/15 s, za taky cas sa Slnko pohne o 1", co by sa na cipe nemalo nijako prejavit. Uz pri case 1/8 s sa pohne o 2 pixely, obraz teda moze preliezt z jednoho pixelu na druhy. Ina vec je, ze pri seeingu 3 az 5" bude obraz "rozmyty" na 2 az 3 pixely. Najvacsia dlzka nepointovanej expozicie zavisi teda od rozhodnutia, aku "neostrost" chces na snimke pripustit.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#21

Příspěvek od MP »

Pokud jde o ovladani fotaku z pocitace, tak ze vsech kousku SW, co jsem kdy zkousel, toho nejvic umela linuxovska knihovna libgphoto. Autori prozkoumali operacni systemy spousty fotaku ( ony jsou v mnoha pripadech stejne ) a napsali knihovnu funkci pro tvorbu aplikaci na ovladani fotaku z linuxu.

S Canonem jsem to jeste nezkousel, ale jednoduchou "command line" aplikaci "gphoto", zalozenou na starsi verzi knihovny, jsem kdysi ovladal svuj kompakt od Nikonu a dalo se s tim delat vic, nez s originalnim Nikonovskym SW.

Ty casy nad 30sec. nejdou pres USB ovladat proto, ze nejdou nastavit ani na fotaku v manualnim rezimu - fotak je neumi sam odmerit. A "B" s merenim casu v pocitaci to pres USB ridit neumi, stejne, jako to neni schopne pracovat s predsklapenim zrcatka. System toho fotaku zkratka "rucni" ovladani pres USB nepodporuje. Muselo by se to resit samostatnym ovladanim dalkove spouste pri "B" treba seriovym portem pocitace, zatimco nastaveni by slo pres USB. To by bylo trochu moc dratu najednou. Ja tedy casto mam USB pripojene do notebooku ( stahovani fotek, nastaveni citlivosti, pripadne i casu do 30sec.) a zaroven na dalkove spousti svuj casovac ( intervalove spousteni s predsklapenim zrcatka, odmerovani delsich expozic pri "B" ).

Jinak, Martine, stahovani fotek primo do notebooku bez zapisu na kartu u EOS 20D smysl ma, pokud mas rychlejsi pocitac s USB 2.0. Jeden RAW mi to prenese a ulozi v prumeru tak za 1.5 sekundy, na kartu mu to trva vetsinou trochu dele. Nevyhoda je hlavne ve velke spotrebe fotaku pri USB komunikaci, jde to rozumne pouzivat jen s externim napajenim. Baterka vydrzi sotva polovinu doby, kterou zvlada s odpojenym USB.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#22

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal: ...Nevyhoda je hlavne ve velke spotrebe fotaku pri USB komunikaci, jde to rozumne pouzivat jen s externim napajenim. Baterka vydrzi sotva polovinu doby, kterou zvlada s odpojenym USB.
Myslím, že kritické necelé 4 minúty zvládne aj úplne stará baterka. Potom už to nie je také divoké. :-)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
wolfy

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#23

Příspěvek od wolfy »

Gphoto je vec dobra, ale nastavit cas expozice pres nej nejde umi jenom spustit expozici ktera je nastavena na fotaku. Ja gphoto pouzivam k stahovani fotek do PC.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#24

Příspěvek od MP »

FunTomas napsal:
Myslím, že kritické necelé 4 minúty zvládne aj úplne stará baterka. Potom už to nie je také divoké. :-)
To bych neriskoval. Musis s predstihem zaostrit, pro jistotu udelat par testovacich expozic apod. A je pekna otrava, kdyz Ti uprostred naprogramovane serie expozic program oznami, ze "komunikace byla ukoncena z duvodu vybite baterie", nebo neco v tom smyslu. Uz se mi to stalo, nastesti mi zrovna neslo o cas.

Ve Spanelsku jsem fotil nepretrzite nekolik hodin ( tedy vlastne ja nefotil, fotilo to samo ) i castecne faze zatmeni, vsechno slo rovnou do notebooku, ale fotak byl napajeny ze samostatneho Pb akumulatoru se stabilizatorem a notebook z auta.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#25

Příspěvek od Liliputan »

Zdravim vsetkych, tak sa nam tu rozprudila riadna diskusia, z casti trosku od temi, ale to zas tak nevadi. Pre vsetkych co chcu ovladat digifotak cez USB. Mam Canon EOS 300D a DSLR Focus V 3 vie robit dlhsie expozicie ako 30 sec., vie ovladat aj sklapanie srkadla !!! a vie fotit aj vsetky kratke expozicne casi ako 1/2000 atd. Bohuzial nevie casi pod jednu sekundu zaradit do radu predprogramovanych exp. Funguje to tak ze ma zvlast kolonku pre predprogramovanie exp. od 1 do 30 sec a zvlast nad 30 sec. Vie predprogramovat za sebou rozne dlhe expozicie!!! Pre mna je nepouzitelny z 2 dovodov. Neda sa dopredu naprogramovat rada exp. pod 1 sekundu a program po kazdej exp. caka kym sa informacie ulozia z medzipameti na kartu. Pozor! ja som neuvazoval nad tym ze by som ukladal obrazky priamo do PC, Canon EOS 300D podporuje len USB1 takze to je nezmysel, mne vadi, ze tento program caka s dalsou expoziciou kym za z medzipameti fotaku vycita fotka na datakartu vo fotaku. Niekto tu pisal (myslim MILAM) ze mi moze byt jedno ci urobim zstyri snimky do pameti a potom ich vycitam na kartu za 4 nasobny cas , alebo to robim po jednom. Toto nieje pravda pretoze: podla vsetkeho canon EOS 300D dokaze naras z pameti zapisovat na kartu a zarovane fotit dalsie foto a ak by toto aj nebola pravda (musim preverit osobne) tak pri mojom experimente je vyhodne aby fotak urobil co najviac fotiek do pamete a vycitavat ich moze pri presune montaze na nove zorne pole - setri tak drahocenny cas. Prikladam obrazok na nazorne vysvetlenie o co vlastne ide. Najdete ho na http://www.planetarium.sk/kompozicia.jpg Kazdy stvorec predstavuje zorne pole Achr. refraktoru Zeiss 110/750 + Canon EOS 300D Je to samozrejme na mesiaci a na nocnej oblehe, tam sa to chystam skusat. Umyslom je ziskat co najdetailnejsiu kompoziciu zaberov vnutornej korony s velmi vysokym rozlisenim pre studium rychlych zmien v tejto korone metodou Prof. Druckmulera. Pochopitelne toto neni mozne urobit manualne, ovladanie montaze aj fotaka musi robit pocitac a musi to byt dopredu precizne naplanovane a X krat vyskusane. Preto potrebujem vyriesit ovladanie expozicii fotoaparatov. Ako som uz pisal digi canon je mozne ovladat cez firmware a USB ale aj najdokonalejsi program co som zohnal to jest. DSLR Focus V 3 ma v tomto smere nedostatky, nehovoriac o tom, ze tento isty experiment je potrebne urobit aj s elektrinickym fotakom na kinofilm Canon EOS 500N a tento sa cez USB ovladat neda. To co potrebujem je programik schopny na paralelnom porte ovladat el. verzviu drotenej spuste (schema na http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... araty.html) Opakujem, ze mam vyskusane, ze canon EOS 300D v rezime bulp je schopny urobit cez el. dratenu spust aj kratsie expozicie ako 1s. manualne som sa dostal neco malo pod 1/10s. (porovnane so snimkami s nastavenou exp. v menu urobenych za rovnakych podmienok) a ze podla pozorovani je tento cas zavysli len od mojej reakcnej doby. Pocitac dokaze obvod spojit a rozpojit omnoho rychlejsie. Uplne by mi stacilo upravit ci spravit jednoduchy programik ako napr. DSLRControl, (najdete ho na stranke kde je aj schema zapojenia) tak aby bol schopny zopinat obvod na paralelnom pote v casoch pod 1 sec. Uz by som vyskusal do akej najkratsej doby by sa dalo dostat. Prosiiim zvlast Pan Myslivec a ostatny ktory ste vo vyrobe na uvadzanych schemach popisaneho ovladaca "mali prsty" nebolo by neco takehoto mozne ???
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#26

Příspěvek od MP »

Liliputan napsal: Opakujem, ze mam vyskusane, ze canon EOS 300D v rezime bulp je schopny urobit cez el. dratenu spust aj kratsie expozicie ako 1s. manualne som sa dostal neco malo pod 1/10s. (porovnane so snimkami s nastavenou exp. v menu urobenych za rovnakych podmienok) a ze podla pozorovani je tento cas zavysli len od mojej reakcnej doby. Pocitac dokaze obvod spojit a rozpojit omnoho rychlejsie. Uplne by mi stacilo upravit ci spravit jednoduchy programik ako napr. DSLRControl, (najdete ho na stranke kde je aj schema zapojenia) tak aby bol schopny zopinat obvod na paralelnom pote v casoch pod 1 sec. Uz by som vyskusal do akej najkratsej doby by sa dalo dostat. Prosiiim zvlast Pan Myslivec a ostatny ktory ste vo vyrobe na uvadzanych schemach popisaneho ovladaca "mali prsty" nebolo by neco takehoto mozne ???Jde o to, jak je potom doba expozice presna. Spoust fotaku ma nejakou prodlevu a ta nemusi byt vzdycky stejna. U sveho EOS 20D pouzivam "B" i pro 1/5 sec., odmerenou casovacem, jak je to s kratsimi casy, to mohu vyzkouset, ale o moc kratsi to asi nepujde ( pokud ma byt delka expozice spravna ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#27

Příspěvek od MilAN »

Liliputan napsal: Toto nieje pravda pretoze: podla vsetkeho canon EOS 300D dokaze naras z pameti zapisovat na kartu a zarovane fotit dalsie fotoNevím , proč bych Ti to měl psát, kdyby to nebyla pravda. Když fotí -nezapisuje. Není snad nic jednoduššího, než to zkusit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#28

Příspěvek od FunTomas »

Liliputan napsal: ...Prikladam obrazok na nazorne vysvetlenie o co vlastne ide. Najdete ho na http://www.planetarium.sk/kompozicia.jpg Kazdy stvorec predstavuje zorne pole Achr. refraktoru Zeiss 110/750 + Canon EOS 300D Je to samozrejme na mesiaci a na nocnej oblehe, tam sa to chystam skusat....Nebude to o technike, ale podľa mňa na to ideš zle. Máš malý!!! prekryv obrázkov a v ideálnom prípade by si ich mal mať zorientované v súradnicovej sústave RA/DEC, aby si zjednudušil navádzanie ďalekohľadu.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Liliputan
Příspěvky: 86
Registrován: 13. 12. 2005, 17:18

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#29

Příspěvek od Liliputan »

To MilAN, nemyslel som to zle, jedna vec je, ze mi tu kolega tvrdil, ze sa to da a druha ze som sa snazil vysvetlit preco neni jedno ci ich to ulozi naras styri a vycita az potom, alebo to urobi po jednom. Tak sa prosim nehnevaj. A samozrejme, ze to vyskusam.

Co sa tyka prekryvania zornych poli a ich orientacie, dakujem za rady, ale obrazok mal sluzit len na demonstarciu zameru a z toho plynucich problemov. Policka sa budu v skutocnosti viac prekryvat a cela kompuzicia bude orientovane podla Slnecneho magnetickeho pola.

Co sa tyka presnosti casu uzavierky atd. nesom samozejme schopny presne zmerat na aky zlomok sekundy som stlacil spust. Robil som nasledujuci experiment - pri plne manualnom rezime s exp. bulp, el. dratenov spustou, nastavenou rovnakou clonou, zaostrenim atd. som urobol 4 fotky, Prvu s umyslom 1sec. exp. druhu s 0.5s trediu 0.25 a stvrtu najkratsie ako to len tokazem. Potom som prepol rezim Bulp na manual a urobil som s nim za inak rovnakych podmienok seriu expozicii od 1/1000 po 2 sekundy, so vsetkymi nastavitelnymi casmi. Nasledne som porovnal vzniknute fotky, moj umysel sa mi pri kazdej manualne robenej fotke viac-menj aj vydaril a poslednu najkratsiu exp. som odhadol na neco malo pod 1/10 sec. Keby som mal moznost digitalne nastavit cas, rukou ta za 1/100 s a menej samozrejme nezvladam, urobil by som znovu celu kalibracnu seriu a vedel by som na com som. V mojom experimente exp. urcite nebudu musiet byt kratsie ako 1/100s a nebude az tak vadit ked sa budu od realnych ties o naku tu stotinku lisit. Nejde predsa o fotometriu a okrem toho chyby sa budu dat vyssie uvedenym sposobom urcit. Ale najprv potrebujem mat moznost posielat impulzi pre kratke exp. V principe by to predsa nemal byt problem na paralelnom porte zopnut na zlomok sec. niaky spoj, nie?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problem! Kratke expozicie DSLR fotoaparatov cez PC

#30

Příspěvek od MilAN »

Liliputan napsal: To MilAN, nemyslel som to zle,  Tak sa prosim nehnevaj. A samozrejme, ze to vyskusam.
Snad to tak nevyznělo - to bych opravdu nerad.
Chtěl jsem Tě jen upozornit, že to funguje jinak, tak abys s tím nepočítal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět