Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#91

Příspěvek od Zbych »

Narazil jsem na YouTube na stránky Observatory Solutions, slintal nad metrovým PlaneWave. Ale zaujalo mne něco jiného. Kopule postavená tak, jak jsem ji ještě neviděl. Žádná konstrukce z laminátu, dřeva... zajímavé. Více je pod playlistem Ash Dome: https://www.youtube.com/channel/UC2lNmy ... 7PVDU0zRMQ.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#92

Příspěvek od MMys »

No dobře, ale to je profi výrobek z fabriky, zjevně se jedná o z plechu lisované segmenty. A velkých observatoří takto konstruovaných (prostě jen kov) je po světě hromada.

https://ashdome.com/
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#93

Příspěvek od Homer »

V oblastech se suchým vzduchem je to jednoduché, rychlé, komerční řešení. Ale v našich podmínkách budou u těchto jednovrstvých kopulí existovat nepochybně dny, kdy se na plechu bude srážet vzdušná vlhkost, shora bude kapat, po stěnách poteče dolů. Běžně se to stává u kůlen zakrytých plechovou krytinou. I v mé kopuli, která má potah ze 4mm překližky, se objeví den, kdy se povrch zevnitř, obyčejně na severní straně, orosí. Zde mi bezvadně pomáhá větrání ventilátorem.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#94

Příspěvek od midars »

Zevnitř se mi horní část kopule Pulsar 2.2m (skelný laminát) v těchto podzimních dnech taky většinou nad ránem zarosí. Během dne se ale přirozeným větráním vysuší. Vstup vzduchu je 4mm mezerami mezi prkny podlahy, výstup škvírou nahoře mezi uzávěrem štěrbiny a tělesem kopule. Jaké to bude v zimě teprve uvidím.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#95

Příspěvek od MilAN »

Při velkých změnách z laminátu slušně kape a v zimě dovede i hezky namrzat a následně kapat. Ale je to jen několikrát během roku i při slušném větrání
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#96

Příspěvek od Beda »

Srážení vlhkosti je snad jediná nevýhoda sklolaminátu :( . U kopulí Comes jsme to řešili sendvičovou úpravou stěn, kdy se mezi vrchní a vnitřní laminátovou vrstvu nalepily cca. 7mm silné pruhy tepelné izolace. Ve většině případů se touto úpravou rosení zcela potlačilo.

Kontejner na papírový odpad jako mini kopule :)
Firma Elkoplast ve Zlíně vyrábí kromě jiného také kontejnery ze sklolaminátu s vysokou mechanickou odolností. Odolávají povětrnostním vlivům a kvalitní gelcoaty a technologie jejich nanášení garantují barevnou stálost a snadnou možnost čištění.
Největší má průměr 1730mm a výšku 2055mm. Jeho cena je 28 tis. Kč, včetně DPH .
Po nutné úpravě ( výřez pro štěrbinu/vchod a její kryt, vyřešení otáčení ) jako kopule pro dálkově ovládaný teleskop typu SCT a pod. za tu cenu možná dobré ? :mrgreen: .
https://www.shop.elkoplast.cz/sklolamin ... a-na-papir
Přílohy
Kontejner na papír D 173cm , H 205cm.png
Kontejner na papír D 173cm , H 205cm.png (524.14 KiB) Zobrazeno 1106 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#97

Příspěvek od Pupak »

Ono stačí při výrobě laminátové kopule použít oblíbený Nomex 5mm a rázem získáte řádově tužší a tepelně izolovanou kopuli. Jen musíte počítat s cenou o 15 tis. Kč vyšší, což si myslím, že za to stojí, protože ta tuhost je obrovská a stačí minimum plátna a pryskyřice. V podstatě stačí z každé strany jedna vrstva nic víc. Kámoš z toho dělá křídla větroňů a já to vyzkoušel na třech karbonových tubusech pro N200,300 a 400 mm. Jednoduché kopyto z extrudovaného polystyrenu, které se snadno odstraní a zbytky vymejou acetonem. Tubus z vrstveného plátna bez výplně vyjde mnohem dráž a je těžký a mnohem pružnější než sendvič. Na 400mm se ale musí použít sendvič dvojvrstvý. U kopule 2.5m by jedna vrstva Nomexu musela bohatě stačit.

Ještě jsem zvažoval kopuli ze segmentů o šířce 15 st. Kopyto by se vyfrézovalo na CNC ze dřeva. Bylo by složené z nějakých 6 částí a potažené PE folií, která funguje jako separátor. Tam by bylo možné vytvořit tvarově složitější segment, protože by to šlo pod vakuem. Chce to pořádně promyslet, protože těch možností je víc a nemá smysl se bezhlavě vrhat na první nápad.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#98

Příspěvek od Homer »

Tohle neumím posoudit, nemám s laminátem žádnou zkušenost a zatím mi ani nechyběla. Ale nejsem si v případě kopule jistý s významem tepelných izolací pláště. Nepochybně je nějaká tepelná brzda potřeba ( třeba dřevěný potah u klasických kopulí ) aby se to při první změně teploty hned nerosilo, ale nepřeháněl bych to. Osobně kladu význam na řádné větrání kopule pro zrychlení vyrovnávání teplot a samozřejmě souběžnou temperaci přístrojů - to jsem zde už vícekrát psal.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#99

Příspěvek od Beda »

Ta sendvičová konstrukce stěn s tepelnou izolací se nám osvědčila zvláště u čistě bílého, lesklého gelcoatového povrchu, který skvěle odráží sluneční záření. Dost rozdíl oproti oplechovaným kopulím bez nátěru, ale i ty je samozřejmě možné dobrým větráním rychle ochladit.
Tak stavte a hlavně pozorujte, čas kvapí :mrgreen: !
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#100

Příspěvek od Zbych »

Namrzání kopule: https://stargazerslounge.com/topic/2834 ... servatory/.
kopule46150.jpg
kopule46150.jpg (148.98 KiB) Zobrazeno 900 x
Já bych v budoucnu chtěl dřevěnou kopuli, protože pro mne to není jen technická záležitost, ale také architektonická.

U kopulí vidím ale jeden problém v protahujícím vzduchu štěrbinou, pokud tam tedy vzduch proudí - což si myslím, že vždy nějaká cirkulace tam bude. Vidím to teď na jedné hvězdárně, kde obraz prostě plave, i když jsou zavřené vchodové dveře. Štěrbina je tam jen tak tak. Mám názor, že by bylo ideální, aby byla štěrbina co největší. Klidně kdyby se otevírala polovina kopule i když by to bylo technicky náročnější, ne? ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#101

Příspěvek od Homer »

Ani se nedivím že takhle holý plech je nedaleko Moskvy v zimě namrzlý :-). Chtělo to dřevěný potah - ten by sice zvýšil hmotnost kopule, která se majiteli zdá vysoká už nyní, ale částečně by pomohl od namrzání.

K šířce štěrbiny - pokud se v nějaké kopuli tetelí vzduch, může být kopule špatně vytemperovaná, může to být vliv více lidí pohromadě. Myslím že řešením je to, co děláme většina z nás, běžná štěrbina, která se otevře večer před pozorováním a prostor kopule se vytemperuje s okolím včetně přístrojů uvnitř.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#102

Příspěvek od Pupak »

Dřevo je prevít. Citlivé na změny teploty, vlhkosti. Neustále se musí ošetřovat, jinak začne degradovat a plesnivět. Stačí blbej plot, kterej nevydrží 10 let, i kdyby se člověk rozkrájel, natož kopule. Jak plasty nesnáším a domů bych si nic plastovýho nedal, na kopuli se mi jeví jako ideální.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#103

Příspěvek od ok1in »

Beda píše: Po nutné úpravě jako kopule pro dálkově ovládaný teleskop typu SCT a pod. za tu cenu možná dobré ? :mrgreen:
https://www.shop.elkoplast.cz/sklolamin ... a-na-papir
No, pokud by se dal koupit jen samotný polotovar vnějšího skeletu bez těch zbytečných cajků okolo, byla by to bezkonkurenčně nejlevnější varianta... :idea:
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#104

Příspěvek od Homer »

Já to vidím trochu jinak. Dřevo vystavené počasí je jedna věc, tam souhlasím, ale kryté dřevo je věc druhá. Ošetřovat se musí kromě nerezi či mědi všechno - i laminátová kopule, ani ta není věčná. U dřeva se mi jako nejhorší jeví vliv slunečního záření a stejně to bude myslím i u laminátu.
Samozřejmě dřevěná kopule chce kvalitně provedenou krytinu, zatékání znamená samozřejmě problém a degradaci dřevěné konstrukce.
Už se to zde vícekrát diskutovalo - laminát je komerčně dostupný, zaplatím ( pokud na to mám ) a mám kopuli. Na domácí výrobu to moc není, vyžaduje to poměrně specifické zkušenosti. Kopule s dřevěnou či kovovou kostrou jsou dostupnější pro kutilskou výrobu, člověk není omezen nabídkou a udělá si ji podle své potřeby.
Možností je víc, každá má plusy i mínusy a lze si zvolit to, co pro dané podmínky nejvíc vyhovuje.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#105

Příspěvek od Pupak »

Možná by stálo zato, oslovit výrobce PVC bazénů a septiků. kteří mají technologie na tvarování a sváření PVC plastů. Taková 3m kopule by pro ně neměla být problém a cena taky nebude astronomická. Ty jímky mají tloušťku stěny od 5 do 10 mm, takže by to bylo i pevné a trvanlivé.
Odpovědět